موهایمان را چه جوری بشوییم؟

نی نی تایم:حمام کردن، استفاده از شامپو و شستن مو برای افراد مختلف، با فاصله‌های زمانی متفاوتی انجام می‌شود. برخی عادت دارند هر روز دوش بگیرند و مسلماً در این صورت موهای خود را هم شامپو می‌کنند. ولی برای برخی دیگر یکی از نشانه‌های تمیزی سر و بدن، سنجیدن میزان چربی موی سر است. یعنی فرد زمانی روانه حمام می‌شود که حس کند موهایش به اندازه کافی چرب شده و وقت شامپو کردن موی سر رسیده است. به نظر شما کدام بهتر است؟ شستن روزانه مو را توصیه می‌کنید و یا پیشنهادتان این است که شامپو کردن مو را به چند روز یک‌بار موکول کنیم؟

موهای‌تان را در آب غوطه ور کنید

آیا این کار را می‌کنید؟ اگر نه، حالا وقتش است که شروع کنید. قبل از اینکه به موهای‌تان شامپو بزنید، ابتدا یک دقیقه آنها را آبکشی کنید و سپس یک تا دو دقیقه‌ی دیگر آنها را در آب غوطه ور کنید. همیشه باید این کار را با آب ولرم انجام دهید چون آب خیلی گرم می‌تواند موهای‌تان را خشک کند. فایده‌ی غوطه ور کردن موها در آب چیست؟ بیشترین امتیاز این کار، باز شدن حفره‌های پوست سرتان است.

موها را زیاد نشویید

اگر موهای‌تان را بیشتر از سه بار در هفته بشویید، یعنی در این کار زیاده روی کرده‌اید. شاید فکر کنید دو یا سه بار شستن موها در هفته، درست و بهداشتی نیست اما اگر موهایی سالم‌تر و شاداب‌تر می‌خواهید باید طرز فکرتان را عوض کنید. واقعا نیازی نیست موهای‌تان را هر روز بشویید، اما اگر فکر می‌کنید باید این کار را انجام دهید بهتر است با یک کارشناس مو که موافق نظر شما باشد حرف بزنید که من به شما اطمینان می‌دهیم، نمی‌توانید چنین کسی را پیدا کنید!

لازم نیست موهای‌تان را چنگ بزنید، آب بکشید و دوباره شامپو بزنید

اگر موهای‌تان را زیاد می‌شویید پس احتمالا فکر می‌کنید باید حتما آنها را چنگ بزنید و آبکشی کنید و دوباره شامپو بزنید تا کاملا تمیز شوند. اما کاملا در اشتباهید. چرا؟ زیرا واقعا نیازی به دوباره شستن نیست. این کار شما فقط به نفع تولید کننده‌های شامپو تمام می‌شود!

با آب سرد آبکشی کنید

حاضرم شرط ببندم ۸۰ درصد شما با آب گرم یا حتی داغ موهای‌تان را آبکشی می‌کنید! آب کشیدن موها با آب گرم اصلا خوب نیست. همیشه سعی کنید با آب سرد این کار را انجام دهید. چرا؟ چون پاک کردن شامپو و نرم کننده با آب سرد، موثرتر است زیرا رطوبت موجود در موها را حفظ می‌کند و کوتیکول‌های مو را می‌بندد. آبکشی موها با آب سرد یکی از تکنیکی‌ترین روش‌های مراقبت از موهاست.

برای خشک کردن موها آنها را با حوله نسابید

می توانید با حوله موهای‌تان را خشک کنید اما نباید پوست سرتان را خیلی بسابید. چرا؟ زیرا سابیدن سر بعد از شستشو در تلاش برای سریع‌تر خشک کردن موها می‌تواند به راحتی سبب شکسته شدن موها شده و ظاهری کدر و نازیبا پیدا کنند. خیلی از افراد این عادت اشتباه را همیشه تکرار می‌کنند ولی باید کنار گذاشتن آن را تمرین کنند. کمی وقت بگذارید و با موهای‌تان مهربان باشید، عجله نکنید و کمی صبور باشید. این نکته‌ی مهمی است که باید همیشه به خاطر داشته باشید.

با موهای مرطوب‌تان با احتیاط رفتار کنید

موی مرطوب بسیار شکننده است و برای همین نسبت به موی خشک، بیشتر مستعد آسیب دیدن است. بنابراین طی چند دقیقه بعد از شستشو باید خیلی مراقب موهای خود باشید. همیشه قبل از برس زدن بهتر است صبر کنید تا موهای‌تان خشک شوند، البته نباید کاملا خشک شوند، چون موهای خشک‌تر مستحکم‌تر از موهای مرطوب هستند و در نتیجه کمتر مستعد آسیب دیدگی‌اند.

اگر موهای بلند دارید، نوک آنها را شامپو نزنید

چرا اگر موهای‌تان بلند هستند نباید انتهای آنها را شامپو بزنید؟ چون ریشه‌ها به شامپوی بیشتری نیاز دارند و علتش هم این است که چربی موها بیشتر در این قسمت وجود دارد و نوک موها خشک هستند.

پیش از شامپو زدن، موها را چرب کنید

خیلی خوب است که دست کم دو ساعت قبل از شستن موها، پوست سرتان را چرب کنید. پیشنهاد می‌کنم روغن‌هایی مثل روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن خردل را امتحان کنید. چرا باید موها را قبل از شستن چرب کنید؟ زیرا روغن می‌تواند عنصرهای قوی موجود در شامپو را که می‌توانند به ساقه‌های مو آسیب بزنند و چربی طبیعی آنها را از بین ببرند خنثی کند و به موهای‌تان ظاهری سالم‌تر و شاداب‌تر بدهند.

عادات بد شستن مو را ترک کنید
با موی خیس به رخت خواب نروید

اگر عادت دارید قبل از خواب دوش بگیرید، مطمئن شوید که موهایتان خشک شده است و سپس بخوابید. از آنجایی‌که حرارت بالا باعث آسیب‌دیدگی و از بین رفتن پروتئین‌های طبیعی مو می‌شود، استفاده هر روزه از سشوار تأثیرات منفی باقی می‌گذارد. پس برای اینکه مجبور نباشید هر شب از سشوار برای خشک کردن موهایتان استفاده کنید، دوش گرفتن شبانه را به اول صبح منتقل کنید تا موها در طول روز به صورت طبیعی خشک شود. با این روش جلوگیری از ریزش مو هم حاصل می‌شود.

از شامپوی مناسب موهایتان استفاده کنید

این حقیقت را بدانید که هنوز افراد زیادی از شامپوهایی استفاده می‌کنند که مناسب موهایشان نیست. شامپو مخصوص موهای رنگ شده، شامپو ضد شوره، شامپو ضد ریزش مو، شامپو موهای خشک، شامپو مخصوص موهای چرب و … از دسته‌بندی‌های مهم در تولید شامپو هستند و با توجه به جنس مو باید بهترین آنها را انتخاب کرد. آنچه تولید شامپو را متنوع می‌کند، تفاوت ترکیب مواد آنیونی و کاتیونی است که موجب می‌شود میزان چربی زدایی در شامپو گوناگون باشد.

بهترین شامپو برای ریزش مو در سال ۲۰۱۸، به گفته Balding Beards به این ترتیب است:
  1. شامپو محرک رشد و کاهش ریزش مو Ultrax Labs Hair Surge- Caffeine
  2. شامپو ضد شوره Nizoral AD
  3. شامپو ضد ریزش با روغن آرگان Art Naturals Organic
  4. شامپو Lipogaine Big 5 All Natural
  5. Regenepure DR

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here