باور‌های اشتباه در مورد تناسب اندام

باور‌های اشتباه در مورد تناسب اندام

نی نی تایم: باورهای غلط رایج بسیاری در مورد ورزش و تناسب اندام وجود دارند که افراد بسیاری آنها را صحیح می پندارند، از این رو برای همگان بسیار مفید است که این باورهای غلط رایج را به خوبی بشناسند. اگر شما می خواهید از آسیب های احتمالی که ممکن است در طول ورزش برایتان رخ دهد جلوگیری کنید، در ادامه مطلب همراه مان باشید.

حرکات یوگا به بدن شما آسیب نمی رساند

دانشمندان دانشگاه سیدنی، پس از تحقیقات به این نتیجه رسیدند که حرکات اشتباه یوگا می تواند تا ۱۰ برابر بیش از ورزش های دیگر به اندام شما آسیب برساند. به عنوان مثال افرادی که در برخی از نقاط بدن شان احساس درد داشتند، پس از انجام این ورزش در مقایسه با دیگر ورزش ها، دردشان بیشتر شد.

حرکات کششی قبل از ورزش، از آسیب جلوگیری می کند

برخی از افراد اعتقاد دارند که انجام حرکات کششی قبل از شروع ورزش، از آسیب های احتمالی جلوگیری می کند، در حالی که این باور اشتباه است. در واقع انجام این حرکات حتی ممکن است آسیب های بیشتری را به همراه داشته باشد. از این رو بهتر است که قبل از شروع فعالیت بدنی، مقداری تمرینات کاردیو سبک انجام دهید تا بدن تان گرم و آماده حرکات سنگین تر شود و زمان حرکات کششی را به پس از ورزش انتقال دهید. 

ورزش با شکم خالی، چربی ها را سریع تر آب می کند

حتما اینطور فکر می کند که اگر با معده خالی ورزش کنید، بدن به جای مواد غذایی از چربی ها برای دریافت انرژی تغذیه می کند، اما این باور اشتباه است. در واقع در این شرایط بدن از ماهیچه ها به عنوان منبع تغذیه کمک می گیرد که نتیجه آن انرژی کمتر برای ورزش و در نهایت دهیتراته شدن بدن، سردرد و هیپرگلیسمی است. برخی از کارشناسان حتی به کاهش سرعت متابولیسم بدن نیز اشاره می کنند. برای جلوگیری از این وضعیت، بهتر است که ۹۰ دقیقه قبل از ورزش یک غذای سبک که هضم آن نیز آسان است، بخورید تا انرژی لازم را برای فعالیت بدنی تان داشته باشید.

 دستگاههای ورزشی از وزنه ها ایمن ترند

درست است، اگر با دستگاههای ورزشی تمرین کنید، دیگر احتمال این که وزنه ها را روی خودتان بیاندازید، نیست اما دستگاههای ورزشی هم می توانند به بدن شما آسیب برسانند. در واقع این دستگاهها با محدود کردن دامنه حرکت، منجر به درد مزمن در مفاصل می شوند. بنابراین بهتر است که قبل از استفاده از هر دستگاهی، از درست بودن حرکتی که می خواهید انجام دهید، اطمینان حاصل کنید.

دتوکس ها منجر به کاهش وزن می شوند

شاید با نوشیدن دتوکس در کوتاه مدت وزن تان اندکی کاهش یابد اما این نوشیدنی در دراز مدت سرعت متابولیسم بدن شما را کاهش داده و در نتیجه کاهش وزن تان را نیز سخت تر می کند. علاوه بر آن، این ماده از ماهیچه ها تغذیه می کند که بی شک خواسته هیچ ورزشکاری نخواهد بود. چاق شوید، چه کسی دوست دارد که ماهیچه های خود را از بین ببرد و بر چربی هایش بیفزاید؟ بنابراین با مصرف طولانی مدت این ماده نه تنها به تناسب اندام ایده آل تان نمی رسید بلکه سلامت جسمانی تان را نیز به خطر خواهید انداخت. برای نتیجه گیری های بلند مدت، بهتر است که دور این نوشیدنی را خط بکشید و در مورد مواد غذایی که مصرف می کنید، تجدید نظر کنید.

ورزش اثرات منفی نشستن زیاد را خنثی می کند

ثابت شده که هر چه زمان نشستن شما بیشتر باشد، سلامت جسمانی تان در معرض خطر بیشتری قرار می گیرد. طبق گزارشات، افرادی که بیش از ۱۳ ساعت در طول روز می نشینند، نسبت به افرادی که کمتر از ۱۱ ساعت می نشینند، طول عمر کمتری دارند. اما نگران نباشید زیرا یک حرکت ساده می تواند این خطر را تا مقداری زیادی از شما دور کند. برای این منظور هر ۳۰ دقیقه یک بار از جای خود بلند شوید و راه بروید. در غیر این صورت هیچ  ورزشی نمی تواند اثرات منفی آن را جبران کند.

احتیاجی نیست به ماهیچه هایتان استراحت دهید

همان طور که ما هر شب به خواب احتیاج داریم، ماهیچه های ما نیز به استراحت نیاز دارند. اگر تا به حال فکر می کردید که هر چه از ماهیچه هایتان کار بیشتری بکشید بهتر است، اشتباه کرده اید. شما باید در طول هفته چند روز را برای استراحت ماهیچه هایتان خالی بگذارید. ورزش بی وقفه و بدون استراحت کافی، خستگی، بی نظمی هورمون ها و اختلالات روحی را به همراه خواهد داشت. بنابراین یک یا دو روز استراحت پس از ورزش های سخت برای بدن تان ضروری است. البته برای این که بدن تان را اکتیو نگه دارید، می توانید در این روزها ورزش های سبک انجام دهید.

پرخوری های شب گذشته را در باشگاه می توان آب کردحتما برای شما هم پیش آمده که عذاب وجدان پرخوری های شبانه تان را با رفتن به باشگاههای ورزش در روز بعد جبران کنید! اما واقعیت این است که شما نمی توانید کالری های دریافتی خود را از فست فودها و شیرینی هایی که خورده اید، با ورزش پس از آن آب کنید زیرا مقدار کالری این مواد با هم متفاوت اند. به عنوان مثال سیب زمینی سرخ کرده در مدت زمان بیشتری در بدن شما نسبت به سالاد باقی می ماند. بنابراین اگر به فکر تناسب اندام هستید، اجازه ندهید که پرخوری برایتان یک عادت شود.

ورزش بدون درد، فایده ای ندارد

شاید فکر کنید تا زمانی که بدن شما دردی احساس نکند، ورزشی که کرده اید بی فایده است، اما شما باید به درد بدن تان دقت کنید و نوع آن را بشناسید. برخی دردها خوب و برخی دیگر بد هستند. به عنوان مثال اگر در قسمت بافت های نرم بدن تان احساس درد کردید، با حرکات کششی می توانید درد آنها را از بین ببرید. اما دردهای مکرر در قسمت های مفاصل، ماهیچه و رباط ها خطرناک اند و باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

یوگا برای افرادی که آرتروز دارند، مفید است

شاید فکر کنید ورزش یوگا، به این علت که ورزشی سبک است برای افرادی که آرتروز دارند، مناسب است اما واقعیت این است که افراد مبتلا به این بیماری باید از انجام حرکاتی که نیاز به تعادل دارد، مانند زمانی که روی یک پا می ایستند یا زانوهایشان را بیش از ۹۰ درجه خم می کنند، به شدت خودداری کنند. در این مواقع بهتر است که از یک وسیله کمکی مانند صندلی کمک بگیرند تا به بدن شان فشار زیادی وارد نیاید.

 برای جلوگیری از دهیدراته شدن بدن در طول ورزش، آب فراوان بنوشید

افرادی که ورزش می کنند، نگران آنند که بدن شان دچار کمبود آب شود، از این رو مدام در حال نوشیدن آب هستند اما مشکل اینجاست که آب زیاد هم می تواند مشکل ساز شود. در واقع زمانی که آب زیادی می نوشید، میزان سدیم موجود در بدن شما کاهش می یابد که علائم آن مشابه علائم دهیدراته شدن بدن است: سرگیجه، سردرد، حالت تهوع… برای جلوگیری از این وضعیت به ندای بدن تان گوش دهید و هر زمان که احساس تشنگی کردید، آب بنوشید.

ورزش در شب موجب اختلال خواب می شود

مهم نیست که چه زمانی در طول روز ورزش می کنید، ورزش در هر شرایطی کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد. کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که ورزش دمای بدن، سرعت متابولیسم و سطح اضطراب بدن را تحت تاثیر مثبت خود قرار می دهد، بنابراین تنها برای این باور غلط که خواب تان را برهم خواهد زد، از آن نگذرید. 

بدون توجه به هدف، باید چند روز در هفته به باشگاه رفت

برای دست پیدا کردن به سلامتی و کاهش خطراتی ناشی از عدم تحرک، هر نوع حرکتی بهتر از سکون در یکجا است. به این ترتیب هر حرکتی که به صورت ریتمیک ضربان قلبتان را بالا برده و شما را به تنفس سریع و عمیق مجبور می‌کند برای سلامتی مفید خواهد بود. این موارد می‌توانند با دو روز رفتن به باشگاه ورزشی در هر هفته و یا روزانه سی دقیقه پیاده‌روی به دست بیایند. با توجه به میزان فعالیت، آن‌ها تاثیر خود را بر روی سلامت ذهن و بدن خواهند داشت.

این نتیجه تحقیقی است که در مجله انجمن قلب آمریکا به چاپ رسیده است. تیم تحقیقاتی با آزمایش چهار هزار و هشتصد فرد بزرگسال دریافت افرادی که روزانه تنها ۳۰ دقیقه انواع مختلف حرکت، از پیاده‌روی مستمر گرفته تا بالا و پایین رفتن از پله‌ها به صورت آرام را انجام می‌دهند، در مقایسه با افراد فاقد تحرک حتی به همین میزان، سطح سلامتی بالاتری دارند.

پیش از این تصور می‌شد اگر چند روز مشخص در هفته و طی جلسه‌های حداقل یک ساعته ورزش نکنیم، هیچ سودی به دست نخواهیم آورد و افزایش تناسب اندام و سطح سلامتی در گرو صرف زمان قابل توجه برای ورزش کردن است، اما اکنون می‌دانیم بسته به میزان فعالیت روزانه، همان اندازه سود خواهیم برد.

از دست دادن تناسب اندام حداقل دو هفته طول می‌کشد

در بیشتر افراد، بافت‌های ماهیچه در صورت عدم ورزش برای یک هفته به صورت مداوم، رفته رفته تحلیل می‌روند. مدیر مرکز سلامت و عملکرد انسان در دانشگاه راتگرز درباره این موضوع گفت در صورت متوقف کردن ورزش، کم کم با تحلیل عضلات رو به رو خواهید شد.

این اتفاق حتی بعد از یک هفته استراحت نیز رخ می‌دهد. به عقیده وی این یک قانون ساده است «از آن استفاده کن وگرنه آن را از دست می‌دهی». پس برای حفظ تناسب اندام ورزش به صورت مستمر را فراموش نکنید.

دراز و نشست بهترین تمرین برای داشتن ۶ پک است

در حرکت دراز و نشست، تنها ماهیچه‌های شکم ورزش داده می‌شوند، اما در حرکت پلانک چندین بخش از عضلات قسمت میانی بدن شامل شکم و پهلوها درگیر می‌شوند. در تصور عموم، برای دست پیدا کردن به ۶ پک تنها باید حرکت دراز و نشست انجام داد، در حالی که پلانک اهمیت بیشتری برای این هدف دارد.

در حرکت دراز و نشست، تنها بخش کوچکی از عضلات درگیر شده و ورز داده می‌‌شوند، پس برای داشتن عضلات شکم و پهلوی قوی و مخصوصا دستیابی به تناسب اندام همچون داشتن ۶ پک، باید مجموعه‌ای از حرکات همچون پلانک را انجام بدهید.

بهترین زمان ورزش کردن ابتدای صبح است

بیشتر افراد در تلاش هستند با برنامه‌ریزی، ورزش صبحگاهی را به نوعی در برنامه خود بگنجانند، در حالی که ایده‌آل بودن ورزش در ابتدای روز یک باور تناسب اندام اشتباه است.

بهترین زمان برای ورزش کردن هنگامی است که می‌توانید به طور پیوسته و متمرکز حرکت کنید. اگر بر اساس برنامه روزانه و کاری خود، شب‌ها می‌توانید به صورت پیوسته ورزش کنید، حتما همین زمان را انتخاب کنید. اگر ابتدای صبح وقت آزاد بیشتری دارید، این زمان را برگزینید.

بر اساس برخی تحقیقات، ورزش در ابتدای صبح به کاهش وزن سرعت می‌دهد، اما نباید فراموش کرد در این حالت بدن به تازگی از خواب بیدار شده و چندان آماده نیست. برای افرادی که دستشان برای برنامه‌ریزی باز است، به منظور رفتن به باشگاه و ورزش مستمر، بهترین ساعت بعد از ظهرها بین ساعت ۴ الی ۶ محسوب می‌شود.

پازل‌ها و معماها بهترین ورزش برای مغز هستند

بر اساس چندین مطالعه، انجام ورزش و تحرک فیزیکی، برای سلامتی مغز بسیار مفید است، برخلاف این تصور که برای ورزش دادن مغز باید دست به دامن معماهای پیچیده و درگیرکننده ذهن شد.

ورزش‌های هوازی و یا هر نوع تحرکی که به افزایش ضربان قلب منجر می‌شود، تاثیر باورنکردنی بر روی سلامت مغز خواهد داشت، هر چند به طور مستقیم آن را ورزش نمی‌دهد! برای افرادی که دوست دارند حال روحی‌شان بهبود پیدا کرده و ذهن خود را از پیر شدن و کاهش سطح حافظه و یادآوری دور نگه دارند، فعالیت فیزیکی و ورزش‌های متداول حفظ تناسب اندام آن‌ها را به هدفشان می‌رسانند.

وزنه زدن، چربی‌ها را تبدیل به عضله می‌کند

نمی‌توان چربی را تبدیل به عضله و ماهیچه خالص کرد! آن‌ها دو دسته بافت متفاوت بوده و راهی برای تبدیل کردن یکی به دیگری وجود ندارد. بافت چربی زیر پوست پیدا می‌‌شود، جایی که بین عضلات و اطراف ارگان‌ها همچون قلب فشرده شده است.

از طرفی دیگر با بافت عضله رو به رو هستیم که خود نیز به سه دسته متفاوت تقسیم می‌شود. پس با وزنه زدن، اطراف چربی‌ها عضله بیشتری می‌سازید، اما این به معنی تبدیل شدن چربی به ماهیچه نیست. بهترین روش برای کاهش بافت چربی، داشتن تغذیه مناسب و عدم استفاده از غذاهای بسیار چرب است. به عبارت دیگر، برای کاهش جربی باید دست به دامن تغذیه شد، در حالی که عضله‌سازی و افزایش تناسب اندام نیازمند ورزش مداوم و سپس تامین موارد غذایی ضروری همچون پروتئین است.

ورزش کردن بهترین روش به منظور کاهش وزن است

بسیاری از افراد، با هدف کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، صبح تا شب را در باشگاه می‌گذرانند، اما هیچ توجهی به تغذیه خود نداشته و همانند همیشه هر چیزی که دوست دارند تناول می‌کنند! به عقیده دانشمندان، اصلی‌ترین کاری که برای کاهش وزن می‌بایست انجام داد، تغییر عادت‌ها و رژیم غذایی است.

به عقیده یکی از دانشمندان حوزه سلامت در دانشگاه تگزاس، برای کاهش وزن، نقش رعایت رژیم غذایی از ورزش کردن بسیار بیشتر است. البته نباید از تاثیر ورزش چشم‌پوشی کرد، اما اهمیت آن در بحث کاهش وزن و از دست دادن چربی‌های اضافی بدن، به اندازه تغذیه صحیح نیست.

برای حفظ تناسب اندام یک یا دو روز ورزش در هفته کافی است

برای رسیدن به تناسب اندام با یک یا دو روز ورزش کردن راه به جای مشخصی نخواهید برد. برای این که واقعا به نتیجه برسید، می‌بایست در طول هفته بین سه الی پنج روز ورزش کنید. بر اساس یکی از پژوهش‌های منتشر شده در مجله انجمن قلب آمریکا، بهترین تاثیر ورزش برای کاهش بیماری‌های قلبی زمانی به دست می‌آید که بین چهار الی پنج روز در هفته ورزش می‌کنید.

البته برای رسیدن به تناسب اندام نباید از آن سوی بام افتاد. برخی به این خیال که با فشار بیشتر، عضلات قوی‌تری خواهند ساخت، دائما در حال ورزش کردن بوده و حتی یک روز نیز به خود استراحت نمی‌دهند. واقعیت این است که عضله‌سازی چند روز بعد از وزنه زدن آغاز می‌شود و بهترین نتیجه زمانی کسب خواهد شد که بدن به میزان کافی استراحت کند. به عبارت دیگر باید در باشگاه سخت ورزش کنید، اما بعد از آن داشتن استراحت کافی فوق‌العاده ضروری است.

بدنسازی با وزنه تنها مخصوص مردان است

برای به دست آوردن عضله و مخصوصا حجم بیشتر، بدنسازی با استفاده از وزنه یکی از بهترین روش‌ها است و این موضوع هیچ ارتباطی با جنسیت افراد ندارد. ورزشکاران اعم از زن یا مرد می‌توانند برای دست پیدا کردن به تناسب اندام به باشگاه ورزشی رفته و با استفاده از وزنه، بدنسازی کنند.

البته میزان تولید تستوسترون در مردان به طور متوسط از زن‌ها بیشتر است و از طرفی می‌دانیم این هورمون نقشی اساسی در رشد عضلات دارد. شاید به همین دلیل تاثیر بدنسازی با وزنه در خانم‌ها کمتر دیده می‌شود.

برای تناسب اندام، دوی ماراتن روشی ایده‌آل است

حتی بدون این که مجبور باشید ده کیلومتر و یا بیشتر بدوید، می‌توانید به بسیاری از مزایای دوی ماراتن دست پیدا کنید. برای افرادی که قادر نیستند ساعت‌ها بدوند، حتی ده دقیقه دویدن با سرعت زیاد (بعد از خوب گرم کردن بدن) می‌تواند بسیار مفید باشد.

به همین دلیل بهتر است مسافت را بنای کار قرار داده و به وسیله بیشتر کردن سرعت، زودتر به آن دست پیدا کنید. بر اساس برخی تحقیقات، تمرین‌های کوتاه مدت اما انفجاری در مقایسه با ورزش‌های دارای استایل طولانی مدت، مزایای یکسانی برای سلامتی دارند.

با یک دفترچه ساده می‌توان رژیم غذایی را کنترل کرد

افراد در زمانی که تلاش می‌کنند به منظور بررسی وضعیت تناسب اندام خود،  وعده‌های غذایی مصرف شده و میزان ورزش در طول هفته را کنترل کرده و در یکجا یادداشت کنند، بیش از اندازه به خود امتیاز مثبت می‌دهند! به عبارت دیگر، آن‌ها میزان فعالیت بدنی‌شان را بیش از حد واقعی تصور کرده و غذای مصرفی‌شان را کم می‌پندارند، در حالی که ممکن است بالعکس این موضوع در حال رخ داده باشد.

نوشیدنی‌های ورزشی بهترین مواد برای جذب دوباره آب هستند

اغلب نوشیدنی‌های ورزشی، تنها از آب و شکر متشکل شده و مزیت خاصی برای بدن ندارند. در عوض دانشمندان توصیه کرده‌اند بعد از ورزش، آب عاری از هر گونه افزودنی مصرف کرده و یک وعده غذایی مملو از پروتئین دریافت کنید، چرا که پروتئین ماده‌ای است که به عضلات برای ترمیم بعد از ورزش سخت، کمک می‌کند.

ورزشکاران برای کاهش زمان مورد نیاز به منظور تهیه خوراکی‌های مملو از پروتئین، از پودرهای مکمل استفاده می‌کنند که به راحتی و بعد از ترکیب شدن با آب یا شیر قابل دریافت هستند. در مفید و موثر بودن مکمل‌های استاندارد، که از تقلبی نبودن آن‌ها مطمئن هستید، هیچ شکی نیست، اما زمانی که می‌توان از طریق عادی و غذاهای متنوع پروتئین دریافت کرد، احتیاجی به مصرف مکمل نخواهد بود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

68 − = 59