درمان طبیعی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

درمان طبیعی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

بیماری های قلبی به مشکلات متعددی که بر ساختار و عملکرد قلب اثر می گذارد اشاره می کند. این بیماری های اغلب به آترواسکلروز یا ایجاد پلاک در دیواره های شریانی مربوط می شود. آترواسکلروز موجب محدود شدن شریان ها می شود. بنابراین مانعی برای جریان خون محسوب شده و خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش می دهد. با ما در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا از درمان های خانگی برای بیماری های قلبی اطلاع کسب کنید.

بیماری های قلبی اغلب به عنوان “بیماری قلبی عروقی” نامیده می شود همچنین شامل آریتمی ها (بی نظمی در ریتم یا نیروی ضربان قلب)، نقایص مادرزادی قلب و سایر شرایط و عفونت هایی است که بر سلامت قلب تاثیر منفی می گذارد.

علائم بیماری قلبی

اگرچه علایم متفاوت است بسته به نوع بیماری قلبی، تعدادی از علائم هشدار دهنده کلیدی برای مراقبت وجود دارد. این علائم عبارتند از:
درد قفسه سینه یا ناراحتی
تپش قلب
سرگیجه یا سبکی سر
خستگی
تنگی نفس
عوامل خطر بیماری قلبی
بسیاری از عوامل ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهند. آنها عبارتند از:
فشار خون بالا
کلسترول بالا
آترواسکلروز (سخت شدن شریان ها)
سیگار کشیدن
دیابت
اضافه وزن یا چاق بودن
مصرف بیش از حد الکل
استرس
رژیم غذایی ضعیف
عدم ورزش

رویکرد طبیعی برای پیشگیری از بیماری قلبی

تلاش برای بهبود عوامل خطر بالا برای محافظت در برابر بیماری های قلبی ضروری است. برای مثال، اگر سیگار می کشید یک رویکرد طبیعی برای ترک سیگار را در نظر بگیرید. اگر شما اغلب استرس شدید دارید سعی کنید یک تمرین ذهنی (مانند ورزش یا یوگا) داشته باشید که می تواند سطح استرس را کاهش دهد.
علاوه بر ایجاد تغییرات در شیوه زندگی برای قلب سالم، شما ممکن است قادر به افزایش دفاع خود را در برابر بیماری های قلبی با مواد طبیعی زیر باشید. مهم است که توجه داشته باشیم که هیچ کدام از مواد طبیعی زیر برای جلوگیری از بیماری قلبی اثبات نشده است. اگر شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی هستید با پزشک خود مشورت کنید که کدام رویکردها ممکن است برای حفظ سلامتی قلب شما مفید باشد.

۱) دانه کتان

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که دانه کتان می تواند میزان کلسترول کل و کلسترول LDL (بد) را پایین آورد. زنان بعد از یائسگی و افراد دارای سطوح کلسترول بالاتر ممکن است بیشتر از اثرات ضد کلسترول دانه کتان استفاده کنند.

۲) اسیدهای چرب امگا ۳

مطالعات نشان می دهد افزایش سطح اسیدهای چرب امگا ۳ (با خوردن ماهی یا مصرف مکمل های روغن ماهی) ممکن است به حفظ کلسترول و فشار خون شما کمک کند پیشرفت آهسته تر آترواسکلروز و خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ در میان افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد.

۳) سیر

تحقیقات مقدماتی نشان می دهد که سیر ممکن است مانع توسعه آترواسکلروز شود. با این حال، مطالعات در مورد اثرات کاهش کلسترول و فشار خون سیر باعث نتایج متفاوتی است.

۴) ویتامین D

دانشمندان کشف کردند که در سال ۲۰۰۹ از ۴۰۸ بزرگسال مسن، افراد با سطح ناکافی ویتامین D تا سه برابر بیشتر در اثر بیماری های قلبی در مقایسه با شرکت کنندگان با سطح D مطلوب مردند. تحقیقات قبلی نشان می دهد که ویتامین D ممکن است در مقابل تعدادی از عوامل خطر قلبی عروقی، از جمله فشار خون بالا و التهاب محافظت کند.

۵) زالزالک

یافته های تحقیقات آزمایشی و مطالعات حیوانی نشان می دهد که عصاره زالزالک ممکن است به کاهش فشار خون، کاهش میزان چربی خون و به جلوگیری از آترواسکلروز کمک کند.

۶) رزوراترول

تا به امروز، کمبود تحقیقات مبتنی بر انسان بر روی مزایای قلبی عروقی رزوراترول (آنتی اکسیدان که به طور طبیعی در پوست انگور یافت می شود و در فرم مکمل موجود است) وجود دارد. با این حال، مطالعه سال ۲۰۰۸ در مورد موش ها نشان داد که مصرف منظم رزوراترول به محافظت حیوانات از کاهش سن سلامت قلب کمک می کند.

ارجون

درخت ارجون یک گیاه مهم آئورودیک جهت درمان های خانگی برای بیماری های قلبی است. این ماده یک ترمیم کننده طبیعی قلب محسوب می شود. این گیاه موجب موارد زیر می شود:

 • تقویت عضلات قلب

 • کاهش تراکم شریان

 • کاهش فشار خون

یک مطالعه که توسط محققان در کالج پزشکی Kasturba در هند انجام شده است نشان می دهد که این گیاه باعث کاهش ۳۰ درصدی حملات قلبی می شود. علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از آن اثر منفی ندارد.

 • نصف قاشق چایخوری پودر پوست درخت ارجون و کمی عسل را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید.

 • این ترکیب را سه بار در روز به مدت چند ماه بخورید.

 • یونجه

  یونجه در پیشگیری و درمان های خانگی برای بیماری های قلبی مفید است زیرا به کاهش سطح کلسترول و ایجاد پلاک کمک می کند. به گفته یک مطالعه منتشر شده در مجله علوم دارویی پاکستان، ممکن است یونجه بتواند توسعه و پیشرفت آترواسکلروز را محدود کند.

  • چای یونجه یا آب آن را از برگ هایش گرفته و چند بار در روز به مدت چند ماه استفاده کنید.

  • همچنین می توانید از مکمل های آماده شده از برگ های یونجه بهره ببرید.

  • قبل از مصرف این گیاه و برای یافتن دوز مناسب، از دکتر خود سوال کنید.

  • چای سبز

   چای سبز حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمند است که سلول هایی که درونی ترین قسمت قلب و عروق خونی را تشکیل می دهند را سالم نگه می دارد. این ماده کمک می کند تا سطح کلسترول و تری گلیسرید کاهش یابند. به علاوه، چای سبز باعث کنترل قند خون و افزایش متابولیسم می شود.

   در یک تحقیق ژاپنی که در سال ۲۰۰۸ انجام شد، محققان دریافتند که نوشیدن بیش از پنج فنجان چای سبز در روز خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته مغزی را ۲۶ درصد کاهش می دهد.

   • سه تا چهار فنجان چای سبز در روز بخورید.

   • همچنین می توانید ۱۰۰ تا ۷۵۰ میلی گرم عصاره چای سبز استاندارد را در روز مصرف کنید.

   • شنبلیله

    شنبلیله دارای مزایای آنتی اکسیدانی و محافظتی قلب است. این ماده به دلیل اثر قوی اش بر میزان چربی خون برای کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز و درمان های خانگی برای بیماری های قلبی عالی است. همچنین تجمع پلاکت ها را کاهش می دهد. بنابراین خطر لخته شدن غیر طبیعی خون که همراه با حملات قلبی و سکته مغزی است، کاهش می یابد. علاوه بر این، به کاهش کلسترول، قند خون و چربی بیش از حد کمک می کند.

    • یک قاشق چایخوری تخم شنیلیله را در آب به مدت یک شب خیس کنید.

    • صبح روز بعد دانه های خیس شده را با معده خالی بخورید.

    • این کار را به مدت چند ماه ادامه دهید.

    • فلفل قرمز

     فلفل کاین حاوی ترکیباتی به نام کپسایسین است که برای درمان مشکلات قلبی و گردش خون مفید است. این ماده همچنین باعث کاهش خطر ابتلا به ریتم های نامنظم قلب و کاهش سطح کلسترول می شود. فیتوشیمیایی که در این ادویه وجود دارد خون را پاک کرده و ایمنی آن را افزایش می دهد.

     • نصف قاشق چایخوری کایین را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.

     • ترکیب را خوب مخلوط کنید و آن را بنوشید.

     • این روش را دو یا سه بار در روز به مدت چند هفته ادامه دهید.

استفاده از درمان های طبیعی برای پیشگیری از بیماری های قلبی

با توجه به کمبود تحقیقات، بزودی هر گونه درمان طبیعی برای پیشگیری از بیماری های قلبی توصیه می شود. اگر شما در حال استفاده از داروهای جایگزین هستید با پزشک خود صحبت کنید تا خطرات و مزایای بالقوه را محاسبه کند.
به یاد داشته باشید که طب جایگزین نباید به عنوان جایگزین اقدامات پیشگیرانه یا مراقبت های استاندارد استفاده شود. خود درمانی یک بیماری و اجتناب و یا تاخیر در مراقبت های استاندارد ممکن است عواقب جدی داشته باشد.

افراد در معرض خطر بیماری های قلبی

مردان نسبت به زنان بیشتر در معرض خطر هستند. اما این را بدانید که یکی از اولین علل مرگ‌ومیر در زنان، بیماری های قلبی می باشد.

افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی هستند نیز بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

جلوگیری از بیماری های قلبی

کلید جلوگیری از این بیماری، شیوه زندگی درست و سالم می باشد.این شیوه شامل رژیم غذایی سالم، حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی در بیشتر ایام هفته، اجتناب از سیگار کشیدن، دوری از نوشیدن الکل، کنترل فشار خون بالا و کلسترول خون و قند خون در دیابت می باشد.

از دوستان و یا اقوام خود بخواهید که در این گونه تغییرات به شما کمک کنند.

زندگی بعد از ابتلا به بیماری قلبی

از سیگار کشیدن دوری کنید، فعالیت بدنی خود را بیشتر کنید و به تغذیه خود بیشتر اهمیت دهید. با این کارها شما می توانید سلامتی قلبتان را افزایش دهید.

یکی از بهترین راه کارها برای ایجاد این تغییرات سازنده در زندگی، برنامه نوتوانی قلب می باشد.

با پزشک خود در ارتباط باشید.

 

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here