چگونه با جنین ارتباط برقرار کنیم

چگونه با جنین ارتباط برقرار کنیم

همه ما می دانیم که دوران بارداری برای هر زنی می تواند بسیار خسته کننده و استرس زا باشد، اما شادی که بعد از تولد نوزاد برای این افراد به ارمغان خواهد آمد، فراتر از سختی ها و مشکلات این دوران است. با ما با یک مقاله پر محتوا همراه باشید.

 

هر بارداری و هر زن بارداری منحصر بفرد است. وقتی صحبت از هیجانات دوران بارداری می‌شود، چیزی به نام «نرمال» وجود ندارد. بعضی از خانم‌ ها ممکن است به محض مثبت شدن تست بارداریشان احساس کنند با کودک هنوز به دنیا نیامده‌ شان ارتباط برقرار کرده‌اند، اما برای عده‌ ای دیگر از خانم‌ ها ممکن است تا زمان تولد طول بکشد تا بتوانند ارتباط واقعی و عمیق با کودکشان برقرار کنند.

این موضوع احتمالا چیزی نیست که خیلی از زنان باردار به راحتی درموردش حرف بزنند، اما زنان زیادی برای ارتباط برقرار کردن با کودک درون رحمشان دچار کشمکش‌ هایی هستند. اگر در حال تجربه‌ی اولین بارداری‌ تان هستید، ممکن است اولین حرکت‌ های درون رحمتان را به سختی بتوانید تشخیص دهید.

اگر هم سابقه‌ی سقط جنین داشته باشید، ممکن است داشتن تصوری مثبت از بارداری برایتان سخت باشد و ناخودآگاه بخواهید ارتباط برقرار کردن با کودکتان را به تاخیر بیندازید که این حالت، نوعی دفاع شخصی غیر ارادی است. یا شاید هم به وقت خودش خیلی راحت توانسته باشید ارتباط واقعی با کودکتان برقرار کنید.

how-to-contact-the-embryo

بارداری می‌تواند تشویش برانگیز باشد و ممکن است آنقدر آشفته شوید و درگیر نگرانی‌ های مادر شدن باشید که احساس کنید تا زمانی که فرزندتان به دنیا نیامده نمی‌توانید هیچ ارتباطی با او برقرار کنید. با نزدیک‌ تر شدن به زمان زایمان، ممکن است آن قدر دچار هیجان و استرس شوید که احساس کنید حتی بعد از به دنیا آمدنش هم نخواهید توانست با او ارتباط برقرار کنید!

از صدایتان استفاده کنید

وقتی کودک‌تان به دنیا بیاید، صدای شما را خواهد شناخت و هر وقت آن را بشنود، به سمت آن برخواهد گشت. او صدای شما به یاد دارد زیرا ماه ها صدای شما را در محل کارتان، پشت تلفن وقتی که با مادرتان حرف می‌زدید، وقتی زیر دوش آواز می‌خواندید یا با پدرش گفتگو می‌کردید شنیده است. هر روز برای کودک‌تان وقت بگذارید و با او حرف بزنید و برایش از کارهایی بگویید که بعدا با هم انجام خواهید داد و اینکه چه احساسی به او دارید.

خواهید دید کودکتان به صدای شما واکنش نشان می‌دهد و شروع می‌کند به لگد زدن و با آرنج کوبیدن! اگر هم حرف زدن با او برایتان سخت است، برایش آواز بخوانید.

جواب سقلمه‌ هایش را بدهید

تنها راه ارتباطی کودک‌تان با شما لگد و سقلمه و ضربه زدن است. حتما متوجه شده‌اید که وقتی دراز می‌کشید تا استراحت کنید، کودکتان تا حدودی فعال می‌شود. با واکنش نشان دادن به حرکاتش به او جواب بدهید؛ وقتی به شما لگد می‌زند شما هم به آرامی سقلمه‌ ای به او بزنید و ببینید چه می‌کند. همچنین می‌توانید آن قسمت از شکمتان را که حس می‌کنید حرکت می‌کند کمی مالش دهید و نوازش کنید.

how-to-contact-the-embryo
چیزی که ظاهرا ارتباط برقرار کردن با جنین درون رحم را دشوار می‌کند، این است که مادر هیچ تصوری از چهره‌ی فرزندش ندارد و با اینکه هم اکنون فرزندش در درون او در حال رشد است، احساس می‌کند این انسان کاملا غریبه است! اگر عکس‌ هایی از سونوگرافی که پزشک برایتان انجام داده دارید، هر روز چند دقیقه در آرامش بنشینید و به این عکس‌ ها نگاه کنید.

یک فریم از یکی از عکس‌ ها تهیه کنید و روی میز کارتان بگذارید، به عنوان تصویر لاک اسکرین گوشی تان انتخابش کنید و یا اینکه روی یخچال تان آن را بچسبانید.

how-to-contact-the-embryo

یوگا انجام دهید
در کلاس‌های یوگای قبل از زایمان شرکت کنید تا فرصتی برای فرار از یکنواختی زندگی روزمره پیدا کنید و برای مدتی روی بارداری خود متمرکز شوید. مربی یوگا طی هر وضعیتی که در آن قرار می‌گیرید با شما صحبت خواهد کرد و توضیح خواهد داد که این حرکت، چه فایده‌ای برای شما دارد.
همچنین زمانی برای ریلکس شدن و تمرکز روی جنین در حال رشدتان پیدا می‌کنید. این یک راه بسیار خوب است که می‌توانید مطمئن شوید زمانی برای آرامش و تمرکز دارید، همان زمانی که وقتی مشغول کارهای روزمره هستید و درگیر استرس‌های همیشگی، به سختی ممکن است پیدا کنید.
علم نشان داده که یوگا برای افسردگی و اضطراب دوران بارداری مفید است.

 

همسرتان را هم وارد این ارتباط کنید

این فقط شما نیستید که می‌خواهید با کودک هنوز به دنیا نیامده‌‌ تان ارتباط برقرار کنید، پدر این کودک نیز می‌خواهد سهمی در این رابط داشته باشد! وقتی احساس می‌کنید کودک‌ان لگد می‌زند، دست‌ های همسرتان را روی شکم‌ تان بگذارید تا او هم حرکات کودکش را حس کند و اجازه دهید با نوازش شکم‌ تان به او جواب بدهد. حتی می‌تواند برای کودک‌تان کتاب بخواند.

شاید هم با تماشای ارتباط قوی احساسی بین کودک‌ و همسرتان متوجه شوید ارتباط خود شما با همسرتان هم پُر رنگ‌ تر و عمیق‌ تر می‌شود.

how-to-contact-the-embryo

یادگاری‌ هایی از این دوران تهیه کنید

می‌توانید برای کودکی که در راه دارید هدیه‌ای تهیه کنید، مثلا یک پتو برایش قلاب بافی کنید یا یک بالش کوچک برایش گلدوزی کنید. اگر هم بلد نیستید می‌توانی کارهای ساده‌ تری انجام دهید، هر کاری که یک یادگاری از دوران شیرین بارداری و انتظار تولد کودک تان برای شما باقی بگذارد. کمی خلاقیت به خرج دهید! مطمئن باشید بعد ها از تماشای این یادگاری‌ های کوچک و ساده، هم شما و هم فرزندتان غرق لذت خواهید شد.

از شکمتان عکس بگیرید

گرفتن عکس از شکم‌ در حال بزرگ شدن‌ تان، خاطره‌ هایی زیبا و پُر از احساس از دوران بارداریتان خواهد بود که به زودی به پایان می‌رسد. می‌توانید هر هفته از شکمتان از زوایای گوناگون عکس بگیرید و بزرگ و بزرگ‌ تر شدن آن را ثبت کنید. با تماشای این عکس‌ ها متوجه رشد و تغییر جنین‌ تان می‌شوید. این یادگاری‌ های بصری به شما کمک می‌کنند بارداری‌ تان را واقعی‌ تر احساس کنید.

how-to-contact-the-embryo

یک آلبوم قدم به قدم و حرفه‌ای تا آخر دوران بارداری تهیه کنید تا خودتان هم احساس خاص بودن بکنید. می‌توانید این عکس‌ ها را تنها یا با همسرتان بگیرید و لحظات فوق‌ العاده‌ای را ثبت کنید.

بیشتر دراز بکشید

بله درست است؛ کارهای زیادی دارید که باید قبل از به دنیا آمدن کودکتان انجامشان دهید، اما لازم نیست همه را امروز و فردا تمام کنید. شما در این روزها به استراحت بیشتری نیاز دارید، پس سعی کنید دراز بکشید و مدتی آرام باشید.

هر روز زمانی را برای این کار مشخص کنید و فقط و فقط به بارداریتان فکر کنید، نه اینکه بعد از دراز کشیدن شروع کنید به لیست کردن چیزهایی که باید بخرید یا چت کردن با دوستان! به پیاده روی بروید، در وان دراز بکشید و ریلکس کنید یا هر کاری که آرامتان می‌کند انجام دهید.

فکر نکنید کمک خواستن از دیگران برای انجام کارهایی که در این دوران برای شما مناسب نیست، کار بدی است! پیشنهاد کمک دیگران را رد نکنید چون این کمک‌ها واقعا می‌تواند باری از دوش شما بردارد و این را فراموش نکنید که؛ اگر کسی نخواهد کمک‌تان کند، پیشنهاد نمی‌دهد!

وقایع را یادداشت کنید

دفترچه‌ ای مخصوص یادداشت‌ های دوران بارداریتان داشته باشید و چیزهایی را فکر می‌کنید مهم و جالب هستند یادداشت کنید، هر چیزی که خاص این دوران است و نگاه خاص خود را به آن دارید. یادتان باشد که این دفترچه کاملا خصوصی است و آن را در دسترس دیگران قرار ندهید. تمام نگرانی‌ ها و احساسات خود را در این دفترچه بروز دهید. این کار به شما کمک می‌کند بفهمید عامل اضطرابتان چیست و بهتر بتوانید بر آن غلبه کنید.

با برطرف شدن اضطرابتان حتما بهتر خواهید توانست با کودک درون رحم‌تان ارتباط برقرار کنید.

how-to-contact-the-embryo
با مادران باردار دیگر جمع شوید

ارتباط برقرار کردن با سایر زنان باردار و تشکیل گروه با کسانی که شرایطی مشابه شما دارند به شما این امکان را می‌دهد که موضوعات مشترکی برای گفتگو کردن داشته باشید و بتوانید نگرانی‌ ها و مسائل و احساسات خود را بهتر بروز دهید، شنیدن تجربیات مشترک حس خوبی به شما خواهد داد. زمانی را که با این دوستان جدیدتان می‌گذرانید تقریبا فقط روی بارداریتان متمرکز هستید و طبیعتا بهتر می‌توانید با کودک‌تان ارتباط برقرار کنید.

می‌توانید کارهای مفرح زیادی با هم انجام دهید، مثلا روی شکم‌ های همدیگر نقاشی بکشید و خلاقیت خود را به کار بگیرید. ممکن است به نظرتان نیاید ولی این کار واقعا باعث قوت قلب‌تان خواهد شد.

how-to-contact-the-embryo

روی ویژگی‌ های مثبت خود تمرکز کنید

یکی از دلایلی که مادران باردار نمی‌توانند با جنین در رحمشان ارتباط برقرار کنند این است که خیلی نگران هستند مبادا نتوانند مادر خوبی باشند. بعضی از خانم‌ دچار کابوس‌ های ناشی از اضطراب نیز می‌شوند و نگرانند مبادا کارهایی بکنند که به ضرر فرزندشان باشد. دست از نگرانی بردارید! منفی بافی را کنار بگذارید و روی تمام چیزهایی که شما را یک زن شگفت انگیز کرده است تمرکز کنید.

مطمئنا بیشتر همین ویژگی‌ها از شما یک مادر فوق‌العاده خواهند ساخت. در مورد آن نوع مادری که دوست دارید باشید فکر کنید و ببینید چه می‌توانید بکنید تا به آن برسید. تقویت خوشبینی، نگرش بهتری نسبت به مادر بودن به شما می‌دهد و اعتماد بنفستان را بالا می‌برد، کتاب‌های بسیار خوبی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند تا دانشتان را بالا ببرید.

how-to-contact-the-embryo
اگر نمی‌توانید با کودک‌تان ارتباط برقرار کنید احساس گناه نکنید

اگر فکر می‌کنید هنوز موفق نشده‌اید رابطه‌ی عمقی و درونی با فرزندی که در شکم‌ دارید برقرار کنید، خودتان را سرزنش نکنید. بارداری می‌تواند دوران سختی باشد؛ بدن‌ تغییراتی می‌کند، هورمون‌های تاخت و تاز می‌کنند، خوابتان بهم می‌ریزد و احتمالا ذهن‌تان درگیر نگرانی‌های آینده است.

همه‌ی این ها می‌تواند باعث شود نتوانید با کسی که هنوز او را ندیده‌اید ارتباط برقرار کنید اما این بدان معنی نیست که هرگز نمی‌توانید آن احساس قدرتمند مادری را تجربه کنید. احساس گناه را کنار بگذارید و در عوض با آرامش برای این ارتباط تلاش کنید. این را هم بپذیرید که ممکن است یکی از آن بسیار مادرانی باشید که بعد از تولد نوزادشان، عشقی عمیق و منحصربفرد نسبت به او پیدا کرده‌اند، نه قبل از تولد!

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here