بایدها و نبایدهای حیوان خانگی‌ برای کودکان

بایدها و نبایدهای حیوان خانگی‌ برای کودکان

نی نی تایم : امروزه در بیشتر نقاط جهان، حیوانات خانگی و دست‌آموز، دوستانی نزدیک برای کودکان و بخش مهمی از زندگی آن‌ها محسوب می‌شوند. کودکی که نگهداری و مراقبت از حیوانات را فراگرفته و با مهربانی و صبر با آن‌ها رفتار می‌کند، با انسان‌های دیگر هم برخورد سالم‌تری خواهد داشت. به همین ترتیب، رفتار نامناسب با حیوانات می‌تواند صدمات زیادی هم برای آینده کودک و اجتماعی که در آن زندگی می‌کند و هم برای حیوانات در پی داشته باشد. امروزه در خانواده‌های بسیاری، با اطلاع از فواید  و معایب نگهداری از حیوان خانگی برای کودکان، برای اینکه داشتن یک حیوان خانگی به تجربه‌ای مثبت یا منفی برای همه بدل شود در ادامه این مقاله با مزایا و معایب داشتن حیوان خانگی آشنا می شوید.

مزیت‌های داشتن یک حیوان خانگی

کودکانی که با حیوانات خانگی زندگی می‌کنند، نسبت به دیگر کودکان، زندگی غنی‌تری خواهند داشت. تجربه احساسی مثبت نسبت به حیوانات، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس را در کودکان برمی‌انگیزد. روابط مثبت با حیوانات می‌تواند کودک را در درک دیگران و همین‌طور توسعه روابط سالم با دیگر انسان‌ها یاری دهد. از طرف دیگر، رابطه داشتن و زندگی با حیوانات خانگی می‌تواند به کودکان در توسعه مهارت‌های غیرکلامی، شفقت و ابراز همدردی با دیگران در زندگی کمک بسزایی کند. در ادامه به چند مورد دیگر از مزیت‌های داشتن حیوان خانگی اشاره می‌کنیم:

 • کودکان می‌توانند صحبت‌های محرمانه و افکار خود را با حیوانات در میان بگذارند. حیوانات، فضایی امن برای این امر در اختیار کودکان می‌گذارند.

 • زندگی با حیوانات و مشاهده تولد، بیماری، اتفاقات ناگوار، مرگ و عزاداری آن‌ها می‌تواند درس‌هایی عمیق از تجربه زندگی برای کودکان داشته باشند.

 • زندگی با حیوانات، مسئولیت‌پذیری و احترام به موجودات زنده را به کودکان آموزش می‌دهد.

 • زندگی با حیوانات، می‌تواند کودکان را هر چه بیشتر به طبیعت نزدیک کند.

داشتن حیوانات خانگی و دست‌آموز، می‌تواند فواید دیگری نیز برای کودکان داشته باشد. فوایدی مانند:

 • فعالیت فیزیکی

 • تجربه ارتباط تسلی‌بخش

 • عشق، وفاداری و عطوفت

 • درک تجربه از دست دادن (در صورت مرگ حیوان)

انتخاب یک حیوان مناسب

باوجودآنکه تقریباً داشتن هر نوع حیوانی می‌تواند برای کودکان لذت‌بخش باشد، اما مهم است بدانید که چه نوع حیوانی می‌تواند برای خانه، خانواده و سبک زندگی شما مناسب باشد. همین‌طور باید بدانید که آیا کودکتان قادر به نگهداری از آن هست یا نه. والدین باید در مورد حیواناتی که روحیه خشن‌تری دارند، دقت به خرج بدهند. حیوانات غیرمعمول و خاص معمولاً شرایط نگهداری سخت‌تری داشته و به همین دلیل، می‌بایست در انتخاب آن‌ها دقت بیشتری به خرج داد.

نگهداری از حیوان خانگی

نگهداری از حیوانات خانگی، معمولاً مهارت‌های اجتماعی را در کودکان توسعه می‌دهد. با این‌حال، بهتر است چند دستورالعمل را در این زمینه مدنظر داشته باشید:

 • از آنجاکه کودکان تا سال‌های ۳ یا ۴ زندگی خود، قادر به کنترل احساسات خشم‌آلود خود نیستند، والدین می‌بایست در تمام اوقات، بر نحوه برخورد کودک با حیوان نظارت داشته باشند.

 • کودکان زیر ۱۰ سال قادر به نگهداری از حیوانات بزرگی مانند گربه یا سگ نیستند و باید از بزرگ‌ترها کمک دریافت کنند.

 • والدین می‌بایست بر نحوه نگهداری حیوانات توسط فرزندانشان نظارت داشته باشند، حتی اگر تصور می‌کنند که آن‌ها به‌اندازه کافی برای این کار بزرگ‌شده‌اند.

 • اگر کودکان در وظایف خود درزمینه نگهداری از حیوانات، سهل‌انگاری کردند، والدین می‌بایست تذکر بدهند و نشان بدهند که راحتی و جان یک موجود زنده ارزشمند است و حتی اگر لازم شد، خودشان قدم پیش گذاشته و مسئولیت‌های آن‌ها را به عهده بگیرند. در عین‌حال بی‌مسئولیتی در قبال حیوان خانگی از طرف کودک باید با پیامدهایی همراه باشد. وگرنه به رشد مسئولیت‌پذیری در کودک کمک نخواهد کرد.

 • والدین باید با لحنی مهربان و آرام و نه سرزنش‌گر به کودکان یادآور شوند که حیوانات هم مانند انسان‌ها به غذا، آب و ورزش نیاز دارند.

 • اگر کودک پس از مدتی علاقه‌ای به نگهداری از حیوان از خود نشان ندهد، باید به فکر یافتن صاحبی جدید برای آن حیوان باشید.

 • فراموش نکنید که والدین، همیشه بهترین الگوی فرزندان خود هستند. فرزندان نیز پذیرفتن مسئولیت در مورد حیوانات را مانند هر مسئله دیگری با مشاهده رفتار والدین خود، فرامی‌گیرند.

باوجودآنکه بیشتر کودکان با حیوانات رفتار ملایم و مناسبی دارند، اما ممکن است کودکانی نیز ممکن است برخورد خشن و حتی آزاردهنده‌ای با آن‌ها نشان دهند. اگر این مسئله پس از مدتی برطرف نشد، می‌توانید تقریباً مطمئن باشید که این کودکان از مشکلات روانی یا احساسی جدی رنج می‌برند. اگر در کودک خود، رفتارهایی مانند آزار یا کشتن حیوانات را مشاهده کردید، حتماً با یک روان‌شناس باتجربه در این مورد مشورت کنید تا در آینده دچار آسیب‌های بیشتر و جدی نشوید.

معایب داشتن حیوان خانگی برای کودکان

بیماری‌های مرتبط با سگ‌ها: کمپیلوباکتر یکی از باکتری‌هایی است که از طریق مدفوع سگ‌ها انتقال می‌یابد و می‌تواند باعث عفونت دستگاه گوارش و عوارضی مانند اسهال، اسهال خونی،‌ تب، دردهای شکمی، تهوع، استفراغ و در موارد نادر نوعی بیماری در سیستم عصبی شود.

لپتوسپیرا نیز باکتری دیگری است که عامل بیماری لپتوسپیروز است و انتقال آن از سگ‌ها به انسان می‌تواند علائمی شبیه به آنفلوآنزا ازجمله تب ناگهانی، سردرد شدید، قرمزی چشم‌ها، دردهای عضلانی، خستگی، تهوع و گاهی لکه‌های قرمزرنگ روی پوست ایجاد کند که معمولا پس از ۱۳ تا ۱۴ روز دوره نهفته آشکار می‌شوند. این بیماری در موارد حاد می‌تواند باعث نارسایی کبد و کلیه و حتی مرگ شود. باکتری دیگری موسوم به کریپتو سپوریدیوم ریدیوزیس که اغلب از طریق بچه سگ‌ها منتقل می‌شود، علائمی مانند کمپیلوباکتر ایجاد می‌کند، درمان بیماری حاصل از آن دشوار است و داروهایی مانند پارومومایسین که علیه آن تجویز می‌شود، دارای عوارض زیادی است.

همچنین لیشمانی، نوعی بیماری انگلی است که می‌تواند از برخی حیوانات، از جمله سگ‌ها به انسان منتقل شود و پوست یا اندام‌های داخلی را درگیر کند.

عوارض نوع پوستی آن به صورت زخم‌هایی ظاهر می‌شود که ممکن است دردناک یا بدون درد و همراه با غده‌هایی متورم باشند. چنانچه این نوع از لیشمانی درمان نشود، جای زخم‌ها می‌تواند برای همیشه روی پوست باقی
بماند.

در نوع دیگر لیشمانی، اندام‌های داخلی مانند طحال و کبد متورم می‌شوند، چنانچه این فرم از بیماری درمان نشود، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به مرگ شود. از سایر بیماری‌های منتقل‌شونده از طریق سگ‌ها (به طور غیرمستقیم با گزش کنه‌ها)‌ می‌توان به بیماری لیم که نوعی عفونت باکتریایی بوده و با زخم‌‌های بزرگ پوستی همراه است، اشاره کرد. عفونت ژیاردیایی، ابتلا به دیپلیدیوم (نوعی کرم نواری)‌، کرم قلابدار ـ که آلودگی آن می‌تواند از طریق خوردن یا نفوذ از پوست (معمولا پاها)‌ اتفاق بیفتد و باعث التهاب، قرمزی و خارش پوست شود ـ همچنین کرم حلقوی، بیماری بروسلوز و بیماری کشنده هاری از بیماری‌های دیگری هستند که از سگ‌ها به انسان منتقل می‌شوند.

بیماری‌های مرتبط با گربه: توکسوپلاسموز یکی از بیماری‌های منتقل‌شونده توسط گربه‌هاست که از انگلی موسوم به توکسوپلاسمیلا و از طریق مدفوع حیوان انتقال می‌یابد. بیماران تحت مداوای سرطان و افراد با سیستم ایمنی ضعیف، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. توکسوپلاسموز در زنان باردار می‌تواند منجر به سقط جنین شود. عفونت پلیگ (پرسینیاپستیس)، عفونت باکتریایی دیگری است که می‌تواند از طریق گزیدن کک، از حیواناتی مانند گربه و جوندگان به انسان منتقل شود. علائمی مانند تب، لرز، ضعف، تورم و درد غدد لنفاوی و نیز عفونت ریه‌ها در این بیماری آشکار می‌شود. عفونت می‌تواند به سایر بخش‌های بدن نیز برسد و چنانچه بیماری بلافاصله درمان نشود، ممکن است منجر به مرگ شود.

عامل بیماری دیگری که از طریق خراشیدگی‌ها و گازگرفتگی‌های گربه انتقال می‌یابد، بروتونلاهنسلا نامیده می‌شود که بیماری CSD را ایجاد می‌کند که باعث تورم غدد لنفاوی، تب، سردرد، بی‌اشتهایی، بیماری‌های کبدی و زخم‌های پوستی می‌شود.

عفونت ناشی از کوکسیلا برنتی (تب کیو)‌ نیز بیماری باکتریایی دیگری است که از طریق گربه‌ها انتقال می‌یابد. همانند سگ‌ها، بیماری‌های باکتریایی از قبیل عفونت ناشی از کمپیلوباکتر، کریپتوسپوریدیوم ریدیوزیس، دیپلیدیوم، لپتوسپیروزیس، بیماری ویروسی هاری و بیماری انگلی ناشی از کرم‌های قلابدار و کرم‌های حلقوی نیز می‌تواند از طریق گربه‌ها به انسان منتقل شود.

بیماری‌های مرتبط با پرندگان: اگرچه بیماری‌هایی که با لمس یا نگهداری پرندگان به وجود می‌آیند نادرند، اما انواع پرندگان نیز می‌توانند میکروب‌هایی را به انسان انتقال دهند. به عنوان مثال، جوجه‌ها و اردک‌ها می‌توانند باکتری سالمونلا را انتقال دهند. همچنین انواع طوطی‌ها، باکتری کلامیدیاسی‌تاچی را انتقال می‌دهند که عامل ایجاد بیماری سیتاکوزیس است.

همچنین نوعی بیماری انگلی موسوم به کریپتوکوکوزیس می‌تواند از طریق فضولات کبوترها انتقال یابد که باعث عفونت‌های ریوی و زخم‌های پوستی می‌شود.

بیماری‌های ناشی از حیوانات خانگی کوچک (حیوانات جیبی)‌: این حیوانات شامل جوندگانی هستند که به دلیل کوچکی می‌توانند در جیب جای بگیرند. ازجمله این حیوانات که معمولا در قفس‌ها نگهداری می‌شوند، می‌توان به انواع موش‌ها، خرگوش، همستر (جانوری شبیه موش)‌ و راسو اشاره کرد.

بیماری سالمونلا و ویروس لنفوسیتیک کریومننژیتیس می‌‌تواند از جوندگان خانگی منتقل شود. این بیماری می‌تواند باعث سردرد، تب، استفراغ و گلودرد شود. همچنین تورم اعصاب در این بیماری منجر به کرختی و بی‌حسی در بازوها یا پاها شده و تورم مغز (آنسفالیت)‌ نیز موجب مشکلات یادگیری، گیجی و زوال عقل می‌شود. در زنان باردار نیز می‌تواند منجر به سقط جنین یا آسیب به آن شود.

ماهی‌ها و بیماری‌های مرتبط با آنها: ماهی‌ها و دوزیستانی مانند قورباغه و وزغ که در آب زندگی می‌کنند، می‌توانند باکتری‌هایی را که باعث بیماری در افراد می‌شوند، منتقل کنند، از جمله عفونت سالمونلایی می‌‌تواند از آب آکواریوم‌ها انتقال پیدا کند.

آلرژی نسبت به حیوانات خانگی

۱۵ تا ۳۰ درصد افراد بخصوص افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، نسبت به پروتئین‌های آلرژن موجود در پوست، بزاق یا ادرار حیوانات خانگی واکنش نشان می‌دهند.

مایعاتی که از بدن سگ‌ها و گربه‌ها ترشح می‌شوند و نیز پوست‌های مرده آنها (هنگام پوست‌ریزی)‌، حاوی مواد آلرژی‌زای چسبناکی است که می‌تواند به دیوارها، لباس‌ها و سطوح دیگر بچسبد و وقتی به غشاهای روی چشم‌ها و بینی می‌رسد، باعث تورم و خارش این غشاءها و گرفتگی بینی می‌شود. همچنین بسیاری از ذرات ریز آلرژن می‌توانند وارد ریه‌ها شوند و باعث سرفه، خس‌خس سینه و تنگی نفس شوند. در ضمن افراد بسیار حساس، دچار بثورات جلدی شدیدی روی صورت، گردن و بالای سینه می‌شوند. تماس افراد مبتلا به آسم با گربه نیز می‌تواند خطرناک باشد.

خطری جدی است، مراقب باشید

لازم است افرادی که در تماس با حیوانات خانگی هستند، برای محافظت از خود در برابر انتشار بیماری‌های احتمالی از این حیوانات، نکاتی را رعایت کنند، از جمله این که به خاطر داشته باشید همیشه دست‌هایتان را پس از بازی‌کردن با حیوانات یا حمل آنها، بخصوص پیش از غذاخوردن و دست‌زدن به مواد غذایی به خوبی با آب و صابون بشویید. مراقب باشید که حیوان خانگی‌تان تنها از غذاهای مخصوص حیوانات یا گوشت‌های کاملا پخته تغذیه کند و اجازه ندهید که حیوان دیگری را شکار کند یا مدفوع (فضولات)‌ حیوان را بخورد. حیواناتی را که دچار اسهال شده‌اند، لمس نکنید و اگر اسهال حیوان بیش از ۲ روز طول بکشد، حیوان را نزد دامپزشک ببرید. از خرید حیوانات ناسالم و حیوانی که کمتر از ۶ ماه سن داشته باشد، خودداری کنید. از تماس با حیوانات ولگرد و بدون صاحب خودداری کنید، چراکه می‌توانند عفونت‌های زیادی را منتقل کنند.

به مدفوع حیوانات دست نزنید. جعبه نگهداری بچه‌ گربه‌ها را روزانه تعویض و پوشش قفس پرندگان را روزانه تمیز کنید و آنها را دور از آشپزخانه و اتاق غذاخوری نگه دارید. برای جلوگیری از خراش توسط گربه‌ها، ناخن‌های حیوان را کوتاه کنید و در صورت خراشیده‌شدن یا گازگرفتگی شدید، فورا زخم‌ها را خوب با آب و صابون بشویید.

برای تمیزکردن قفس حیوانات یا آکواریوم‌ها، دستکش‌های پلاستیکی و تمیز خانگی دست کنید و پس از اتمام، دست‌هایتان را بشویید. از حیوانات غیرمتعارف مانند میمون‌ها و راسوها اجتناب کنید. حیوانات خود را از کک‌ها دور نگه دارید. حیوانات خانگی را به طور مرتب مورد معاینات سلامتی قرار دهید.

کلیه حیواناتی که به عنوان همدم انسان در منزل نگهداری می شوند را حیوانات خانگی به شمار می آورند. حیوانات خانگی را می توان در دو گروه:
 
حیوانات خانگی متداول (Traditional Pet)شامل: سگ، گربه، پرندگان زینتی و ماهیان آکواریومی 
 
حیوانات خانگی غیر متداول (Exotic pets)شامل: خرگوش، همستر، لاک پشت، ایگوآنا، انواع مار، موش سوری، میمون، جوجه تیغی،خوکچه هندی،کاسکو،سنجاب و ..) تقسیم نمود.حیوانات خانگی غیر متداول در واقع حیوانات وحشی و یا آزمایشگاهی هستند که به دلیل ظاهر جذاب و یا گاهی متفاوت بودن در منزل نگهداری می شوند. امروزه نگهداری از برخی حیوانات خانگی غیر متداول مانند لاک پشت، خرگوش، جوجه تیغی، همستر و ایگوآنا در ایران و در بیشتر نقاط جهان متداول شده است به گونه ای که اغلب تولید کنندگان محصولات حیوانات خانگی نیز لوازم و خوراکی‌های مخصوص این حیوانات را نیز تولید نموده اند.
 
نکات مهم درباره نگهداری حیوانات خانگی
 
بهتر است قبل از نگهداری حیوان خانگی اطلاعات لازم را در مورد نحوه نگهداری حیوانات کسب نموده و همواره این نکته که حیوان خانگی نیاز به رسیدگی وصرف وقت دارد را فراموش نکنید و به یاد داشته باشید که دامپزشکان صا لحترین افرادی هستند که می توانند شما را درمورد نحوه نگهداری حیوانات خانگی و مسائل و نکات بهداشتی مرتبط راهنمایی کنند
 
حیوانات خانگی گوناگون با توجه به شاخص هایی همچون نژاد ، سن ، وزن ، شرایط محیطی وحتی شرایط روانی دارای نیازهای متفاوتی در زمینه یِ نگهداری و تغذیه می باشند .
 
 در زمینه یِ واکسیناسیون ، تشخیص و درمان نیز گذشته از تمام موارد مذکور- علایم بالینی ، سوابق بیمار ، نتایج آزمایشات تکمیلی و …. با ید در کنار هم گزارده شود تا تشخیص صحیح انجام گیرد و بعد از این مرحله نیز شناخت کافی از داروها و عوارضشان و همچنین آگاهی از جدیدترین روشهای درمان در سطح جهان نیاز می باشد تا در نهایت درمان انجام شود .
مجموعه اطلاعات مذکور در علم دامپزشکی گرد آوری شده است پس اظهار نظر در مورد مسائل بهداشتی و نگهداری از حیوانات خانگی وهمچنین نحوه پیشگیری از ابتلا به بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان صرفا” در حیطه تخصص دامپزشک می باشد و از این رو توصیه ها و تجارب شخصی افرادی که در گذشته یا حال صاحب حیوانات خانگی می باشند، در برخی از موارد نه تنها برای شما کارآیی نخواهد داشت بلکه در مواردی خطرناک نیز خواهد بود .با مراجعه منظم و حداقل هر چهار ماه یکبار به مراکز دامپزشکی و انجام مراقبت های پیشگیرانه  گذشته از اینکه سلامت حیوان را تضمین می کنید ، خطرهای ناشی از بیماریهای قابل انتقال به انسان را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهید.
در اینجا سعی شده است به چند نکته عمومی و در عین حال مهم در جهت نگهداری صحیح حیوانات خانگی اشاره شود .
نکات مثبت و منفی نگهداری حیوان خانگی را قبل از قبول مسئولیت حیوان بررسی نمایید و به اعضای خانواده خود آگاهی دهید.نگهداری طولانی مدت حیوانات خانگی موجب وابستگی عاطفی فرزندان و اعضای خانواده به آنها می شود، با آموزش درست و ایجاد ارتباط منطقی بین حیوان و فرزندان خود مانع از لطمات عاطفی آنها در موارد فوت یا واگذاری حیوان به اشخاص دیگر شوید.
هیچگاه حیوانات وحشی را به عنوان حیوان خانگی نگهداری نکنید .
نگهداری از انواع پرنده، سگ،گربه، هامستر، سنجاب و…. به شرطی که محل مخصوصی برای نگهداری از آنها در خانه وجود داشته باشد مشکل آفرین نمیباشد. درصورتیکه محل زندگی این حیوانات و افراد خانواده مشترک باشد ریزش پر و موی این حیوانات می تواند موجب بروز مشکلاتی برای شما شود پس حتما” مکانی مجزا را برای نگهداری حیوان در خانه درنظر بگیرید .
 
بوسیدن حیوان تهدیدی برای سلامتی شما محسوب میشود از انجام این کار اکیدا” خودداری فرمایید .
از نکات مهم در زمینه بهداشتِ حیوانات خانگی واکسیناسیون به موقع و جدی گرفتن علائمی مانند تب ،اسهال یا دیگر حالات غیر طبیعی و مراجعه به دامپزشک در این موارد می باشد .
هنگام تمیز کردن قفسها و یا جعبه فضولات حیوانات استفاده از دستکش الزامی است.
وان و ظرف یا مناطقی که حیوان را در آن حمام کرده اید و یا برس زده اید ضد عفونی کنید.
فضولات سگ وگربه را بلافاصله از محیط جمع آوری کنید (به خصوص در نواحی که هم کودکان و هم حیوانات در آن بازی میکنند). در حال حاضر در اکثر کشورهای غربی دارندگان سگ کیسه های مخصوص جمع آوری فضولات را همراه خود حمل میکنند و در مواقع لزوم از آن استفاده میکنند ولی متاسفانه در کشور ما این مسئله فرهنگ سازی نشده است وموجب اعتراض سایر افراد می شود که کاملا حق با آنهاست و لازم است که ما با رعایت این مورد به حقوق دیگران احترام بگزاریم. .شما میتوانید با همراه داشتن دستکشهای پلاستیکی یکبار مصرف به راحتی این کار را انجام دهید.سگهای خود را از تولگی آموزش دهید که بی مورد پارس نکنند وگرنه با افزایش سن و قدرت حنجره تبدیل به موجود مزاحمی برای شما و همسایگانتان میشوند.(برای آموزش توصیه های دامپزشک کمک بگیرید)
اگر حیوان شما در مقابله با دیگر حیوانات و انسانها حالت تهاجمی دارد هرگز بدون قلاده حیوان را بیرون نبرید این توجیه که حیوان باید راحت باشد نشان دهنده بی احترامی به حقوق دیگران است و البته تجربه نشان داده است که این گونه حیوانات بیشتر در معرض صدماتِ ناشی از واکنش انسانها یا حیوانات قویتر قرار دارند . در نهایت توصیه می گردد به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه اتفاق، تردد کلیه سگ ها با قلاده انجام شود زیرا سگ های بسیار آرام نیز ممکن است در برخی شرایط حرکات غیرارادی و خطر آفرینی را از خود بروز دهند.
در صورتیکه حیوان شما به صورت انفرادی نگهداری میشود و امکان جفت گیری برای آن میسر نمی باشد توصیه می شود حیوان خود را با مراجعه به مراکز دامپزشکی عقیم نمایید. انجام این کار در زمان مناسب فوائد زیادی برای شما و حیوانتان خواهد داشت. از جمله جلوگیری از بیقراریهای حیوان در فصول تولید مثل ، پیشگیری از ایجاد تومورهای پستانی وعفونتهای دستگاه تولید مثل و غیره.
برای رعایت بهداشت دهان و دندان حیوان می توانید از مسواکهای مخصوص یا اسپری های ضد عفونی کننده استفاده کنید که در غیر اینصورت با عوارضی مثل درد وعفونت ناشی از پوسیدگی و همچنین بوی بد دهان حیوان و گاهی منظره ناخوشایند دهان حیوان روبرو خواهید شد . ( در مورد سگها سالانه یکبار جرمگیری توصیه می شود )اگر در منزل از پرندگان نگهداری میکنید توصیه می شود در فصول گرم، هفته ای حداقل دو مرتبه امکان استحمام پرنده با آب گرم (بدون مواد شوینده) را فراهم نمایید. این کار باعث می شود پرهای ریز پرنده که معروف به پودر یا خاک پر میباشند کمتر در محیط منزل شما پخش شوند و از به وجودآمدن مشکلات تنفسی وآلرژیک برای اعضای خانواده جلوگیری می شود.
 
ماهیان اکواریومی و زینتی امروزه از جانوران خانگی بوده و علاوه بر استفاده زینتی، آنها می توانند از منظر علمی نیز مورد توجه قرار گیرند. 
 
امروزه برخی از متخصصان روان شناسی بهره گیری و استفاده بصری از ماهیان زینتی را یکی از راهکارهای درمان بیماریهای روحی بشر معاصر می دانند ولی باید به این نکته توجه داشت که در کنار آداب و سنن و ترویج مسایل نوین، اهمیت بهداشت فردی و بویژه خطر انتقال بیماریهای مشترک (بین انسان و حیوان) می بایست مورد توجه قرار گیرد . این مهمانان کوچک میتوانند در شرایط خاص و در صورت عدم رعایت بهداشت خود از ناقلین بیماریهای مشترک چون انواع گاسترو انتیریتها و انواع سلهای پوستی و بیماریهای گوارشی و…. باشند. بنابرین توصیه میشود اکواریوم های خود را به صورت دوره ای شستشو ،ضد عفونی و گند زدایی کنید. استفاده از دستکش خصوصا” برای افراد حساس و دارای سابقه آلرژی و شستشوی کامل دستها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب اکواریوم و یا ماهیان ضروری می باشد . غذای ماهیان می بایست در جای خشک ، خنک و تاریک در ظروف کاملا در بسته نگهداری شود ( با توجه به تاریخ مصرف). رعایت دوره های حداقل دوهفته ای جهت قرنطینه ماهیان جدید الورود در اکواریوم جداگانه وجداسازی ماهیان بیمار از سایر ماهیان سالم از دیگر نکات لازم در نگهداری ماهی می باشد
 
.عموما” افراد غیر متخصص با شنیدن نام گربه همزمان خطر بیماری توکسوپلاسموز را یادآوری می کنند که دارای عوارض خطرناکی خصوصا” برای بانوان می باشد.
 
 بر اساس آمار، بیشترین علت ابتلا به این بیماری مصرف گوشت نیم پخته و یا دستمالی کردن گوشت خام آلوده بوده است (انتقال عامل این بیماری از طریق تماس مدفوع گربه با دهان انسان صورت می گیرد که در صورت رعایت بهداشت این احتمال بسیار ضعیف است) .
نکته آخر بر اساس اطلاعیه Aspca با وجود شیوع سریع ویروس h1n1 که از آن با عنوان آنفلوانزای خوکی نیز یاد می شود این ویروس خطر اندکی برای حیوانات خانگی دارد و انسانها را مورد هدف قرار می دهد از اینرو دارندگان حیوانات خانگی نباید نگران سلامتی حیوانات در برابر این ویروس باشند.
 
 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here