استرس قبل بارداری بر وزن نوزاد

 استرس قبل بارداری بر وزن نوزاد

بسیاری از خانم‌ها قبل از اقدام به باردار شدن و حین بارداری دچار مشکلات و اختلالات روحی از قبیل استرس و اضطراب می‌شوند و نمی‌دانند که همین مشکل به ظاهر ساده هنگام تولد بر نوزاد آن‌ها تاثیر می‌گذارد.
هنگامی که مادران قبل یا حین دوران بارداری دچار استرس و فشارهای روحی می‌شوند، احتمال اینکه جنین آن‌ها با کمبود وزن به دنیا بیاید چند برابر می‌شود. در واقع هنگام تجربه استرس و اضطراب، بدن فرد هورمون استرس ترشح می‌کند. نام این هورمون کورتیزول یا همان هورمون استرس است. هنگامی که صبح‌ها ما از خواب بیدار می‌شویم، سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا است و همان طور که روز می‌گذرد، کم کم سطح آن پایین می‌آید. اما بر اثر استرس ممکن است سطح این هورمون کاهش نیابد و در طول روز بالا بماند.
از طرف دیگر، بالا بودن سطح هورمون کورتیزول در بدن سبب بروز مشکلات و بیماری‌های متفاوتی از جمله پیشرفت در سرطان، سخت شدن شریان‌های بدن و همچنین تولد نوزادی با وزنی بسیار کم می‌شود که ممکن است خطرناک باشد. در این صورت جریان خون کمتری به جنین می‌رسد و با کاهش میزان اکسیژن و مواد مغذی دریافتی سبب می‌شود او لاغرتر از حالت طبیعی به دنیا می‌آید.
بارداری خود فشار و استرس زیادی را به پدر و مادر وارد می‌کند‌ و اگر خود فرد نیز دچار اضطراب‌های شدید باشد ترشح این هورمون ۴ یا ۵ برابر می‌شود. علاوه بر این بالا بودن سطح هورمون کورتیزول در بدن مادر قبل و حین بارداری می‌تواند سبب شود کودک در آینده بیشتر به استرس واکنش نشان دهد و بیشتر دچار آن شود.

یکی از اثرات وجود استرس در بدن زنان باردار، داشتن وزن کم نوزادان آن ها در هنگام تولد است. در واقع، مادرانی که دچار استرس و اضطراب زیادی هستند، فاقد مکانیسم مقابله با این حالت بوده و ممکن است افزایش وزن در نوزادان آن ها بسیار کم باشد. به همین دلیل، پزشکان متخصص زنان و زایمان ادعا می کنند که وجود استرس بیش از حد در زنان باردار می تواند وزن نوزاد متولد نشده آن ها را تحت تاثیر خود قرار داده و سلامت این جنین ها را از بین ببرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here