خانه بارداری و زایمان بارداری جفت سر راهی یا پلاسنتا پرویا,علل ودرمان

جفت سر راهی یا پلاسنتا پرویا,علل ودرمان

جفت چیست 

جفت عضوی ست برای  انتقال مواد  بین مادر و جنین. مواد مفید و مغذی از طریق جفت به جنین منتقل شده و مواد زاید جنین ،از طریق جفت به خون مادر منتقل می شود. در واقع تا زمانی که جنین داخل رحم مادر است ، جفت کار ریه و کبد و کلیه جنین را انجام می دهد .

رشد وبلوغ جفت :

پس از لقاح ، هنگامی که تخم به رحم رسید و محل لانه گزینی را پیدا کرد ، پوشش خارجی این تخم (که در آن زمان بلاستوسیست نام دارد)، هزاران سلول شبیه ریشه از خود بیرون می زند که این ریشه ها در پوشش داخلی رحم جا می گیرند.  این بافتها در خون مادر شناور هستند و وظیفه شان گرفتن مواد مغذی و اکسیژن و …و هم چنین پس دادن مواد زاید می باشد .
پس از گذشت روزها ،تعداد و سایز این ریشه ها بیشتر شده و “جفت اولیه ” را تشکیل می دهند . این ریشه ها کم کم تکامل پیدا کرده و دارای  مویرگهایی می شوند که خون جنین  را در خود گردش داده و تصفیه می کنند .
باید  بدانید که خون مادر و جنین با هم مخلوط نمی شود! بلکه از پشت یک سد نازک پوستی (مثل صافی) موادشان را با هم رد و بدل میکنند. پس از این صافی ، فقط مواد رد و بدل می شوند…نه خون . 

جفت ۲ رو دارد :

  • سطح مادری: (که مستقیما با دیواره رحم تماس دارد) رنگ قرمز تیره داشته  و حدود ۲۰ لوب دارد که توسط شیارهایی از هم جدا می شوند.هر لوب شامل ۱ورید و ۱ شریان می باشد که از خود انشعابات فراوانی داده اند.

  • سطح جنینی: سطحی از جفت که به سمت جنین قرار دارد . پرده  امنیونی که روی سطح جنینی جفت را می پوشاند باعث می شود این سطح صاف، سفید و براق به نظر برسد.

pair-pair-or-placenta-prywa

در سه ماهه اول رشد جفت سریعتر از رشد جنین است اما حدودا درهفته ۱۷ پس از آخرین قاعدگی وزن جفت وجنین تقریبا برابر می شود. تا اینکه در ماه آخر بارداری ،  وزن جفت تقریبا یک ششم وزن جنین می شود. در آن زمان قطر جفت حدود ۲۰ سانتیمتر ، ضخامت آن حدود ۲ و نیم سانتیمتر و وزنش حدود ۵۰۰ گرم خواهد بود. 

پس وظایف اصلی جفت شامل : 

  • –  برقراری گردش خون مادری جنینی  و تبادل مواد 

  • – تولید هورمون های لازم برای ادامه ی  بارداری (مثل هورمون بتا ، پروژسترون و .. )

– در ضمن جفت این خاصیت را هم دارد که جلوی میکروبها را هم میگیرد اما متاسفانه قادر به جلوگیری از بعضی ویروسها مثل مخملک و بعضی از باکتری ها مثل سفلیس نمی باشد.
– جفت بعضی از “آنتی بادی ” ها و “آنتی ژن” های خون مادر را نیز از خود عبور میدهد. به همین دلیل برای مثال اگر مادری قبلا دچار مخملک شه باشد. چون خون او ر برابر این بیماری مصونیت یافته، کودک نیز در مقابل بیماری مخملک ایمن  می گردد و تا شش ماه پس از تولد به این بیماری دچار نمی شود.
– بعضی از داروهایی نیز که مادر مصرف میکند به جفت منتقل میشوندو بنابراین وظیفه مادر است که بدون مشورت پزشک هیچگونه داروئی مصرف نکند. بالاخره هورمونها و اغلب ویتامین ها نیز به جفت منتقل میشوند. توجه کنید که داروهای گیاهی نیز به هر حال دارو هستند و ممکن است موادی داشته باشند که برای جنین مضر باشد .

pair-pair-or-placenta-prywa

انواع جفت از نظر محل قرارگیری :

هر جا که جنین اولیه لانه گزینی کند ، جفت در آنجا ریشه کرده و رشد میکند . بسته به اینکه جفت در کدام قسمت رحم ریشه کند ، نام های مختلفی (از نظر مکان ) می گیرد : 

۱٫    جفت خلفی (Posterior) :

محل لانه گزینی جفت ، در دیواره پشتی رحم است .

۲٫    جفت قدامی (Anterior):

محل لانه گزینی جفت ، در دیواره ی جلویی رحم است . 

۳٫    جفت فوندال(Fondal) :

یعنی جفت در بالاترین قسمت رحم لانه گزینی کرده است .

۴٫    جفت جانبی (Lateral) :

وقتی جفت در قسمت چپ یا راست رحم باشد .

۵٫    جفت  پایین (Low lying):

یعنی جفت در قسمت تحتانی رحم لانه گزینی کرده است .

pair-pair-or-placenta-prywa

 بسته به اینکه فاصله ی جفت پایین ،  از دهانه رحم چقدر باشد ، چند نوع جفت پایین داریم : 

– جفت پایین

با فاصله ی معقول از دهانه رحم . یعنی فقط محل قرارگیری جفت ، درسگمان تحتانی رحم است .

– جفت مارژینال

یعنی جفت به حدی پایین است که لب به لب با دهانه رحم شده است . فاصله ای با دهانه رحم ندارد.

– جفت پارشیال (سرراهی نسبی)

یعنی جفت به حدی پایین است که قسمتی از دهانه رحم (نه همه ی آن را ) پوشانده است . 

– جفت پرویا (سرراهی کامل)

یعنی جفت به حدی پایین است که به طور کامل روی دهانه رحم را پوشانده است . 

توجه کنید که ممکن است جفت شما ادغامی از انواع بالا باشد .
 مثلا جفتی که هم در دیواره ی خلفی است و هم نسبتا بالا است را ” پوستریو فوندال” می نامند . 
اگر جفت یا مثلا جفتی که قدامی است و دقیقا وسط دیواره ی رحم نیست (مثلا کمی به سمت چپ است ) را جفت “انتریولترال چپ” می نامند.

در رابطه با جفت پایین و علل و درمان و انواع آن ، در مقاله ی جداگانه ای توضیح مفصل خواهم داد.

آیا جفت قدامی غیر طبیعی است ؟  

خیر !
جفت قدامی هم یکی از انواع طبیعی جفت (از نظر محل) می باشد . اما در این مادران ، ممکن است حرکات جنین کمی دیر تر و کمتر حس شود . علت ، وجود یک جفت بین ضربه های جنین با پوست شکم شما (که حرکت را حس میکنند) می باشد . این جفت حالت ضربه گیر دارد و شدت ضربه وارده به پوشت شکم مادر را کاهش داده و در نتیجه مادر کمتر حس میکند حرکات جنین را . 

اما مساله ای که هست باید بدانید انجام سزارین در مواردی که جفت قدامی است (بخصوص اگر پایین هم باشد) برای جراح کمی مشکل است و تبحر ویژه ای لازم دارد . چون جفت دقیقا جایی است که در سزارین باید برش بخورد . 
مساله بعدی در جفت قدامی ، این است که اگر یک مادر ، سابقه ی یک زایمان سزارین داشته باشد و در بارداری دوم جفت قدامی داشته باشد ، ممکن است این جفت قدامی ، داخل جای بخیه زایمان قبلی ریشه کند و باعث چسبندگی و خونریزی شدید بعد زایمان شود . بنابراین در این افراد معمولا سونوگرافی داپلر جهت بررسی میزان رسوخ جفت به داخل دیواره رحم و بخیه قبلی انجام می شود .

 پلاسنتا پرویا یا جفت سر راهی چه مشکلی است؟

 پلاسنتا پرویا یا جفت سر راهی مشکلی است که حدوداً در ۵ درصد بارداری ها رخ می‌دهد. این مشکل از آنجا پدید می آید که جفت به جای جایگزینی در دیواره‌ی رحم، روی بخشی یا تمامی دهانه ی رحم جایگزین می شود و می‌تواند هنگام زایمان مانع حرکت جنین به سمت دهانه رحم و کانال زایمان شود. اما اگر مراقب بهداشتی‌تان از مشکل جفت سر راهی یا جفت قرار گرفته در پایین صحبت کرد، به معنای کاملاً سیاه یا کاملاً سفید نیست.

تشخیص جفت سر راهی یا پلاسنتا پرویا

اگر در تصویربرداری هفته‌ی هجدهم تا بیستم موقعیت جفت سر راهی تشخیص داده شد، هنوز بسیار زود است که معلوم شود چه اتفاقی خواهد افتاد. زیرا در سه ماهه‌ی سوم بارداری (تا حدود هفته‌ی سی و ششم بارداری) بخش انتهایی رحم‌ بیشترین رشد و کشش را دارد و جفت را نیز با خود حرکت می‌دهد. جفت به سمت بالا نمی‌رود، اما با اتصالی که به دیواره‌ی رحم دارد، با آن به سمت بالا حرکت می‌کند. فقط در ۵%  موارد، جفت با رحم به سمت بالا حرکت نمی‌کند. بنابراین، با درنظر گرفتن آن درصد کوچک، شانس بسیار زیادی وجود دارد که در زمان زایمان، جفت‌ دهانه‌ی رحم را نپوشانده باشد و شما بتوانید، زایمان طبیعی داشته باشید.

 

اواخر سه ماهه‌ی سوم بارداری اولتراساند به شما و مراقب پزشکی‌تان تصویر بهتری می‌دهد و تمام نگرانی‌هایتان را رفع می‌کند.

علت روشنی برای جفت سرراهی تاکنون تعریف نشده‌است ولی به عنوان یک فرضیه ممکن است تشکیل غیر طبیعی شبکه عروقی بستر اندومتر رحم ناشی از ترومای قبلی، جراحی یا عفونت عامل آن باشد لذا ریسک فاکتور‌های جفت سرراهی سابقه قبلی جفت سرراهی، چند قلویی (به دلیل بزرگ شدن جفت)، سابقه سزارین قبلی، سابقه جراحی رحم و مصرف سیگار و کوکائین هستند.

علت بروز جفت سر راهی

علت بروز مشکل جفت سر راهی اغلب ناشناخته است، ولی این مشکل معمولاً در اولین بارداری کمتر دیده می‌شود. البته عواملی مثل سطح بزرگ تر جفت در بارداری چند قلویی یا سابقه سزارین یا جراحی رحمی و وجود جای زخم روی لایه‌های رحمی یا کورتاژ قبلی می تواند احتمال بروز جفت سر راهی را افزایش دهد.

برخی از پژوهش‌های اخیر نشان داده است، مادران بارداری که از روش های کمک باروری (ART یا assisted reproductive technology) استفاده کرده اند، احتمال بیشتری برای جفت سر راهی خواهند داشت. زیا جایگزینی با تاخیر تخمک بارور شده، برای مثال لقاح جنین در اواخر چرخه، منجر به این می‌شود ‌که تخمک بارور شده در قسمت پایین رحم جایگزین شود. اگر لقاح جنین هنگام تخمک‌گذاری صورت گیرد، تخمک بارور شده در بالای رحم قرار خواهد گرفت. در لقاح مصنوعی به پزشکان پیشنهاد می‌شود که برای موفقیت بیشتر، رویان را در بخش پایینی رحم وارد کنند.

با درنظر گرفتن این نکته که تعداد زایمان‌های سزارین و استفاده از روش های کمک باروری رو به افزایش است، احتمال بروز مشکل پلاسنتاپرویا یا جفت سر راهی نیز افزایش می یابد.

عوامل موثر در بروز جفت سر راهی  

  • اگر دارای جفتی بزرگ یا غیرمعمولی هستید (مثلاً بارداری چند قلویی).

  • اگر سابقه زایمان سزارین یا جراحی رحمی داشته‌اید.

  • اگر سیگاری هستید یا از مواد مخدر استفاده می‌کنید.

  • اگر سن شما بیش از ۳۵ سال است.

  • اگر قبلاً بارداری و زایمان های متعددی داشته باشید.

نشانه های جفت سر راهی چیست!

نشانه های جفت سر راهی عبارتند از خونریزی ناگهانی بدون درد و خون روشن که معمولا در اواخر سه ماهه دوم تا سه ماهه سوم بارداری مشخص می‌شود. همچنین ممکن است مادر باردار گرفتگی‌های رحمی را نیز تجربه کند. گاهی خونریزی به خودی‌خود پایان می یابد، ولی معمولا پیش از اینکه به موعد زایمان خود برسید، خونریزی شدت می یابد. در چنین شرایطی باید فوراً به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید. البته برخی از مادران باردار تا زمانی که وارد مراحل زایمان شوند، دچار خونریزی نمی شوند.

توجه داشته باشید، این خون مادر است که از دست می‌رود، نه خون جنین. به طور کلی هرچه جفت نزدیک تر به مرکز دهانه‌ی رحم باشد، خونریزی زودتر و میزان خون از دست رفته بیشتر خواهد بود. خطر عمده ایی که در صورت بروز عارضه‌ی جفت سر راهی جان جنین را تهیدی می کند این است که نوزاد نارس  به دنیا بیاید، یعنی پیش از هفته‌ی سی و ششم بارداری.

با در نظر گرفتن اینکه دلایل مختلفی برای خونریزی در دوران بارداری وجود دارد، این نشانه به تنهایی تشخیص دقیقی برای جفت سر راهی نیست و انجام آزمایش های تشخیصی دیگری برای تایید آن ضروری است. مثلاً، دکولمان یا کنده شدن جفت از دیواره نیز به خونریزی ناگهانی، شدید و خون روشن منجر می‌شود.

درمان جفت سر رهای یا پلاسنتا پرویا چگونه است؟

 اگر به جفت سر راهی دچار هستید، احتمالاً بر اساس شدت آن، زایمان سزارین را به شما پیشنهاد می‌کنند. اگر پلاسنتا پرویا از نوع درجه یک یا دو باشد (جفت سر راهی حداقلی) شاید بتوانید زایمان طبیعی داشته باشید. اما اگر دچار درجه سه یا چهار آن هستید (جفت سر راهی کامل) زایمان سزارینی الزامی است. اگر وارد مراحل زایمان نشده باشید، برای این مشکل به صورت اورژانسی در بیمارستان پذیرش نخواهید شد و احتمالاً برای زایمان حدود هفته‌ی سی و هشتم  بارداری، یعنی وقتی که فرزندتان بالغ‌تر شد، به شما وقت می‌دهند. ولی اگر پیش از این تاریخ وارد مراحل زایمان شوید، سزارینی اورژانسی در انتظارتان خواهد بود.

جفت سر راهی درجه چهار یا کامل اغلب به این معنا خواهد بود که هنگام اولین خونریزی در بیمارستان پذیرش می شوید و تا زمان زایمان در بیمارستان بستری خواهید بود. برخی از مادران باردار با زایمان سزارین راحت نیستند و تصور کنند که با وجود جفت سر راهی نمی‌توانند با زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا آورند. اما زایمان فرزندتان از طریق سزارین به هیچ وجه اشتباه نیست. در واقع، این ایمن ترین روش (و شاید تنها روش!) برای ورود فرزندتان به این دنیاست و برای مادر نیز ایمن ترین خواهد بود. اگر برای کنارآمدن با احساسات خود مشکل دارید، بهتر است در جست‌وجوی کمک از روان‌شناس یا گروه‌های حامی خبره‌ای باشید که در تفهیم این موضوع به شما کمک کنند.

در صورت ابتلا به جفت سر راهی چه باید کرد؟

 متاسفانه، برای تغییر مکان جفت کاری نمی‌توان کرد. بنابراین، کمک چندانی برای وضعیت خود نمی‌توانید انجام دهید. فقط برای پیشگیری از کم خونی بهتر است از کفایت میزان آهن خود مطمئن شوید. مصرف مکمل آهن برای تامین ذخیره‌ی آهن شما عالی است. در صورت خونریزی شدید، بر اساس وضعیتتان، در خانه یا بیمارستان مجبور به استراحت مطلق  خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + 7 =