جلوگیری از تعریق زیاد در دوران یائسگی

جلوگیری از تعریق زیاد در دوران یائسگی
 
در طی دوران یائسگی، ترشح کم هورمون استروژن بر دمای بدن اثر می گذارد و باعث گر گرفتگی خانم های یائسه می شود. لذا برای دفع گرمای اضافی بدن، رگ های خونی پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می کنند. با این کار احساس برافروختگی در فرد کم می شود. با ما تا پایان همراه باشید.
عرق کردن در خانم ها

گر گرفتگی و تجربه کردن چنین شرایطی در هر دوره‌ای از زندگی ممکن است اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی فرد عرق کرده و صورتی برافروخته و قرمز پیدا می‌کند.
اگر چه شرایط هورمونی خاصی می‌تواند باعث بروز این حالت شود، اما معمولاً یائسگی علت اصلی آن است. این مشکل کاملاً رایج و متداول بوده و ۳ نفر از هر ۴ زن در دوران یائسگی، این شرایط را تجربه می‌کنند.
 چنان چه به خوبی بتوانید این شرایط را تحمل کنید، نیازی به درمان نخواهد بود، اما اگر گر گرفتگی باعث اذیت و آزار شما شود، باید گزینه‌ های مختلفی را برای درمان در نظر داشت. البته به یاد داشته باشید که یافتن شیوه درمانی مناسب و موثر به زمان کافی نیاز دارد.

Prevent sweating during menopause
 علائم و نشانه‌ های گر گرفتگی

هنگامی که فرد دچار گرگرفتگی می‌شود ممکن است علائم خاصی را تجربه کند از جمله: احساس فشار در ناحیه سر، احساس گرمای خفیف تا بسیار شدید که در بدن و به خصوص صورت  پخش می‌شود، قرمز شدن رنگ پوست صورت، گردن و قسمت‌های بالای قفسه سینه، افزایش سرعت ضربان قلب، ‌تعریق زیاد و احساس سرما پس از اتمام حالت گرگرفتگی.
 البته در کنار این علائم و نشانه‌ها، به‌ ندرت ممکن است فرد احساس ضعف، خستگی و سرگیجه نیز داشته باشد.به خاطر داشته باشید که شرایط و علائم گرگرفتگی متغیر است. ممکن است شما چندین بار در طول روز این شرایط را تجربه کنید، یا فقط یک بار در چند هفته متوالی. ممکن است تمام ساعت‌های روز و شب عرق کرده و از گرما آزار ببینید و یا این‌که تنها کمی احساس گرما کنید.
با این‌ که این حالت‌ می‌تواند حتی تا نیم ساعت نیز ادامه پیدا کند، اما اغلب پس از چند دقیقه برطرف می‌شود.
 مشکلات خواب نیز یکی از عوارض ناخوشایند گرگرفتگی است. به طوری که بروز این حالت در طول شب می‌تواند فرد را از خواب بیدار کرده و در نتیجه به مرور زمان، وی را دچار بی‌خوابی کند. این اختلالات خواب همچنین می‌توانند سبب افسردگی و اضطراب فرد نیز بشوند.

Prevent sweating during menopause
 عوامل افزایش‌ دهنده خطر گرگرفتگی

همه زنان در دوران یائسگی چنین شرایطی را تجربه نخواهند کرد. البته هنوز مشخص نیست که چرا تنها برخی افراد دچار این حالت شده و دیگران مشکلی در این زمینه ندارند. اما طبق نظر متخصصان، عواملی وجود دارند که احتمال بروز این حالت را افزایش می‌دهند.
سیگار کشیدن یکی از این عوامل است. به طوری که زنان سیگاری بیشتر از دیگران با این حالت رو به‌ رو هستند.
 افراد چاق نیز بیشتر از سایرین این شرایط را تجربه می‌کنند.
در این زمینه فعالیت بدنی نیز مهم بوده و کسانی که تحرک کافی نداشته باشند، در دوران یائسگی بیشتر دچار این وضعیت می‌شوند.

 اقداماتی برای بهبود گرگرفتگی

اگر این حالت‌ ها خفیف باشند، خود فرد نیز می‌تواند با تغییراتی ساده برای بهبود آن ها اقدام نماید. بنابراین بهتر است در این شرایط دمای محیط را کنترل کرده و فضایی خنک ایجاد نمایید.
 همچنین می‌توانید هنگامی که احساس گرما شروع می‌شود، مقداری مایعات خنک بنوشید.
 علاوه بر این باید به مواد غذایی و نوشیدنی‌ها نیز دقت داشته و از خوردن مواد غذایی تند و دیگر موادی که سبب بروز این حالت می‌شوند، خودداری کنید.
 سیگار را نیز ترک کرده و با این کار نه تنها علائم گرگرفتگی را کاهش دهید، بلکه احتمال بروز بسیاری از بیماری‌ های جدی و مهم را نیز به حداقل برسانید.

Prevent sweating during menopause
تعریق شبانه در زنان یائسه

تعریق شبانه مشکلی است که در آن فرد موقع خواب، احساس گرما و حرارت زیاد می کند و در اثر این گرما، خیلی عرق می کند به طوری که بالش، ملحفه و تشک او از عرق خیس می شود و این تعریق زیاد در اثر گرمای هوای اتاق نیست. گرگرفتگی در اثر یائسگی می تواند در شب رخ دهد و باعث تعریق زیاد در زنان یائسه شود.

این موضوع یکی از علل شایع تعریق در زنان است. تعریق زیاد ناشناخته حالتی است که در آن بدن همیشه و بدون علت مشخصی، عرق زیادی تولید می کند.prevent-sweating-during-menopause

prevent-sweating-during-menopause

یائسگی مرحله ای از زندگی است که همه زنان آن را در میانسالی تجربه می کنند. این دوران زن را به لحاظ فیزیولوژیکی و روانی دچار بحران های عمیقی می کند. اما اگر او با علم روز همراه شود و سوار بر مرکب دانش پا به این عرصه بگذارد، به طور قطع علاوه بر حفظ سلامت جسمانی، قادر به حفظ سلامت روان خود نیز خواهد بود.

 
عوارض دوران قبل از یائسگی قطعا شدیدتر از علائم دوران یائسگی است. درواقع، در کوتاه مدت و شروع این دوران، کاهش ترشح استروژن عوارض بسیار شدید ایجاد می کند و فرد دچار تغییرات فشار خون، عصبانیت، زودرنجی و افسردگی می شود. عارضه دیگر بروز تغییرات وازوموتور است.

روش های حل مشکل تعریق شبانه زنان یائسه
تعریق شبانه در یائسگی امری طبیعی است که با استفاده از راهکارهایی میتوان آن را کاهش داد:
دمای اتاق نباید بیش از ۱۹ درجه سانتی گراد باشد

اگر چه تعریق های شبانه مربوط به عوامل هورمونی است و گرما تاثیر چندانی در قضیه ندارد، اما لازم است که دمای اتاق (حتی در زمستان نیز) بالای ۱۹ درجه نباشد. توصیه می کنیم قبل از رفتن به رختخواب، در و پنجره را باز کنید تا هوای اتاق عوض شود.

پارچه ی ملافه ها و رو بالشتی تان باید از جنس خوب (نخی وکتان) و بدون مواد مصنوعی (جنس نایلونی) باشد، چون مواد مصنوعی باعث تعریق بیشتر می شوند.

Prevent sweating during menopause

سویا و کتان:گیاهان جبران کننده تغییرات هورمونی

گیاهانی مانند سویا، میوه ی رازک، کتان و مریم گلی دارای فیتواستروژن هستند که به تسکین علائم یائسگی کمک می کند. البته باید حواستان باشد که میزان فیتواستروژن دریافتی نباید بیش از یک میلی گرم در ازای هر کیلوگرم وزن بدن باشد. به عنوان مثال اگر ۶۰ کیلوگرم باشید، نباید روزانه بیش از ۶۰ میلی گرم فیتواستروژن دریافت کنید، بویژه اگر در برنامه ی غذایی خود سویای زیادی مصرف می کنید.

Prevent sweating during menopause
گیاه مریم گلی نیز برای کاهش تعریق بیش از حد مفید است. می توانید از دم کرده ی این گیاه میل کنید.
توصیه می کنیم این گیاهان را طبق دستور عطار امتحان کنید. اگر بعد از دو تا سه ماه هیچ تاثیر و بهبودی مشاهده نکردید،گیاه دیگری امتحان کنید، چون بدن هر کسی واکنش خاصی نسبت به گیاهان مختلف نشان می دهد.

فعال تر باشید

اگر از نظر جسمی و روحی فعال تر باشید، کمتر دچار علائم یائسگی خواهید شد. نتایج پژوهش ها نشان می دهد فعالیت های بدنی منظم می تواند باعث کاهش حالت گرگرفتگی و تعریق های شبانه شود.

مهم این است که شما به طور منظم فعالیت بدنی داشته باشید.بهتر است هر هفته حداقل سه مرتبه و به هر بار به مدت ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید. سیگار را ترک کنید. مصرف دخانیات زمان شروع یائسگی را حداقل سه سال به جلو می اندازد و باعث تشدید علائم آن می شود.

 

در نوشیدن چای یا قهوه زیاده روی نکنید

نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۴ و در مجله ی Menopause به چاپ رسیده است نشان می دهد که مصرف زیاد قهوه باعث افزایش حالت گرگرفتگی و تعریق شبانه در خانم های یائسه می شود.در واقع قهوه یک نوشیدنی داغ است که با سرعت زیاد دمای بدن را بالا می برد و حالت گر گرفتگی و تعریق شبانه را افزایش می دهد. البته باید بدانید که این نوشیدنی، بر خلاف الکل باعث ایجاد تغییر در میزان هورمون استروژن نمی شود.

Prevent sweating during menopause
درمان را از پیش از یائسگی آغاز کنید

تعریق شبانه مخصوص دوران یائسگی نیست، بلکه از دوره ی قبل از یائسگی شروع می شود. در واقع خانم ها هشت سال قبل از شروع دوره ی یائسگی و حتی گاهی از ۳۵ یا ۴۰ سالگی دچار مشکل تعریق شبانه می شوند. در چنین مواردی باید تا حد امکان از مصرف داروهای هورمونی جایگزین پرهیز کرد.

در عوض اگر نیازی به جلوگیری از بارداری باشد، استفاده از قرص های استرو-پروژستاتیو و یا پروژستاتیو به تنهایی، برای تنظیم عادت ماهانه (در صورت بروز فاصله های طولانی مدت) و کاهش علائم مفید خواهد بود. مصرف برخی مکمل ها و فیتواستروژن ها با دوز مناسب بنابه دستور پزشک متخصص نیز برای کاهش علائم و تعریق های شبانه کارساز است.
 کاهش عوارض یائسگی با گیاهان دارویی

-کرفس، کنگر، کدو، بامیه : تهیه خورش هر یک از این گیاهان و یا مصرف آن به اشکال دیگر تا حد زیادی گر گرفتگی را کاهش می دهد.

-میوه های قرمز رنگ مانند شاه توت، گیلاس، آلو و… می تواند تعریق را کاهش دهد.
-مصرف داروهای گیاهی مانند دم کرده گیاهان خانواده زالزالک مانند سرخ ولیک، کیالک، قره قاط، برگ درخت انگور، کاسنی و برگ چنار مفید است.
سازمان بهداشت جهانی مصرف دمنوش نسترن را پیشنهاد می کند که علاوه بر کاهش تعریق و گر گرفتگی سرشار از ویتامین C و آنتوسیانین است و مانع از بروز و عود واریس می شود؛ به همین دلیل به آن دمنوش سلامت گفته می شود. بگذارید ۷-۵ میوه نسترن با یک لیوان آب جوش ۲۰ دقیقه دم بکشد و سپس مصرف کنید.
میوه نسترن نباید پودر شود زیرا پرزهای داخل آن حساسیت زاست. 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

30 − 23 =