خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید

خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید

نی نی تایم: جلوگیری از سرطان سینه با عادت­‌های سالم آغاز می­‌شود مانند عدم مصرف الکل و فعالیت جسمانی. اگر شما نگران ابتلا به این سرطان هستید، پس بهتر است بدانید اقدامات مهمی وجود دارند که بتوانید خطر ابتلا به سرطان سینه را به حداقل برسانید. برخی از عوامل خطرآفرین مانند تاریخچه خانوادگی قابل تغییر نیستند اما تغییر روش زندگی در جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه مفید است.با این مطلب همراه باشید تا با عوامل خطر ساز ابتلا به سرطان سینه بیشتر آشنا شوید.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه چه باید کرد؟

در مطالعات مختلف بیان شده است تغییر سبک زندگی باعث کاهش خطر ابتلا به این سرطان شده است حتی در خانم‌­هایی که احتمال بروز سرطان در آن ها وجود داشت. در ادامه نکته­‌های علمی و عملی برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان گردآوری شده­‌اند. با ما همراه باشید.

۱٫ مصرف الکل را قطع کنید. هر چه بیشتر الکل مصرف کنید خطر سرطان بیشتر می­‌شود.

۲٫ سیگار و دود را کنار بگذارید. رابطه نزدیک و مستقیم سرطان سینه و دود در تحقیقات مختلف اثبات شده است مخصوصاً در خانم‌­های یائسه، همچنین پرهیز از دود برای سلامت کلی بدن مفید است.

۳٫ وزن را کنترل کنید. چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل خطر آفرین انواع سرطان است.

۴٫ همیشه فعال باشید. فعالیت­‌های جسمانی باعث حفظ وزن سالم و جلوگیری از سرطان می­‌شود.

۵٫ شیردهی یکی از عوامل جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه است. هرچه زمان شیردهی بیشتر باشد اثرات پیشگیرانه آن بیشتر است.

۶٫ دوز و طول درمان با هورمون­‌های مختلف را محدود کنید. هورمون درمانی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می­‌دهد. بهتر است درمان را با روش­‌های غیر هورمونی ادامه دهید در غیر اینصورت باید از دوز پایین داروهای هورمونی استفاده کنید.

۷٫ از محیط­‌های آلوده به اشعات رادیواکتیو دوری کنید. هر چند به تحقیقات بیشتری نیاز است اما برخی مطالعات ادعا می­‌کنند رابطه­‌ مستقیمی بین درمان با اشعات مختلف و انواع سرطان وجود دارد.

آیا رژیم غذایی سالم از سرطان سینه جلوگیری می­‌کند؟

رعایت رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان­‌ها را کاهش می­‌دهد مانند دیابت، بیماری قلبی و سکته. برای مثال خانم­‌هایی که رژیم مدیترانه­‌ای که با روغن زیتون سالم و مخلوط آجیل ممکن است خطر کمتری در ابتلا به این سرطان داشته باشند. رژیم مدیترانه­‌ای بر غذاهای گیاهی مثل میوه و سبزیجات، غلات کامل، آجیل و غیره تمرکز می­‌کند. چربی سالم مانند روغن زیتون، کره و ماهی در این رژیم از جایگاه خاصی برخوردارند.

هر چند در مورد تأثیر مواد غذایی مختلف در جلوگیری از سرطان سینه به تحقیقات زیادی نیاز می­­‌باشد اما مواد غذایی مثل سالمون، روغن زیتون، جعفری، قهوه، آلو، هلو، میوه‌های نارجی رنگ، خانواده لوبیا، گردو، انار، سیر، خانواده توت‌ها، چایی سبز، زردچوبه، سیب برای پیشگیری این سرطان مفید هستند.

آیا رابطه­‌ای بین قرص­‌های پیشگیری از حاملگی و سرطان سینه وجود دارد؟

برخی از تحقیقات مدعی هستند قرص­‌های پیشگیری از حاملگی مخصوصاً آنهایی که دوز بالای استروژن دارند تا حدودی خطر ابتلا به این سرطان را بالا می­‌برند مخصوصاً در خانم­های جوان. بهتر است همیشه علائم سرطان سینه را ارزیابی کنید. اگر متوجه شدید هر گونه تغییری در سینه‌­ها ایجاد شده است مانند بروز هر گونه غده و تغییرات پوست، به دکتر متخصص مراجعه کنید. همچنین با دکتر متخصص در مورد زمان شروع ماموگرافی و دیگر عوامل تشخیصی مشورت کنید.

عوامل خطر آفرین سرطان سینه

هر خانمی باید عواملی که باعث بروز و ابتلا به سرطان سینه می­‌شوند را بشناسد و سبک زندگی خود را برای کاهش خطر ابتلا به این سرطان تغییر دهد. سبک زندگی سالم باعث افزایش قدرت، سلامتی، اعتماد به نفس، داشتن روحیه خوب و در نهایت به حداقل رساندن خطر انواع سرطان می‌شود. عوامل خطر آفرین سرطان سینه به اختصار در ادامه توضیح داده شده‌اند. با مطالعه این لیست یاد می‌گیرید چگونه عوامل خطر آفرین را در زندگی خود به حداقل برسانید. اگر یک عامل قابل تغییر نیست مانند ژنتیک، شما می‌توانید اقدامات پیشگیرانه مهمی را یاد بگیرید تا خطر را به حداقل ممکن برسانید.

خطرات دائمی و اثبات شده:

 جنس و سن

بزرگترین عامل خطر ابتلا و توسعه این سرطان ، زن بودن است. مانند دیگر بیماری‌ها، خطر ابتلا به این سرطان با افزایش سن بیشتر می‌شود. در میان سه زن مبتلا شده، دو زن در رده سنی ۵۵ سال و بالاتر قرار دارند.

 تاریخچه خانوادگی

خانم‌هایی که سابقه سرطان سینه در خانواده آنها وجود داشته است خطر بیشتری در ابتلا به سرطان سینه دارند. اگر اقوام نزدیک شما (خواهر، مادر، دختر و …) دارای این نوع سرطان هستند پس خطر شما دو برابر می‌شود.

 ژنتیک

به نظر می‌رسد ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان سینه به وراثت ربط دارد. این روش از طریق ژن‌های غیرمعمول و ناقص که از والدین به کودکان منتقل می‌شوند، ایجاد می‌شود.

 سابقه قبلی سرطان سینه

اگر علائم سرطان را داشته باشید یا قبلاً سرطان در یک سینه ایجاد شده باشد، ۳ تا ۴ برابر احتمال بروز و توسعه سرطان در سینه دیگر وجود دارد یا حتی ممکن است در قسمت‌های دیگر همان سینه مبتلا شده دوباره سرطان ایجاد شود. این خطر با خطر اصلی مبتلا شدن فرق دارد و به اصلاح خطر بازگشت (risk of recurrence) نامیده می‌شود.

 تشعشع و پرتو افشانی

اگر سابقه تشعتشع و پرتوافشانی اشعات مختلف به سینه برای درمان انوع مختلف سرطان‌ها (نه سرطان سینه) را دارید، نسبت به درصد متوسط خانم‌های جامعه خطر بیشتری در مبتلا شدن به این سرطان دارید. اگر در دوران جوانی از اشعات و لیزر برای درمان جوش و لکه‌های صورت و بدن استفاده کرده باشید در بزرگسالی و میان سالی درصد خطر ابتلای شما به این سرطان افزایش می‌یابد.

 نژاد

زنان سفید پوست نسبت به زنان سیاه پوست بیشتر به این سرطان مبتلا می‌شوند.

 اضافه وزن و چاقی

مقایسه اجمالی در خانم‌های مبتلا شده به سرطان سینه مشخص می‌کند درصد خانم‌های چاق نسبت به خانم‌های لاغر و وزن استاندارد بیشتر است. این اتفاق مخصوصاً در سن میانسالی به بعد بیشتر اتفاق میافتد.

 تاریخچه بارداری

خانم‌هایی که دوره بارداری را کامل پشت سر نگذاشته باشند یا اولین فرزند آنها بعد از سن ۳۰ سالگی متولد شده باشند نسبت به خانم‌هایی که اولین بارداری آنها قبل از سن ۳۰ سالگی باشد بیشتر به این سرطان مبتلا می‌شوند.

 تاریخچه شیردهی

شیردهی خطر سرطان را کاهش می‌دهد مخصوصاً در خانم‌هایی که بیشتر از ۱ سال شیردهی را ادامه داده باشند.

 تاریخچه قاعدگی

خانم‌هایی که دوران قاعدگی را زودتر از سن ۱۲ سالگی تجربه کرده باشند خطر بیشتر ابتلا به این سرطان را دارند. این موضوع در مورد خانم‌هایی که بالاتر از سن ۵۵ سالگی وارد فاز یائسگی می‌شوند نیز صدق می‌کند.

. هورمون درمانی

تحقیقات مختلف اثبات کرده‌اند بروز سرطان سینه در خانم‌هایی که تحت درمان جایگزینی هورمون (HRT) قرار می‌گیرند بیشتر اتفاق میافتد.

 سایر موارد

مصرف الکل، دوری از ورزش، مصرف سیگار، کمبود ویتامین D، شغل‌های شبانه مانند پرستاری، کارگران کارخانه، دکترها که در طول شب در معرض نور هستند، تغذیه با مواد شیمایی و ناسالم، لوازم آرایش شیمیایی، کار در محل‌های آلوده به مواد شیمایی و سمی و غیره از عواملی هستند که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند.

برخی شرایط خوش خیم سرطان پستان

زنان مبتلا به بیماری های خوش خیم خاص پستان  با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان را مواجه هستند . برخی از این شرایط بیشتر به خطر ابتلا به سرطان پستان نزدیک می باشد تا چیزهای دیگر. پزشکان اغلب شرایط خوش خیم پستان را بطور کلی به ۳ گروه تقسیم کردند که بسته به چگونگی آنها این خطر تاثیر می گذارد.

ضایعات غیر پرولیفراتیو : این شرایط با رشد بیش از حد بافت پستان همراه نیست و بنظر نمی رسد که تحت تاثیر خطر ابتلا به سرطان پستان قرار بگیرد و یا اگر خطر موجود باشد بسیار کم و ناچیز است. آنها عبارتند از:

 • فیبروز ویا کیست های ساده ( این مورد به نام بیماری فیبروکسیتیک و یا تغییرات استفاده می شود)
 • هیپرپلازی خفیف
 • Adenosis ( غیر اسکلروزان )
 • مجرایی گشاد
 • تومور فیلودس (خوش خیم)
 • پاپیلومای تنها
 • چربی نکروز
 • فیبروز Periductal
 • سنگفرشی و apocrine متاپلازی
 • کلسیفیکاسیون مرتبط با اپیتلیال
 • سایر تومورهای خوش خیم ( لیپوم ، هامارتوم، همانژیوم ، نوروفیبروم ،adenomyoepthelioma )

ورم پستان (عفونت پستان) یک ضایعه نیست بلکه یک بیماری است که با رخ دادن آن میتواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

ضایعات پرولیفراتیو بدون atypia : این شرایط رشد بیش از حد سلول ها را درمجاری و یا لوبول بافت پستان نشان می دهد. آنها کمی خطر ابتلا به یک زن سرطان پستان ( ۱½ به ۲ بار نرمال ) را افزایش میدهد. 

برخی ازآنها عبارتند از:

 • هیپرپلازی داکتال معمول (بدون atypia )
 • فیبروآدنوم
 • adenosis اسکلروزه
 • چند تا papillomas (به نام papillomatosis )
 • زخم شعاعی

ضایعات پرولیفراتیو با atypia: در این شرایط رشد بیش از حد سلول های مجاری یا لوبول در بافت پستان وجود دارد که با برخی از سلول های طبیعی دیگر ظاهر می شود. آنها خطر ابتلا به سرطان پستان را قویتر می کنند و بالا بردن آن از ۳½ تا ۵ برابر بیشتر ازحد طبیعی است. این نوع از ضایعات عبارتند از:

 • هیپرپلازی داکتال غیر معمولی (ADH)
 • هیپرپلازی لوبولارغیر معمولی ( ALH )

زنان با سابقه خانوادگی سرطان پستان و یا هیپرپلازی آتیپیک یا هیپرپلازی در خطر بالاتر ابتلا به سرطان سینه هستند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد، نگاه کنید به شرایط غیر سرطانی پستان .

سرطان لوبولار ثابت (LCIS) سلولی است که مانند سلولهای سرطانی می باشد و در قسمت لوبول غدد تولید شیر در پستان رشد می کند، اما آنها از طریق دیواره لوبول رشد نمی کنند. LCIS​​(همچنین نئوپلازی لوبولارنامیده می شود) گاهی اوقات به عنوان داکتال گروه بندی کارسینوم ثابت (DCIS) در سرطان پستان غیر تهاجمی شناخته می شود، اما این از DCIS متفاوت است و اگر این درمان نشود بنظر نمی رسد که یک سرطان تهاجمی  باشد.

زنان مبتلا به این بیماری در معرض خطر ۷- تا ۱۱ برابری افزایش سرطان تهاجمی در حال پیشرفت در هر دو پستان خود قرار می گیرند. به همین دلیل زنانی که دارای LCIS هستند باید به طور منظم  تحت نظر دکتر بوده وبرای اطمینان بیشتر ماموگرافی انجام دهند .

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 6 = 4