قرص یدوفولیک در بارداری، چقدر لازم است

دوران بارداری یکی از شیرین‌ترین دوران‌ها برای هر مادر است. این شیرینی و حس خوب زمانی تکمیل می‌شود که این دوران را با سلامتی کامل پشت سر گذاشته و نوزادی سالم به دنیا آورند. مصرف مکمل‌ها در این دوران تا حد زیادی می‌توانند به سلامت مادر و کودک کمک کنند. قرص یدوفولیک ترکیبی از ید و اسیدفولیک است که به عنوان یک مکمل مفید و شناخته شده برای زنان باردار و مادران شیرده توصیه می‌شود.
کمبود ید در زنان باردار موجب مشکلات در رشد مغزی جنین می‌شود و به همین علت لزوم مصرف مکمل‌های حاوی ید در دوره بارداری توسط کارشناسان تغذیه به اثبات رسیده است. درواقع می‌توان گقت به دنیا آمدن کودکان عقب افتاده ذهنی از عوارض کمبود ید است. اسیدفولیک هم یکی دیگر از ویتامین‌های مورد نیاز در دوره بارداری است که کمبود آن موجب کم خونی مادر و جنین و حتی نقص‌های عصبی در جنین می‌شود.قرص یدوفولیک چیست؟
قرص یدوفولیک (Iodofolic) ترکیب منحصر به فردی از ید و اسید فولیک می‌باشد که این ترکیبات در دوران پیش از بارداری و شیردهی و نیز حین بارداری از مهمترین موارد مغذی لازم و ضروری برای رشد مغز و سیستم عصبی بینایی و شنوایی جنین و نوزاد می‌باشد. نیاز روزانه افراد معمولی با مصرف ۶ گرم نمک ید دار که حاوی ۱۵۰ میکروگرم ید است تامین می‌شود اما این مقدار نمک یددار برای زنان باردار کافی نیست و حدود ۲ برابر این میزان در بارداری لازم است. بنابراین لازم است برای کمبود ید در مادران باردار از مکمل‌ها استفاده نمود.
هر قرص یدوفولیک حاوی ۵۰۰ میکروگرم اسید فولیک و ۱۵۰ میکروگرم ید می‌باشد.
چنانچه باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید به منظور سلامت جنین و مادر بهتر است با فرآیند بارداری به صورت هفتگی و تغییراتی که در روند زمان رخ می‌دهد آشنایی کافی داشته باشید. لینک زیر به شما در این مورد کمک خواهد کرد.
بهتر است میزان مصرف این مکمل دارویی توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول مقدار مصرف مجاز آن روزانه یک قرص می‌باشد.
توجه: از مصرف یدوفولیک همراه با سایر فرآورده‌هایی که حاوی اسید فولیک هستند، خودداری نمایید.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید
از افزایش مقدار توصیه شده مجاز برای مصرف، خودداری نمایید.
این دارو همراه غذا و با آب کافی باید میل شود.
توصیه می‌شود کسانی که مبتلا به بیماری‌های تیرویید می‌باشند این دارو را با نظر پزشک مصرف کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here