پیشگیری از ورم و عفونت آپاندیس با طب ایرانی

برای پیشگیری از ورم و عفونت آپاندیس یا روده اعور لازم است به موارد زیر توجه زیادی داشت؛ بی‌شک انجام موارد زیر مانع از آپاندیسیت خواهد شد و نیاز به جراحی را رفع خواهد کرد:

ــ سبزی‌های مرزه، ریحان و ترخون را در سبد سبزیجات خود بگنجانید؛ این گیاهان عفونت‌زدا و ضدتورم بوده و مانع از عفونت لوله گوارش خصوصاً در روده بزرگ و روده اعور می‌شود.

ــ هفته‌ای یک بار و حداقل ماهی یک بار، سوخاری‌شده سه عدد گردو همراه با یک قاشق مرباخوری پودر گیاه صعتر یا آویشن میل شود؛ به این صورت که گردو با پوست چوبی آن را روی شعله نگهداشته تا حدی که پوسته چوبی گردو کاملاً بسوزد سپس گردو را خارج و با آویشن کاملاً در دهان جویده و میل کنید.

ــ هر شب موقع خواب ۱۴ تا ۱۹ عدد تخم سیاهدانه را کاملاً در دهان جویده و میل کنید؛ بهتر است تخم سیاهدانه از چند شب قبل از مصرف در مقداری سرکه سیب یا سرکه انگور طبیعی خیسانده شود.

ــ صبح ناشتا به‌تعداد ۲۱ عدد مویز یا ۳ عدد رطب میل شود؛ بهتر است تا یک ساعت بعد از خوردن این موارد چیزی میل نکنید حتی آب آشامیدنی.

ــ هفته‌ای یک بار و حداقل ماهیانه یک بار به‌اندازه یک نخود، کندر خوراکی یا مصطکی یا مقل ازرق خوراکی همانند آدامس در دهان بجوید و عصاره‌اش را قورت دهید.

اثر گردو بر روده اعور

در میان مواد خوراکی، گردو جزو خوراکی های تقویت کننده روده اعور است. با توجه به این نکته که اکثر مشکلات روده اعور نتیجه ضعیف شدن ناگهانی یا تدریجی آن است، در بخش پیشگیری و درمان همواره باید تقویت روده اعور مدنظر باشد و چون در بسیاری از مواقع، مراحل اولیه بیماری های روده اعور بدون علامت مشخصی است، باید به فکر چاره ای بود که ما را از خطر بیماری های روده اعور حفظ کند.

بسیاری از بیماری های شکمی که تحت عنوان بیماری های حاد شکمی قرار دارند، از لحاظ علامت با التهاب و تورم روده اعور مشترک اند. و همین امر سبب شده است تا بسیاری از بیماران به مرحله جراحی و گاهی فوت برسند.

کسانی که می خواهند از درد بیماری های روده اعور در امان بمانند باید در انتخاب غذا دقت کنند. یک غذای مناسب دستگاه هاضمه، علایمی دارد که معمولاً بعد از مصرف آن مشخص می شود.

مربای گردو: در تقویت و درمان روده اعور به وسیله مربای گردو لازم است تا هر فرد در طول ماه ۵ روز مربای گردو میل کند. روش مصرف مربای گردو از این قرار است:

هر روز تا پنج روز صبح ناشتا ابتدا دندان ها را با مسواک تمیز کرده سپس با غرغره کردن حلق را پاک سازی می کنند. بعد از انجام این اعمال مقدار پنج عدد از گردوی پرورده در عسل یعنی مربای گردو را یکی یکی در دهان نهاده و به خوبی می جوند و فرو می برند.

دستور تهیه مربای گردو: مربای گردو را به دو روش تهیه می کنند. یک روش تهیه مربای گردو از چغاله گردو است یعنی وقتی که پوست سبز تشکیل شده است ولی پوست خشبی آن هنوز تشکیل نشده باشد و در روش دوم وقتی هر دو پوست گردو تشکیل شده باشند که در این صورت باید مغز گردو را از هر دو پوست جدا کرد.

چگونه گردو را برای مرباشدن آماده کنیم: ابتدا باید تلخی را از گردو گرفت برای این کار باید گردوها  را در ظرف حاوی آب نمک قرار داد و یک روز در میان آب نمک را تجدید کرد. تا زمانی که دیگر در هنگام چشیدن تلخی حس نشود. حال باید گردوها را با یک مشت جو در قدری آب و عسل به قدری جوشاند تا جوها پخته شوند. سپس گردوها را جدا کرده و در ظرفی بچینند و به قدری عسل روی آن بریزند که آن را بپوشاند. هر سه روز یک بار بررسی کنند چنانچه عسل از قوام افتاده باشد روی حرارت ملایم آن را به قوام آورند. باید مراقب باشند عسل به درجه جوش نرسد.

درمان خانگی برای آپاندیسیت:


روغن کرچک

روغن کرچک درمان  موثر  خانگی برای آپاندیسیت استروغن کرچک می تواند انسداد والتهاب را کاهش دهد، و  خوراکی  هم مصرف می شود   یبوست  حرکات روده را بهبود می دهد.دراز بکشید در محل درد روغن کرچک مالیده و رویش حوله کهنه قرار دهید  این کار را ۳ بار در هفته بمدت ۲-۳ ماه انجام دهید.

سیر

سیر پتانسیل ضد التهابی است که به درمان آپاندیسیت و کاهش التهاب و درد کمک می کند.هر روز  ۲ تا ۳ حبه سیر خام با معده خالی  بخورید یا اینکه از سیر در پخت و پز استفاده کنید.کپسول سیر را هم پس از مشورت با پزشک استفاده کنید.
زنجبیل
با توجه به خواص ضد التهابی آن، زنجبیل به درمان آپاندیسیت کمک می کنداین می تواند درد و التهاب  و تهوع را کاهش  دهد.    ۲ یا ۳ بار در روز چای زنجبیل بنوشیدبرای آماده سازی چای زنجبیل،۱ قاشق چای خوری از رنده شده زنجبیل در یک فنجان آب جوش به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار دهید شکم خود را با روغن زنجبیل چند بار در روز ماساژ دهید.همچنین می توانید کپسول زنجبیل را پس از مشورت با پزشک استفاده کنید
دانه شنبلیله
دانه شنبلیله در درمان آپاندیسیت موثر است. این دانه ها  از تجمع  موکوس اضافی در روده ها جلوگیری کرده ، در نتیجه به کاهش درد کمک می کند۲ قاشق چای خوری دانهشنبلیله به ۱ فنجان آب بریزید تا بجوشد، سپس روی حرارت کم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه می جوشانیم.
این جوشانده  ولرم  را یک بار در روز بنوشید. همچنین میتوانید از دانه شنبلیله در پخت و پز برای کاهش درد و التهاب استفاده کنید
لیمو 
لیمو همچنین در درمان آپاندیسیت بسیار مفید است. آب مرکبات طبیعی بخصوص  لیمو به تسکین درد و جلوگیری از سوء هاضمه و یبوست کمک میکند. علاوه بر این، ویتامین C در لیمو سیستم ایمنی بدن را بالا برده و عفونت را کاهش میدهدآب یک عدد لیمو را گرفته و با مقدار مساوی از عسل مخلوط کرده چند بار در روز این مخلوط را می نوشیم. هر روز برای چند هفته بنوشید
اگر بیمار آپاندیسیت  تب دارد، ریحان گیاه موثر برای پایین آوردن درجه حرارت بدن است. علاوه بر این، ریحان درمان خوبی برای سوء هاضمه و گاز روده است.برای کاهش تب،  تعدادی برگ ریحان و ۱ قاشق چای خوری زنجبیل رنده شده در ۱ فنجان آب  ریخته در حرارت گذاشته با آب آن نصف شود  کمی عسل ریخته. 

 این چای ۲ بار در روز به مدت چند روز می نوشیم برای خلاصی از گاز روده مخلوط ۵ برگ ریحان خرد شده، ¼ قاشق چای خوری نمک دریا و کمی پودر فلفل سیاه در ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری ماست ساده ریخته  دوبار در روز مصرف میکنیم 
شما همچنین می توانید هر روز  ۳ تا ۴  برگ ریحان خام بخورید

نعنا
نعنا یکی دیگر از درمان خانگی موثر برای آپاندیسیت است می تواند گاز  روده و همچنیناستفراغ و حالت تهوع را درمان کند. نعنا همچنین درد به آپاندیسیت را کاهش میدهد۱ قاشق غذا خوری از برگ نعناع تازه به یک فنجان آب جوش  ریخته بمدت ۵ تا ۱۰ دقیقه شیب دارجوشانده و چای نعناع درست میکنیم.
کمی عسل می ریزیم این چای  ۲ یا ۳ بار در روز برای چند هفته می نوشیم. برای جلوگیری  از تهوع و استفراغ، برگ نعناع تازه می جویم.
جینسنگ
با توجه به خواص ضد التهابی آن، جینسنگ نیز در کاهش التهاب و درد  آپاندیسیت بسیار موثر است.   ۶ تا ۸ برش نازک از جینسنگ به ۳ فنجان آب جوش بریزید و بمدت ۱۵ دقیقه در حرارت کم می جوشانیم.کمی عسل می ریزیم می گذاریم سرد شود. این چای جینسنگ دو بار در روز به مدت چند ماه می نوشیم

خوردن غذاهای  غنی از فیبر

یبوست ممکن است  باعث التهاب آپاندیسشود، بنابراین  رژیم غذایی غنی از فیبر  توصیه می شود.

خوردن غذاهای با فیبر بالا مانند لوبیا، خیار، گوجه فرنگی،لبو، هویج، کلم بروکلی، نخود فرنگی، برنج قهوه ای، آلو، جوانه گندم، دانه کدو تنبل، تخمه آفتابگردان، و سایر میوه های تازه سبزیجات برگ سبز توصیه می شود.

افزایش مصرف مایعات

آب آشامیدنی

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز نیز برای درمان آپاندیسیت مفید می باشد. مصرف کافی آب مانع از یبوست می شود.

آب گرم  برای سلامت بیماران مبتلا به آپاندیسیت  خوب است.  مقدار آب مورد نیاز  از فردی به فرد دیگر متفاوت است، هر زمان که تشنه هستید آب بنوشید یا از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید. در صورت امکان،  مواد غذایی جامد را کاهش داده و مایعات زیاد بنوشید

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

39 + = 47