جلوگیری از بارداری خارج رحم، چگونه ممکن است؟

برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم، شما کاری نمی توانید انجام دهید، اما راه هایی برای کاهش عوامل خطر شما وجود دارد.
یک بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در یک محل خارج از رحم جا گرفته است، و این اتفاق بیشتر در یکی از لوله های فالوپی رخ می دهد. این نوع بارداری نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد و اگر بیش از حد درمان نشده طول بکشد، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم، شما کاری نمی توانید انجام دهید، اما راه هایی برای کاهش عوامل خطر شما وجود دارد. اگر بارداری خارج از رحم داشته باشید، دریافت درمان مناسب می تواند خطر ابتلا به عوارض را کاهش دهد.
خطرات بارداری خارج از رحم
۱- ریسک مبتلا شدن به بیماری های مقاربتی را کاهش دهید
عفونتهای منتقل شونده از راه مقاربتی (STIs) مانند گونوره یا کلامیدیا احتمال شانس ابتلا به حاملگی خارج از رحم را افزایش می دهند. اگر خطر ابتلاء به یکی از این بیماری ها را کاهش دهید، ممکن است خطر ابتلا به بارداری خارج از رحم را نیز کاهش دهید.
تعداد شریک های جنسی خود را محدود کنید تا خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهید.
در طول رابطه جنسی همیشه از کاندوم استفاده کنید تا خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.
۲- برای درمان عفونت ها سریعا اقدام کنید
اگر شما به یک عفونت مقاربتی مبتلا شده اید، مهم است که سریعا آن را درمان کنید. هرچه زودتر درمان شوید، احتمال این که التهاب ایجاد کنید که ممکن است به سیستم تولید مثل شما آسیب برساند و خطر ابتلا به حاملگی های خارج رحمی را افزایش دهد کمتر است.
علائم معمول عفونت های مقاربتی شامل درد شکمی، ادرار دردناک، ترشحات واژن، خونریزی غیرطبیعی واژن، بوی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی است.
برخی از عفونت ها بدون علامت هستند. اگر شما از نظر جنسی فعال هستید، ایده خوبی است که به طور مرتب آزمایش شوید.
۳- سیگار کشیدن را ترک کنید
سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به بارداری خارج از رحم را افزایش دهد. سیگار را قبل از اینکه  سعی کنید تا باردار شوید ترک کنید.
هر چه بیشتر سیگار بکشید، خطر ابتلا به حاملگی خارج رحمی بالاتر خواهد بود، بنابراین اگر شما نمی توانید سیگار را ترک کنید، حتی کاهش تعداد سیگارهایی که می کشید ممکن است مفید باشد.
۴- بقیه عوامل خطر را بشناسید
عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است شما را در معرض خطر بالاتری برای ایجاد بارداری خارج از رحم قرار دهد. اگر هر یک از عوامل خطرساز زیر به شما مربوط می شود، به ویژه هنگامی که مطمئن شدید باردارید یک پزشک را ملاقات کنید. زیرا شما قادر نخواهید بود که حاملگی طبیعی را از حاملگی خارج رحمی با استفاده از تست بارداری در خانه تشخیص دهید:
زنان دارای بارداری خارج از رحم قبلی
زنان حامله در حالی که دارای IUD هستند یا بعد از انجام جراحی بستن لوله ها (که هر دو بسیار نادر هستند)
زنان دارای اختلالات ساختاری لوله های فالوپی
زنانی که با مشکلات باروری مواجه هستند، به خصوص زنان درمان شده به وسیله فن آوری های کمکی تولید مثل (IVF، ART، و غیره)
زنانی که قبل از تولد در معرض ماده شیمیایی DES قرار گرفته اند ( این ماده آخرین بار در سال ۱۹۷۱ استفاده شد، پس این مشکل بسیار نادر است)
احتمال ابتلا به بارداری خارج از رحم در آینده را کاهش دهید
۱- اگر علائم حاملگی خارج از رحم را دارید، درمان شوید
مهم است که بلافاصله پس از بارداری خارج از رحم درمان شوید. هرچه زودتر درمان شوید، خطرات پیش آمدن عوارض را کمتر خواهید کرد.
علائم عادی بارداری خارج از رحم شامل پریود نشدن، درد کمر و شکم (می تواند در سمت راست یا چپ باشد)، گرفتگی، و خونریزی غیرطبیعی واژینال باشد.
اگر لوله فالوپ شما پاره شد، شما ممکن است علائمی مانند درد شدید شکم، درد شانه، فشار خون پایین، ضعف و فشار داخل رکتوم را تجربه کنید. این یک وضعیت اضطراری است که نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.
علائم اولیه بارداری خارج از رحم ممکن است همان علائم حاملگی طبیعی باشد، بنابراین مهم است که زودتر به پزشک مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که حاملگی شما به طور طبیعی پیش می رود.
۲- اگر امکان پذیر است از دارو درمانی به جای جراحی استفاده کنید
اگر بارداری خارج از رحم دارید، لازم است که دارو مصرف کرده یا جراحی را برای برداشتن حاملگی انجام دهید. اگر دارو مصرف کردن یک گزینه مناسب برای شما باشد، ممکن است این روش ترجیح داده شود، زیرا احتمال آسیب زدن به لوله های فالوپ کمتر است، که در آینده خطر ابتلا به بعضی از حاملگی های خارج از رحم را افزایش می دهد.
دارو تنها زمانی یک گزینه مناسب است که حاملگی خارج رحمی در اوایل بارداری تشخیص داده شود. دارویی که برای متوقف ساختن رشد سلول استفاده می شود، متوترکسات نامیده می شود. اگر متوترکسات مورد استفاده قرار گیرد، بیمار بایستی به طور منظم آزمایش خون بدهد و تحت نظر باشد. بنابراین شما باید برای ادامه دادن قرار ملاقات هایتان با پزشکتان متعهد باشید.
متوترکسات می تواند عوارض جانبی مانند سوء هاضمه، اسهال، و تهوع را ایجاد کند.
اگر متوترکسات مصرف کردید، از قرص جلوگیری از بارداری برای حداقل سه ماه استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض متوترکسات ممکن است به فرزند به دنیا نیامده شما آسیب برساند.
جراحی گاهی اوقات بهترین گزینه است، بنابراین همیشه به توصیه پزشک خود گوش دهید. جراحی توسط لاپاروسکوپی انجام می شود (از طریق برش های کوچک) و تنها به ندرت از طریق لاپاروتومی (برش بزرگ) انجام می شود.
۳- درد شکمی ادامه دار را به پزشکتان اطلاع دهید
اگر درد شکمی دارید که پس از درمان بارداری خارج از رحم از بین نمی رود، بلافاصله  به پزشک خود بگویید. این ممکن است نشانه ای از عفونت باشد که اگر درمان نشود می تواند شانس ابتلا به حاملگی خارج از رحم شما را افزایش دهد.
۴- حاملگی های بعدی را تحت کنترل و نظارت داشته باشید
در حالی که برای پیشگیری از حاملگی خارج از رحم دیگر کار زیادی نیست که شما بتوانید انجام دهید اما شما می توانید حاملگی خارج از رحم بعدیتان را از داشتن عوارض شدید پیشگیری کنید. اگر در گذشته حاملگی خارج رحمی داشته باشید، به محض اینکه فکر کردید دوباره باردار هستید، باید پزشک خود را برای آزمایش خون و سونوگرافی ببینید. این می تواند به زودی تأیید کند که آیا حاملگی طبیعی است یا خیر.
اکثر زنانی که حاملگی غیرطبیعی داشتند، می توانند یک حاملگی نرمال را تجربه کنند، بنابراین امیدتان را از دست ندهید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here