آشنایی با بیماری شینگلز و درمان آن

درباره بیماری شینگلز چه میدانید..؟
معرفی بیماری شینگلز

در این تعریف یک عفونت ویروسی پوست است که یک درماتوم و یا چند درماتوم مجاور را درگیر می کند.
ž این بیماری حاصل فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان است که در عفونت آبله مرغان قدیمی در اعصاب پوست نهفته شده است.
ž نام دیگر این بیماری، شینگلز است – Shingles

ž شرح حال
ž این اتفاق در ۲۰-۱۰% افراد در زمانی از عمرشان رخ خواهد داد.
ž این بیماری در هر سنی دیده می شود و شیوع آن با افزایش سن بیشتر می شود.
ž ابتلا به زونا رابطه ای با ابتلا به بدخیمی کشف نشده ندارد.
ž زونا می تواند اولین علامت نقص ایمنی اکتسابی در افراد در معرض خطر باشد.
ž افزایش سن، داروهای سرکوبگر ایمنی، خستگی، استرس هیجانی، رادیوتراپی و لنفوم به عنوان عامل فعال کننده ی ویروسی شناخته شده اند.
ž احتمال بروز دردهای سگمانی در افراد مسن بیشتر است و این دردها تا ماه ها پس از بهبودی زونا باقی می مانند.
ž افراد مبتلا به لنفوم هوچکین به طرز فزاینده ای در خطر ابتلا به زوستر هستند.
ž درد زونا می تواند التهاب پلورا، انفارکتوس میوکارد، بیماری های شکمی یا سردرد میگرنی را تقلید کند و تا بروز ضایعات پوستی ویژه، یک مشکل تشخیصی حل نشده باقی بماند.
ž ممکن است چندین روز قبل از ظهور بثورات، علایم سیستمیک از قبیل سردرد، فوتوفوبی و بی حالی وجود داشته باشد. تب شایع نیست. لنف آدنوپاتی محیطی دیده می شود.
ž حمله ی هرپسی زوستر(زونا) به معنی اختلال در ایمنی مادام العمر نیست و حتی عود ۲ یا ۳ باره ی زونا در طول عمر یک انسان پدیده ی عجیبی نیست.
ž یافته های پوستی

ž دردناک ترین و هیپرستزی موضعی در درماتومی که بعداً در آن بثورات به وجود می آیند علامت راهنمایی کننده ی مناسبی است.
ž گاه ۴ تا ۵ روز پیش از بثورات، در درماتوم درگیر خارش و سوزش و درد وجود دارد.
ž هرچند معمولاً بیماری محمود به یک درماتوم است، بثورات می تواند یک یا چند درماتوم مجاور هم را درگیر کنند. درگیری چند درماتومی غیرمجاور بیشتر در افراد دارای نقص ایمنی دیده می شود.
ž گاهی چند وزیکل از خط وسط عبور می کنند.
ž حدود ۵۰% بیماران مبتلا به زونای بدون عارضه، ویرمی دارند و حدود ۳۰-۲۰ وزیکل روی پوست درماتوم مربوطه ظاهر می شود
ž در دو سوم موارد قفسه ی سینه درگیر می شود.
ž بثورات به شکل پلاک های قرمز متورم با اندازه های مختلف بروز می کنند و می توانند بخشی با تمام پوست درماتوم مبتلا را درگیرکنند.
ž دسته جات وزیکلی روی زمینه ی اریتماتو ظاهر می شوند و در ۳ تا ۴ روز کدر و چرکی می شوند.
ž برخلاف هرپس سیمپلکس که وزیکل های یک اندازه دارد، در زونا اندازه ی وزیکل ها بسیار متفاوت است.
ž وزیکل ها یا ناف دار می شوند و یا قبل از دلمه بستن پاره می شوند و در عرض ۲ تا ۳ هفته پوسته ریزی می کنند.
ž سیر بیماری در افراد ناتوان و مسن طولانی خواهد بود؛ در غیر این موارد بثورات شدید و فراوان هستند، گاهی تاول های هموراژیک، نکروز پوستی، عفونت ثانویه باکتریایی یا اسکارهای وسیع پیدا می کنند.
ž عوارض هرپس زوستر در افراد دارای سیستم ایمنی سالم شامل فلج اعصاب محیطی، انسفالیت، میلیت عرضی و سندرم فلج نیمه سمت مقابل است. بیماری منتشر می تواند کشنده باشد.
ž نکروز حاد شبکیه که به صورت تغییرات بینایی در عرض چند هفته یا ماه پس از زونا بروز می کند، بیشتر در افراد آلوده به HIV دیده می شود.

ž زونای چشمی

ž درگیری هر شاخه ای از عصب افتالمیک، زونای افتالمیک نامیده می شود.
ž در زونای چشمی بثورات از حد چشم تا ناحیه ورتکس جمجمه پراکنده شده اند ولی از خط وسط رد نمی شود.
ž بروز وزیکل در سطح طرفی یا نوک بینی(علامت هوچینسون) با بروز شدیدترین عوارض چشمی رابطه دارد.
ž نیمی از بیمارانی که درمان ضد ویروسی دریافت نکنند عوارض شدید چشمی مانند اپی اسکلریت، کراتوپاتی، ایریت پیدا می کنند. تجویز داروهای ضدویروسی خوراکی عوارض چشمی را کاهش می دهد.
بیماران مبتلا به زونای چشمی باید توسط چشم پزشک ویزیت شوند
ž نورالژی متعاقب عفونت هرپس
ž درد عارضه ی اصلی زونا است و نورالژی متعاقب عفونت هرپسی دردی است که بیش از ۳۰ روز از زمان بروز راش ها ادامه پیدا کند.
ž شدت و میزان بروز درد با افزایش سن بیشتر می شود.
ž درد درماتومی ممکن است ماه ها تا سال ها پس از بهبودی ادامه داشته باشد.
ž درد معمولاً شدید، مقاوم به درمان و خسته کننده است. بیمار نواحی هیپرستتیک بدنش را حتی در برابر کوچکترین لمس و فشار محافظت می کند چرا که می تواند موج جدیدی از درد ایجاد کند.
ž اغلب بیماران زیر ۳۰ سال درد نخواهند داشت. احتمال بروز درد طولانی تر از یک ماه در ۴۰ سالگی ۳۳% است و در ۷۰ سالگی به ۷۴% می رسد.
ž شدت ربطی به وسعت یا تعداد ضایعات و شدت التهاب و وسعت فیبروز در اعصاب محیطی درگیر ندارد.

 درمان طبیعی شینگلز

شینگلس یک نوع بیماری است یا علایم تاول های آبدار و التهاب های شبیه (هر پس)، که در امتداد اعصاب محیطی و گاهی نیز در سایر نقاط بدنی بروز می کند.

  • هنگامی که بروز کرد باید از خوردن: تخم مرغ، گوجهفرنگی، بادمجان، انواع فلفل و  ادویهجات، شیرینی های قنادی، غذاهای سرخ کرده خوراکی هایی که طبیعت آنها گرم است پرهیز کرد و بعد از آن به درمان پرداخت، همچنین می توانید داروهایی که برای درمان انواع جوش مفید هستند ,در این مورد به کار ببرید
یک واکسن جدید برای شینگلز!

کمی پس از تأیید یک واکسن بهتر برای بیماری دردناک شینگلز، بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید دوباره آستین‌هایشان را بالا بزنند

این واکسن جدید به نام Shingrix احتمالا حتی برای افرادی که قبلا با یک واکسن قدیمی‌تر مایه‌کوبی شده‌اند نیز توصیه خواهد شد.

واکسن جدید برای بیماری شینگلز

هیئت مشورتی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، اعلام کرد که تمام بزرگسالان بالای ۵۰ سال باید این واکسن جدید دو‌مرحله‌ای را دریافت کنند – این تصمیم تنها چند روز بعد از آن اعلام شد که اداره‌ی غذا و داروی ایالات‌متحده، واکسن Shingrix را تأیید کرد.

Shingrix که توسط GlaxoSmithKlineتولید شده است، بیش از ۹۰ درصد در پیشگیری از بیماری شینگلز موثر است. شینگلز، یک بیماری پوستی دردناک است که از هر ۳ نفر در ایالات‌متحده، یک نفر را مبتلا می‌کند.

اگر CDC، توصیه‌ی این هیئت را بپذیرد، Shingrix جای تنها واکسن موجود دیگر برای شینگلز را خواهد گرفت؛ یک واکسن تک دوز به‌نام Zostavaxکه تولید شرکت Merck است.

دکتر آمش آدالجا، عضو ارشد مرکز جانز هاپکینز برای امنیت سلامت در بالتیمور می‌گوید: «واکسن جدید شینگلز، یک گام بزرگ روبه جلوست. اثربخشی این واکسن بطور قابل‌توجهی بالاتر از Zostavax است و افرادی که با Zostavax واکسینه شده‌اند، از واکسیناسیون مجدد با Shingrix سود خواهند برد.»

شینگلز، یک راش پوستی دردناک و خارش‌دار است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود – همان ویروس مولد آبله‌ مرغان. این ویروس در بافت عصبی افراد که قبلا آبله‌مرغان گرفته‌اند، بطور خاموش باقی می‌ماند و سال‌ها بعد می‌تواند به شکل بیماری شینگلز دوباره فعال شود.

هر کسی که قبلا به آبله‌مرغان مبتلا شده باشد، می‌تواند به شینگلز دچار شود اما به گفته‌ی CDC حدود نیمی از موارد در افراد بالای ۶۰ سال اتفاق می‌افتد.

براساس گزارشاتی که قبل از تصمیم روز چهارشنبه CDC به کمیته‌ی مشورتی CDC در امور ایمن‌سازی ارائه شد، واکسن جدید در پیشگیری از شینگلز در افراد ۵۰ تا ۶۹ ساله، ۹۷ درصد و در افراد ۷۰ سال به بالا حدود ۹۱ درصد موثر است.

در مقایسه، Zostavax در دهه‌ی ۵۰ زندگی به میزان ۷۰ درصد، در دهه‌ی ۶۰ زندگی به میزان ۶۴ درصد، در دهه‌ی ۷۰ زندگی به میزان ۴۱ درصد و در دهه‌ی ۸۰ زندگی به میزان ۱۸ درصد موثر است.

همچنین واکسن جدید در جلوگیری از درد عصبی که پس از برطرف شدن راش شینگلز ادامه پیدا می‌کند، بهتر از واکسن قبلی است – واکسن جدید حدود ۹۰ درصد موثر است، و واکسن قبلی ۶۵ درصد.

دکتر لن هوروویتز، یک متخصص ریه در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می‌گوید: «حمله‌ی شینگلز برای اکثر افراد، شدید و دردناک است و این احتمال وجود دارد که زخم‌های پوستی برطرف شوند اما درد عصب همچنان ادامه داشته باشد. این مشکل می‌تواند واقعا مزمن و مداوم باشد و به‌سختی درمان شود.»

براساس این نتایج، آرای کمیته‌ی مشورتی ۸ در برابر ۷ به‌نفع توصیه‌ی Shingrix برای افراد ۵۰ سال و بالاتر بود. و همچنین اعلام کرد که افرادی که قبلا با واکسن Zostavax مایه‌کوبی شده‌اند، باید دوباره برای دریافت واکسن جدید مراجعه کنند.

دکتر تالیا سوارتز، استادیار بیماری‌های عفونی در دانشکده‌ی پزشکی ایکان در مونت سینای نیویورک می‌گوید: « دلیل این آراء نزدیک، آن است که در حالی که واکسن جدید، بسیار موثرتر است اما با واکنش‌های بیشتری همراه است. در حالی که این واکنش‌ها جدی نیستند اما ممکن است موقتا ناخوشایند باشند، از جمله تب و درد عضلانی.»

کمیته‌ی مشورتی با فاصله‌ی نزدیکی پس از تأیید این واکسن توسط FDA در روز دوشنبه، به آن رأی مثبت داد.

شان کلمنتس، سخنگوی Glaxo می‌گوید در این لحظه مشخص نیست که آیا افرادی که واکسن Zostavax را دریافت کرده‌اند، باید فورا برای دریافت واکسن جدید مراجعه کنند یا منتظر بمانند. این موضوع در طول بحث این هیئت، مطرح نشد.

کلمنتس می‌گوید این شرکت دارویی انتظار دارد که اگر CDC از توصیه‌ی کمیته‌ی مشورتی پشتیبانی می‌کند، زمانبندی واکسیناسیون مجدد با Shingrix را مشخص کند.

هوروویتز نیز می‌گوید که امیدوار است روشن شود آیا افرادی که واکسن Zostavax را دریافت کرده‌اند، فقط به یک دوز از واکسن جدید نیاز دارند یا باید هر دو دوز را دریافت کنند.

سوارتز می‌گوید که اگر بیماران Zostavax کمی صبر کنند، مجبور نخواهند بود هزینه‌ی زیادی برای واکسن جدید پرداخت نمایند.

به گفته‌ی نیویورک تایمز، واکسن‌سازی GSK تخمین می‌زند که این واکسن برای دو دوز حدود ۲۸۰ دلار هزینه خواهد داشت.

سوارتز می‌گوید: « Shingrix، گران‌تر است و هنوز تحت‌پوشش قرار نگرفته است. با تأیید رسمی از طرف مراکز کنترل بیماری، شرکت‌های بیمه احتمالا شروع به تحت پوشش قرار دادن این واکسن جدید خواهند کرد.»

Shingrix، یک واکسن هرپس زوستر غیرزنده است که حاوی یک بوستر (تقویت‌کننده) برای تولید یک پاسخ ایمنی قوی در طولانی‌مدت می باشد.

آدالجا می‌گوید که آن تقویت‌کننده و این واقعیت که واکسن جدید در دو مرحله تزریق می شود، احتمالا دلایلی هستند که چرا اثر محافظت‌کننده‌ی بهتری دارد.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

51 − = 45