آیا تزریق واکسن آنفولانزا خطرناک است

آیا تزریق واکسن آنفولانزا خطرناک است ؟

همان طور که می دانیم، بدن ما همواره در معرض عفونت های ویروسی و میکروبی است و گاهی سیستم دفاعی بدن بنا به دلایل گوناگون قادر به حذف و نابودی عامل عفونی تیست، زیرا ایمنی سلولی و هورمونی که دو سیستم دفاعی در بدن میباشند در ابتدا باید قادر به شناسایی ساختمان و عملکرد میکروب یا ویروس باشند و آنگاه با ساختن پادتن یا ضد میکروب و ضد ویروس آن را نابود نمایند اما گاهی سیستم دفاعی بدن بنا به ۲ دلیل مهم قادر به انجام این عمل دفاعی نیست در ادامه این مقاله به بحث راجبه این مساله خواهیم پرداخت.

ضعف سیستم دفاعی بدن ناشی از چیست

۱- ضعف سیستم دفاعی ناشی از شرائط سنی، ژنتیکی، ارثی یا بیماریهای زمینه ای و داروها ۲- توانایی بیماریزایی بالای ویروس و یا باکتری در مقابله با سیستم دفاعی بدن به طوری که با تغییر شکل و یا همانند سازی خود را در مقابل سربازهای دفاعی بدن (گلبول های سفید) ناشناخته و نهفته و مقاوم نگه میدارند. به همین دلیل سیستم دفاعی بدن باید به نوعی با این مکانیسم مرموز و ناشناخته و پیچیده ویروس و میکروب آشنا شود تا مغلوب حقه و کلک آن نشود. که در این راه دانشمندان موفق به ساخت عامل کشته و یا ضعیف شده از میکروب یا ویروس بنام واکسن شدند تا پس از تزریق آن به بدن انسان این فرصت را برای سیستم دفاعی بدن او فراهم آورند تا خود را در مقابل ویروس ضعیف یا کشته شده آزمون نماید تا با همه شرائط و ساختمان آن اشنا شود تا اگر در روز مبادا با فرم و شکلی قویتر از ان مواجه شد با دانش و تجربه قبلی که از فرم ضعیف یا کشته شده آن بدست آورده بتواند بلافاصله آنرا نابود نمایند.

تاکنون چند کشور موفق به تولید و عرضه واکسن شده و چه تعداد از مردم واکسینه شده اند؟

تاکنون ۱۶ کشور موفق به تولید و عرضه واکسن شده اند و نزدیک به ۶۵ میلیون نفر در دنیا واکسن این بیماری را دریافت نمودند. در کشور ایران تولید و عرضه واکسن در مراحل پایانی میباشد و انتظار میرود تا پایان آذر ماه عرضه گردد.

 چگونه و کجا می توان واکسن را تهیه نمود؟ و آیا رایگان است؟

شبکه ها و مراکز بهداشت و پایگاه های علوم پزشکی کشور محل عرضه و تزریق این واکسن میباشند زیرا حفظ،نگهداری و انتقال این واکسن نیازمند شرائط خاصی بوده و ارائه این واکسن در بسیاری از کشورها تاکنون رایگان است. بنابر این هرگونه تحویل، عرضه یا تزریق و فروش واکسن در محل های دیگر غیر قانونی و فاقد اثرات واکسیناسیون میباشد.

 واکسن آنفلوآنزای خوکی تولید شده و به چه اشکالی است؟

بلی تولید شده و دارای دو شکل است: ۱- فرم اسپری بینی که به داخل محفظه بینی (سوراخ های) بینی اسپری میشود ۲- فرم تزریقی که در محل بازو تزریق می شود. 

۱٫(FLU MIST) اسپری بینی

۲٫((FLU SHOT))تزریقی

 تفاوت های این ۲ نوع واکسن چیست و موارد کاربرد آن چگونه است؟

۱- واکسن اسپری نازال یا بینی از ویروس ضعیف شده است و برای افراد سالم که سن آنها بین ۲ تا ۴۹ سال میباشد قابل استفاده میشود بنابراین برای سایر گروههای سنی از جمله کودکان زیر ۲ سال و افراد مسن و خانم های باردار و همچنین در افراد با بیماری زمینه ای ممنوع میباشد. ۲- اما واکسن تزریقی که از ویروس کشته شده میباشد برای تمام گروههای سنی حتی خانم باردار و شیرده و در افراد با بیماری های زمینه ای مجاز است.

تزریق واکسن برای چه کسانی از اهمیت بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردار است؟

بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی به ترتیب : ۱- خانم های حامله ۲- افراد نزدیک یا نگهدارنده کودکان زیر ۶ ماه ۳- پرسنل و کادر پزشکی و درمانی در بیمارستانها و درمانگاهها ۴- افراد سالم از ۶ ماه تا ۲۴ سال ۵- افراد ۲۵ تا ۶۴ سال با بیماریهای زمینه ای ۶- بالغین سالم از ۲۵ سال به بالا

در چه کسانی استفاده از واکسن اسپری بینی ممنوع است؟

۱- در کودکان کمتر از ۲ سال و افراد بالاتر از ۵۰ سال ممنوع است.
۲- خانم های حامله.
۳- کسانی که سابقه آلرژی به واکسن های دیگر داشته اند حتی کسانیکه به تخم مرغ حساسیت داشته اند.
۴- افراد با سابقه بیماری های زمینه ای قلبی، ریوی، کلیه، کبد و بیماریهای خونی.
۵- کودکان با سن کمتر از ۵سال و سابقه آسم و یا یک دوره بیماری تنفسی در هر سال.
۶- هر شخصی با بیماری عصبی – عضلانی مانند ( سندرم گیلن باره) و یا فلج مغزی – عضلانی.
۷- کسانیکه اخیرا پیوند کلیه یا قلب شده و یا از بیماری عفونی و تب دار شدید رنج میبرند.
 ۸- کسانی که در حال شیمی درمانی بوده و کسانی که مدت طولانی تحت درمان با اسپرین هستند. 

 در چه کسانی استفاده از واکسن تزریقی ممنوع است؟

۱- افراد با سابقه بیماری عصبی- عضلانی (گیلن باره) ۲- کودکان کمتر از شش ماه ۳- افراد با سابقه آلرژی شدید به واکسن های دیگر۴- کسانیکه حساسیت به تخم مرغ دارند ۵- کسانیکه در مرحله حاد و شدید از بیماری عفونی و تب دار میباشند

– آیا سایر واکسن های سرماخوردگی فصلی می تواند موجب مصونیت در مقابل ویروس آنفلوآنزای خوکی شود؟

مطمئنا خیر و حتی واکسن آنفلوآنزای خوکی هم نمی تواند موجب مصونیت در مقابل سایر ویروس های سرماخوردگی فصلی شود؛ بنابراین در صورت نیاز یک شخص باید از هر دو واکسن جداگانه استفاده نماید.

 واکسن آنفلوآنزای خوکی چند بار باید تزریق شود ودوره مصونیت آن چگونه است؟

آخرین اطلاعات اظهار می کند: ۱- نوزادان تا ۶ ماهگی نیازی به این واکسن ندارند.۲ – افراد از شش ماه تا ۹ سال دو بار و طی ۳ تا ۴هفته جداگانه و ۳- افراد بالاتر از ۹سال فقط یک بار کافی است. مصونیت در مقابل بیماری از ۲ هفته بعد از تزریق آغاز میشود و مدت اثر آن اگر چه هنوز مشخص نمیباشد ولی انتظار میرود حداقل برای یک دوره فصول سرد (۶ ماهه) پایدار باشد. با اینحال بررسی های منطقه ای و پاسخ های ایمنی و نشانه های عدم ابتلاء پاسخگوی این سوال هستند که میزان اثر بخشی این واکسن جدید چه اندازه میباشد که باید به انتظار پاسخ آن باشیم.

تا چه اندازه واکسن فوق موجب عدم ابتلاء به آنفلوآنزای خوکی می شود؟

مصونیت ایجاد شده از این واکسن در مقابل ابتلاء به بیماری از ۳۰ تا ۹۰ درصد است و در مقابل مرگ و میر تا حدود ۸۰ درصد میباشد علت این تفاوت ناشی از شرائط و توانایی اشخاص نسبت به این بیماری است. به عنوان مثال بیشترین مصونیت در افراد جوان و میانسال ایجاد می شود و کمترین مصونیت در کودکان و افراد مسن و اشخاص با بیماری زمینه ای است.

 چرا باید هر سال واکسن بزنیم؟

به دو دلیل: ۱- ویروس قابلیت تغییر پذیری بالایی دارد بنابر این واکسن تزریق شده در سال گذشته فقط این فرصت را برای سیستم ایمنی بدن فراهم آورده تا ویروس سال گذشته را شناسایی نماید نه ویروس تغییر شکل یافته جدید را ۲- گاهی ما با ویروس های جدید و خطرناک مواجه میشویم که در دهها سال اخیر هم هیچ ویروس مشابه به آن وجود نداشته مانند همین ویروس آنفلوآنزای خوکی یا مرغی که هر چند دهه ناگهان با اشکال کاملا متفاوت و خطرناک ظاهر میشوند.

 آیا ممکن است تزریق واکسن هم عوارضی داشته باشد؟

سوال بسیار مهمی است زیرا همواره فکر میکنم واکسن به نوعی پیشگیری و رهایی از بیماری است ولی واقعیت این است که حتما باید به علائم و شرائط جسمی خود بعد از تزریق واکسن توجه نماییم و تزریق واکسن هم در مواردی میتواند عوارضی را در پی داشته باشد. و این عوارض معمولا از چند دقیقه بعد از تزریق آغاز شده و تا حداکثر ۲ روز ادامه می یابد اما در مواردی ممکن است طولانی تر باشد که در آن صورت نیازمند مراجعه به پزشک میباشد

 چه عوارضی از واکسن آنفلوآنزای خوکی جدی میباشد و باید به پزشک مراجعه نماییم؟

۱- تب بالا ۲- تغییر در رفتار و هشیاری ۳- کهیر یا راشها و ضایعات پوستی منتشره ۳- عطسه و سرفه مکرر ۴- گرفتگی صدا و مشکلات تنفسی ۵- ضربان قلب بالا و ضعف شدید بدنی با رنگ پریدگی

 چه عوارضی از واکسن فوق ممکن است شایع باشد در حالیکه اهمیت چندانی ندارد و نیازی به مراجعه به پزشک نمی باشد؟
در نوع تزریقی: ۱- قرمزی، سفتی و تورم و درد مختصر در محل تزریق ۲- تب پایین موقت ۳- آلرژی موقت از خارش مختصر تا عطسه، سرفه و آبریزش بینی موقت ۴- احساس خستگی و کوفتگی مختصر و کوتاه مدت
در نوع اسپری بینی: ۱- ابریزش بینی ۲- سردرد ۳- حالت تهوع و استفراغ مختصر با درد شکم خفیف ۴- گلو درد و سرفه کوتاه با مختصر صدای خشن تنفسی
البته باید بدانیم که تمام این عوارض کوتاه مدت و مختصر گاهی ممکن است به عوارض جدی و مهم تبدیل شوند که در ان زمان مراجعه به پزشک ضروری است.

 آیا ممکن است این واکسن عوارض ناشناخته داشته باشد؟

از آنجائیکه این واکسن با سرعت بالایی به جهت شیوع گسترده و پیشرونده بیماری تولید گردیده ممکن است اثرات پیشگیرانه و عوارض آن تا اندازه ای متفاوت از سایر واکسن ها باشد به همین لحاظ دقت و انتقال اطلاعات ما به مراکز درمانی و بهداشتی از عوارض احتمالی این واکسن و همینطور رعایت نکات ایمنی و پیشگیرانه از ابتلاء به بیماری به رغم تزریق واکسن ضروری میباشد و میتواند نقش مهمی در اصلاح، تقویت و عرضه بهتر و موثرتر واکسن در تولید ات آتی و آینده داشته باشد.

 چه نکته مهمی را ما باید از این بیماری و واکسیناسیون آن به یاد داشته باشیم؟

قدر مسلم در مبارزه با هر بیماری جدید و خطرناک نقش پزشک و بیمار به یک اندازه میباشد زیرا بیمار با تحمل درد و رنج و انتقال آه و ناله به مراکز درمانی و تحقیقاتی، سلامتی انسان های دیگر را به واسطه انسان های دیگر بنام پزشک تضمین می نماید . بعبارتی بیمار ضمن تحمل درد ناشی از بیماری، خود کانونی برای ارتقای سلامتی دیگران میباشد زیرا ما پزشکان از پیام شما بیماران میآموزیم تا چگونه دیگران را با بیماری مشابه درمان نماییم و در این مبارزه نفس گیر با بیماریهای ناشناخته چه نیکو است که ۱- شما بیمار عزیز تا آنجا که میتوانید به دقت و کامل از بیماری خود و تمام مراحل آن با پزشک خود سخن بگویید و ۲- نیکوتر از آن اینکه پزشک معالج با تمام وجود به پای سخن شما بنشیند و از همه آلام شما به خوبی و متانت بشنود زیرا هر کلام بیمار میتواند چراغ هدایتگری برای پزشک در علاج بیماریهای سخت برای هرانسانی دیگر باشد. بنابر این به همه بیماران عزیز توصیه می نمایم در مواجهه با چنین بیماری هایی حتما تمام مراحل بیماری از ابتلاء تا درمان و حتی واکسیناسیون را در دفتری کوچک یادداشت و آنرا برای ارائه به پزشک و حتی آیندگان حفظ نمایید زیرا گاهی نکته ای کوچک در دفتر یادداشت تان میتواند انقلاب بزرگی در درمان و پیشگری از بیماریهای مهم و صعب العلاج برای متولیان بهداشت و درمان باشد. بنابراین اکنون که در آغاز واکسیناسیون آنفلوآنزای خوکی میباشیم حتما همه جوانب و علائم بعد از واکسیناسیون را به یاد داشته و پزشک خود را از آن مطلع نمایید.

 آیا ترس و اضطراب از ابن بیماری می تواند در تشدید علائم نقش داشته باشد؟

قطعاً همینطور می باشد.
قبل از هر چیز باید اشاره نمایم. مرگ و میر ناشی از این بیماری از میان بیش از یکصد هزار نفر کمتر از ۲ درصد بوده که بیشتر این مرگ و میر هم در زمانی بوده که بسیاری از مراکز درمانی و بهداشتی و در عین ناباوری هیچگونه راهکار منسجم و مشخصی برای مبارزه، درمان و پیشگیری از این بیماری نداشته اند. در حالیکه اکنون به سرعت تمام مراکز درمانی دنیا بخصوص در کشور عزیزمان به همت و تلاش همه گروههای پزشکی، درمانی و بهداشتی تمام شرائط آماده و مهیا به مبارزه با این بیماری می باشد.

نکته دیگر که باید بر آن انتقاد نمائیم این است. اظهار مطالبی از تاریخچه این بیماری و بیماریهای ویروسی دیگر در بعضی سایت ها و خبرها که در قرن گذشته موجب مرگ و میر بالایی شده چه ارتباطی با دنیای پرقدرت و پرتوان بهداشت و درمان امروزی دارد. شایسته است اگر خبری از مرگ و میر تلخ این بیماری در گذشته آورده ایم در ادامه اظهار کنیم که امروز آنروز نیست که در مقابل بیماری درمانده باشیم زیرا به برکت نفوذ علم و دانش بسیاری از بیماریهای لاعلاج و صعب العلاج امروز علاج می شوند و خنده و شادی بر جسم بیمار شفا یافته نقش می بندد. و به همین لحاظ در هر شرائط از بیماری جسمی و روحی باید وجود خود را متصل به وجود حکیم یگانه الهی نموده و با خودباوری و تقویت نیروی درونی, ضمیر و نهاد خود را از ترس و اضطراب رهایی بخشیم.

زیرا واضح است سیستم ایمنی بدن و قوای عقلانی در شرائطی فارغ از ترس و اضطراب به راحتی به نقش خود عمل می نمایند و به شدت هر عامل بیگانه ویروسی و میکروبی را سرکوب می نمایند و در مواجهه با هر بیماری و مشکل جسمی باید به فکر راه چاره باشیم و ذهن و اندیشه خود را از نگاههای منفی و آزار دهنده پاک نمائیم.

 چه توصیه ای به افراد خانواده و اجتماع دارید؟

ما باید بدانیم ویروس آنفلوآنزای خوکی اوّلین بیماری ویروسی نبوده و مطمئناً آخرین آن هم نخواهد بود. فراموش نمی کنیم ویروس های دیگر هم مانند ویروس هپاتیت، ایدز، فلج اطفال، سارس، آنفلوآنزای مرغی و طاعون و… تا ویروس پر هیاهوی امروز ما آنفلوآنزای خوکی و ویروس هایی که خواهند آمد تهدیداتی در زندگی ما انسانها بوده میباشند و خواهند بود.

اما آن چیزی که ما باید از قاعده و قانون مبارزه با این بیماری و هر بیماری ویروسی مسری دیگر بدانیم و بیاموزیم بسیار مهمتر از نام و ترس و وحشتی است که این بیماری ها در جامعه ما پدید میاورند و از سوی دیگر مطمئناً نقش تک تک افراد اجتماع در پیشگیری از این بیماری ها کمتر از نقش متولیان بهداشت و درمان نمی باشد. و نباید منتظر باشیم تا همه چیز برای ما اماده و مهیا شود.

زیرا آنان قانون و مقررات را تنظیم و ارسال می نمایند و ما مردمان عادی باید مجریان آن باشیم بنابر این ما هم در زندگی اجتماعی مسئولیتی داریم که نقش ان کمتر از کارگزاران ان نیست. لذا برای یک بار هم شده باید تمام اسرار و راه مبارزه با این بیماری ویروسی هزار چهره را بشناسیم تا اگر روزی دیگر با آنفلوآنزای دیگر مواجه شدیم با خیالی آسوده و مطمئن بدانیم نقش و مسئولیت ما در مبارزه با ان چیست؟ زیرا تجربه و علم به ما میگوید برای زندگی سالم و شاد ضمن اموختن باید به دیگران هم بیاموزیم.

آیا بدن ما با یک بار واکسینه شدن در برابر سرما خوردگی مقاوم می شود ؟

آنفلوآنزا یکی از شایع ترین بیماری های فصل سرماست که ویروس سمجی دارد. این بیماری شبیه سرماخوردگی است ولی در مواردی با آن فرق می کند. آنفلوآنزا معمولاً در ماه های سرد سال شایع می شود و عده زیادی را گرفتار می کند. این بیماری با عطسه ، سرفه ، بدن درد و گلو درد شروع شده و بعضی وقت ها هم حفره های سینوسی را دچار عفونت می کند. این ویروس که تقریباً هر سال مهمان بدن ما می شود دشمن بزرگی به نام واکسن دارد. واکسن آنفلوآنزا چند سالی است که طرف داران زیادی پیدا کرده اما در مورد تزریق این واکسن نکاتی وجود دارد که بهتر است قبل از مراجعه برای واکسینه شدن آن ها را بدانید.

چرا واکسن ها خوب عمل نمی کنند ؟

هیچ واکسنی ایمنی صد درصد شما را در برابر بیماری ها تضمین نمی کند اما به شدت خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد. مثلاً واکسن آنفلوآنزا بعد از گذشت دو هفته اثر خود را در بدن نشان می دهد. به همین خاطر افرادی که از یک تا سه روز قبل از تزریق واکسن و زمان کوتاهی بعد از آن به ویروس آنفلوآنزا آلوده شده باشند به رغم تزریق واکسن امکان دارد بیمار شوند. از سویی دیگر ممکن است بعد از واکسینه شدن گونه ای دیگر از ویروس آنفلوآنزا به بدن منتقل شود که احتمالاً بدن شما نسبت به آن مقاوم نیست بنابراین ممکن است شما بعد از واکسینه شدن مبتلا به ویروس جدیدی شبیه آنفلوآنزا شوید که به اشتباه آنفلوآنزا نامیده شود. در تمام موارد بالا فرد ممکن است به این باور برسد که واکسن از او در برابر بیماری محافظت نکرده یا باعث بیماری شده است که البته هیچ کدام درست و علمی نیست. به طور معمول ۲ هفته بعد از تزریق واکسن ، آنتی بادی محافظتی در سلول ها ایجاد می شود و در صورت ورود ویروس به بدن ، این آنتی بادی ها فعال شده و ویروس را از بین می برند. در خانواده هایی که نوزادان زیر شش ماه دارند ، تزریق واکسن به این نوزادان ممنوع است. در این خانواده ها والدین و اطرافیان نزدیک او مانند خواهرها و برادرها حتماً باید واکسینه شوند تا نوزاد خانواده به ویروس مبتلا نشود.

آنفلوآنزا با پاییز ظاهر می شود

پاییز هم مثل هر فصل دیگری تمهیدات مراقبتی خاص خودش را می طلبد ؛ شرایط ویژه ای که می تواند عامل بروز برخی از بیماری های فصلی شود. یکی از این بیماری ها آنفلوانزاست که توجه به شرایط پیش گیری کننده از آن به خصوص برای کودکان و افراد مسن اهمیت بسیاری دارد. فصول شیوع آنفلوآنزا پاییز و زمستان است. اما همه ساله در اوایل پاییز سوالات بسیاری در رابطه با تزریق واکسن آنفلوآنزا مطرح می شود ؛ این که آیا باید حتما از این واکسن استفاده کرد یا این که چه کسانی باید تزریق آن را در برنامه داشته باشند و سوال های فراوانی درباره زمان و چگونگی تزریق آن.

در ابتدا باید بگوییم آنفلوآنزا دست کم چند روز شما را کرخت و ناتوان می کند ؛ یعنی فرد با ابتلا به آن دچار کم اشتهایی ، بی حالی و کوفتگی ، تب های بالا ، سرفه ، سردرد و … شده و برای حداقل یک هفته با علائم و پس لرزه های این بیماری درگیر است که این موضوع می تواند عاملی نگران کننده برای خانواده ها باشد. از طرفی آنفلوآنزا ممکن است در مواردی خطرناک و حتی مرگبار شود. در نتیجه استفاده از واکسن آنفلوآنزا به عنوان عامل مهم پیش گیری کننده ضرورت پیدا می کند. اما قبل از رفتن سراغ واکسن باید در نظر گرفت این تزریق با چه تمهیدات و شرایطی باید انجام شود.

ابتدا باید در نظر داشت آنفلوآنزا یک بیماری ویروسی است. ویروس آن تغییر شکل می دهد و هر سال باید واکسن تازه مخصوص همان سال را تزریق کرد. به عبارتی واکسن سال ۹۲ با سال ۹۱ متفاوت است یا واکسن امسال برای سال دیگر کاربرد ندارد ، ویروس آن در بدن ایمن سازی کامل نمی شود و با تغییرات ژنتیکی این ویروس ، ممکن است هر سال شکل تازه ای از ویروس آنفلوآنزا شیوع پیدا کند. علاوه بر این از عوارض عمده بیماری آنفلوآنزا ، عفونت ریه است که یکی از خطرناک ترین بیماری های سال های اخیر محسوب می شود تا جایی که عفونت ریه مهم ترین علت از کار افتادگی سلول ها و مرگ ناشی از بیماری است بنابراین همین علائم شدید و عوارض بیماری است که نیاز به پیش گیری از آنفلوآنزا را مهم می کند. اگر چه سال هاست که با درمان دارویی با بیماری آنفلوآنزا مبارزه کرده ایم اما بهتر است با واکسینه شدن از تبعات خطرناک بعد از آن پیش گیری کنیم.

اواخر شهریور بهترین زمان واکسینه شدن

درست است که با تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا افراد تا حدود زیادی در برابر بیماری ایمن می شوند اما این در صورتی است که واکسن سالم باشد و در شرایط مناسبی نگه داری شود. در هر زمان از سال که واکسن آنفلوآنزا تزریق شود ، موثر است اما بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا اواخر شهریور ماه است. استفاده از این واکسن به همه افراد به ویژه افراد بالای ۶۵ سال و کودکان سه تا ۱۲ سال توصیه می شود. افرادی که به بیماری هایی مثل دیابت ، پرفشاری خون، مشکلات ریوی و کبدی ، نارسایی کلیوی و کم خونی مبتلا هستند و همه کسانی که به نوعی با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی سروکار دارند بهتر است این واکسن را تزریق کنند. تزریق این واکسن در کودکان دو تا سه سال به مقدار دو دوز به فاصله ۴۵ روز انجام می شود که هر دوز مصرفی برای این کودکان ، نصف دوز بزرگسال است. برای کودکان ۳۶ ماه تا ۱۲ سال که برای نخستین بار این واکسن را تزریق می کنند ، این واکسیناسیون در دو مرحله و با دوز کامل انجام می شود اما برای افراد بالای ۱۲ سال فقط یک بار تزریق کافی است که تمام این بایدها و نبایدها باید با مشورت و تحت نظر و تشخیص پزشک متخصص انجام شود. واکسن آنفلوآنزا برای بیشتر افراد بی خطر است اما بعضی از افراد به محض استفاده از این واکسن دچار حساسیت و آلرژی می شوند که در این افراد این عوارض خود را به شکل تب و لرز شدید ، تورم و قرمزی محل تزریق و درد نشان می دهد. بنابراین توجه داشته باشید افرادی که به مواد غذایی مثل عسل و تخم مرغ آلرژی دارند ، افرادی که قبلا به شدت نسبت به واکسن آنفلوآنزا واکنش نشان داده اند و البته کودکان کمتر از شش ماه دچار این مشکل نشوند.

یک بار کفایت نمی کند

از آن جایی که واکسیناسیون آنفلوآنزا باید هر ساله انجام شود ، پس تزریق یک یا چند بار آن برای تمام عمر شما کفایت نمی کند. به علاوه تجویز و تزریق این واکسن حتما باید با تشخیص پزشک انجام شود چون ممکن است فردی در یک سال نیاز به تزریق داشته باشد و در سال دیگر نیازی به انجام این کار نباشد. نکته مهم دیگر این که برای آن دسته از افرادی که می خواهند امسال خود را در برابر آنفلوآنزا واکسینه کنند دو نوع واکسن آنفلوآنزا موجود است ؛ نوع تزریقی که حاوی ویروس کشته شده است و به صورت زیر جلدی یا داخل عضلانی استفاده می شود و بهترین محل تزریق آن در بازو و در عضله دلتویید است. اما نوع دوم اسپری داخل بینی است که حاوی ویروس زنده و ضعیف شده ویروس است و شما از دو تا ۴۰ سالگی می توانید از آن استفاده کنید. مادران باردار توجه کنند استفاده از واکسن آنفلوآنزا از نوع اسپری داخل بینی برای آن ها ممنوع است. برای این مادران نوع تزریق واکسن توصیه می شود. با تغییراتی که هر ساله در ویروس آنفلوآنزا ایجاد می شود ، واکسن امسال تزریق سال قبل را خنثی می کند. به همین خاطر توصیه می شود که شما هر سال واکسن جدیدی برای تزریق تهیه کنید. البته این نکته را فراموش نکنید واکسن آنفلوآنزا برای ایمن سازی بدن در برابر آنفلوآنزای معمولی است و از آنفلوآنزای مرغی و سایر انواع آنفلوآنزا جلوگیری نمی کند. نکته مهم تری که شاید شما هم دیده باشید این است که متقاضیان استفاده از واکسن آنفلوآنزا با ورود این دارو به داروخانه ها به سرعت درصدد تهیه آن هستند اما متاسفانه چون نیازها برای استفاده از این واکسن زیاد است توزیع این دارو به صورت کامل میسر نیست و دارو را تنها به داروخانه های منتخب ارائه می دهند. بنابراین متقاضیان با مراجعه به مراکز معتبر و منتخب با هزینه ای حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان می توانند در برابر این بیماری واکسینه شوند.

رعایت نکات بهداشتی مهم تر است

بیماری آنفلوآنزا یک بیماری حاد عفونی است که به سرعت از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود. از آن جایی که این بیماری گاهی خطرناک و کشنده است ، کودکان و افرادی که سن بالا دارند باید از آن استفاده کنند.

واکسن آنفلوآنزا برای گروه های خاصی از افراد جامعه تجویز می شود و نباید همه افراد برای پیش گیری از سرماخوردگی از این واکسن استفاده کنند. با این وجود واکسن در مقابل تمامی آنفلوآنزاهای موجود جواب گو نیست. دسترسی به این واکسن به علت تعداد محدود آن در بازار دارو ساده نیست بنابراین توصیه می شود تنها افرادی که به آن احتیاج بیشتری دارند برای واکسیناسیون مراجعه کنند.

از آن جا که هر ساله مسافران زیادی از سراسر دنیا به ایران و از کشور ما به کشورهای اطراف در رفت و آمد هستند آنفلوآنزا باید جدی گرفته شود ضمن این که بعد از بازگشایی مدارس و رفت و آمد بچه ها به مدرسه شیوع و انتقال این بیماری به مراتب بیشتر می شود. پس بهتر است برای پیش گیری از این بیماری شایع با در نظر گرفتن شرایط جسمی بیمار شرایط تزریق این واکسن فراهم شود. برای پیش گیری از ابتلا به آنفلوآنزا رعایت نکات بهداشتی موثرتر از تزریق واکسن است. واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا خطر بیماری های تنفسی و عوارضی مانند سینه پهلو ، مراجعات پیاپی به پزشک ، غیبت از محل کار و تحصیل و هزینه مراقبت از سلامتی را کاهش می دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here