توصیه های تغذیه ای در مسمومیت غذایی

توصیه های تغذیه ای در مسمومیت غذایی

نی نی تایم: در ۴ مورد از هر ۵ مورد ابتلا به مسمومیت غذایی، علت اصلی و دقیق این مشکل هرگز روشن نمی شود. این مسئله جای نگرانی ندارد چون مشکل در بیشتر موارد به خودی خود از بین می رود.با این مطلب همراه باشید تا با علل مسمومیت و توصیه های تغذیه ایی بعد از ان بیشتر اشنا شوید.

علل مسمومیت

 لالمونلا

نام گروهی از باکتری هاست. این باکتری ها در گوشت و تخم مرغ نیم پز رشد می کنند، اما احتمال ابتلا به سالمونلا با مصرف شیر یا پنیر غیر پاستوریزه هم وجود دارد. بعضی از میوه ها و سبزی ها مانند انواع ملون ها یا جوانه ها نیز می توانند سالمونلا داشته باشند. علائم ابتلا به سالمونلا در عرض ۱ تا ۳ روز شروع می شوند و می توانند تا یک هفته هم ادامه پیدا کنند.

 کلستریوم پرفرنژنس

باکتری خاصی است که معمولا هنگام آماده سازی مواد غذایی به صورت فله ای، مثل سالن های غذاخوری در اداره ها و سازمان های مختلف به وجود می آید. فرآیند پختن، این باکتری را از بین می برد اما تخم آن را نابود نمی کند. بنابراین، گرم کردن غذا می تواند به رشد میکروب های جدید منجر شود. احتمال انتقال این باکتری از راه مصرف گوشت قرمز یا مرغ وجود دارد. فرد مسموم در عرض ۶ تا ۲۴ ساعت احساس بیماری می کند و معمولا هم بعد از چند روز بهبود احساس می شود.

 کامپیلوباکتر

از راه مصرف مرغ نیم پز، شیر غیر پاستوریزه و گاهی اوقات هم آب وارد بدن می شود. شروع علائم ابتلا به کامپیلوباکتربین ۲ تا ۵ روز طول می کشد اما فرد مسموم باید بین ۲ تا ۱۰ روز وضعیت بهتری پیدا کند. این باکتری به دیگران منتقل نمی شود اما در موارد شدید می تواند فرد مسموم را به اسهال خونی مبتلا کند.

اگر مسموم شده اید…

 چای زنجبیلی بنوشید

زنجبیل با توجه به ترکیبات ضد باکتریایی ویژه ای که دارد، با پاتوژن های مخرب مبارزه می کند. در نتیجه مشکلات معده را تسکین می دهد.

 سرکه سیب مصرف کنید

تحقیقات متعددی نشان داده اند سرکه سیب دارای خاصیت ضد میکروبی است و سموم را از بدن دفع می کند. برای استفاده از این سرکه باید یک فنجان آب را با ۲ قاشق چای خوری از سرکه سیب مخلوط کنید.

با مایعات شروع کنید

مسمومیت غذایی که با اسهال و استفراغ همراه می شود، به راحتی آب بدن را کاهش می دهد. بنابراین وقتی استفراغ به پایان رسید، فرد مسموم باید ۱ یا ۲ جرعه از مایعات استاندارد در فواصل ۱۰ دقیقه ای بنوشد. مایعات مورد نظر عبارتند از آب، چای رقیق، آب قلم و آب سیب. اگر مصرف مایعات شما را به استفراغ دوباره انداخت، این کار را برای یک ساعت متوقف کنید و بعد تلاش خودتان را از سر بگیرید.

 رژیم BRAT و مواد غذایی نرم را فراموش نکنید

وقتی احساس کردید معده تان می تواند عمل هضم را به طور طبیعی انجام بدهد (معمولا در روز دوم)، مواد غذایی نرم را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. اگر نمی دانید کدام مواد غذایی را باید انتخاب کنید، کلمه مخفف BRAT را به ذهن تان برسانید. BRAT از اولین حروف این مواد غذایی تشکیل شده است: موز، برنج، مارچوبه و نان تست. غلات پخته شده مانند جو دوسر یا کراکرها هم می توانند انتخاب مناسبی باشند.

 

برنامه بهبود برای خودتان بچینید

وقتی برای بازگشت به رژیم غذایی عادی آماده شدید، این مواد غذایی را به وعده های غذایی خودتان اضافه کنید: تخم مرغ آب پز نرم
ف میوه های پخته، سبزی های پخته و سینه مرغ. همچنین تا زمان رسیدن به وضعیت صددرصد عادی باید از مصرف این مواد غذایی خودداری کنید: محصولات لبنی، غذاهای چرب و تند و سرخ شده، سبزی های خام و نوشیدنی های کافئین دار.

حتما محصولات پروبیوتیک مصرف کنید

تا اتمام مسمومیت غذایی و طی کردن دوره بهبود، پروبیوتیک ها را به رژیم غذایی تان اضافه کنید. پروبیوتیک ها مانند لاکتوباسیلوس اسید و فیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریوس به باز گرداندن تعادل باکتری های سالم در روده کمک می کند. امروزه ماست های پروبیوتیک، گزینه های مناسبی برای دریافت این ترکیبات مفید هستند.

آب میوه طبیعی :

 میوه‌ها سرشار از پتاسیم هستند. یک لیوان آب میوه را با یک قاشق چایخوری نمک و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید و بنوشید. با نوشیدن این محلول دستگاه گوارش به خوبی شسته می‌شود. به جای عسل می‌توان از شیره‌ی شربت نیز استفاده کرد. 

چای گیاهی :

 گاهی یک فنجان چای سبب آرامش و کاهش درد فرد مبتلا به مسمومیت غذایی می‌شود. می‌توان از نعناع، بابونه، تمشک، توت سیاه در آن استفاده کرد. این چای را به آرامی و جرعه به جرعه بنوشید. این چای درد ناشی از انقباض دستگاه گوارش را تسکین می‌دهد و فرآیند تخلیه و شستشوی مواد سمی را آسانتر می‌سازد. 

نان : 

نان یکی از غذاهایی است که به رفع مسمومیت کمک می‌کند. در واقع نان در دستگاه گوارش مانند اسفنج عمل می‌کند و مواد سمی را به خود جذب می‌کند. خوردن یک تکه کوچک نان مواد سمی را از بدن می‌گیرد و از اسهال و استفراغ نیز جلوگیری می‌کند. 

استراحت :

 استراحت یک درمان طبیعی مؤثر است که برای رفع مشکلات سلامتی مفید است و باعث بازیابی انرژی می‌شود. 

آویشن :

 یکی از مشهورترین گیاهانی است که برای سوءهاضمه و مسمومیت غذایی توصیه می‌شود. یک قاشق چایخوری از آویشن را به یک فنجان آب و یک قاشق چایخوری عسل مخلوط کنید و بنوشید. 

زیره (کراویه) :

 برای درمان مسمومیت غذایی یک فنجان چای زیره سه بار در روز توصیه می‌شود. یک قاشق چایخوری دانه‌ی زیره را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت ده دقیقه بگذارید بماند. سپس آن را بنوشید.

استفراغ :

 اگر هنوز غذای مسموم در معده باشد، استفراغ کردن راه خوبی برای تخلیه مواد سمی از معده است. 

تخم شنبلیله و ماست :

 ماست آنتی باکتریال طبیعی است و باکتری‌های موجود در مواد سمی را از بین می‌برد. می‌توانید یک قاشق چایخوری تخم شنبلیله به ماست بیافزایید. لازم نیست حتما تخم شنبلیله را بجوید، می‌توانید آنها را قورت دهید. این ترکیب به سرعت درد معده و حالت تهوع را کاهش می‌دهد. 

ریحان :

 گیاه بسیار مفیدی برای بهبود عفونت ناشی از مسمومیت غذایی است. به  چند روش می‌توانید از آن استفاده کنید:

  • آب ریحان را با یک قاشق چایخوری عسل چند بار در روز بنوشید.
  • چند قطره روغن ریجان را در یک لیتر آب بریزید و در طی روز به تدریج آن را بنوشید تا باکتری‌های معده را از بین ببرد 
  • چند برگ ریحان، کمی نمک دریایی، کمی فلفل سیاه را به سه قاشق غذاخوری ماست بیافزایید. سه بار در روز این مخلوط را میل کنید تا مسمومیت رفع شود.

ممنوعیت های غذایی

 فیبر

مواد غذایی سرشار از فیبر برای یک رژیم غذایی سالم حیاتی هستند اما نباید سریع به رژیم غذایی افرادی که مسمومیت غذایی را تجربه کرده اند اضافه شوند. دستگاه گوارش برای تجربه مواد غذایی سرشار از فیبر مجبور است شدیدا فعالیت کند در حالی که بعد از مسمومیت غذایی به استراحت و بهبود نیاز دارد. بنابراین از مصرف این مواد غذایی پرهیز کنید: سبزی ها، میوه ها، مغزهای خام، محصولات تهیه شده از غلات سبوس دار و حبوبات.

 برخی آبمیوه ها

گرچه به نظر می رسد مایعات شفاف می توانند بعد از مسمومیت غذایی مفید باشند اما آب میوه هایی مانند گلابی حاوی سوربیتول، گلوکز و فروکتوز است که می تواند اسهال را تشدید کند.

ادویه ها

اگر مواد غذایی چرب یا پر ادویه خیلی رود بعد از مسمومیت غذایی مصرف شوند، احتمال ایجاد مشکلات ناشی از گاز معده را افزایش می دهند. به علاوه این غذاها می توانند باعث شروع دوباره اسهال شوند.

 محصولات لبنی

مصرف انواع خوراکی های لبنی بعد از مسمومیت غذایی و قبل از اتمام دوره بهبود، می توانند به نفخ شدید و سوء هاضمه منخر شود. خود اسهال ناشی از مسمومیت هم می تواند عدم تحمل لاکتوز ایجاد کند. البته ماست، تنها محصول لبنی بی خطری است که لاکتوز خیلی کمی دارد. در نتیجه پس از مسمومیت غذایی مشکلی برای معده ایجاد نمی کند.

 کافئین

بدن بعد از مسمومیت غذایی به مایعات نیاز دارد اما نه مایعاتی که هم آب بدن را کاهش می دهند و هم می توانند تحریک کننده علائم مسمومیت غذایی باشند. بنابراین، مصرف انواع خوراکی ها و نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و شکلات بعد از مسمومیت غذایی ممنوع است.

 عامل رایج مسمومیت غذایی

۱٫ مواد غذایی خام یا نیم پز
۲٫ مواد غذایی که در دمای مناسب نگهداری نشده اند
۳٫ قرار دادن مواد غذایی بیرون از یخچال
۴٫ نشستن دست ها قبل از آماده سازی غذا یا قبل از خوردن غذا
۵٫ آلوده شدن مواد غذایی از طریق تماس با گوشت خام
۶٫ مصرف غذاهای فاسد شده
۷٫ گرم نکردن غذاها به اندازه کافی
۸٫ نشستن مواد غذایی به اندازه کافی قبل از شروع آماده سازی غذا
۹٫ تمیز نکردن ظروف پخت و پز و تخته های آماده سازی غذا
۱۰٫ مصرف مواد غذایی غیر پاستوریزه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 − 16 =