زایمان طبیعی بدون درد و بی حسی اپیدورال

زایمان طبیعی بدون درد با بی حسی اپیدورال و وارد کردن داروی ضد درد از طریق لوله ای نازک به قسمت نخاع مادر انجام می‌شود. این نوع بی حسی، درد قسمت تحتانی بدن را از بین می برد. در این مقاله شما را با زایمان طبیعی بدون درد آشنا خواهیم کرد.
 

زایمان طبیعی با وجود تمام دردها و سختی های خود، بسیار مورد تایید پزشکان و متخصصان بوده و هست. این زایمان کمترین عارضه را برای مادر و کودک به همراه دارد و دوره بهبودی مادر نیز بسیار سریع تر از زایمان سزارین خواهد بود. با این حال در سال های اخیر تکنیک های متعددی برای انجام زایمان طبیعی بدون درد مانند: زایمان در آب و یا زایمان با بی حسی اپیدورال و یا روش نخاعی ( زایمان اسپاینال ) برای کمک به کاهش درد طراحی شده اند که در کاهش درد مادر تاثیر بسزایی دارند.

مزایای زایمان طبیعی چیست؟

✅ بیشتر روش های زایمان طبیعی، تهاجمی نیستند، بنابراین پتانسیل کمی برای آسیب و یا عوارض جانبی برای شما یا کودکتان وجود دارد. بسیاری از زنان احساس قدرتمندی در طول زایمان داشته و پس از آن نیز احساس موفقیت دارند. به رغم احساس خستگی و تحمل درد زیاد، بسیاری از آنها عنوان کرده اند که در زایمان های بعدی نیز، روش زایمان طبیعی را انتخاب می کنند. مسئولیت پذیری در برخی از زنان، کمک می کند تا درک خود را در مورد درد، بالا ببرند.

✅ هیچ احساس ناگوار یا خطرناکی در زایمان طبیعی وجود ندارد. شما می توانید آزادانه حرکت کنید و موقعیت هایی پیدا کنید که به شما در طول زایمان کمک کند و هنگامی که وقت خارج شدن کودک می رسد، شما به راحتی قادر به مشارکت در فرایند زایمان می شوید.

✅ قدرت انعطاف پذیری، شما را قوی تر می کند؛ شما به راحتی می توانید در زمان به کارگیری کاتتراژر مثانه، با پرستار مشارکت کرده و احساس بدی نداشته باشید.

✅ شریک زندگی شما می تواند در طول زایمان طبیعی همراه شما بوده و نقطه قوتی برای شما باشد.

✅ شما می توانید پیش از زایمان ازتمرینات تنفسی و هیپنوتیزم کمک بگیرید تا هنگام زایمان طبیعی کمک موثری برای شما باشد. بسیاری از مادران جدید در روزهای اولیه تغذیه با شیر مادر با تکنیک های مناسبی آشنا می شوند و در این زمان احساس آرامش بیشتری دارند.

Natural delivery without pain and epidural anesthesia

چگونه خود را برای زایمان طبیعی بدون درد آماده کنیم؟

زمانی که شما در ذهن خود به این آمادگی رسیده اید که زایمان طبیعی انجام دهید، سعی کنید به طور فعالانه به تمرین بپردازید. شما می توانید در این کار از یک ماما کمک بگیرید. ماما می تواند برنامه ای برای تولد کودک شما در نظر بگیرد تا اطمینان حاصل شود که  در طی زایمان آموزش های لازم را انجام داده و بتوانید از تکنیک های مقابله با آن استفاده کنید.

زمانی که شما در بیمارستان بستری شده و در حال تولد نوزاد هستید، معمولا یک پرستار یا ماما در کنار شما بوده و به مراقبت از شما می پردازد.  برخی از پرستارها در روش های خاص و کمک به شما در زایمان طبیعی بدون درد ، بسیار ماهر هستند. در طول زایمان طبیعی ،شما پرستاران  زیادی در اطراف خود می بینید که مرتب در حال رفت و آمد هستند و هر یک کار خاصی را انجام می دهند.

بهتر است استرس و اضطراب را تا حد امکان از خود دور کنید  ،زیرا سطح بالای هورمون های استرس می تواند بر توانایی رحم شما در زایمان طبیعی تاثیر بگذارد. در برنامه ریزی به منظور زایمان طبیعی، مهم این است که با اعتماد به نفس کامل به مبارزه با درد و نیروهای طبیعی بروید. در زایمان های مشکل و بسیار طولان ، گاه ممکن است  که به مداخلات پزشکی نیاز داشته باشید که درد خود را به طور طبیعی کنترل کرده و کمی به شما کمک کند. زمانی که با زایمان طبیعی کنار می آیید، با این واقعیت کنار آمده و در نهایت، احساس قدرت شما در زایمان های بعدی بالاتر خواهد رفت.

در ادامه چند تکنیک مقابله با درد طبیعی را بیان می کنیم:

۱- حمایت در زایمان طبیعی

حضور یک شخص در کنار شما به منظور حمایت و ایجاد حس اطمینان به شما بسیار موثر بوده و ممکن است به طور چشمگیری در کاهش اضطراب و سطح استرس در شما تاثیر گذار باشد. این حامی  می تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری داشته باشید و بدون استفاده از داروهای مسکن، بهترین زایمان بی درد ی را تجربه کنید.

تحقیقات نشان می دهد زنانی که  دارای پشتیبانی حرفه ای و کمک رسان هستند،  کمتر به استفاده از داروهای ضد درد سیستمیک یا اپیدورالی در طول زایمان، تمایل دارند و کمتر احتمال دارد تا در نیمه راه نظر خود را در مورد زایمان طبیعی تغییر دهند.

۲- تمرینات تنفسی و تجسم

بیشتر روند تمرینات در زایمان طبیعی بدون درد ، بر روی تکنیک های تنفس و تجسم متمرکز هستند. شما ممکن است الگوهای تمرینی تنفسی داشته باشید تا تمرین بهتری داشته و در همین زمان نیز، مربی شما ممکن است شما را از طریق تجسم رویارویی با درد راهنمایی کند (تصور مکانی برای آرام شدن شما و یا ایمن سازی و تولد آسان نوزادتان).

همچنین ممکن است تکنیک هایی مانند آرامش پیشرونده یا کنترل شده را بیابید که در آن از طریق شل سازی  عضلات، به آرامش بیشتری دست پیدا می کنید.

در صورتی که با تمرینات یوگا آشنا باشید، این تمرینات می تواند بهترین روش برای تنفس مناسب در هنگام زایمان طبیعی باشد. تمرنیات تنفسی همراه با یک موسیقی تسکین دهنده، بسیار موثر بوده و باعث آرام شدن شما می شود. همچنین به شما کمک می کند تا شما آرام شوید. این تکنیک ها را به عنوان راهی برای مدیریت انقباضات خود در نظر بگیرید.

۳- موقعیت و حرکت در زایمان طبیعی

در طی زایمان ممکن است درد زیاد، شما را بی قرار کرده و قادر نباشید به طور ثابت در جای خود قرار بگیرید. در این گونه مواقع،  می توانید در طول زایمان موقعیت های مختلفی را از جمله ایستاده یا تکیه  دادن به همراه خود، نشستن و زانو زدن امتحان کنید.

ممکن است در حال حرکت و تغییر موقعیت، کمی از درد شما کاهش یافته و بنابراین می توانید از این طریق تغییری در واکنش بدن خود نسبت به درد ایجاد کنید. نشستن بر روی صندلی یا روی توپ های دایره ای بزرگ نیز می تواند کمک رسان باشد. حرکت در موقعیت های مختلف می تواند شما را در کنترل درد توانمند کند، به این ترتیب، حس اضطراب و درد شما  کاهش می یابد. برخی از بیمارستان ها دارای سیستم های مانیتورینگ بی سیم (به نام تله متری) هستند که به شما اجازه می دهند آزادانه حرکت کنید.

اگر دستگاه ضد آب  نیزدر دسترس باشد، شما حتی می توانید دوش بگیرید. در مرحله فشار، موقعیت درست ممکن است به شما کمک کند که کودک شما راحت تر و زودتر به دنیا بیاید. نشستن یا زانو زدن ممکن است به باز کردن لگن شما کمک کند. بنابراین در امتحان موقعیت های مختلف احساس راحتی داشته باشید و بهترین گزینه را برای کاهش درد انتخاب کنید.

۴- ماساژ و درمان گرم و سرد

ماساژ، باعث تسکین و آرامش می شود.  با ماساژ ممکن است تصور شما از درد زایمان کاهش یابد. ماساژ شما می تواند به صورتی باشد که کمی خم شده و مراقب یا همسرتان شما را ماساژ دهند. زمانی که احساس ترس و اضطراب می کنید، ماساژ شما  می تواند بسیار دلگرم کننده باشد. در طول زایمان و احساس درد، به دلیل بی قراری شما، ممکن است ماساژ را آزار دهنده بدانید در این گونه مواقع بهتر است با مراقب خود ارتباط برقرار کنید.

در بسیاری از مواقع، می توانید از کمپرس های گرم یا یک بطری آب گرم در کمر، شکم، پشت و یا هر جای دیگری که احساس ناراحتی دارید، استفاده کنید. این کار برای آرامش و کاهش درد بسیار موثر است. بعضی از زنان نیز کیسه های آب سرد را ترجیح می دهند و با آن ها آرام تر هستند. در هر دو مورد ، مراقب باشید که کیسه های آب گرم یا سرد، در تماس مستقیم با پوست شما نباشد.

%d8%b2%d8%a7%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c-%d8%a8%d8%af%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%b1%d8%af-%d9%88-%d8%a8%db%8c-%d8%ad%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d9%be%db%8c%d8%af%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%84

۵- آب و درمان

یکی از روش های موثر برای زایمان طبیعی بدون درد ، استفاده ازحمام آب گرم و یا جکوزی است که در روش زایمان در آب استفاده می شود. در برخی موارد نیز، پیش از زایمان می توانید در یک وان حمام آب گرم دراز کشیده و به زایمان خود کمک کنید.

مانند سایر گزینه های غیر دارویی، هیدروتراپی به شما اجازه می دهد تا هشدار و کنترل داشته باشید. استفاده از وان آب، فشار بر بدن را کاهش می دهد، باعث آرامش عضلات شده و ممکن است درد، اضطراب و نیاز به دارو را کاهش دهد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند آب درمانی، طول دوره مرحله اول را نیز کاهش می دهد. البته سعی کنید از غوطه ور شدن در آب برای زمان طولانی پرهیز کنید؛ زیرا ممکن است باعث بروز عفونت و یا ورود باکتری های موجود در وان به بدن شما شود.

۶- طب سوزنی و طب فشاری

طب سوزنی، که در طی قرن ها در طب سنتی چینی استفاده می شود، شامل قرار دادن سوزن هایی خاص  در نقاطی از بدن شما است. هیچ کس واقعا نمی داند که چگونه طب سوزنی می تواند درد را کاهش دهد.

دو نظریه مشترک این است که این تکنیک با مسدود کردن و جلوگیری از ارسال پیام درد به مغز، موجب آزاد سازی  آرام کننده های طبیعی مانند:

اندورفین می شود. نقاطی از بدن که در طب سوزنی برای زایمان آسان استفاده می شود، شامل نقاطی روی دست، پاها و گوش ها است.

مطالعات خوبی در مورد استفاده از طب سوزنی یا طب فشاری در زایمان طبیعی صورت گرفته است و باید گفت که نتایج، کمی متناقض است. بعضی شواهد وجود دارد که بیان می کند این تکنیک ها می توانند درد را کاهش دهند؛ اما مطالعات دیگری نیز نشان می دهد که طب سوزنی هیچ تاثیری بر کاهش درد ندارد. ضعف طب سوزنی این است که نیازمند یک فرد حرفه ای بوده و چندین پزشک یا ماما باید در این روش آموزش دیده باشند.

۷- هیپنوتیزم

برخی از زنان در طی زایمان خود از روش هیپنوتیزم  استفاده می کنند تا تنش، ترس و احساس درد را کاهش دهند. برای استفاده از این تکنیک، قبل از وقت زایمان طبیعی ،نیاز به آموزش و تمرین دارید تا بتوانید در مورد چگونگی تمرکز و استراحت عضلات خود  در طول زایمان ، مهارت داشته باشید.

Natural delivery without pain and epidural anesthesia

بی حسی اپیدورال چیست؟

این نوع بی حسی، درد مداوم در قسمت تحتانی بدن فرد را سرکوب می‌کند و این امکان را به فرد می‌دهد که بدون بی هوشی درد خود را احساس نکند.
اگر خانم بارداری بخواهد نوزاد خود را با بی حسی اپیدورال به دنیا بیاورد، داروهای ضد درد (با تشخیص متخصص بیهوشی) از طریق لوله‌ای به منطقه‌ای خاص در ناحیه ستون فقرات او (نخاع) وارد می‌شود.

این داروها، پیام‌های دردی را که از نخاع به طرف مغز می‌روند، سرکوب می‌کنند. استفاده از این روش برای کاهش درد در حین زایمان طبیعی در ایالات متحده بسیار رایج است. بنابراین بسیاری از زنان اقدام به زایمان طبیعی با این روش می‌کنند. لازم به ذکر است که تزریق داروی ضد درد به ناحیه ستون فقرات باید توسط متخصص بیهوشی انجام بگیرد.

 

چگونه این کار انجام می‌شود؟

متخصص بیهوشی، پشت مادر باردار را مواد خاص ضدعفونی می‌کند و سپس سوزن توخالی را وارد استخوان‌های کوچک ستون فقرات می‌کند. هنگامی که سوزن در فضای اپیدورال قرار گرفت، لوله‌ای نازک را که کاتتر نام دارد در این فضا قرار می‌دهند و سوزن را بر می‌دارند.

 
استفاده از این روش اگر چه ترس بسیاری از مادران را برای زایمان طبیعی از بین می‌برد، اما لازم به ذکر است که متخصص بیهوشی و متخصص زنان خبره‌ای را برای این کار می‌طلبد تا همه چیز به خوبی پیش برود

سپس داروی ضد درد را از طریق لوله نازک کاتتر وارد بدن مادر می‌کنند و چون اعصاب انتقال دهنده حس درد، سرکوب می‌شوند درد فرد کاهش پیدا می‌کند.
بنابراین مادر با تحمل کم‌ترین درد حاصل از انقباضات رحمی و خروج نوزاد از رحم می‌تواند خاطره خوبی از زایمان طبیعی داشته باشد.

انجام تنفس عمیق از طریق بینی باید توسط مادر انجام بگیرد.

Natural delivery without pain and epidural anesthesia

چه زمانی می‌توان از اپی دورال در طی زایمان طبیعی استفاده کرد؟

هر خانم بارداری می‌تواند در هر مرحله از مراحل زایمان خود درخواست بی حسی اپی دورال داشته باشد.اکثر زنان باردار هنگامی طلب دریافت این بی حسی را دارند که درد زایمان شدید شده است و دهانه رحم معمولا بین ۵ تا ۶ سانتی متر باز شده است.
لوله وارد شده برای تزریق بی حسی اپی دورال می‌تواند تا آخر زایمان و خروج جفت در بدن مادر باقی بماند و حتی می‌تواند درد ناشی از بخیه ها را تسکین دهد.

 

آیا داروهای بی حسی اپیدورال بر جنین اثر می‌گذارند؟

زایمان طبیعی بدون درد با وارد کردن دارو از طریق لوله ای نازک به ناحیه ستون فقرات مادر انجام می‌پذیرد.

 
اما آیا این داروها بر سلامت جنین اثر می‌گذارند؟
 
باید گفت که برخی داروهای استفاده شده در بی حسی اپی دورال در دوزهای بالا (بیش از ۱۰۰ میکروگرم) می‌توانند از جفت عبور کنند و بر جنین اثر کنند؛ مثلا بر تنفس جنین اثر کند و او را دچار مشکل سازد.

 
مزایای استفاده از بی حسی اپیدورال

– کاهش درد در حین زایمان طبیعی که هدف اصلی این روش می‌باشد.

– اگر زن بارداری دارای فشار خون بالا باشد، معمولا برای انجام زایمان طبیعی با مشکل روبرو می‌شود، اما این روش می‌تواند به کاهش فشار خون او کمک کند.
– مادر در حین زایمان هوشیار است و می‌تواند انقباضات رحم خود را بدون درد زایمان حس کند و لحظه به دنیا آمدن نوزاد خود را به خوبی درک کند.- اگر این روش در کشوری مانند ایران که آمار زایمان سزارین بالایی دارد همه گیر شود هم به نفع مادران است و هم به نفع نوزادان و در کل سلامت مادر و کودک را تا حد زیادی ارتقا می‌بخشد.
اگر مادران در جامعه ما بدانند که زایمان طبیعی بدون درد هم امکانپذیر است، بسیاری از مادرانی که به علت فرار از درد طبیعی به سراغ سزارین می‌روند، به این روش روی می‌آورند.

 

معایب استفاده از روش اپیدورال

– گاهی دیده شده است که استفاده از این داروها مۆثر واقع نمی‌شود و تنها بخش‌هایی از شکم مادر بی حس می‌شود و تا حدی درد زایمان طبیعی را دارند (حدود یک در هر هشت نفر). در این صورت متخصص بی هوشی باید دوز دارو را افزایش دهد.
– ممکن است حس خارش در فرد ایجاد شود که معمولا شدید نمی‌باشد.- ممکن است فرد احساس لرزش داشته باشد.
– احتمال بروز تب در فرد وجود دارد.
– ممکن است پاهای فرد احساس ضعف و یا سنگینی پیدا کند و نیاز به ماندن در رختخواب باشد.
– فرد باید هر چند وقت یکبار وضعیت خود را بر روی تخت تغییر دهد تا مناطقی که دچار بی حسی شده‌اند، زخم نشوند.- ممکن است بر توانایی فرد برای دستشویی رفتن تأثیر بگذارد و فرد مجبور به استفاده از سوند برای تخلیه مثانه خود شود.- مادرانی که با این روش نوزاد خود را به دنیا آورده‌اند، باید بعد از زایمان تحت نظر باشند. فشار خون مادر هر ۵ دقیقه یکبار پس از شروع بی حسی اپی دورال چک می‌شود. همچنین تپش قلب جنین نیز باید در ۳۰ دقیقه اول پس از شروع این روش بررسی شود. این بررسی‌ها به این دلیل است که بی حسی اپی دورال می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد.- مرحله‌ای که نوزاد باید با فشاری که مادر می‌آورد خارج شود و اصطلاحاً به دنیا بیاید، در این روش زیاد طول می‌کشد، زیرا مادر احساس درد نمی‌کند و عجله‌ای برای فشار ندارد. در این حالت پزشک باید مادر را تشویق کند که با فشار نوزاد را به دنیا آورد. متأسفانه شانس استفاده از فورسپس در این روش زیاد می‌باشد.
– اگر سوزن اپی دورال، به کیسه اطراف ستون فقرات آسیب بزند و مایع آن نشت پیدا کند، مادر به سردردهای شدید مبتلا می‌شود.

هشدارها

– استفاده از این روش اگرچه ترس بسیاری از مادران را برای زایمان طبیعی از بین می‌برد، اما لازم به ذکر است که متخصص بیهوشی و متخصص زنان خبره‌ای را برای این کار می‌طلبد تا همه چیز به خوبی پیش برود.
– در صورت اشتباه متخصص بیهوشی، مادر پس از زایمان به آسیب‌های عصبی دائمی دچار می‌شود.

 

زایمان طبیعی بدون درد اسپاینال

در زایمان طبیعی بدون درد با بی‌حسی نخاعی یا بی‌حسی اسپاینال یک تزریق نخاعی به طور مستقیم به مایع نخاعی تزریق می‌شود. در نتیجه، روند بی‌حسی سریع و کامل است اما تنها چند ساعت دوام می‌آورد. اگر تمایل دارید تا آخرین لحظه‌ها درد را خودتان کنترل کنید و امکان دارد موعد زایمان شما هر لحظه فرا برسد، احتمالاً پزشک برای شما بی‌حسی اسپاینال تجویز خواهد کرد.

فرق زایمان طبیعی بدون درد اسپاینال با اپیدورال چیست؟

در اپیدورال داروی بیهوشی را در اطراف فضای نخاعی تزریق می کنند؛ در نتیجه بی حسی از طریق اپیدورال کمتر است ولی برای مدت زمان بیشتری دوام دارد؛ در حالی که در بی حسی اسپاینال ، داروی بیهوشی به صورت مستقیم به فضای نخاعی تزریق می شود و برای بی حسی چند ساعته و سریع مناسب است.

زایمان طبیعی در آب

در زایمان طبیعی در آب ، مادر درون یک وان پر از آب گرم قرار دارد.  تسکین درد، ایجاد آرامش، تسهیل حرکات، کاهش هورمون های استرس و حس آرامش در کف لگن از جمله مزایای زایمان طبیعی بدون درد در آب و البته یکی از بهترین نوع زایمان است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 1 =