نکات مهم قبل از بارداری

تصمیم دارید بچه ‌دار شوید. تبریک می‌گویم، اما قبل از اقدام بهتر است این مطلب را بخوانید. نکته هایی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید تا برای بارداری بدون مشکل آماده شوید.
۱۲ رفتار مثبت پیش از بارداری 
رژیم بگیرید
کم‌ وزنی یا چاقی قدرت باروری را کاهش می دهد! بر قدرت باروری و حتی سلامت جنین تاثیر منفی می‌گذارند. بنابراین توصیه می‌شود قبل از آن که باردار شوید تحت‌ نظر متخصص تغذیه خود را به وزن مناسب برسانید. به این ترتیب نه‌ تنها احساس بهتری خواهید داشت، بلکه احتمال بروز بیماری‌هایی مثل فشار خون و دیابت نیز کاهش می‌یابد. می‌گوییم قبل از باردارشدن دست به کار شوید، چون رژیم گرفتن در طول بارداری بدون مجوز پزشک کار نادرستی است.
سیگار و الکل را ترک کنید
بعد از باردار شدن مصرف دخانیات و الکل به شدت برای سلامت جنین مضر است. پس بهتر است چند ماه قبل از اقدام به بارداری سیگارتان را ترک کنید. فراموش نکنید، سیگار خود یکی از دلایل ناباروری است و حتی روی کیفیت اسپرم تاثیرگذار است. اگر همسرتان نیز سیگار می‌کشد او را به این بهانه تشویق کنید تا سیگار را ترک کند.
واکسن بزنید
به پزشک مراجعه کنید تا واکسن‌های مورد نیاز را تجویز کند. گرچه تزریق برخی واکسن‌ها مثل واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری بدون اشکال است، اما برخی دیگر مثل سرخک، اوریون یا سرخجه امکان‌پذیر نیست و اگر به آنها مبتلا شوید سلامت جنین به شدت به خطر می‌افتد.
مسافرت بروید
آیا همیشه دوست داشتید به کشوری گرمسیری مسافرت کنید! پس قبل از بارداری برنامه‌ریزی کنید تا به آرزوی تان برسید. زیرا رفتن به برخی کشورها در طول بارداری ممنوع است و مجبورید واکسن تزریق کنید که چندان به صلاح نیست. بعد از بچه‌دار شدن هم دست و پای تان بسته است و امکان برنامه ریزی برای سفر پیش نمی‌آید.
به دندان پزشک تان سری بزنید
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند احتمال عفونت‌های باکتریایی را افزایش دهد. این عفونت‌ها گاهی در دوران باردرای مشکل‌ ساز می‌ شوند. پس قبل از بارداری مطمئن شوید دندان‌های تان در وضعیت مناسبی قرار دارند و اگر نیاز به درمان هست، فوری اقدام کنید. زیرا انجام درمان‌های مربوطه در دوران بارداری به‌خصوص در سه ماهه نخست و سه ماهه آخر توصیه نمی‌شود.
خانه‌ تان را رنگ کنید
اگر قصد دارید خانه‌تان را رنگ کنید، حتماً این کار را قبل از بارداری انجام دهید. رنگ‌ها حاوی سمومی هستند که می‌توانند در دوران بارداری بر رشد جنین اثر منفی بگذارند. یک توصیه بهتر! از رنگ‌های طبیعی و آکولوژیک استفاده کنید که عاری از سموم هستند.
اسید فولیک بخورید
توصیه می‌شود ۴-۳ ماه قبل از اقدام به بارداری مصرف اسیدفولیک را آغاز کنید تا از بروز مشکلات مغزی در نوزاد پیشگیری شود. اسید فولیک در سبزیجات برگ‌سبز مثل اسفناج یا غلات موجود است، ولی تحت‌نظر پزشک می‌توانید مکمل آن را هم مصرف کنید.
مصرف کافئین را کاهش دهید
اگر هر روز فنجانی بزرگ قهوه می‌نوشید یا اهل نوشابه‌های گازدار هستید، سعی کنید میزان مصرفتان را کاهش دهید. مصرف زیاد کافئین بر قدرت باروری تاثیر منفی گذاشته و سلامت جنین را به خطر می‌اندازد.
سری به زایشگاه‌ ها بزنید
فکر نکنید هنوز خیلی زود است. سری به بیمارستان‌ها و مراکز زایمان بزنید و پزشک خوب و مجربی انتخاب کنید تا از همین امروز تحت نظر او باشید. مشاوره قبل از بارداری لازم و ضروری است. آزمایشات لازم را انجام دهید و مصرف اسید فولیک را آغاز کنید و حتماً از پزشک تان بپرسید چه زمان باید روش پیشگیری از بارداری‌ تان را قطع کنید.
برآوردی از هزینه‌ها داشته باشید
گرچه این کار از نظر بسیاری از افراد صحیح نیست، اما بد نیست برآوردی از هزینه زایمان و چند ماه نخست تولد نوزادتان داشته باشید. هزینه لباس بارداری، هزینه عمل سزارین یا زایمان طبیعی، هزینه پوشاک نوزاد و در صورت نیاز هزینه پرستار یا مهد. بد نیست زمانی اقدام به بارداری کنید که حداقل پس اندازی داشته باشید و بتوانید از عهده هزینه‌های احتمالی برآیید.
قید حیوانات خانگی ‌تان را بزنید
در دوران بارداری ابتلا به برخی بیماری‌ها مثل “توکسوپلاسموز” برای جنین خطرناک است. این بیماری به‌ویژه از طریق مدفوع گربه منتقل می‌شود. اگر می‌ خواهید باردار شوید، حیوان خانگی به خصوص گربه‌تان را به شخص دیگری بسپارید یا از همسرتان بخواهید به او رسیدگی کند. به هیچ عنوان نباید با مدفوع حیوان تماس داشته باشید.
ورزش حرفه ‌ای و سخت را کنار بگذارید
پرش از ارتفاع، چتربازی، اسکی روی آب، اسب‌سواری و… از جمله ورزش‌هایی است که باید قبل از باردار شدن آن را کنار بگذارید و به جای آن شنا، ژیمناستیک آرام و پیاده‌روی را جایگزین کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

40 − = 31