بارداری با تنبلی تخمدان

نی نی تایم: یکی از مهم ترین دغدغه های خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان هستند باردار شدن است. اگر خودتان مبتلا به سندروم باشید یا در میان اطرافیان تان کسی را می شناسید که تنبلی تخمدان دارد لابد می دانید که این بیماری امکان باردار شدن را تحت تاثیر قرار می دهد. اما چطور چنین اتفاقی می افتد با ما همراه باشید تا در موردباردارری با تنبلی تخمدان بیشتر اشنا شویم.

از هر ۱۰ زن، یک نفر ممکن است به تنبلی تخمدان مبتلا شده و با مشکلات باروری همراه است. اما خبر خوب اینکه ابتلا به این بیماری به این معنا نیست که شما برای همیشه دچار نازایی شده و هرگز نمی توانید بچه دار شوید. به عنوان مثال ویکتوریا بکهام یکی از مشهورترین بیماران مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان است که تاکنون ۴ بچه به دنیا آورده است.

تنبلی تخمدان چیست

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان نوعی عدم تعادل هورمونی در زنان است و مشخصه اصلی آن تولید زیاده از حد هورمون های مردانه (آندروژن) است.
تنبلی تخمدان موجب افزایش رشد موهای زائد و جوش های بدنی می شود. همچنین ممکن است موجب ایجاد کیست هایی در تخمدان ها شود و چرخه قاعدگی طبیعی را بر هم بزند.

تشخیص دقیق این بیماری دشوار است زیرا تنها یک آزمایش برای تشخیص آن وجود ندارد. پزشک باید روند کلی بدن شما را بررسی کند. رشد موهای زائد و قاعدگی های نامنظم می توانند نشانه این بیماری باشند. پزشک با استفاده از آزمایش های هورمونی، سونوگرافی و گرفتن شرح حال می تواند به تشیص بیماری کمک کند.

زنان مبتلا به تنبلی تخمدان در معرض ریسک بیشتری برای ابتلا به بیماری های زیر هستند
• مقاومت به انسولین
• دیابت نوع دو
• کلسترول بالا
• فشار خون بالا
• بیماری قلبی
• سکته مغزی
• آپنه خواب یا قطع تنفس در حین  خواب
علائم تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان اغلب در زنان به دلیل دشواری تشخیص به طور اشتباه تشخیص داده می شود. علائم ممکن است در زنان متفاوت متغیر باشند.
برای مثال چاقی یا افزایش وزن می تواند در میان زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج باشد اما الزامی نیست. بسیاری از زنان مبتلا به تنبلی تخمدان، هیکل لاغری دارند.
متاسفانه، بیش از ۵۰ درصد زنان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هرگز بیماری شان تشخیص داده نمی شود. ابتلا به تنبلی تخمدان ریسک ابتلا به بیماری های دیگری از جمله دیابت نوع دوم، بیماری قلبی عروقی، افسردگی و سرطان رحم را افزایش می دهد. بیش از ۵۰ درصد زنان مبتلا به این بیماری پیش از ۴۰ سالگی مبتلا به دیابت یا پیش دیابت می شوند.

برخی از علائم تنبلی تخمدان شامل موارد زیر هستند
• وجود کیست های کوچک در تخمدان
• مقاومت به انسولین
• تستوسترون زیاد که موجب افزایش رشد موهای زائد، ریزش مو با الگوی مردانه و جوش در بدن می شود
• عدم تخمک گذاری
• افزایش وزن در ناحیه شکم و پهلو
• تیره شدن پوست در نواحی گردن، بازوها، سینه ها و ران ها
• اسکین تگ در زیر بغل و ناحیه گردن
• درد در ناحیه ران
• اضطراب یا افسردگی
• آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب

 

بارداری با تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان و باروری

برخی زنان ممکن است تا هنگامی که قصد بارداری نداشته باشند متوجه وجود این بیماری در خود نشوند. اما اگر برای بیشتر از یک سال است که برای باردار شدن تلاش کرده اید و موفق نبوده اید، بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.

پزشک می تواند به شما برای باردار شدن کمک کند. روش های متفاوتی مانند کاهش وزن، ورزش، رژیم غذایی سالم و برخی دارو ها می توانند احتمال بارداری شما را افزایش دهند. ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، باردار شدن را برای زنان دشوارتر می کند که ناشی از عدم تعادل بین هورمون ها است.
زنان مبتلا به تنبلی تخمدان احتمالا دارای اضافه وزن هستند و ممکن است که لازم شود که از روش های باروری دیگری مانند IVF، IUI یا دیگر موارد استفاده کنند. حدود ۶۰ درصد زنان مبتلا به این بیماری دارای اضافه وزن هستند و تقریبا ۱۴ درصد این بیماران باید از راه های دیگری بارور شوند.

تنبلی تخمدان و بارداری

زنان دچار تتنبلی تخمدان سه برابر دیگر زنان در معرض احتمال سقط جنین هستند. همچنین احتمال وقوع پره اکلامپسی (مسمومیت حاملگی)، دیابت بارداری، داشتن نوزاد بزرگتر از معمول و زایمان زودرس در این افراد بیشتر است که ممکن است منجر به زایمان سزارین یا دشواری در طی زایمان طبیعی شود. 

ریسک های مرتبط با بارداری در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان

برای زنان باردار، بیماری تنبلی ریسک های متعددی را در بردارد که شامل پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی هم برای مادر و هم برای جنین است. درمانی برای مسمومیت حاملگی وجود ندارد. اگر دچار مسمومیت حاملگی در طی بارداری شوید، باید تحت نظر دقیق پزشک قرار بگیرید. دیگر نگرانی های مرتبط با تنبلی تخمدان در مادران باردار، فشار خون بالای مرتبط با بارداری و دیابت بارداری است.
ابتلا به دیابت بارداری موجب بزرگ بودن نوزاد بیش از حد معمول می شود که می تواند منجر به مشکلاتی در طی زایمان طبیعی شود. برای مثال، کودکان بزرگتر از اندازه معمولا در خطر دیستوشی شانه هستند. در صورت بروز دیستوشی شانه، شانه نوزاد در حین زایمان گیر می کند، انقباضات رحمی کند شده و مادر از به دنیا آوردن سایر قسمت های بدن نوزاد ناتوان می شود.
بیشتر علائم تنبلی تخمدان در حین بارداری با دقت و نظارت پزشک قابل درمان هستند. اگر دچار دیابت بارداری شدید، انسولین ممکن است برای حفظ میزان قند خون شما لازم شود.

بارداری با تنبلی تخمدان
ریسک های تنبلی تخمدان برای نوزاد

متاسفانه ابتلای مادر به بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک، طی روند بارداری را دشوارتر می کند و نیاز به نظارت و بررسی دقیق تر مادر و جنین توسط پزشک در طی این دوران است.
ریسک های مرتبط با تنبلی تخمدان برای نوزاد به شرح زیر هستند:
• زایمان زودرس
• بزرگی بیش از حد نوزاد
• ریسک استنشاق مکونیوم (اولین مدفوع جنین)
• سقط جنین
• نمره آپگار کمتر (ارزیابی سلامت نوزاد در لحظه بدو تولد)
اگر نوزاد شما دختر باشد، ریسک ابتلای وی به بیماری تنبلی تخمدان تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.
زنان دچار تنبلی تخمدان به دلیل ریسک های در طی زایمان طبیعی، بهتر است که به شیوه سزارین زایمان کنند. 

تنبلی تخمدان و شیردهی

اگر این بیماری را دارید، ممکن است پس از بارداری باز نیاز به کنترل علائم آن داشته باشید. اما علائم و شدت آنها ممکن است متفاوت باشند. گاهی تغییرات هورمونی پس از بارداری و شیردهی می توانند علائم را تغییر دهند.
شیردهی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هیچ منعی ندارد حتی اگر مجبور به مصرف انسولین برای کنترل قند خون خود هستید. زنان مبتلا به دیابت بارداری در خطر ابتلا به دیابت نوع دو بیشتری به نسبت دیگر زنان هستند اما شیردهی می تواند این ریسک را کاهش دهد. شیردهی مزایای زیادی هم برای شما و هم کودک شما دارد

چرا PCOS تنبلی تخمدان باروری را تحت تاثیر قرار می دهد

تخمدان پلی کیستیک شامل تعداد زیادی کیست کوچک (بیشتر از حد طبیعی) است که درست در زیر سطح تخمدان واقع شده اند. این کیست ها کیسه یا ساک هایی هستند که تخمک در آن رشد پیدا می کند. در اغلب مواقع در تنبلی تخمدان با دلیل ایجاد اختلالات هورمونی، اجازه نمی دهد که این کیسه ها به درستی رشد و توسعه پیدا کرده و در نتیجه قادر به آزاد سازی تخمک ها نیستند و معنی اش این است که در مبتلایان به تنبلی تخمدان، تخمک گذاری به خوبی انجام نمی شود.

شایع ترین دلیل برای تاخیر در باروری در مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک این است که در اغلب مبتلایان به این بیماری تخمک گذاری نامنظم و غیرقابل پیش بینی بوده و حتی ممکن است تخمک گذاری برای شان اتفاق نیفتد. البته این خانم ها ممکن است در بعضی دوره ها تخمک گذاری داشته باشند ولی در بعضی از مبتلایان تخمک گذاری به طور کامل مختل می شود.

در سیکل های قاعدگی که بیش از ۳۵ روز طول می کشد احتمال بارداری بسیار اندک است ولی ممکن است که بعضی از مبتلایان به بیماری در طول یک سال فقط سه بار پریود شوند اما همچنان تخمک گذاری داشته باشند.

چگونه می توان با تنبلی تخمدان باردار شد

امروزه روش های بسیاری برای تقویت تخمک گذاری و به حداکثر رساندن شانس باردار شدن وجود دارد.

یکی از مهمترین گام هایی که مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک باید برای باردار شدن بردارند، کاهش وزن است. بسیاری از مبتلایان به تنبلی تمدان چاق یا دچار اضافه وزن هستند. در حالیکه از دست دادن ۵ تا ۷ درصد از وزن بدن طی ۶ ماه، در ۷۵ درصد موارد باعث بازگشت تخمک گذاری و تنظیم سیکل قاعدگی می‌شود. البته یادتان باشد اگر تنبلی تخمدان شما از نوع مقاوم به انسولین نباشد، این احتمال وجود دارد که فردی لاغر یا متناسب باشید و در نتیجه کاهش وزن کمک چندانی برای بارداری شما نخواهد بود.

داشتن شاخص توده بدن سالم (BMI) می تواند به تعادل سطح هورمون های بدن و کاهش سطح انسولین خون که اغلب در سندروم تخمدان پلی کیستیک رخ می دهد کمک می کند و محرک تخمک گذاری است.

لزوم کنترل وزن در مبتلایان به تنبلی تخمدان

دلیل اصلی ناباروری در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک اضافه وزن است. زنانی که چاق هستند یا اضافه وزن دارند، وضعیت هورمونی به هم ریخته تری نیز داشته و به همین خاطر تخمدان شان هم به اصطلاح تنبل تر است. بنابر این با کمی کاهش وزن و فعالیت بدنی می تواند مقاومت بدن نسبت به انسولین را مهار کرده و وضعیت هورمونی بدن را متعادل تر کرد.

در بسیاری از خانم های مبتلا به تنبلی تخمدان که سیکل قاعدگی شان نامرتب بوده یا اصلا پریود نمی شوند، کاهش وزن می تواند به از سرگیری سیر تخمک گذاری کمک کند. اگرچه حتی اگر با کاهش وزن تخمک گذاری آغاز نشود، شانس موفقیت درمان را بالا می برد.

 

بارداری با تنبلی تخمدان

چی بخوریم

در حال حاضر شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رژیم غذایی مناسب می تواند نقش مهمی در کمک به مبتلایان سندروم تخمدان پلی کیستیک و افزایش شانس بارداری و حفاظت از بارداری ایفا کند. زنان مبتلا به PCOS در معرض اختلال در حفظ تعادل قند خون و مقاومت به انسولین هستند. اما یک رژیم غذایی خوب، ورزش کردن به طور منظم، کنترل استرس و دریافت مواد مغذی به بازگرداندن تعادل هورمونی بدن کمک می کند.

دارودرمانی و جراحی

بر اساس دستورالعمل های موجود اکثر زنان مبتلا به PCOS قادر به باردار شدن هستند. داروهایی همچون کلومیفن سیترات و متفورمین جهت تحریک تخمک گذاری برای این دسته از خانم ها توصیه می شود و اگر پس از طی دوره درمانی با قرص بارداری اتفاق نیفتد، درمان با گنادوتروپین توصیه می شود که البته ممکن است در نتیجه این پروسه درمانی تخمدان شما بیش از حد تحریک شده و شانس تان برای دوقلوزایی چندبرابر بیشتر شود. اگر خانم مبتلا به تنبلی تخمدان در این مرحله نیز جواب نگرفته و باردار نشود، می تواند عمل جراحی لاپاراسکوپی تخمدان و آی وی اف را به عنوان گزینه های درمانی برای او پیشنهاد کرد. البته قبل از انجام این روش ها ممکن است پزشک معالج تان بخواهد لوله های فالوپ رحم را بررسی کند تا مبادا انسدادی وجود داشته باشد که بر سر راه درمان اختلال ایجاد کند.

چگونه حاملگی سالمی داشته باشیم

خانم هایی که مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک هستند در طی بارداری نیز ممکن است با ریسک بالاتری برای عوارضی همچون سقط، دیابت بارداری، پره اکلامپسی و بالا رفتن وزن جنین رو به رو باشند به همین خاطر توصیه می شود که این خانم ها در طی دوران بارداری نیز به طور کامل تحت نظر باشند و قند و فشار خون خود را به طور مرتب چک کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 4 = 1