گیاهانی برای استفاده در هنگام حملات پانیک

گیاهانی برای استفاده در هنگام حملات پانیک

درابتدا باید گفت که همه گیاهان دارویی که برای حملات پانیک و اضطراب معرفی می شوند، معمولا به تنهایی برای درمان کافی نیستند و به جای درمان پزشکی به کار نمی روند، بلکه درکنار آنها و به عنوان یک درمان گیاهی و مکمل به کار می روند. آن دسته از افراد که از پانیک یا هراس، و یا اضطراب اجتماعی رنج می برند باید به دنبال مشاوره پزشکی و روانشناختی برای رسیدن به ریشه مشکلات باشند.
در بعضی موارد، حملات هراس ناشی از قطع مصرف داروها، به ویژه داروهای ضد افسردگی بوده و یا در اثر مشکلات جسمی مانند هیپوگلیسمی، پرکاری تیروئید یا برخی از انواع بیماری هایقلبی می باشد. حملات هراس، درواقع یک حمله فرعی از اضطراب شدید است که با افزایش ضربان قلب (حالت خفقان)، تنفس عمیق و تند،، و بعضی اوقات درد قفسه سینه، حالت تهوع، سرگیجه و تعریق دیده می شود. برای بعضی از مبتلایان، این حملات ممکن است در طول دوره های استرس رخ دهد، در حالی که بقیه آنها ممکن است بدون هیچ دلیل ظاهری از این حملات رنج ببینند.

حملات هراس به عنوان نشانه هایی از اختلال هراس (پانیک) و یا اختلال اضطراب فراگیر خفیف تشخیص داده می شود؛ بنابراین، درمان برای پانیک، اغلب مشابه آنچه که برای اضطراب عمومی ارائه شده می باشد. از آنجا که حملات هراس اغلب ناگهانی و کوتاه است، داروها همیشه کمک مؤثری نیستند. کسانی که مستعد ابتلا به حملات هراس هستند، می توانند تمرینات ذهنی خاصی را برای کمک به آرامش خود انجام داده و به این ترتیب موجب کوتاه شدن یا حتی اجتناب از حملات شوند.

از آنجا که داروهای گیاهی می توانند در کاهش شدت اضطراب درونی فرد مفید باشند، بنابراین تکرار و شدت حملات هراس را کاهش می دهند. این گیاهان دارویی، هم آرام بخش و مسکن هستند (همچنین به عنوان عوامل ضد اضطرابی شناخته می شوند) و هم استفاده آنها به طور منظم برای کاهش احساس اضطراب کلی و یا گاهی در طول حمله وحشت واقعی و در صورت طولانی بودن حملات، پیشنهاد می شود.

از نظر سنتی تمایز زیادی بین آرام بخش و مسکن ایجاد نشده است. با این حال، متخصصان داروسازی در سالهای اخیر شروع به شناسایی اثر شیمیایی خاص این داروها کرده اند و از این رو شروع به جداسازی اعمال ضداضطرابی از فعالیت های تسکین دهنده کرده اند. امید است که یک عامل آرام بخش (tranquilizer) برای اضطراب یافت شود که اثرات منفی داروهای آرام بخش را نداشته باشد؛ به ویژه بنزودیازپین ها، که می توانند اعتیاد ایجاد کنند و باعث از دست دادن حافظه شوند.

اگر فردی به برخی بیماری های اساسی پزشکی، مانند: هیپوگلیسمی، پرکاری تیروئید و یا بیماری ویلسون، که ممکن است موجب حملات هراس شود، مبتلا تشخیص داده شده است، پس داروهای گیاهی می تواند برای آن شرایط خاص، مورد توجه قرار گیرد.

 گیاهان دارویی متداول برای حملات هراس و درمان اضطراب

سنبل الطیب:

سنبل الطیب یا Valerian یکی از گیاهان دارویی بسیاررایج است که برای حملات هراس و اضطراب عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. از این گیاه در زمان های قدیم به عنوان یک آرامبخش استفاده می شده است و هنوز هم در اروپا کاربرد دارد. این یک شبه گیاه کوچک با برگ هایی شبیه به فلفل دلمه و گل های سفید یا صورتی است. در واقع ریشه این گیاه است که برای مصارف دارویی استفاده می شود.

گمان می رود نحوه فعالیت سنبل الطیب در فرونشاندن و سرکوب گیرنده های GABA (A) –ergic است، به این معنی که به همان اندازه که داروهای قابل فروش بنزودیازپین، سیگنال های شیمیایی طبیعی بدن را تحریک می کنند، این گیاه دارویی نیز همان کار را انجام می دهد.

(گابا یک میانجی عصبی مهم در سیستم عصبی مرکزی پستانداران است که عموماً نقش مهاری دارد یعنی موجب مهار تحریکات نورونها یا تضعیف آن‌ها می‌شود؛ گیرنده‌های گابا به دو نوع Aو B تقسیم می‌شوند. آلفا-گابا: کانال یونی کلری را باز می‌کنند؛ بتا –گابا: به پروتئین‌های G متصل شده، یا کانال پتاسیمی را باز می‌کنند و یا کانال‌های کلسیمی را مسدود می‌نمایند.) گیاه شناس معروف بریتانیائی Andrew Chevalier، توصیه می کند که از جوشانده ملایم (چای) تهیه شده از ریشه خشک و ریزوم سنبل الطیب استفاده کرده و یک فنجان هر شب استفاده شود.

قرص ها و کپسول های آن نیز در دسترس هستند، اما معمولا این ترکیبات شامل چندین گیاه است و باید در برابر هر گونه حساسیت شخصی بررسی شوند. برخی از عوارض جانبی و تداخلات دارویی درمورد سنبل الطیب گزارش شده است. توصیه می شود کسانی که بیماری کبدی دارند، و زنان باردار یا افرادی که دارای شغل پرستاری هستند، از گیاه سنبل الطیب اجتناب کنند.

قاشقک آبی:

قاشقک یکی دیگر از گیاهان دارویی شناخته شده است و اغلب برای اضطراب ذکر شده و ممکن است برای افراد مبتلا به حملات هراس نیز مفید باشد. گلهای آن از گونه های کلاه دار شبیه به گل میمون می باشد. باید بدانید که صدها گونه دیگر از قاشقک وجود دارد و بسیاری از آنها برای اهداف دارویی کاملا متفاوت استفاده می شود. اثر کاهش دهنده اضطراب قاشقک آبی در انسان در آزمایشات بالینی تأیید شده است و حداقل یک شیوه شیمیائی از طرز عمل آن کشف شده است: فلاونوئیدهای موجود در قاشقک آبی، با قابلیت سروتونین برای فعال شدن گیرنده سطح سلول (۷) HT– ۵ تداخل می کند، در نتیجه باعث کاهش محرک های طبیعی بدن درمورد اضطراب می شود.

بسیاری از گیاه شناسان توصیه می کنند که از قاشقک آبی به عنوان خیسانده یا تنتور استفاده شود. این گیاه هرگز نباید به طور مستقیم مصرف شود. همانند دیگر آرامبخش ها، استفاده طولانی مدت از قاشقک آبی می تواند منجر به آسیب کبدی شود.

افرادی که به بیماری پانیک دچار هستند، مطمئناً این حملات را تجربه کرده‌اند و می‌دانند که حملات پانیکمی‌توانند بسیار ترسناک باشند. حملات پانیک یا حمله ترس و اضطراب می‌تواند به صورت ناگهانی فرد را دچار وحشت و اضطراب کند، اما آیا راهی برای جلوگیری و یا کنترل حملات پانیک وجود دارد؟ درمان پانیک با داروی گیاهی یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل اضطراب و وحشت در افراد بیمار است. پزشک به این بیماران داروهایی را برای درمان پانیک تجویز می‌کند، اما بهتر است پزشکان و بیماران به درمان بیماری پانیک با داروی گیاهی فکر کنند.

گیاهان دارویی را برای درمان پانیک امتحان کنید

گیاهان دارویی برای درمان پانیک می‌توانند بسیار مفید و مؤثر باشند! از آنجایی که این گیاهان دارویی مواد طبیعی دارند و مانند داروهای مصنوعی، عوارض جانبی ایجاد نمی‌کنند. تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی گیاهان دارویی در حملات هراس انجام شده است. برخی از گیاهان دارویی با تغذیه و تقویت عصب بافت‌ها و سیستم عصبی قوی‌تر، علائم حملات پانیک را کاهش می‌دهند. مطالعات انجام شده و تجربیات بیماران نشان می‌دهد که علاوه بر مزایای مصرف مواد غذایی آرام بخش و ضد اضطراب ، گیاهان دارویی نیز نقش بسزایی در درمان پانیک دارند. در مطلب قبلی راجع به درمان پانیک بدون داروصحبت کردیم اما در این مطلب می‌‌خواهیم بهترین گیاهان دارویی برای درمان حملات پانیک را به شما معرفی کنیم.

گیاه دارویی بادرنجبویه برای درمان پانیک

بادرنجبویه از گیاهان دارویی شناخته شده است که برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که بادرنجبویه تأثیر آرام بخش قوی دارد. این گیاه دارویی به عنوان یک آرام بخش برای سیستم عصبی عمل می‌کند و به همین دلیل برای درمان پانیک بسیار مؤثر است. همچنین بادرنجبویه باعث کاهش علائم حملات پانیک (اختلال هراس) مانند تپش قلب، سردرد، بی خوابی و غیره می‌شود.

گل ساعت

گل ساعت یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در درمان تمام مشکلات مربوط به سیستم عصبی استفاده می‌شود. این گیاه دارویی بیشتر به عنوان آرام بخش طبیعی استفاده می‌شود. اگر احساس بی خوابی می‌کنید، قبل از اینکه به رختخواب برسید، باید مقدار کمی گل ساعت مصرف کنید زیرا استراحت کافی مقدار حملات هراس را کاهش داده و به درمان پانیک کمک می‎کند.

درمان پانیک با جینسینگ

اگر از گیاهان دارویی آرام بخشی برای درمان پانیک استفاده کرده‌اید که باعث خواب آلودگی شما شده است، بهتر است این بارجینسینگ را امتحان کنید. این گیاه دارویی به شما انرژی داده و در همان زمان از حملات هراس جلوگیری می‌کند. بعد از استفاده از این گیاه خلق و خوی شما خوش خواهد شد و احساس خوبی خواهید داشت. این گیاه دارویی را می‌توانید به صورت کپسول و یا دم کرده استفاده کنید. جینسینگ از گیاهان دارویی بسیار مفید برای جلوگیری از حملات هراس و اضطراب است.

گیاه بابونه و درمان پانیک

بابونه از گیاهان دارویی است که به طور گسترده در پزشکی برای درمان ضربان قلب و اضطراب استفاده می‌شود. بهبود ضربان قلب از بروز حمله پانیک جلوگیری می‌کند، به همین دلیل می‌توانید از این گیاه برای درمان پانیک استفاده کنید.

جو دو سر

اگر به دنبال راهی برای کاهش حملات پانیک در خود هستید سعی کنید روزانه مقدار زیادی جو دو سر بخورید. جو دو سر یکی از بهترین داروهای گیاهی برای درمان حملات هراس است. جو دو سر مشکلات تنفسی احتمالی طی حمله پانیک را تسکین می‌دهد و احساس خفگی ناشی از حملات پانیک را در شما از بین می‌برد.

گیاه فرنجمشک

گیاه فرنجمشک (Skullcap) بیش از دو قرن است که به عنوان یک آرام بخش خفیف مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه دارویی تنش عصبی، اضطراب و تشنج را کاهش می‌دهد؛ به این ترتیب می‌تواند در ترکیب با سایر داروهای گیاهی برای درمان حملات هراس استفاده شود

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

87 + = 96