ممنوعیت های اوایل بارداری، ادامه دار است؟

در اینجا به چند سوال رایج در حوزه زیبایی و پزشکی پاسخ داده‎ایم.
 بارداری دوره حساس و مهمی است. بسیاری از خانم ها حتی قبل از بارداری و به محض آنکه تصمیم به باردار شدن می گیرند، سعی می کنند تمام جوانب را بررسی کنند و بسنجند تا بارداری سالمی را پشت سر بگذارند.
برخی هم آنقدر نگران می شوند که در مورد همه چیز سوال دارند. بین پیامک های «سلامت»، سوال های بسیاری در مورد دوران بارداری به دستمان رسیده است که تلاش کردیم در گفت وگو با دکتر شهرزاد زاده مدرس، متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و رئیس بخش نازایی بیمارستان مهدیه، به آنها پاسخ دهیم.
آیا می توان به صورت طبیعی دوقلو باردار شد؟
دوقلو باردار شدن به ژنتیک خانم بستگی دارد. اگر در نزدیکان او کسی دوقلو باردار شده باشد، احتمال دوقلو باردار شدنش وجود دارد در غیر این صورت، این احتمال بسیار ضعیف است.
متاسفانه این روزها زوج ها با مصرف قرص های محرک تخمک گذاری تلاش می کنند با تحریک تخمک گذاری چندقلو باردار شوند. این کار بسیار اشتباه است و کسانی که تخمدان های طبیعی دارند، دچار عارضه می کند.
فقط زوج هایی مجاز به مصرف این داروها هستند که مشکل ناباروری دارند؛ یعنی طی یک سال هفته ای ۲ تا ۳ بار بدون پیشگیری رابطه زناشویی دارند و بچه دار نمی شوند.
متخصص زنان که در زمینه ناباروری فعالیت دارد، پس از مشاوره با این زوج ها نوع داروها را تعیین می کنند. مصرف این نوع داروها احتمال دوقلوزایی را هم افزایش می دهد.
آیا می توان در بارداری از مسهل استفاده کرد؟
چون بیشتر خانم ها در بارداری دچار تشدید یبوست می شوند. البته الزاما در دوران بارداری این مشکل تشدید نمی شود اما خانمی که زمینه یبوست و هموروئید دارد و رژیم غذایی مناسبی را دنبال نمی کند، قطعا در دوران بارداری دچار تشدید یبوست و هموروئید خواهدشد.
بهترین راه انتخاب رژیم غذایی مناسب، دریافت کافی مایعات و پیاده روی است. استفاده از مسهل تا جای ممکن بهتر است محدود شود.
آیا هر خانمی که زایمان طبیعی دارد، دچار بواسیر خواهد شد؟
نه، این موضوع صحت ندارد و ناشی از نگرانی بی مورد افراد و مخصوص این دوره زندگی یعنی بارداری است.
آیا برقراری رابطه زناشویی در ۳ ماهه اول و سوم بارداری ممنوع است؟
ببینید، منع مطلق از برقراری رابطه زناشویی در این ماه ها وجود ندارد، گرچه اگر خانمی سابقه سقط و خونریزی داشته، بهتر است تا جای ممکن از انقباض رحم به دنبال ارگاسم پیشگیری کند.
در ۳ ماهه نخست، برای خانمی که بارداری طبیعی دارد منع برقراری رابطه زناشویی وجود ندارد. در ۳ ماهه دوم نیز این رابطه مشکلی ایجاد نمی کند، اما مطالعات نشان داده رابطه زناشویی در اواخر دوران بارداری، زجر جنینی را افزایش می دهد.
منظور از زجر جنینی، دفع مکونیوم و اختلالات ضربان قلب جنین است. داشتن وضعیتی که در آن رحم تحت فشار نباشد و خانم در وضعیت مطلوب و آرامش باشد، در تمام دوران بارداری اهمیت دارد.
آیا خانمی که سنگ کلیه دارد، می تواند بدون مشکل باردار شود؟
در صورتی که سنگ کلیه انسداد ایجاد نکرده و فعالیت کلیه طبیعی باشد، بارداری منعی ندارد و معمولا طی بارداری مشکلی بروز نمی کند حتی چون هورمون های بارداری مخصوصا پروژسترون باعث اتساع سیستم ادراری می شود، ممکن است سنگ خود به خود دفع شود.
البته اگر خانمی از وجود سنگ باخبر است، باید قبل از اقدام به بارداری با پزشک متخصص کلیه مشورت کند. در دوران بارداری هم باید مراقب عفونت ادراری باشد و تحت نظر پزشک مرتب آزمایش ادرار بدهد.
آیا نشستن در وان در دوران بارداری ممنوع است؟
می گویند این کار در بارداری باعث عفونت می شود!
نه، صحت ندارد. این کار هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
آیا رنگ و مش یا فرکردن مو در این دوران قدغن است؟
واقعیت این است که مطالعه ای به صورت جدی در این زمینه انجام نشده و آماری وجود ندارد اما به هر حال هرچه در دوران بارداری کمتر در معرض مواد شیمیایی باشید، بهتر است.
مخصوصا رنگ موهای حاوی آمونیوم می تواند مضر باشد. در برخی شرایط، لازم است خانم موهایش را رنگ کند و این کار مایه آرامش او است. نمی گویم به طور مطلق انجام این کار مضر است و نباید انجام شود اما تا جای ممکن باید تعداد دفعات را کاهش داد و از رنگ های بدون آمونیوم استفاده کرد.
منظور از مش کردن اگر رنگ کردن تکه ای مو باشد، چون تماس مستقیم با پوست سر ندارد، شاید عوارض کمتری داشته باشد اما در مورد نوع عوارضی که ممکن است این مواد بر روند زایمان یا سلامت جنین داشته باشد، اطلاعاتی در دست نیست.
آیا رانندگی در دوران بارداری مجاز است؟
در شرایطی که رحم هنوز بزرگ نشده، رانندگی با کمربند ایمنی مشکلی ایجاد نمی کند اما وقتی رحم بزرگ شد، مخصوصا در ۳ ماهه سوم، ممکن است به جنین صدمه برسد و بهتر است خانم باردار پشت فرمان ننشیند.
وقتی شکم بزرگ است، می توان کمربند را زیر شکم قرار داد تا فشاری به رحم وارد نکند. خانم باردار نباید به حدی پشت فرمان بنشیند که احساس خستگی کند

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here