لاغری پس از زایمان

لاغری پس از زایمان
 چرا پوست شکم پس از کاهش وزن و ورزش شل می شود و دچار افتادگی می گردد؟
پوست شکم مثل تمامی اندامهای بدن از سلول تشکیل شده است. زمانی که شما ورزش می کنید و بدن خود را می کشید، پوست شما هم مثل همه عضلاتتان کشیده می شود و سپس به حالت اولیه خود بر می گردد.
پوست از لایه های مختلفی تشکیل شده است که خارجی ترین آنرا اپیدرمیس تشکیل میدهد. این لایه همان لایه ای است که دائما در حال جایگزینی با سلولهای تازه و نواست. در حالیکه سلولهای لایه های زیرین معمولا عمر طولانی تری دارند. نام این لایه ها درمیس و ساب درمیس است که عمدتا از بافت های پیوندی، فیبرهای عضلانی و عروق تشکیل شده اند که به شکل ذاتی توانایی انقباض و انبساط دارند.
زمانی که وزن خود را کاهش می دهید چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟
زمانی که شما وزن خود را به سرعت کاهش می دهید لایه های چربی موجود بین لایه های پوستی که موجب خاصیت کشسانی پوست می شود را از دست می دهید. علاوه بر آن شما با کاهش وزن سریع به پوست خود اجازه نخواهید داد تا خاصیت الاستیسیته خود را با شکل و فرم جدید بدن منطبق سازد. علاوه بر کاهش وزن نامناسب، افزایش سن، تغذیه نامناسب،دهیدراسیون یا مصرف کم آشامیدنی ها،در معرض آفتاب قرار گرفتن و سیگار همگی از عواملی هستند که موجب کاهش الاستیسیته پوست شما می شوند و ظاهر نامناسب پوستی را ایجاد می کند.
لاغری پس از زایمان
چگونه پس از کاهش وزن پوست شل شده را سفت و محکم کنیم؟
 زمانی که شروع به کاهش وزن کردید و دیدید که پوست شما در حال شل شدن است نگران نباشید! پوست شما همچنان یک بافت زنده است و به آرامی تغییر شکل می دهد تا بالاخره مناسب بدن و سایز جدید شما شود. اما ممکن است این روند کمی طولانی و نزدیک به ۲ سال باشد. یکسری از اقدامات را می توانید انجام دهید که این زمان را کوتاه تر کنید که مختصرا در مورد آنها صحبت خواهم کرد: 
کاهش وزن سریع ممنوع!
دو عامل در ساختار پوست هستند که خاصیت کشسانی و الاستیسیته پوست شما را حفظ می نمایند: یکی لایه عضلانی و دیگری چربی موجود در این لایه ها است. در صورتی که از رژیمهای سخت و سریع و یا از تمرینات سخت به منظور کاهش وزن و لاغری سریع استفاده کنید، هر دو ساختار گفته شده به سرعت تحلیل می روند.
خوب این چه معنی می دهد؟!
زمانی که چربی وجود نداشته باشد یا زمانی که ساختار عضلانی به منظور حفظ ساختار کشسانی پوست وجود نداشته باشد منتظر شل شدن و افتادگی پوست باشید!
پس راه حل چیست؟
وزن نبایستی بیشتر از نیم تا یک کیلوگرم در هفته کاهش یابد. نکته مهم در طول این مدت استفاده از حرکات ورزشی قدرتی است که این حرکات بسته به محل های مختلف بدن متفاوت خواهد بود. 
آب فراوان بنوشید 
در زمان کاهش وزن تا حدی که می توانید بایستی آب بنوشید. چرا که حفظ خاصیت کشسانی پوست به شدت به مصرف آب وابسته است. به شکل روزانه بایستی دو لیتر آب بنوشید تا نیازهای پوست شما برطرف شود. 
از غذای مناسب برای پوست خود استفاده کنید 
دو ماده اساسی به عنوان غذای اساسی پوست شما محسوب می شود: کلاژن و الاستین که در پروتئین های حیوانی مثل پنیر، شیر، پاچه، پای مرغ، دنده گوسفند، ماهی ونیز برخی پروتئین های گیاهی مثل لوبیا، دانه های روغنی معجزه گر پوست هستند. یکی از توصیه هایی که به شما می شود این هست که بلافاصله پس از ورزش حدود ۲۰۰ کالری از منابع پروتئینی فوق مصرف شود.
مراقب پوست خود باشید
شستشوی روزانه پوست خود را فراموش نکنید. اگر بتوانید به شکل روزانه یک دوش آب گرم البته با نمک دریا بگیرید بسیار بر پوست شما تاثیر خواهد داشت. نمک دریا مملو از مواد معدنی متنوعی است که برای خاصیت کشسانی پوست بسیار موثر است. از کرمهای پوست بر پایه ترکیبات گیاهی استفاده نمایید. کرمهای حاوی آلوئه ورا (البته نه هر کرمی)، اسید هیالورونیک، ویتامین های c و e می تواند به هیدراسیون و افزایش میزان کلاژن والاستین پوست کمک فراوانی کند.
چه زمانی جراحی مناسب است
زمانی جراحی به منظور اصلاح پوست توصیه می شود که پوست خاصیت کشسانی خود را به دلایل مختلف از دست داده باشد. اگر شما باردار بوده اید مطمئنا می توانید پوست شکم خود را سفت و محکم نمایید و هبچگونه نیازی به عمل جراحی ندارید. اگر مدت بسیار طولانی است که از اضافه وزن های بالا بخصوص چاقی درجه ۲ و ۳ رنج می برید کاندید مناسبی برای جراحی به شمار می آیید. البته یک نکته را خدمت دوستان عرض کنم و اون اینکه که بیماران زیادی وجود دارند که حتی بعد از عمل جراحی در فاصله بسیار کوتاهی مجدداً اضافه وزن بالا پیدا کردند. 
پس بنابراین اگر می خواهید پوست اضافه و شل و افتاده ای نداشته باشید یا اگر چنین پوستی دارید و می خواهید آنرا اصلاح کنید فراموش نکنید که کاهش وزن سریع را انتخاب نکنید، تا می توانید آب بنوشید، از غذاهای مناسب استفاده کنید و مراقب پوست خود باشید. افزایش سن و کاهش الاستیسیته پوست دست شما نیست که بخواهید آنرا کنترل کنید. اما این نوید رو به شما می دم که اگر مواردی که عنوان شد همیشه رعایت کنید پوستی سالم، شاداب و با قوام خواهید داشت.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here