چند تمرین ژیمناستیک چشم

نی نی تایم: عضلات چشم و عملکرد آنها تاثیر مهمی در قدرت بینایی دارند که شرایطی مانند کار مداوم با رایانه می تواند موجب کاهش توانایی مطلوب آنها شود. احساس درد و خستگی چشم ها از جمله مهم ترین علائم ضعف این عضلات است که در صورت انجام تمرینات ساده چشم می توان عضلات چشمی را تحریک کرد و پس از رفع خستگی، وضعیت بینایی را بهبود بخشید.

 عملکرد چشمها باید به صورت عادت و به طور خودکار انجام گیرد، هدف این است که شخص مانند یک کودک عادت کند که بدون فشار آوردن به چشم و با توجه به اطراف خود نگاه کند.

در خانه، اداره، کارگاه، در خیابان هرکسی می تواند ژیمناستیک چشمها را انجام دهد. به عبارت دیگر بهتر است که این تمرینها را در تمام روز انجام دهند و از هریک از فعالیتها و تفریحات برای یادگیری چگونه نگاه کردن استفاده کنند.

به عنوان مثال، گاهی نگاه خود را از کارتان دور کنیدو به فاصله دور نگاه کنید و یا در فاصله های مختلف به مطالعه بپردازید.

هنگام غذا خوردن قاشق خود را دنبال کنید.

با دقت شخصی را که سوار موتور سیکلت شده نگاه کنید و سپس به یکی از جزئیات واضح آن خیره شوید و با چشم آن را دنبال کنید (در ضمن مژه زدن را فراموش نکنید)

در اتوبوس یا اتومبیل چشم خود را به یک شیء دور یا یکی از جزئیات آن دوخته و تدریجاً در هنگامی که نزدیک می شود، با نگاه کردن به آن جزئیات آنها را تشخیص دهید.

از نور آفتاب برای تمرین تطبیق یا نور استفاده کنید. تمرین پالمینگ را انجام دهید و به طور منظم مژه بزنید.

سعی کنید یاد بگیرید که به طور منظم و بدون عجله کار کنید.

یاد بگیرید چگونه خود را آرام کنید. یاد بگیرید که چطور در برخورد با مسائل ناراحت کننده آرامش خود را حفظ کنید و خوشبین باشید. در این حالت کار آسان شده و خستگی چشم کاهش می یابد.

مدت تمرینها

مدت به کاربردن بعضی از تمرینها را بعداً توضیح می دهیم. در هر حال هرگز نباید تا مرحله خستگی شدید به ویژه در اوایل شروع تمرین پیش رفت.

در رابطه با زمان مورد نیاز برای به دست آوردن بهبودی هیچ گونه اظهار نظر قبلی نمی توان کرد، زیرا همه چیز بستگی به عوامل شخصی دارد. غالباً در عرض یک یا دو هفته نتیجه های خوبی به دست می آید. اما باید صبرکرد و ضمن حفظ اعتماد، تمرین را به طور منظم انجام داد. اولین موفقیتها اعتماد شخص را بیشتر خواهند کرد.

این مهم نیست که عینکها را بتوان در مدت یک هفته و یا در سه ماه (در موارد حاد) به طور دائم کنار گذاشت. مهم نتیجه ای است که به دست می آید که البته بدون تلاش مداوم شخصی به دست نخواهد آمد. وانگهی تمرینها باید متغیر بوده و به طور منظم تجدید شوند، به طوری که از انجام تنها یک تمرین (به ویژه با کودکان) و عادت ساختمان چشمی بیشتر به انجام بعضی از اعمال نسبت به اعمال دیگر جلوگیری شود.

 تمرین خودکار

کاهش خستگی چشم ها در صورت کار طولانی با رایانه

این تمرین با به حرکت واداشتن عضلات چشم، آنها را تقویت می کند و عملکرد چشم ها را بهبود می بخشد. برای انجام این تمرین، یک خودکار یا حتی انگشت اشاره را روبروی صورت، کمی بالاتر از چشم ها طوری بگیرید که ساعد دست کاملا صاف و خودکار دقیقا در جهت نگاه شما باشد. بدون اینکه خود کار را تکان دهید، آن را در امتداد بینی به چشم نزدیک و دور کنید. این رفت و برگشت باید متناسب با ریتم تنفس، ۲۵ مرتبه تکرار شود.

حالت دیگر از این تمرین اینکه در مقابل پنجره بایستید و خود کار را در فاصله ۱۵ سانتی متری بینی بگیرید. در این شرایط خودکار واضح و پنجره مبهم دیده می شود، سپس به پنجره نگاه کنید که در این صورت خودکار حالت مبهم و تصویر دوتایی خواهد داشت. این تمرین را ۵ تا ۶ مرتبه با جایگزین کردن تمرکز روی پنجره و خودکار تکرار کنید.

 باز و بسته کردن چشم ها

استراحت چشمها در صورت خستگی به دلیل تماشای صفحات نمایشگر از فاصله نزدیک

کف دستان را روی چشم ها بگذارید. انگشتان باید کاملا بسته باشد تا هیچ نوری به چشم نرسد. در این شرایط چشم ها پشت انگشتان در محیط تاریک بوده و استراحت می کنند، اجازه دهید این زمان یک دقیقه طول بکشد. تاریکی و گرمای دست ها باعث می شود خستگی چشم ها به خوبی کاهش یابد و احساس خوبی ایجاد شود.

 تغییر سریع دید

رفع فشار و خستگی چشم ها

چشم ها را کاملا باز و سر را بی حرکت نگه دارید. چند مرتبه چشم ها را به شکل علامت بی نهایت (مانند شکل) حرکت دهید. این حرکت باید سریع و بدون وقفه طی چند ثانیه باشد. البته می توانید در حالت بی حرکت نگه داشتن سر، به یک نقطه دور خیره شوید و سپس نگاه را بدون مکث به جهات بالا، پایین و گوشه ها تغییر دهید.

 خطوط سفید

تسهیل و بهبود قابلیت مطالعه، به خصوص در شرایط مطالعه طولانی و مشکل در خواندن

کتابی را بردارید و خط ببرید، البته نه لغات را بلکه خطوط سفید میان سطری، این تمرین را باید با دقت انجام دهید و به آرامی خطوط سفید را دنبال کنید. پس از این تمرین در زمان مطالعه توانایی بهتری در کتاب خواندن و به خصوص روان شدن و سرعت خواهید داشت.

 چشمک زدن

فعال شدن غدد اشک ناشی از خیره شدن طولانی به صفحات نمایشگر

در شرایطی مانند کار طولانی با رایانه چشم ها دچار خستگی می شود که معمولا تولید اشک کاهش می یابد و حالت خشکی در چشم ها ایجاد می شود. برای بهبود این وضعیت، ۳۰ ثانیه چشمک بزنید و جهت نگاه را در این زمان مرتب تغییر دهید. به این ترتیب غدد اشک فعال شده و باعث رطوبت چشم ها می شود. این تمرین ساده و سریع اما موثر را می توانید پس از تمرینات قبلی انجام دهید. البته باید توجه داشت در صورت درد شدید و مداوم چشم ها حتما نیاز به معاینه توسط چشم پزشک خواهد بود زیرا ممکن است علاوه بر تمرینات اصلاح بینایی نیاز به قطره و داروهای چشم باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 14 = 15