کیفیت اسپرم برای بارداری، چگونه بهتر می شود

پیدا کردن علت ناباروری مردان یک هنر محسوب می‌شود چرا که این مشکلات می‌توانند بسیار گیج کننده باشند.
مردان ابتدا باید سری به مطب پزشک اورولوژیست بزنند. در این مرحله دکتر با انجام یک معاینه‌ جسمانی و پرسیدن سؤالاتی در مورد سابقه‌ی بیمار تشخیص ناباروری را آغاز خواهد کرد. این سؤالات عبارت‌اند از:
جراحی‌های قبلی بیمار
داروهای مورد مصرف وی
عادت‌های ورزشی او
سیگاری بودن و یا استفاده از مواد مخدر
احتمال دارد پزشک به پرسیدن سؤالات شخصی‌تری از زندگی جنسی و زناشویی فرد نیز بپردازد تا از مشکلات او سر دربیاورد. دکتر باید از سابقه‌ی بیمار در مورد ابتلا به بیماری های مقاربتی اطمینان حاصل کند؛ پس لطفاً این سؤال‌ها را صادقانه پاسخ دهید. سپس به‌ احتمال قریب به یقین، بیمار باید آزمایش اسپرم نیز بدهد.
پیدا کردن علت ناباروری مردان یک هنر محسوب می‌شود چرا که این مشکلات می‌توانند بسیار گیج کننده باشند. متخصصین ناباروری مردان از روش‌های مختلفی برای پیدا کردن مشکل استفاده می‌کنند اما برخی از تست ها مانند آزمایش اسپرم معمولاً باید انجام شوند.
آزمایش های ناباروری مردان
تست های معمول برای سنجش ناباروری در مردان به شرح زیر هستند. بیمار در صورتی که مشکوک به ناباروری باشد باید انتظار آزمایش های زیر را نیز داشته باشد:
آزمایش اسپرم و آب منی
آزمایش جسمانی
ارزیابی هورمون‌ها
آزمایش‌ ژنتیکی
آنتی بادی های ضد اسپرم
در هر صورت همان‌قدر که نازایی زنان می‌تواند عامل بچه‌دار نشدن باشند، ناباروری مردان نیز مشکل ساز است. امیدواریم که این مشکل در آینده و با مراقبت‌های قبل از اقدام به بارداری به حداقل برسند. اما در صورتی که زوجی به این مشکل دچار شوند، هم مرد و هم زن باید آزمایش ناباروری را انجام دهند.
اکنون می‌خواهیم شما را با اولین آزمایش ناباروری مردان یعنی آزمایش اسپرم مردان آشنا کنیم. پرونده‌های زیادی در رابطه با بچه‌دار نشدن زوج‌ها مربوط به مشکلات آقایان می‌شوند و احتمال اینکه آقایان مشکل باروری داشته باشند نیز وجود دارد. پس در صورتی که زوجی بچه‌دار نمی‌شوند، مشکل می‌تواند از مرد خانواده نیز باشد.
آزمایش اسپرم مردان
برای آشنایی با آزمایش اسپرم در ابتدا باید بدانیم اسپرم چیست و چه اهمیتی در باردار کردن دارد؟
اسپرم چیست؟
برای بچه دار شدن به یک اسپرم و یک تخمک نیاز است. اما آیا می‌دانید اسپرم چیست؟ این اطلاعات به درمان ناباروری کمک خواهد کرد.
اسپرم ها چه مدت زنده می‌مانند؟
پاسخ به این سؤال به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آن ها محلی که اسپرم در آن واقع است می‌باشد.
در سطح خشکی مانند لباس یا ملافه، زمانی که آب منی خشک شود اسپرم ها مرده‌اند. در جای مرطوب مانند حمام یا وان احتمالاً مدت زمان بیشتری زنده خواهند ماند چرا که در محیط‌های مرطوب رشد می‌کنند. اما احتمال اینکه اسپرم در داخل وان وارد بدن زن شده و او را باردار کند بسیار کم است.
اسپرم داخل بدن زن تا ۵ روز زنده خواهد ماند. به همین دلیل اگر حتی چند روز قبل از تخمک گذاری زن اسپرم وارد بدن او شود احتمال باردار شدن وجود دارد.
برای بارداری چه تعداد اسپرم لازم است؟
برای بارور کردن تخمک زن تنها یک اسپرم کافیست. اما به خاطر داشته باشید به ازای هر اسپرمی که به تخمک می‌رسد میلیون ها اسپرم دیگر وجود دارد که به مقصد نرسیده‌اند.
در هر انزال مرد ۱۰۰ میلیون اسپرم آزاد می‌شود. اگر برای بارور کردن تخمک یک اسپرم لازم است چرا این همه اسپرم آزاد می‌شود. برای رسیدن به تخمک، مایع منی باید از طریق واژن به لوله‌های فالوپ برسد و در این راه بسیاری از اسپرم‌ها می‌میرند.
کارشناسان معتقدند این کار باعث می‌شود به طور طبیعی اسپرمی که از بقیه سالم تر است تخمک را بارور کند و احتمال داشتن فرزند سالم افزایش می‌یابد.
همچنین اسپرم هایی که به تخمک می‌رسند باید برای وارد شدن به آن باید از لایه ضخیم دور تخمک عبور کنند که خود مسئله دیگریست.
برای بهبود سلامت اسپرم چه راهکارهایی وجود دارد؟
بسیاری از راهکارهایی که برای ارتقاء سلامتی خود انجام می‌دهید روی سلامت اسپرم نیز تأثیر می‌گذارد. این نکات را رعایت کنید:
سیگار نکشید و مواد مخدر مصرف نکنید.
از تماس یا سمومی مانند حشره کش ها یا فلزات سنگین اجتناب کنید.
از مصرف نوشیدنی های الکلی پرهیز کنید.
رژیم غذایی سالمی داشته باشید و وزن خود را کنترل کنید.
بیضه های خود را خنک نگه دارید. چرا که گرما میزان تولید اسپرم را کاهش می‌دهد. شلوار های تنگ نیز نپوشید.
آزمایش اسپرم برای تشخیص ناباروری مردان چگونه انجام می‌شود؟
پس از اینکه نمونه‌ اسپرم مرد گرفته شد، یک متخصص حرفه‌ای اسپرم مرد را از نظر تعداد، حالت، حرکت و دیگر خصیصه‌ها بررسی خواهد کرد. درمجموع، اگر فردی تعداد اسپرم های بیشتری در حالت مساعد و مناسب داشته باشد، احتمال باروری مردان بیشتر خواهد بود. اما باید بدانید که معمولاً می‌توان استثناهای زیادی نیز بر این احتمال قائل شد.
بسیاری از آقایان هستند که باوجود تعداد اسپرم پایین و اسپرم‌های غیرعادی، هنوز هم قادر به بچه‌دار شدن هستند. جالب است بدانید که ۱۵% از مردانی که توانایی باروری ندارند نیز از تعداد و حالت اسپرم مناسبی برخوردارند.
درنهایت، اگر در اولین تست اسپرم مردان و منی برای تشخیص ناباروری مشکلی مشاهده نشود، دکتر احتمالاً این تست اسپرم را تکرار خواهد کرد تا از نتیجه مطمئن شود. اگر پس از آزمایش دوم و تفسیر آزمایش اسپرم نیز مشکلی مشاهده نشد، بدین معنا خواهد بود که مشکلی در تعداد و حالت اسپرم‌ مرد وجود ندارد و پزشک متخصص باید سراغ دیگر علل ناباروری مردان برود. اما اگر مشکلی در تعداد و حالت اسپرم ها مشخص شود، متخصص دستور آزمایش‌های بیشتری در این مورد خواهد داد تا مشکل اصلی را در اسپرم مرد جست‌وجو کند.
اگر هم که بیمار اسپرمی نداشته باشد، مشکل می‌تواند از لوله‌های تناسلی او باشد که این مشکل باید با جراحی حل شود.
سایر آزمایش های ناباروری مردان
تست فیزیکی
دکتر با استفاده از این آزمایش می‌تواند مشکلات واریکوسل (تشکیل غیرعادی مجموعه‌ای از رگ‌ها، بالای بیضه‌ها) را شناسایی کند. اگر مشکل بیمار واریکوسل و ناباروری باشد، با یک عمل جراحی می‌توان آن را حل کرد.
ارزیابی هورمون‌ها
تستسترون و دیگر هورمون‌ها بر ساخته‌شدن اسپرم‌ها دلالت دارند. اما با این‌حال در بیش از ۹۵% از موارد، این هورمون‌ها نیستند که به ناباروری منجر می‌شوند. به‌هرحال ارزیابی هورمون‌ها نیز می‌تواند از آزمایش‌های ضروری ناباروری مردان باشد.
آزمایش ژنتیک
این آزمایش می‌تواند برخی موانع باروری مردان و مشکلات اسپرم را شناسایی کند. متخصصان در مورد اینکه چه زمانی باید به آزمایش ژنتیک متوسل شوند تفاهم ندارند و هر پزشک در مرحله‌ی خاصی آزمایش ژنتیک را پیشنهاد می‌دهد.
آنتی بادی های ضد اسپرم
در بدن برخی از مردان آنتی بادی های غیرعادی تولید می‌شوند که قبل از رسیدن اسپرم به تخمک، به اسپرم حمله می‌کنند. این آنتی بادی ها به این روش مانع بارور شدن تخمک و درنهایت باعث بروز ناباروری مردان می‌شوند.
بدن برخی دیگر از مردان نیز به‌ راحتی اسپرم تولید می‌کند اما مشکل اینجاست که این اسپرم‌ها در مسیر درستی حرکت نمی‌کنند و به مقصد نهایی نمی‌رسند. مردانی که با این مشکلات روبه‌رو هستند، در بیضه‌های خود تعداد مناسبی اسپرم دارند اما پس از خارج شدن اسپرم از بدن اسپرمی درون آن مشاهده نمی‌شود یا اگر هم باشد بسیار کم و یا غیرعادی است.
دلایل مختلفی برای این عارضه وجود دارد:
انزال پس‌گرد
در این مورد، اسپرم‌ مرد به سمت داخل دفع می‌شوند و به درون مثانه می‌روند. این مشکل معمولاً به دلیل عمل‌های جراحی که در گذشته انجام شده است صورت می‌گیرد.
بیمار لوله‌ی اصلی اسپرم را ندارد
این یک مشکل ژنتیکی است، برخی مردان بدون لوله‌ی اصلی اسپرم متولد می‌شوند.
انسداد
امکان دارد نوعی انسداد در سیستم تولید مثل بیمار وجود داشته باشد. این انسداد می‌تواند در هر قسمتی از فاصله‌ی بین بیضه‌ها تا آلت تناسلی به وقوع پیوسته باشد.
آنتی بادی های ضد اسپرم
همان‌طور که قبلاً هم توضیح دادیم، این آنتی بادی ها به اسپرم‌ها حمله می‌کنند.
ناباروری ایدیوپاتیک
ناباروری ایدیوپاتیک، اصطلاحی است که پزشکان به کار می‌برند. این اسم راحت‌ترین روش برای اعتراف به این است که دکتر نتوانسته علت دقیقی برای ناباروری بیمار خود پیدا کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here