خانه بارداری و زایمان پیشگیری از بارداری با دپو پروورا

پیشگیری از بارداری با دپو پروورا

پیشگیری از بارداری با دپو پروورا

دپو پروورا (Depo Provera) نوعی  داروی تزریقی است که با کاهش هورمون پروژسترون، تخمک گذاری تخمدان ها را متوقف می کند. در ادامه با ما همراه باشید.

آمپول ضد بارداری چیست ؟ 

آمپول‌ های پیشگیری از بارداری یکی از روش‌ های هورمونی جلوگیری از بارداری می‌باشند که بعد از قرص‌ های ترکیبی و شیردهی، در پیشگیری از حاملگی بسیار موثر هستند. این آمپول‌ها در هر محدوده سنی برای زنان و حتی زنانی که سابقه حاملگی نیز ندارند، قابل استفاده می‌باشد.

Pregnancy with Depo Provera
آمپول‌ های ضدبارداری، حاوی مقدار زیادی  هورمون پروژسترون و گاهی همراه با استروژن می‌باشند که در جهت جلوگیری از تخمک گذاری، تغییر در ترشحات دهانه رحم و غیر قابل نفوذ کردن آن برای اسپرم و همچنین نامناسب نمودن مخاط رحم برای لانه گزینی عمل می کنند. انواع آمپول های جلوگیری از بارداری در بازار موجود هستند که بصورت آمپول یک ماهه ، دو ماهه و سه ماهه استفاده می‌شوند.
آمپول سه ماهه، سوسپانسیون میکروکریستالی حاوی ۱۵۰ میلی گرم پروژسترون بوده و هر ۳ ماه یکبار تزریق می شود. ​در بین داروهای هورمونی تزریقی موجود در جهان کاربرد DMPA بیش از بقیه انواع آن می باشد و قدمت استفاده از آن به ۳۰ سال می‌رسد. 

نحوه استفاده و اثر بخشی

برای شروع مصرف آمپول سه ماهه،  فردی که این روش را برای جلوگیری از بارداری انتخاب نموده است باید توسط متخصص زنان از نظر احتمال وجود  موارد منع مصرف مطلق و نسبی مصرف آمپول بررسی شود. همچنین در این ویزیت  معاینه پستان و بررسی فرد از نظر زردی انجام می‌گیرد. اندازه گیری فشار خون ، قد و وزن در اولین ویزیت ضروری است.

داوطلب استفاده از این روش ۳ ماه فرصت دارد تا آزمایش خون از نظر بررسی تری گلیسرید و پاپ اسمیر را انجام دهد. در برخی افراد آزمایشات تکمیلی هم مورد نیاز است.
تزریق این آمپول ها معمولا طی ۵ روز اول قاعدگی ، بصورت عضلانی عمیق، در عضله قسمت فوقانی بازو یا کفل ها انجام می‌گیرد. محل تزریق نباید ماساژ داده شود.
از چند ساعت پس از تزریق آمپول، شما می توانید روابط بدون پیشگیری خود را شروع کنید. این آمپول مرتبا هر سه ماه یک بار تزریق می‌شود.
این آمپول  باعث توقف آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می‌شود . بنابراین وقتی تخمک از تخمدان ها آزاد نشود، حاملگی نیز رخ نخواهد داد. همچنین باعث غلیظ شدن ترشحات رحم شده و نمی‌گذارد اسپرم به خوبی حرکت کرده و به تخمک برسد.
اگر قرار است بعد از زایمان از این روش استفاده کنید، بهترین زمان شروع آن، ۵-۶ هفته پس از زایمان است. 

دپوپروورا برای این افراد ممنوع است :
  • شک به بارداری
  • داشتن خونریزی های نامنظم با منشا ناشناخته
  • داشتن سابقه‌ی سکته قلبی یا مغزی
  • فشارخون کنترل نشده
  • حساسیت به هورمون ها
  • سابقه ایجاد لخته در عروق بدن
  • داشتن هر گونه بیماری یا اختلال کبد
  • داشتن  افسردگی و یا سابقه ای از آن

Pregnancy with Depo Provera

مزایای آمپول های سه ماهه جلوگیری از حاملگی: 

– اثر بخشی بالا و سهولت استفاده آن

– قابل استفاده در هر دوره سنی (به جز افراد زیر ۱۶ سال)
– فواصل زمانی طولانی (دوره‌ های سه ماهه)
 – قابل استفاده در دوران شیردهی و افزایش شیر مادر
– مناسب برای افرادی که در استفاده روزانه از روش‌ های جلوگیری از بارداری مشکل دارند (مانند کوچ نشین‌ها، افراد فراموش کار و عقب‌ ماندگان ذهنی و …)
– کاهش ابتلا به سرطان‌ های آندومتر و تخمدان، بیماری‌ های التهابی لگن (PID)، کم خونی، فیبروم رحمی، حاملگی خارج از رحم (EP)، کاندیدیازیس واژن، دیسمنوره (در زمان قاعدگی)، میتل اشمرز و مشکلات قبل از قاعدگی(PMS) 
– افزایش ندادن عوارض استروژنی به دلیل نداشتن هورمون استروژن
– عدم نیاز به قطع مصرف آمپول قبل از اعمال جراحی بزرگ
– مناسب برای زنانی که مبتلا به دیابت یا ناراحتی تیروئید هستند
– تداخل نداشتن با تماس جنسی
– مناسب برای بیماران تشنجی (در صورتی که کاربامازپین و فنی توئین مصرف نمی‌کنند)
– در زنانی که شوهرانشان وازکتومی شده‌اند و در نوبت انتظار پاسخ آزمایش منفی اسپرم هستند.
– در زنانی که سابقه سردرد میگرنی دارند، قابل استفاده می‌باشد (به شرط آن که منجر به افزایش سر درد شدید نشود)
 – در زنانی که سابقه حاملگی ندارند.
 
روش کاملا خصوصی بوده و نیازی نیست که سایر افراد از بکار بردن این روش توسط شخص مطلع شوند.

*توجه

مصرف آمپول DMPA در افراد زیر ۱۶ سال، به دلیل احتمال اثرات منفی بر رشد استخوانی توصیه نمی‌شود.

معایب آمپول های سه ماهه پیشگیری از بارداری:

 -نیاز به مراجعه به پزشک هر سه ماه یکبار دارد. 

-می تواند باعث بعضی مشکلات ناراحت کننده مثل تغییر در خونریزی زمان قاعدگی شود. 
-شخص را در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی‌کند. (برای جلوگیری از بیماری های مقاربتی و ایدز باید از کاندوم استفاده شود)
 -در صورتی که شخص بخواهد حامله شود ، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا اثرات ضد بارداری آن از بدن خارج شود.(تاخیر در بازگشت باروری)

عوارض آمپول پیشگیری از بارداری:

 عارضه اصلی این آمپول ، ایجاد اختلال در قاعدگی ها (پریود ها) می باشد. اغلب قاعدگی ها نامنظم شده و گاهی اوقات مدت بیشتری طول می‌کشند. خونریزی معمولا شدید نمی باشد شما ممکن است دچار یک خونریزی کم اما طولانی مدتی شوید که درصورت نیازمی توان آن را درمان نمود. بعد از چند بار تزریق ، قاعدگی های شما ممکن است بطور کامل متوقف شوند. این وضعیت در هنگام مصرف آمپول دپوپروورا طبیعی می باشد و هیچ آسیبی به شما نخواهد رسید .
 در صورتی که تزریق آمپول دپورپروورا را متوقف نمایید ، قاعدگی های شما دوباره به صورت منظم در خواهند آمد، گرچه برگشت به حالت طبیعی ممکن است برای بعضی از خانم ها تا ۱۸ ماه طول بکشد.

Pregnancy with Depo Provera
 سایر عوارض جانبی که با مصرف آمپول های دپوروورا گزارش شده اند عبارتند از:

 -اضافه شدن وزن و چاقی

-آکنه (جوش) 
-سردرد 
-افسردگی 
-کاهش میل جنسی
 -ریزش موها
برخی عوارض مثل حاملگی نابجا و پوکی استخوان ، در صورت استفاده طولانی مدت از این دارو ، بطور نادر دیده شده اند.

امکان حاملگی بعد از قطع مصرف آمپول دپوپروورا:

اکثر خانم ها می توانند بعد از گذشت حدود ۱۰ ماه که از آخرین تزریقشان گذشت بدون مشکلی حامله شوند. با این حال در بعضی مواقع ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

علایم هشدار در هنگام استفاده از آمپول

در صورت بروز هر یک از علایم زیر در هنگام استفاده از DMPA باید فوری به بیمارستان مراجعه کرد:

– خونریزی شدید یا طولانی
– سر درد شدید همراه با تاری دید و اختلالات بینایی (دیدن خطوط زیگزاکی، برق زدن چشم یا فلاشینگ و …)
– زردی چشم و پوست
– افزایش فشار خون
– اختلال در تکلم و اختلال در حرکت
– تاخیر در قاعدگی (در صورتی که سابقه قاعدگی منظم در هنگام استفاده از DMPA داشته است)
Pregnancy with Depo Provera
آزمایش ها و معاینه های لازم  :

-اندازه گیری و ثبت وزن در هر مراجعه.

-اندازه گیری و ثبت فشار خون (فشار خون کنترل شده از موارد منع مصرف نسبی است. در پیگیری ها، فشارخون سالانه اندازه گیری شود و به تغییر فشار خون دقت شود).
-انجام پاپ اسمیر (بر اساس دستورالعمل کشوری)
-اندازه گیری لیپوپروفایل (یکبار). اگر LDL پایه متقاضی خدمت از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر بیشتر بوده و دو فاکتور خطر عروقی۲۰ و یا اختلالات نادر لیپیدی مانند FAMILIAL HYPER CHOLESTROLEMIA وجود داشته باشد، آغاز استفاده از روش توصیه نمی شود.
-کنترل سالانه لیپیدهای سرم.
 

دکتر هیلدا هاتچرتون، رئیس بخش زنان و زایمان مرکز درمانی دانشگاه کلمبیا در نیویورک گفت:” احتمال باردار شدن، سه ماه پس از تزریق دارو امکان پذیر است، اما تنها پس از گذشت چند ماه (حداقل چهار تا شش ماه و حداکثر ۱۲ ماه) از تزریق این دارو، تخمک گذاری و پریود شدن آغاز می شود.”

اگر دو سه ماه پس از توقف تزریق این دارو باردار شدید، نشان دهنده این است که دپو پروورا (Depo Provera) وظیفه اش (پیشگیری از باردار شدن) را به درستی انجام نداده است. اگر باردار نشده اید نگران نشوید و به تلاش تان برای باردار شدن ادامه دهید.

تاثیر تزریق دپو پروورا (Depo Provera) بر قدرت باروری طولانی مدت است. سه ماه پس از توقف تزریق این دارو قدرت باروری به حالت عادی بازگشته و احتمال بارداری افزایش می یابد. دکتر استین گفت:” برخی از پزشکان معتقدند سه ماه پس از توقف تزریق این آمپول قدرت باروری به حالت عادی باز می گردد اما شواهد متعددی نشان می دهند، زنانی که این دارو را مصرف کرده اند برای باردار شدن باید شش ماه صبر کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5420

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5420