تصورات غلط رایج درباره زردی نوزادان

تصورات غلط رایج درباره زردی نوزادان

مثل بقیه موارد ، زردی نوزاد هم جزء  مسایلی یه که پر از باورهای رایج غلط و درست است و بسیاری مادران از اواسط بارداری درگیر این باورها می شوند تا بتوانند زردی را در نوزادشان کاهش دهند. مساله جالب تر اینجاست که از نظر علمی ثابت شده هر چه جنین رسیده تر باشد، ریسک زردی نوزاد کمتر می شود. حال ، این مادری که از ۲ ماه قبل زایمان شروع می کند به خوردن گیاهانی که به اصطلاح ممکن است از زردی جلوگیری کند، همین مادر، با سزارین دلخواه ، جنین خود را ۱۰ روز زودتر از موعد از شکم  ش خارج می کند! چیزی که اثبات شده در افزایش زردی در دهه های اخیر، موثر بوده است .

به برخی باورهای رایج و صحیح و غلط بودن آن می پردازیم .

 خودمان با مشاهد ه نوزاد  زردی را تشخیص می دهیم

بله ، معولا زردی نوزاد را معمولا می توان با چشم مشاهده کرد. مثل تصویر زیر فشاری روی پوست نوزاد آورده و اثر فشاری رو مشاهده کنید. اما این مشاهده اصلا قابل اعتماد نیست و حتما باید عدد بیلی روبین با آزمایش خون مشخص شود.پس مشاهده را نمی شود جایگزین آزمایش کرد.

از روی رنگ ادرار و مدفوع نوزاد می توان پی به زردی برد !

خیر. رنگ مدفوع نوزاد مبتلا به زردی تفاوتی با نوزادان معمولی ندارد.

اگر نوزاد را زیر مهتابی بخوابانیم زردی نخواهد گرفت !

خیر. نور مهتابی شدت لازم جهت شکستن بیلی روبین را ندارد. آن را جایگزین فتوتراپی نکنید.

در بارداری زردچوبه و میوه های زرد نخورید!

خب اینجا علت ایجاد زردی را توضح دادم. حالا که با مکانیزم ایجاد زردی آشنا شدید ، آیا به نظر شما رنگ غذاهای مادر تثیری در بروز زردی دارد؟ خیر !

 زردی نوزادان ارتباطی به رنگ خوراکی های  مادرندارد.

اگر به نوزاد لباس زرد بپوشانیم زردی می گیرد!

 خیر،لباس زرد باعث زردی نمی شود. اما باعث می شود با ایجاد خطای دید، ما متوجه رنگ زرد پوست نشویم.

راجع به درمان و پیشگیری زردی از دید طب سنتی ، مقالاتی را راجع به تاثیر این مواد برای شما گذاشته ام.

با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها به مقاله دانشگاهی (معتبر) دستیابی خواهید داشت .

زردی چگونه بوجود می آید؟

 زردی نوزادان، به دلیل رسوب ماده ای به نام «بیلی روبین» در پوست اتفاق می افتد و از آنجا که حجم گلبول های قرمز در نوزادان نسبت به افراد بالغ بیشتر و در عین حال عمر آنها کوتاهتر است، مشکل زردی بوجود می آید.در ابتدای تولد باید حجم زیادی از گلبول های قرمز جنینی تخریب شوند و جای خود را به گلبول های قرمز بالغ بدهند، بنابراین در ابتدای تولد، تعداد بسیار زیادی گلبول قرمز فرآیند تخریب را آغاز می کنند که نتیجه آن تولید مقدار زیادی «بیلی روبین» است.

از سوی دیگر در روزهای نخست تولد کبد نوزاد هنوز تکامل نیافته و قدرت دفع سریع این حجم بیلی روبین اضافه را ندارد، لذا حجم این ماده در بدن بالا می رود و زردی کودکان را بوجود می آورد.برخلاف زردی افراد بالغ که اغلب می تواند نشانه ای از یک بیماری نگران کننده باشد، زردی نوزادان، در بیشتر موارد حتی نیاز به درمان خاصی هم ندارد.

توصیه هایی چون قطع شیر مادر، مصرف ترنجبین، آب انار، شیر خشت و نور مهتابی از جمله تجویزهای سنتی برای درمان این بیماری به شمار می رود در حالی که چنین اقداماتی باید زیر نظر و با مجوز پزشک باشد.فوق تخصص بیماری های کودکان در زمینه این عارضه نوزادی به ایرنا می گوید: به طور طبیعی پس از تولد با توجه به تغییر هموگلوبین های دوران جنینی به هموگلوبین های دوران کودکی، بدن نوزاد با افزایش بیلی روبین خون مواجه می شود.

دکتر ‘علیرضا طارمی ها’ افزود: در صورت تجاوز بیش از حد مجاز بیلی روبین، ممکن است با عارضه ای که به سیستم عصبی وارد می کند منجر به کاهش قدرت یادگیری، تکلم و اختلال حرکتی و حتی بروز تشنج شود.وی تغییر رنگ پوست و چشم را از علایم تشخیص زردی در نوزادان ذکر کرد و به مادران هشدار داد: استفاده از ترکیباتی مانند ترنجبین، آب انار و شیر خشت و نور مهتابی در منزل هیچ تاثیری در این زمینه ندارد و باید نوزاد را نزد پزشک معالج ببرند.

طارمی ها ادامه داد: نوزادان پس از تولد حتما باید از نظر ابتلا به زردی مورد معاینه متخصصان قرار گیرند تا در صورت تشخیص بیماری، درمان مناسب اعمال شود.وی اظهار کرد: بسیاری از نوزادان از روز دوم پس از تولد دچار این بیماری می شوند که باید زودتر شناسایی و درمان شود.طارمی ها اضافه کرد: زردی در روز نخست تولد غیر طبیعی و پاتولوژیک است و باید بلافاصله پس از تشخیص توسط پزشک، نوزاد تحت مراقبت جدی در بیمارستان قرار می گیرد تا علت آن بررسی شود.

این فوق تخصص بیماری های کودکان، بهترین راه پیشگیری و درمان بیماری زردی نوزادی را ادامه روند شیردهی مادر و در صورت افزایش میزان بیلی روبین خون، انجام فتوتراپی ذکر کرد.طارمی ها گفت: البته در برخی موارد خاص علت زردی، تغذیه نوزاد با شیر مادر است که به طور معمول از هفته دوم تولد رخ می دهد؛ در این صورت شیر مادر به مدت کوتاه در نهایت ۴۸ ساعت متوقف می شود تا اثرات آن بر کاهش زردی بررسی و سپس شیرهی مادر مجدد آغاز می شود.

وی خاطر نشان کرد: اگر در نوزاد میزان ماده بیلی روبین به شدت افزایش یابد به طوری که به بیش از عدد ۲۴ برسد، خون بیمار باید تعویض شود.این فوق تخصص بیماری های کودکان تاکید کرد که آینده سلامت کودک در صورت تشخیص ندادن و درمان به موقع این بیماری تهدید می شود.

از روی رنگ ادرار و مدفوع نوزاد می توان پی به زردی برد !

خیر. رنگ مدفوع نوزاد مبتلا به زردی تفاوتی با نوزادان معمولی ندارد.

اگر نوزاد را زیر مهتابی بخوابانیم زردی نخواهد گرفت !

خیر. نور مهتابی شدت لازم جهت شکستن بیلی روبین را ندارد. آن را جایگزین فتوتراپی نکنید.

در بارداری زردچوبه و میوه های زرد نخورید!

خب اینجا علت ایجاد زردی را توضح دادم. حالا که با مکانیزم ایجاد زردی آشنا شدید ، آیا به نظر شما رنگ غذاهای مادر تثیری در بروز زردی دارد؟ خیر !

 زردی نوزادان ارتباطی به رنگ خوراکی های  مادرندارد.

اگر به نوزاد لباس زرد بپوشانیم زردی می گیرد!

 خیر،لباس زرد باعث زردی نمی شود. اما باعث می شود با ایجاد خطای دید، ما متوجه رنگ زرد پوست نشویم.

راجع به درمان و پیشگیری زردی از دید طب سنتی ، مقالاتی را راجع به تاثیر این مواد برای شما گذاشته ام.

با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها به مقاله دانشگاهی (معتبر) دستیابی خواهید داشت .

زردی نوزاد به چه چیزی بستگی دارد ؟

سابقه خانوادگی

جنسیت : پسرها بیشتر از دختران به زردی مبتلا می شوند مبتلا می شوند.

سن جنین : نوزاد نارس بیشتر دچار زردی می شود .

ناسازگاری خونی مادر و جنین

در جوامع صنعتی و ماشینی بیشتر زردی ایجاد می شود

برخی داروها

انواع زردی نوزاد
زردی فیزیولوژیک نوزاد

در شرایط طبیعی میزان بیلی روبین غیر مستقیم در خون نوزاد تازه متولد شده  ۱-۳ میلیگرم در دسی لیتر است  و کمتر از ۵ میلیگرم در ۲۴ ساعت افزایش پیدا می کند . پس باید بدانید زردی از روز دوم سوم تولد به بعد ظاهر می شود (قابل توجه مادرانی که به محض بدنیا آمدن نوزادشون از ما می پرسند : زردی که نداره ؟ !)

در حالت عادی انتظار داریم زردی در روز ۳-۴ کمی افزایش پیدا کرده و از روز هفتم به کمتر از ۲ میلیگرم در دسی لیتر برسد . به این نوع زردی ، زردی ” فیزیولوزیک ” می گوییم .

زردی پاتولوژیک نوزاد

موارد زیر نشان دهنده زردی پاتولوژیک (ناشی از بیماری یا مشکل خاص) بوده و باید سریعا پیگیری شوند:

 • زردی در ۲۴ ساعت اول
 • افزایش بیلی روبین کنژوکه ، بیش از ۵ میلیگرم در ۲۴ ساعت
 • میزان بیلی روبین در نوزاد رسیده وکامل بیش از ۱۲ شود.
 • میزان بیلی روبین در نوزاد نارس در محدده ی ۱۰ تا ۱۴ باشد .
 • اگر زردی بیش از ۲ هفته ادامه پیدا کند .
 • غلظت بیلی روبین غیر کنژوکه بیش از ۲ میلیگرم در دسی لیتر باشد .
 • وجود علایم دیگر همراه زردی (بزرگی طحال ، استفراغ و ..)
پیشگیری از زردی نوزاد

راه پیشگیری از زردی نوزاد نیز تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر پس از تولد است. حتی در روزهای اول تولد که شیر مادر کم است نیز تغذیه مکرر نوزاد در پیشگیری از زردی موثر است.

از طرفی در برخی مقالات اشاره شده به استفاده از شیرخشک در کاهش میزان زردی.

آیا زردی در نوزاد مضر است ؟

برای اکثر نوزادان که زردی های خفیف می گیرند، مضر نیست. اما وقتی میزان این بیلی روبین بسیار بالا باشد می تواند آسیب های جدی به نوزاد بزند .

اندازه گیری زردی نوزاد

با یک آزمایش خون ساده شما متوجه عدد زردی نوزاد می شوید. البته آزمایش بیلی روبین جزو آزمایشهای غربالگری کشور است که روز ۳-۵ تولد انجام می شود .

درمان زردی نوزاد

بر اساس شدت افزایش بیلی روبین خون، روش‌های درمان عبارتند از:

 • فتوتراپی (نوردرمانی)
 • تعویض خون
 • تجویز دارو

اکثر زردی های نوزادان نیاز به درمان ندارند .اما در صورت نیاز به درمان اولین پیشنهاد درمان با نور (فتوتراپی) می باشد. بهتر است این نوع درمان در بیمارستان و تحت نظر پزشک انجام شود. درست است که نور درمانی یکی از راه‌های درمانی زردی در نوزادان محسوب می‌شود  ولی استفاده از نور مهتابی هیچ پایه و اساس علمی نداشته و تأثیر چندانی در درمان زردی نوزادان ندارد. نوزاد باید زیر نور لامپ های  مخصوص فتوتراپی قرار بگیرد.

اگر نوزاد در منزل زیر لامپ قرار می گیرد باید به فاصله این لامپ‌ها از بدن نوزاد و اینکه لامپ محافظ داشته باشد توجه کرد  تا در صورتی که شکسته شد، پوست نوزاد را دچار سوختگی یا دیگر عوارض نکند. و هم چنین  محافظت از چشم و ناحیه ژنیتال نوزاد در طی  دوران فتوتراپی الزامی می باشد. با آزمایش به صورت متناوب میزان بیلی روبین را باید سنجید تا از روند کاهش آن مطمئن شویم در صورتی که حال نوزاد مناسب نباشد یا میزان زردی  بیشتر شود بهتر است درمان در بیمارستان انجام پذیرد. در موارد بسیار نادر، زمانی که زردی شدید به سایر درمان ها پاسخ ندهد. شیرخوار ممکن است نیاز به تعویض خون پیدا کند. در این روش مقادیر کمی از خون بطور مکرر از بدن خارج می شود و سپس به همان میزان خون وارد بدن شیرخوار می شود. این عمل باید حتماً در بخش مراقبتهای ویژه نوزادان انجام شود.
درمورد استفاده از داروهای گیاهی مانند شیرخشت یا ترنجبین حرف های ضد و نقیضی درباره استفاده و عدم استفاده آن هادر درمان زردی می شنویم.

فتوتراپی چیست

فوتوتراپی نوزادان به معنی تاباندن نور به پوست نوزادانی است که مبتلا به بالا رفتن بیش از اندازه بیلی‌روبین غیرمستقیم شده‌اند. بیلی‌روبین بیش از همه به قسمت آبی طیف نور مرئی در حدود ۴۶۰ نانومتر واکنش نشان می‌دهد. چراغهایی که نور حدود ۴۶۰ تا ۴۹۰ نانومتر تولید می‌کنند، بدرد فوتوتراپی می‌خورند. بطور معمول، بیلی‌روبین از راه کونژوگه شدن در کبد با اسید گلوکورونیک دفع می‌شود. گلوکورونیدهای بیلی‌روبین که در صفرا قابل حل هستند با صفرا که در روده ترشح می‌شود، بیلی‌روبین را از بدن خارج می‌کند.

عوارض فتوتراپی

عوارض فوتوتراپی عبارتنداز:افزایش اتلاف نامحسوس آب،اسهال و دهید راتاسیون. علاوه بر آن، بثورات پوستی ماکولوپاپولر قرمز، لتارژی، مخفی کردن سیانوز، بسته شدن سوراخ های بینی به وسیله پدهای چشمی، استعداد آسیب به شبکیه نیز از عوارض این درمان هستند برنزه شدن پوست در نوزادنی که هیپربیلی روبینمی مستقیم دارند ممکن است رخ دهد.

مراقبتهای پرستاری حین فتوتراپی
 1. زیر دستگاه یک تشک پنبه ای نازک یاملحفه پارچه ای بیندازید.
 2.  دمای اتاق نوزاد راحدود ۲۴درجه تنظیم نمائید.
 3. روی دستگاه راملحفه ای بیندازید وفقط یک طرف آن باز باشد.
 4. نوزاد رالخت نموده وآنرا زیر نوربگذارید تانور مستقیم به پوست نوزاد بتابد.دمای بدن نوزاد را بین ۳۶ تا ۳۷ درجه سانتیگراد حفظ نمائید.
 5. فاصله دستگاه تا بدن کودک راتنظیم نمائید حداقل ۲۰ سانتیمتر وحداکثر۴۵ سانتیمتر
 6. چشم های کودک را باچشم بند ببندید سعی نمائید از پوشک های کوچک تر استفاده نمائید وفقط ناحیه تناسلی کودک راببندید.
 7. درتمامی ساعاتی که نوزاد نوردرمانی میشود هر ۲ ساعت درجه حرارات اورا کنترل نمائید.
 8. با توجه به نیاز نوزاد به اوشیردهید بهترین شیر برای نوزاد شما شیرمادر است . موقع شیر دادن نوزاد را درملحفه ای بپیچید تاسردش نشود .
 9. هربارکه کودک را اززیر نورخارج می نمائید چشم های اورا باز نمائید چنانچه چشم های او ترشح پیدا کرده است با آب جوشیده سرد شده وپنبه آن را تمیز نمائید .
 10. هربار که کودک را جهت تغذیه ومراقبت خارج می نمائید به اوتغییر وضعیت دهید . اورا روی پهلوی راست وپهلوی چپ تغییروضعیت دهید تانور به تمام سطوح بدن نوزاد بتابد از خوابانیدن نوزاد روی شکم خودداری کنید
 11. هرگز پوست بدن نوزاد را زیر فتوتراپ چرب نکنید.
 12. درابتدا که نوردرمانی راآغاز می نمائیدممکن است کودک شمادچار بی قراری شود کودک رانوازش کرده وبا قراردادن انگشت خود دردست اواحساس امنیت رادراو ایجاد نمائید.
تعویض خون

تعویض خون(Exchange): نوزادی بالای ۲۰۰۰ گرم با بیلی روبین غیر مستقیم ۲۰mg/dl تعویض خون(Exchange) می شوند،نوزادان بدون علامتی که به یرقان فیزیولوژیک و یرقان شیر مادر مبتلا هستند، تا هنگامی که میزان بیلی روبین خونشان به بالای ۲۵mg/dl نرسیده است، احتیاج به تعویض خون ندارند. برای نوزادان دیگر میزان بیلی روبین برای تعویض خون را می توان معادل ۱۰ درصد وزن تولد به گرم در نظر گرفت، پس یک نوزاد ۱۵۰۰ گرمی با ۱۵mg/dl بیلی روبین Exchange می شود. نوزادان زیر ۱۰۰۰ گرم معمولاً تا بیلی روبین شان به۱۰mg/dl نرسد نیازی به تعویض خون ندارند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 49 = 59