پرکاری و کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این غده، اطراف نای را می پوشاند و و دارای دو لوب می باشد که توسط یک بخش میانی به هم متصل شده اند. غده تیروئید از ید موجود در غذاها، هورمون تیروئید را می سازد. هورمون ساخته شده، سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند و در رشد و سایر عملکردهای مهم بدن موثر است.

مهم ترین هورمون های تیروئید تیروکسین ( T4) و تری یدوتیرونین (T3) میباشد. مقدار تیروکسین در بدن زیادتر است، اما تری یدوتیرونین دارای اثر بیولوژیکی بیشتری می باشد. هنگامی که هورمون های تیروئید در خون آزاد شوند، T4 تبدیل به T3 می گردد. یک هورمون دیگر به نام کلسی تونین نیز توسط غده تیروئید تولید می شود. کلسی تونین توسط سلول های خاص در غده تیروئید تولید می شود و بر خلاف T4 و T3، کلسی تونین در تنظیم سوخت و ساز بدن دخالتی ندارد.کلسی تونین هورمونی است که در تنظیم کلسیم بدن دخالت دارد و به کاهش کلسیم خون کمک می کند. عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز که در مغز جای دارد، تنظیم می شود، یعنی میزان تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز کنترل می گردد.

کم کاری تیروئید

اگر فعالیت غده تیروئید کم شود، کم کاری تیروئید بوجود می آید.

نشانه ها

خستگی، تنبلی و احساس کسل بودن ،افزایش حساسیت به سرما، یبوست، پوست خشک و رنگ پریده، صورت متورم، صدای خشن و گرفت، افزایش سطوح کلسترول خون، افزایش وزن ناخواسته، حساسیت و سفت شدن عضلانی، سختی یا تورم مفاصل، ضعف عضلانی، دوره های قاعدگی شدیدتر از حالت عادی، ناخن ها و موهای شکننده، افسردگی . اگر کم کاری تیروئید درمان نشود ، نشانه ها و علایم بیماری به تدریج شدیدتر می گردند. تحریک مداوم تیروئید به منظور آزادسازی هورمونهای بیشتر، ممکن است منجر به افزایش حجم تیروئید (گواتر) گردد. به علاوه ممکن است با پیشرفت بیماری بیشتر دچار فراموشی شوید و روندهای فکری شما آهسته تر شود و یا احساس افسردگی کنید.

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

اگر چه کم کاری تیروئید اغلب بر زنان میانسال و مسن اثر می گذارد ولی هر شخصی می تواند بدین عارضه مبتلا شود ، از جمله: کودکان و نوجوانان. در ابتدا کودکانی که بدون غده تیروئید و یا با غده تیروئیدی با عملکرد نامناسب متولد می شوند ممکن است شماری از علایم و نشانه های کم کاری تیروئید را داشته باشند. اگر در کودک نوپایی مشکلاتی مرتبط با کم کاری تیروئید وجود داشته باشد نشانه های آن شامل:

زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها،گرفتگی مداوم گلو، زبان بزرگ و متورم، تورم در صورت، یبوست، نیروی عضلانی کم،خواب آلودگی بیش از حد

علل کم کاری و پر کاری تیروئید

بیماریGraves یا بیس داو، گواتر سمی، بیماری Plumer یا تیروئید چندگره ای سمی و التهاب غدد تیروئید می تواند سبب بیماری پر کاری تیروئید شود. التهاب تیروئید هاشیموتو: یکی از علل شایع کم کاری تیروئید می باشد. یک بیماری خودایمنی می باشد که بدن به غده تیروئید به عنوان یک بافت خارجی حمله می کند و موجب التهاب غده تیروئید می شود.هاشیموتو بیماری ارثی می باشد و با بیماری های خودایمنی دیگری مانند دیابت نوع یک و بیماری سلیاک همراه می باشد. هیپرتیروئیدیسم شرایطی است که در آن غده تیروئید شما مقادیر بالایی از هورمون تیروکسین را ترشح می کند، علائم هیپرتیروئیدیسم شامل:

  • به صورت معنی داری متابولیسم بدن شما بالا می رود.
  • می تواند سبب کاهش وزن ناگهانی شما شود.
  • ضربان قلبتان را تند یا نامنظم می کند.
  • افزایش تعریق خواهید داشت.
  • با عصبانیت یا کج خلقی روبرو خواهید شد.
  • افزایش اشتها، عصبانیت و کج خلقی، خستگی و ضعف ماهیچه، لرزه که معمولا در دست ها و انگشتان دیده می شود وتغییر در الگوی دفع مدفوع به خصوص افزایش دفع مدفوع

درمان

راه های درمانی متفاوتی جهت درمان هیپر تیروئیدیسم وجود دارد. پزشکان از داروهای ضد تیروئید و ید رادیو اکتیو جهت کاهش تولید هورمون های تیروئید استفاده می کنند گاهی اوقات درمان هیپرتیروئیدیسم شامل جراحی و در آوردن قسمتی از غده تیروئید شماست، بنابراین در صورتی که به این بیماری توجه نشود می تواند به یک مشکل جدی تبدیل شود. بیشتر افراد زمانی که هیپرتیروئیدیسم شان تشخیص داده می شود به درمان پاسخ می دهند.

عوارض

مشکلات قلبی،شکنندگی استخوان،مشکلات چشمی،پوست قرمز و متورم . زمانی که درمان را شروع می کنید علائم پرکاری تیروئید کاهش پیدا می کند.

رژیم غذایی در پرکاری تیروئید

یک رژیم غذایی مناسب می تواند در جهت حذف موادی که علایم بیماری پر کاری تیروئید را تشدید می کند گام بردارد و به بهبود علایم بیماری کمک شایانی نماید. یک مشکل عمده در رژیم غذایی افراد مبتلا به پرکاری تیروئید کنترل میزان ید دریافتی است. در برخی موارد پزشکان معتقدند که حضور مقادیر بیش از حد ید می تواند در مواردی در ابتلا به پرکاری تیروئید موثر باشد و لذا کنترل میزان ید رژیم غذایی می تواند در تخفیف علایم بیماری کمک کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here