پرخوری در دوران بارداری، باعث اوتیسم در نوزاد می شود

کارشناسان دریافتند پرخوری و چاقی مادر در دوران بارداری می‌تواند سبب افزایش خطر ابتلای نوزاد به بیماری اوتیسم(Autism) در سال‌های آینده به میزان ۳۶ درصد شود.
این یافته‌ها حاصل پژوهش دانشمندان دانشگاه ویرجینیای آمریکا بر ۱۴۸۳ زن باردار و بررسی اختلال‌های عصبی ایجاد شده در مغز نوزادان است.
افزون بر بالا بودن خطر ابتلا به بیماری اوتیسم، چاقی مادر در دوران بارداری می‌تواند تا ۶۲ درصد سبب ابتلای نوزاد به بیش فعالی شود.
یافته‌های جدید نشان می‌دهند که ابتلا به بیماری‌هایی، چون اوتیسم و بیش فعالی افزون بر عوامل ژنتیکی به عنصر‌های محیطی و به ویژه شیوه مراقبت مادر از سلامت خود و جنین در دوران بارداری بستگی دارد.
۱-پرخوری در بارداری برابر با ابتلا به مرگبارترین اختلال روانی
۲-پرخوری در بارداری زنگ خطر ابتلا به مرگبارترین بیماری عصبی
آمار‌ها نشان می‌دهند در کشور آمریکا بیش از ۴۰ درصد از زنان در سن باروری دچار اضافه وزن و چاقی هستند و این زنگ خطر ابتلای نوزادان آن‌ها به بیماری‌های سخت درمان را به صدا درآورده است.
کارشناسان اعتقاد دارند آلودگی‌های محیطی، استرس، تغذیه و سن مادر و نیز پارامتر‌های ژنتیکی بر ابتلای نوزاد از بدو تولد به بیماری‌های سخت درمان موثر است.
چاقی در دوران بارداری افزون بر افزایش خطر ابتلای نوزاد به بیماری‌های مختلف برای مادر نیز بسیار خطرناک است و می‌تواند سبب ابتلا به بیماری هایی، چون دیابت و فشارخون بارداری، آب مروارید بارداری، چاقی دائم، افسردگی پس از زایمان، تمایل به پرخوری، بالا رفتن فشارخون و حتی زانو درد و اختلال‌های اسکلتی به دلیل وزن بالا شود.
دراثر ابتلا به بیماری اوتیسم کودک در برقراری ارتباط اجتماعی با دیگران دچار مشکل می‌شود و به اصطلاح درخود مانده می‌شود. فرد مبتلا به اوتیسم نیاز به مراقبت دائم تا آخر عمر دارد و از معلولیت ذهنی رنج می‌برد.
در بیش فعالی نیز کودک دچار مشکلاتی، چون اختلال دریادگیری، پرخاشگری، فعالیت و انرژی بیش از حد، خودآزاری و مشکلاتی از این دست می‌شود که سبب سخت بودن کنترل و نظارت بر او از سوی والدین و مربیان می‌شود.
اختلال بیش فعالی حتی در بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کند و می‌تواند بر زندگی اجتماعی فرد، سطح تحصیلی، اشتغال و حتی ازدواج فرد اثر منفی بگذارد.
کارشناسان به مادران توصیه می‌کنند در دوران بارداری رژیم غذایی سالم داشته باشند، از پرخوری خودداری کنند و تحت نظارت پزشک متخصص قرار بگیرند.
هرگونه افزایش یا کاهش غیر طبیعی وزن در دوران بارداری می‌تواند نشان دهنده اختلال در رشد جنین باشد و نیاز به بررسی تخصصی از سوی پزشک دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

49 − 43 =