واکسن آنفولانزا در دوران حاملگی، عوارض

آیا می توان در دوران بارداری برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی مزمن واکسن آنفولانزا زد؟
اگر می‌خواهید بارداری بدون خطری داشته باشید، نبایدهای پزشکی زیادی را باید رعایت کنید: از قرار نگرفتن در معرض اشعه ایکس تا استفاده نکردن از داروها بدون نسخه پزشک، نمونه‌هایی از آنها است.
 ولی واکسن آنفولانزا جزء بایدهای مشخص است که نه تنها برای محاظت از شما که همچنین برای کودکی که قرار است متولد شود تا مدت‌ها بعد از تولد مفید است. مطالعات پی‌د‌ر‌پی نشان داده است کودکانی که مادرشان در دوره بارداری واکسن آنفولانزا زده‌اند احتمال ابتلا به ویروس آنفولانزا و داشتن تولد زودرس در آنها کمتر است و دارای وزن بیشتر و سالم‌تر هستند و همچنین احتمال تحت مراقبت قرار گرفتن این کودکان در بیمارستان نسبت به کودکانی که مادران‌شان این واکسن را نزده‌اند پایین‌تر می‌آید.
محافظت در دوران بارداری از اهمیت بالای برخوردار است زیرا در صورت عدم رعایت، سیستم ایمنی بدن دچار آسیب می‌شود که این امر خطر ابتلا به هر ویروسی، به ویژه ویروس آنفولانزا، که به شخص منتقل می‌شود را افزایش می‌دهد. و همچنین اگر زمان وضع حمل در فصل ابتلا به آنفولانزا یعنی از اکتبر تا اوریل (ماه مهر تا فروردین) باشد خطر بیمار شدن کودک نیز افزایش می‌یابد؛ به این دلیل که سیستم ایمنی کودک هنوز کاملا رشد نکرده است و همچنین هیچ واکسن آنفولانزای مطمئنی برای کودک زیر شش ماه نیز وجود ندارد.
آیا ممکن است چنین ایمن سازی به کودک آسیب بزند؟
احتمال آن بسیار کم است. زیرا واکسن آنفولانزا از ویروس آنفولانزای کشته شده به‌دست می‌آید و بنابراین در هر مرحله‌ای از بارداری ایمن محسوب می‌شود. البته استثنایی هم وجود دارد و آن نوع واکسن آنفولانزای است که از طریق بینی وارد بدن می‌شود که از ویروس زنده ضعیف شده درست می‌شود و خانم‌های باردار باید از این نوع واکسن خوداری کنند. در واقع، مراکز کنترل بیماری تزریق واکسن آنفولانزا در زمان بارداری را توصیه می‌کنند.
آیا هنوز جزء آنهایی هستید که تصمیم نگرفته‌اند؟ این مورد دیگری است که باید مورد بررسی قرار دهید: در تحقیقی در دانشگاه استنفورد، محققین دریافتند که خانم‌های باردار نسبت به آنفولانزا واکنش سیستم ایمنی بسیار قوی از خود نشان می‌دهند. برخلاف تحقیق‌های رایج، این محققین دریافتند که خانم‌های بارداری که مبتلا به ویروس آنفولانزا می‌شوند در واقع نه تنها واکنش ایمنی پایینی که واکنش بیشتری در مقابل این ویروس دارند.
این واکنش بالا باعث می‌شود که شخص دچار بیماری‌های ثانویه شدیدی از قبیل ذات‌ الریه (سینه پهلو) و حتی مرگ شود. اگرچه این تحقیقی جزئی است و یافته‌های آن نیز دور از انتظار است، بی‌شک پژوهش‌های بیشتری در دست بررسی است. بنابراین با پذیرا بودن این واکسن، هم شما و هم کودک‌تان با مشکلاتی مانند ابتلا به آنفولانزا روبرو نخواهید شد.
اگر می‌خواهید در دوران حاملگی واکسن آنفولانزا بزنید، برای بررسی اینکه آیا تا به‌حال از واکسن‌های دیگر استفاده کرده‌اید با پزشک خود مشورت کنید. اگر در دوره سه ماهه دوم یا سه ماهه سوم هستید، می‌توانید از واکسن (تی‌دپ) استفاده کنید که این واکسن درمقابل دو نوع عفونت باکتری جدی یعنی دیفتری و کزاز محافظت می‌کند. اگر قصد این را داشته باشید که از تزریق توان‌افزا ( برای اطمینان از ایمنی بیشتر) استفاده کنید یا اگر در محیطی زندگی می‌کنید که سیاه سرفه شایع است، شاید بهتراست درمورد استفاده جایگزین از واکسن تی‌دپ با پزشک خود مشورت کنید.
 از این طریق، در مقابل سیاه سرفه و همچنین دیفتری و کزاز محافظت خواهید شد؛ حتی مهم‌تر اینکه، از نوزاد تا زمانی‌ که خود در مقابل بیماری ایمن شود، محافظت می‌کنید. همچنین می‌توانید در مورد واکسن‌های بزرگسال که ممکن است بعد از تولد نوزاد لازم باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here