چگونگی عادت به سبزیجات از کودکی

چگونگی عادت به سبزیجات از کودکی

نی نی تایم : بچه ها معمولاً هنگام غذاخوردن انواع بهانه ها را می آورند تا چیزی نخورند. اغلب والدین دائماً در حال کشمکش با آنها هستند تا مجبورشان کنند غذایشان را بخورند. مشکل اینجاست که اکثر کودکان از خوردن سبزیجاتی که برای سلامتی شان ضروری است طفره می روند. با استفاده از این راهکارها می توان کودکان خود را تشویق کنیم تا بتوانند از این مواد غذایی حایز اهمیت مصرف کنند پس با این مقاله همراه باشید.

 نکات مهم برای بهبود رژیم غذایی کودکان

۱٫ اول، بررسی کنید. این یعنی باید به غذایی که کودکتان می خورند دقت داشته باشید. باید به غذایی که درست می کنید و می خورید و همچنین نوع مدیریتی که بر کشمکش های خود با بچه دارید، دقت کنید.

۲٫ سپس برای رویکردتان برنامه ریزی کنید. قوانین شما باید چه باشند؟ آیا باید عواقبی در نظر بگیرید یا پاداش تعیین کنید؟ ادامه قوانین از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید زود عقب نشینی نکنید. غذا امشب همان چیزی است شما درست کرده اید. آیا برایتان مهم نیست که بگذارید بچه گرسنه بماند ولی آن غذا را نخورد؟

۳٫ یک منو درست کنید. سعی کنید هر چند هفته یک بار غذای جدیدی وارد منو کنید. اگر بچه از اسفناج بخارپز خوشش نمی آید، دفعه بعد اسفناج خام به او بدهید. شاید لازم شود در چند وعده مختلف، سبزیجات مختلف را به روش های متفاوتی بپزید.

۴٫ برای موفقیت، چیدمانی داشته باشید. برای آنکه موفق شوید، باید سبزیجات را زیبا بچینید و ببینید که کودکتان از چه مدلی خوشش می آید. اگر میوه ها و سبزیجات را زیبا ببرید و جلو بچه بگذارید، خیلی از آن را خواهد خورد. حتی سبزیجاتی که خودتان دوست ندارید را برایش درست کنید.

۵٫ بگذارید بچه با شما راحت حرف بزند. بگویید از غذایی که درست کرده اید یک لقمه بخورد و اگر خوشش نیامد، مجبورش نکنید که بخورد. کلماتتان را درست انتخاب کنید و غذاها را دسته بندی یا برچسب گذاری نکنید. مثلاً بجای آنکه بگویید: “خب پس حتماً از سیب زمینی هم خوشت نمیاد” بگویید: “دفعه بعد یجور دیگه می پزمش، مثلاً با دارچین.”

چگونه بچه هارا به خوردن سبزی عادت دهیم

how-to-get-used-to-vegetables-from-childhood

 برایش توضیح دهید. بگذارید بچه رابطه بین غذاها و اثر آنها را بداند.

توضیح دهید که کدام غذاها برایش خوب هستند. اگر با شکم خالی چیز شیرینی خورده و دلش درد گرفته، برایش توضیح دهید که خوب نیست قبل از خوردن غذای خوبی، شیرینی بخوریم. یا بگویید که قبل از آنکه سر امتحان برود، خوب است که صبحانه اش را کامل بخورد. چون مغزش به غذا نیاز دارد.

 غذا خوردن را برایش سرگرم کننده کنید.

 به غذایی که فرزندتان می خورد سبزیجات خرد شده یا چیزهای رنگی اضافه کنید. اسفناجی که خوب خرد شده باشد یا با تخم مرغ همراه باشد، باعث می شود کودک با میل بیشتری آن را بخورد. یا مثلاً روی کرفس، کره بادام زمینی و کشمش بریزید و آن را برایش به “مورچه هایی روی کنده درخت” تشبیه کنید. یا مثلاً او را به دایناسوری تشبیه کنید که درخت های بزرگ “بروکلی” را می خورد.

. برایش ضیافتی درست کنید.

 آبمیوه ها و مخلوط های میوه، روش جالبی برای ترکیب کردن انواع مواد غذایی مفید و میوه ها هستند. از هنر خود در آشپزی استفاده کنید و کمی وقت بگذارید تا خوراکی مورد علاقه کودکتان را درست کنید. آنها هم حتماً به شما کمک می کنند و حتماً آن را امتحان می کنند.

 سبزیجات را در غذاهای دیگر پنهان کنید. 

می توانید سبزیجات را داخل کوفته، دلمه، کتلت، سس ماکارونی، لازانیا یا انواع غذاها بریزید و او اصلاً متوجه آنها نشود. دستور پخت های فراوانی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این از طرفی به نفع شما هست، زیرا می توانید شکر اضافه، روغن، کره و غیره را با سبزیجات جایگزین کنید.

 غذاهای بد را محدود کنید.

 این به دلایل واضحی بسیار مهم است و البته باز هم باید گوشزد کنیم که کودکان ذاتاً از غذاهای شیرین خوششان می آید، ولی قرار نیست شکر مصنوعی بخورند، بلکه باید شکر موجود در میوه ها را مصرف کنند. هرچه شکر بیشتری مصرف کنند، تعادل بدن آنها بیشتر بهم می خورد. شکر اعتیادآور است و باعث می شود که دلشان فقط شکر بخواهد. اگر غذاهای فرآوری شده و سرخ شده برای شما زیان آور است، دیگر ببینید برای کسی که در حال رشد است و بدن کوچکتری دارد، چه مضراتی دارد. میوه ها آنزیم، فیبر و مواد غذایی و ویتامین هایی دارند که آبمیوه ها و آبنبات ها ندارند. پس فقط از میوه های طبیعی استفاده کنید.

هر خانواده ای با دیگری فرق می کند، پس ببینید که کدامیک از روش های فوق مناسب شماست. سبزیجات برای سلامت کودک بسیار اهمیت دارند. پس تسلیم نشوید.

راهکار عملی برای علاقه مند کردن بچه ها به خوردن غذاهای سالم مثل سبزیجات چیست؟
* از بچه ها برای تهیه غذا، چیدن میز و تزئین غذاها و حتی خرید مواد غذایی کمک بگیرید. خیلی وقت ها دیده می شود بچه ها خود علاقه مند به کمک کردن به مادر یا پدر در این موارد هستند. علاقه کودک را سرکوب نکنید. از همین فرصت برای ترغیب آنها به خوردن غذاهای سالم کمک بگیرید. بچه ها با کمک، نظارت و کنترل شما می توانند به عنوان مثال یک سالاد سبز تهیه کنند. از بچه ها می توانید در شستن کاهو، کلم، خیار، گوجه فرنگی و…، تکه و خرد کردن این سبزیجات با نظارت شما، افزودن کشمش، کنجد یا تخم آفتابگردان برای تزئین سالاد کمک بگیرید. 

* برای تزئین خوراک مرغ و گوشت و سالاد الویه با سبزیجات فراوان، از بچه ها کمک بگیرید. با این کار هم بچه ها با این مواد غذایی رنگارنگ و پرفایده آشنا می شوند و همین عامل روی ترجیحات و انتخاب غذایی آنان نیز اثرگذار است. 

* علاوه بر راه هایی که اشاره شد، روش های آسان، جذاب و ساده بسیار زیادی برای افزایش دریافت سبزیجات وجود دارد که کافی است کمی خلاقیت به خرج بدهید و از امتحان غذاهای جدید نترسید و اشتیاق برای امتحان غذاهای جدید و متنوع داشته باشید. 

* تا حد امکان از سبزیجات تازه استفاده کنید. سبزیجات شسته تازه و خرد شده را در یخچال یا فریزر در ظرف های جداگانه نگهداری کنید تا همیشه برای تهیه غذا در دسترس باشند. 

* به گفته ریچارد روزنکرانز، دانشیار تغذیه و سلامت دانشگاه ایالت کانزاس، سلیقه کودکان از وقتی که درون رحم هستند شروع به شکل گیری می کند. وی گفت:«جنین در طول حاملگی راجع به دنیای بیرون اطلاعات جمع می کند. مادرها می توانند قبل از به دنیا آمدن فرزندانشان، صحنه را برای آنها مهیا کنند.» 

* والدین باید همان سبزیجاتی را بخورند که به نوزادان و کودکان خود می دهند، زیرا کوچک ترها از والدین خود الگو می گیرند. روزنکرانز گفت:«بچه ها پیش خودشان فکر می کنند که چرا پدر و مادر این غذا را جلوی من می گذارند اما خودشان نمی خورند؟ کودکان از سنین بسیار پایین مراقب رفتار ما هستند.» 

* پیشنهاد کارشناسان این است که والدین از سبزیجات شیرین تر مثل هویج و ذرت شروع کنند. 

* یکی از راه های تشویق کودکان مدرسه ای به خوردن سبزیجات، برش مواد به شکل صورتک یا حیوانات است. در واقع اگر سبزیجات تازه را به شکل های بامزه درآورید یا از گوجه های کوچک به جای چشم استفاده کنید، کودکان ناگهان غذای سالمی می خورند که قبلاً امکان نداشت بخورند و تازه از آن لذت هم می برند.

دیدگاه یک متخصص

 بارها و بارها از در رسانه‌های مختلف یا زبان پزشکان دیده یا شنیده‌ایم که بر مصرف سبزیجات تاکید می‌کنند و آن را برای سلامت جسم شما ضروری می‌دانند. اما چرا سبزیجات این همه اهمیت دارند؟ چطور باید آن را وارد برنامه غذایی خود کنیم و چه مقدار باید از آن مصرف کنیم؟ کدام سبزیجات از بقیه مفیدتر هستند و چه کمکی به بدن می‌کنند؟ این‌ها مجموعه سوالاتی بود که ذهن ما را به خود مشغول کرد. مخصوصا که به بحث مصرف سبزیجات در کودکان نیز به نظر بحث حائز اهمیتی بود. تمام سوالات خود را پیش شیوا فرجی، کارشناس‌ارشد تغذیه می‌بریم تا جوابی برای آنها پیدا کنیم.

how-to-get-used-to-vegetables-from-childhood

فرجی ابتدا به بحث خواص سبزیجات و تاثیر مثبت آنها روی بدن می‌پردازد و می‌گوید: یکی از گروه‌های غذایی که در هرم غذایی به آن اشاره شده است و برای کودکان و نیز برای بزرگسالان بسیار حائز اهمیت است، سبزیجات است. مصرف سبزیجات از چندین جهت اهمیت دارد که مهمترین خاصیت آن فیبر است. مواد موجود در این گروه غذایی حاوی فیبر بالا است. سبزیجات مختلف بافت‌های سلولزی دارند که تاثیر قابل توجهی در دستگاه گوارش می‌گذارند. این بافت‌های سلولزی باعث عبور و مرور بهتر در دستگاه گوارش و کارکرد بهتر و راحت‌تر این بخش از بدن می‌شود. این بافت سلولزی را در سبزیجاتی مانند تره یا کرفس به راحتی می‌توان مشاهده کرد. رگه‌های موجود در ساقه‌های تره و نیز کرفس آنها را به راحتی نمایان می‌کند. 
این کارشناس‌ارشد تغذیه ادامه می‌دهد: وجود این بافت‌های سلولزی باعث می‌شود که هنگام حرکت آنها در دستگاه گوارش مواد غذایی اضافی یا مضر را نیز همراه خود در روده حرکت داده و دفع می‌کنند. به عنوان مثال چربی‌های اضافه موجود در غذا هنگام حرکت این مواد در دستگاه گوارش به آنها می‌چسبد و از بدن دفع می‌شود. به دلیل همین ویژگی منحصر به فرد است که مصرف سبزیجات رابطه دو سویه با بیماری‌های قلبی و عروقی دارد. استفاده کافی از سبزیجات باعث می‌شود میزان چربی در خون بالا نرود و نیز از خطر ابتلا به کبد چرب مصون بماند. همچنین سیستم قلبی و عروقی نیز عملکرد بهتری خواهند داشت. بیماری‌های بسیاری با میزان چربی در خون ارتباط دارند. مانند دیابت، پرفشاری خون، کبد چرب و…
شیوا فرجی درباره اهمیت موضوع مصرف سبزیجات و عدم علاقه به این گروه از مواد غذایی می‌گوید: را این طور خیلی از ما درباره خواص متعدد و لزوم استفاده از سبزیجات اطلاع داریم. پزشکان همیشه مصرف دو گروه از مواد غذایی را به ما توصیه می‌کنند: میوه‌ها و سبزیجات. اما چه عاملی باعث می‌شود که ما رغبتی به استفاده از سبزیجات نداشته باشیم؟ می‌توان رژیم غذایی غلط را یکی از عمده‌ترین این عوامل دانست. 
شیوا فرجی، کارشناس‌ارشد تغذیه درباره اهمیت عادت خوردن سبزیجات از دوران کودکی تاکید می‌کند: عادت به مصرف سبزیجات باید از کودکی در افراد به وجود آید. در واقع اگر از دوران کودکی سبزیجات جزوی از عادات غذایی باشد، مصرف آن در بزرگسالی نیز جزوی از رژیم غذایی فرد می‌شود. بنابراین مصرف سبزیجات از دوران کودکی اهمیتی ویژه دارد. متاسفانه رژیم غذایی اغلب ما با کمبود سبزیجات و در عوض مصرف بیش از اندازه مواد مضر همراه است. به همین دلیل نیز بیماری‌هایی نظیر دیابت یا بیماری‌های قلبی و عروقی در حال حاضر بسیار فراگیر شده‌اند. در حالی که اگر مصرف سبزیجات از کودکی در فرد به عادت تبدیل شود حتی اگر به لحاظ ژنتیکی نیز در خانواده او سابقه چنین بیماری‌هایی وجود داشته باشد امکان ابتلا به آنها در بزرگسالی کاهش می‌یابد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 3 =