چند روز یک بار موها را باید شست؟

چند روز یک بار موها را باید شست؟

نی نی تایم: حالا که هوا حسابی گرم است، مسلما باید هر روز دوش بگیریم تا غیر از تمیز شدن و دور کردن بوی ناخوشایند عرق، دچار مشکلات پوستی نشویم؛ اما آیا لازم است در هر بار حمام کردن موهایمان را با شامپو بشوییم؟ با این مطلب همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

شاید شنیده باشید که بهتر است موهای خود را کمتر بشوئید و یا شاید جزء کسانی هستید که برای داشتن  موهای سالمتر و خوش حالت تر، به دلیل خاصیت شیمیایی شامپو از آن استفاده نمی کنند. 

کارشناسان اظهار می کنند که الگوی واحدی برای تعیین شست و شوی موها وجود ندارد. ممکن است خیلی از مواقع فکر کنید که باید موهایتان را بشویید اما واقعاً نیازی به این کار نباشد. تعیین این اولویت با توجه به سلیقه شخصیتان صورت می گیرد. برای تشخیص نیاز به شست و شوی موها به نوع موهای خود و آنچه که برای مدل موهای شما مناسب است توجه کنید.

اینکه چند روز موهایتان را نشویید مشکلی ندارد؛ برای افرادی که موهایشان از نظر چرب بودن جزء موهای معمولی محسوب می شود وحجم متوسط دارد توصیه می شود که هر چه کمتر موهای خود را بشویند. زیرا شامپو کردن زیاد موها ممکن است باعث کم پشت شدن موها شود

با اینکه این موضوع کاملا به جنس موهای فرد بستگی دارد، اما همین که از حمام خارج می‌شویم، کف سرمان شروع به چرب و کدر شدن می‌کنند.
علت چرب شدن موها، درست مثل چرب شدن صورت، غددی است که داخل پوست وجود دارند و ماده‌ای چرب به نام «سبام» تولید می‌کنند. سبام همان ماده‌ای است که موها را مرطوب کرده و مانع از خشک شدن موها و خشکی کف سر می‌شود.

این غده‌های تولیدکننده سبام (غدد سباسه) کنار ریشه موها و در لایه درم پوست (لایه میانی پوست) قرار دارند. کانال‌هایی از غدد سباسه به فولیکول موها می‌رسد و به این ترتیب است که سبام به پوست و کف سر می‌رسند.

چند روز یک بار موها را باید شست؟عملکرد شامپو

شامپو دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

یک متخصص پوست و مو در امریکا طبق تحقیقات خود اظهار داشته : ” شامپو، چربیها را به دام می اندازد. بنابراین اگر بیش از حد معمول موها را شامپو کنید، ممکن است موهایتان خشک شود و در معرض شکستگی قرار گیرد.” 

موهای سر یک چربی طبیعی به نام سبوم تولید می کند و شامپو یک ماده امولسیون کننده است که در هنگام شستن موها چربیهای اضافی، آلودگیها و باقی مانده ی سبوم را از بین می برد. ولی باید توجه داشته باشید که مهم نیست که موهایتان خیلی تمیز به نظر نرسد، زیرا موهای شما قطعاً نیازمند مقداری چربی است. 

این چربی اضافی، رطوبت موهای شما را تامین می کند و یک عامل حفاظتی برای پوست سر و موهای شما محسوب می شود. 

 
چه کسانی باید هر روز موهای خود را بشویند؟

تمام کارشناسان اعتقاد دارند که تنها گروه محدودی شامل : کسانی که موهای نازک و حساس دارند، افرادی که زیاد ورزش و عرق می کنند و یا کسانی که در مناطق بسیار مرطوب زندگی می کنند، باید هر روز موهای خود را بشویند. 

همچنین اگر پوست سر شما چرب است، شما باید هر روز موهایتان را بشوئید. گاهی اوقات بعضی از افراد تصور می کنند چون موهایشان شوره دارد پوست سرشان خشک است، اما در این افراد نیز شست و شوی  بیشتر موها مفید و موثر است .

 
چه کسانی می توانند چند روز موهایشان را نشویند؟

هر چقدر موهایتان ضخیم تر باشد و چربی کمتری داشته باشد می توانید کمتر موهایتان را بشویید. 

” افرادی که موهای خشک، فر و مجعد دارند می توانند بدون هیچ مشکلی موهای خود را کمتر بشویند”.

چند روز یک بار موها را باید شست؟
چقدر موهایتان را بشویید؟

برای اکثر مردم عموماً شستن یک روز در میان و یا ۲-۳ روز در میان مناسب است. البته این یک میزان استاندارد محسوب نمی شود. چرب به نظر رسیدن موها، خارش پوست سر یا پوسته ریزی ناشی از کثیفی نشانه ی رسیدن زمان شامپو کردن موهاست.

در پایان لازم به ذکر است که قبل از استفاده از سشوار و یا هر وسیله ی حرارتی حالت دهنده، مطمئن شوید که موهایتان کاملاً تمیز است. در این صورت موهایتان دوام بیشتری خواهند داشت، بهتر به نظر خواهد رسید و شما کمتر نیاز به استفاده از این ابزارها خواهید داشت. 

 

چند روز یک بار باید موها را شست؟

هر نوع پوست و مویی که دارید، هیچکس مجبور نیست هر روز موهایش را با شامپو بشوید؛ در واقع بیشتر شستن موها، بجای اینکه خوب باشد، برای سلامت‌شان مضر است.
به گفته متخصصان پوست کلینیک موی مرکز پزشکی بوستون، رابطه بین شستن موها و چربی‌شان یک رابطه معکوس است؛ بنابراین کسانی که موهایشان را زیادی می‌شویند تا از شر چربی‌شان خلاص شوند، با خشکی پوست کف سر مواجه می‌شوند که در نتیجه‌اش هم پوست، چربی بیشتر و بیشتری تولید می‌کند.

به گفته محققان اگر پوست و موی معمولی دارید که نه خیلی چرب و نه خیلی خشک است، یکی دو بار در هفته شامپو کردن موها کافی خواهد بود. اما اگر پوست‌تان چرب است، ۳ تا ۴ بار موهایتان را در هفته شامپو کنید.

البته جنس موهایتان هم مهم است چراکه در میزان تولید سبام موثر است؛ اگر موهایتان زبر یا فر است، تنها با یکبار شامپو کردن موها در هفته، تمیز خواهید ماند.

اگر هم موهای سالم یا موهای لخت دارید، ۲ تا ۳ بار در هفته شستشوی موها با شامپو برایتان کافی خواهد بود.
در فاصله بین شامپو کردن موها می‌توانید دوش گرفته و موها را فقط آبکشی کرده، نوک موها را هم با نرم‌کننده ماساژ دهید تا دچار موخوره نشوند.

در ضمن، یادتان باشد اگربرای مدل دادن موهایتان مجبور به استفاده از مواد حالت‌دهنده مثل ژل، تافت و چسب مو و … هستید، باید موهایتان را مرتب بشویید اما تعداد دفعات شستن موهایتان در هفته را به روش آزمون و خطا و کسب تجربه، پیدا خواهید کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

71 − = 63