آزمایش HSG

با اینکه آزمایش HSG دردهای ملایم تا شدید را در پی دارد اما آزمایشی ارزشمند برای تشخیص مشکلات باروری می باشد. از طریق این آزمایش می توان به مشکلات زیر پی برد:

فیبروم درون رحم

پولیپ های بزرگ درون رحم

شکل ناهنجار حفره رحم، دیواره یا سپتوم (تکه ای از بافت که حفره رحمی را جدا می کند)

چسبندگی ها در رحم (بافت های زخمی در رحم)

آزمایش HSG، آزمایش مهمی است زیرا این امکان را فراهم می سازد که انسداد یا تورم شدید لوله های رحمی را ببینیم، مشکلی که از عبور تخمک یا جنین و رسیدن به محیط رحم جلوگیری می کند را تشخیص دهیم. اگر رنگینه (ماده رنگی) به آسانی عبور کند نتیجه HSG به شما می گوید که لوله های رحمی «پر و سرریز شده اند»، به این معنا که رنگینه به راحتی از داخل رحم گذشته و تمام راه را تا لوله های رحمی طی کرده و سپس در انتهای لوله به داخل لگن ریخته است.

هیستروسالپینگوگرافی
اگر تکه های ریز طبیعی لوله های تان را تا حدودی مسدود کرده باشد پزشک باید رنگینه را با فشار بیشتری به بدن وارد کند تا بتواند انسداد را از میان بردارد و البته باید درد بیشتری را تحمل کنید، بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که حدود یک ساعت قبل از انجام آزمایش داروی مسکنی مانند ایبوپروفن بخورید.

زمان آزمایش را برای ابتدای دوره ماهیانه مثلا قبل از روز دوازدهم (پیش از تخمک گذاری) تنظیم کنید چون اگر باردار باشید هم ماده رنگینه و هم اشعه ایکس برای تان خطرناک است. بسیاری از پزشکان قبل از انجام آزمایش HSG، دهانه رحم را برای سوزاک و کلامیدیا آزمایش می کنند، چون فشار رنگینه به داخل رحم و لوله های رحم می تواند عفونت را گسترش داده و مسایلی جدی پدید آورد. شاید پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند و بخواهد که آن را از چند روز قبل از آزمایش مصرف کنید.

اگر به ماده رنگی کنتراست یا صدف حساسیت دارید شاید نتوانید این آزمایش را انجام دهید. رنگینه کنتراست و صدف هر دو ید دارند و برخی پزشکان معتقدند که اگر به صدف حساسیت داشته باشید احتمال اینکه به رنگینه هم واکنش نشان دهید زیاد است. بعد از انجام آزمایش مقدار کمی خونریزی کاملا طبیعی است. همچنین ممکن است مقدار کمی از رنگینه هم در روز بعد، ترشح شود که بی رنگ است. این احتمال وجود دارد که پس از انجام آزمایش تا چند ساعت دچار انقباض عضلانی شوید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here