رابطه استرس و شرایط پوست

استرس یکی از دشمنان اصلی سلامت انسان محسوب می شود، به ویژه اگر حالت مزمن به خود بگیرد. استرس می تواند بر قسمت های مختلف بدن از جمله پوست اثر منفی بگذارد. در این مقاله به بررسی رابطه استرس و مشکلات پوست می پردازیم و پس از تشریح مکانیسم استرس بر پوست، به معرفی بیماری های پوستی ناشی از استرس و علائم آن ها پرداخته و درادامه در مورد چگونگی شناسایی، درمان، و جلوگیری از آن نیز صحبت می کنیم.

رابطه استرس و شرایط پوست

احساساتی که ما در درون خود داریم می تواند برآنچه ما در ظاهر به نظر می رسیم اثر داشته باشد. تمام وقایعی که از نظر عاطفی بر احساس آرامش و خوب بودن ما اثر بگذارد افسردگی، اضطراب و استرس می تواند با مشکلات مو و ناخن و پوست ما مرتبط باشد.

کلیه متخصصین پوست و روانپزشکان بر ارتباطی که بین ظاهر ما و احساسات درونی ما وجود دارد واقفند. بسیاری بیماریهای پوستی مثل آکنه (جوش صورت)، کهیر، اگزما، پسوریازیس و لک و پیس دارای ریشه هایی در ذهن و روان هستند.

استرس اعضا مختلف بدن انسان را به شیوه های مختلف متاثر می کند. در واقع در افراد مختلف اعضایی از بدن که به استرس پاسخ می دهند متفاوت است در برخی بیماران استرس باعث سردرد و میگرن می شود در برخی باعث درد معده و حتی زخم معده می شود. در برخی تعریق پوست را افزایش می دهد یا باعث وقوع ضایعات پوستی می شود و در برخی مولد مشکلات قلبی و حتی مرگ ناگهانی می شود.

مطالعات نشان داده است که پوست انعکاس خوبی از استرس های درونی است و حداقل ۳۰% بیماران با مشکلات پوستی دارای یک مشکل روانپزشکی زمینه ای هستند که اغلب در ویزیت اول بیمار پنهان می ماند اما در صورتی که کشف و درمان شود می تواند اثر بسیار مثبت وق وی در بهبود وضعیت پوستی بیمار بگذارد.

استرس گاهی باعث عود بیماری پوستی می شود و گاهی باعث وقوع رفتارهایی می شود که باعث بدتر شدن ظاهر بیماری پوستی است مثلا فرد مبتلا به جوش صورت در اثر استرس بیشتر جوشهای خود را دستکاری می کند یا ضاعات پوستی خود را بیشتر خارش می دهد که باعث وقوع جوشگاه و گسترش بیشتر مشکل است.

هر گاه به طور توام بیماری پوستی و استرس زمینه ای بیمار را درمان کنیم پوست اغلب سریعتر و کاملتر درمان می شود، زیرا اثرات سوء استرس برداشته می شود و این امر باعث کاهش سطح اضطراب عمومی بیمار و ایجاد احساس بهتری نسبت به خود در وی است.

در مطالعات دیده شده که هرگاه بیماران از پوست خود راضی هستند و از نظر خودشان چهره جذابی دارند در سایر جنبه های زندگی خود مثل زندگی خانوادگی، کار، ازدواج و روابط اجتماعی هم بهتر عمل می کنند در مطالعه ای که دکتر فرید در سال ۲۰۰۸ در رابطه با اثر تزریق آمپول های ضد چروک (موتوکر) به سایر جنبه های زندگی فرد انجام داد.

مشخص شده که هنگامی که فرد جوانتر به نظر می رسد در ۲۹% موارد دچار کاهش سطح اضطراب زمینه ای و در سال ۳۶% موارد باعث احساس آرامش بیشتر در وی است.

آیا واقعا ارتباطی بین بیماری های پوستی و بیماری های اعصاب وجود دارد؟

پوست بزرگ ترین عضو بدن انسان است. پوست و سیستم اعصاب انسان هر دو از لایه ای به نام اکتودرم در دوران جنینی منشاء می گیرند. به همین دلیل ارتباط نزدیکی با هم دارند. از طرفی، پوست انسان محل تظاهر بسیاری از حالت های هیجانی است؛ مثلا در حالت خشم برافروختگی و در حالت اضطراب گرما و تعریق در پوست دیده می شود.

همچنین پوست جزئی از هویت فرد است. درواقع بخشی از اعتماد به نفس انسان ها به ظاهر و بخشی از آن به پوست مربوط است. پس پوست انسان ارتباط نزدیکی با سیستم مغز و اعصاب و سیستم ذهنی و روانی دارد. همان طور که حالت های روانی روی پوست تاثیر می گذارد، مشکلات پوستی نیز بر ذهن و روان انسان ها تاثیر می گذارد.

 استرس با چه مکانیسمی بر پوست اثر می کند؟

۱- استرس بر ظاهر فرد از جنبه های مختلف اثر می کند. در قدم اول پوست را حساستر و دارای واکنش پذیری بیشتر می کند. استرس باعث ایجاد جوشهای مقاوم تر و التهابی تر می شود.ناخن ­ها را شکننده و نا­منظم می­کند. باعث ریزش مو، بدتر شدن کهیر و تعریف بیش از حد است.

۲- بیماران دچار استرس به پوست خود بی­ توجهی می کنند و گاهی پوست خود را مورد آزاد قرار می­دهند. در بهداشت و مراقبت موها کوتاهی می­کنند و با خراش دادن یا مالش بیش از حد و خاراندن پوست آن را تخریب و زخمی می­کند. در واقع استرس می­تواند باعث ایجاد سیکل معیوب تشدید خارش و خاراندن و خراشیدن مکرر پوست شود.

۳- در اثر استرس هورمونهایی مانند کورتیزول در بدن ترشح می شود که باعث افزایش ترشح چربی یا عود جوشهای صورت و بدن می­شود.

۴- پوست اولین سد دفاعی بدن است و به عنوان یک سد فیزیکی و نیز به عنوان اولین محل حضور سلولهای دفاعی برای مبارزه با باکتری­ها و ویروس­ها و عوامل عفونت زا عمل می­کند. استرس می­تواند باعث افزایش تعداد سلولهای دفاعی و نیز فعال شدن نابجای آنها در پوست شده و در نتیجه باعث وقوع واکنش های خود ایمنی مثل حساسیت سرشتی پوست و بیماری پسوریازیس(صدف) گردد و بیماریهای التهابی پوست را عود دهد.

استرس می تواند در وقوع لک و پیس و طاسی سکه ای یا منطقه ای که بیماریهای خود ایمنی هستند موثر باشد. استرس می تواند باتخریب سد دفاعی پوست باعث کاهش مقاومت پوست نسبت به عفونتها شود. به علاوه با تخریب لایه محافظ پوست باعث تشدید از دست رفتن آب از پوست و افزایش نفوذ عوامل محرک و حساسیت زا به پوست شود.

۵-استرس می تواند رشد، تقسیم و تمایز سلولهای جدید را در پوست کاهش دهد به علاوه مانع خونرسانی مناسب به پوست شود. در نتیجه بازسازی سلولها و پاکسازی رادیکارهای آزاد از سطح آنها دچار اختلال شده و باعث تسریع فرآیند پیری و رنگ پریدگی پوست ما گردد.

۶- هرگاه بدن؛ تحت استرس است با تولید هورمونهای خاص باعث تولید چربی بیش از حد در سطح پوست و ایجاد اختلال در سیستم لنفاوی و جریان خون می شود در نتیجه بیماریهای پوستی مانند آکنه (جوش صورت) را عود می دهد و حلقه های تیره اطراف چشم و پف آلودگی اطراف چشم ایجاد می کند. تاثیرات منفی استرس، به پوست و مویتان نیز صدمه می‌رساند!

محرومیت از خواب

استرس می‌تواند الگوی خواب‌تان را مختل کند. یک استراحت شبانه‌ی خوب، برای ترمیم پوست و مو بسیار ضروری است. کتی هشلو موسس Sublime Beauty می‌گوید: کمبود خواب به همراه استرس، سیستم ایمنی را ضعیف کرده و مواد شیمیایی بدن را از کار می‌اندازد، و پوست شما را رنگ پریده و چشمانتان را خسته نشان می‌دهد.

تحریکات پوستی

استرس سبب می‌شود نوعی هورمون استرس ترشح کنید که باعث خواهد شد بدنتان، خون را از پوست به سمت عضلات و دیگر اندام‌ها هدایت کند.

اگر تحت فشار و استرس مزمن هستید، هم پوستتان را از اکسیژن و مواد مغذی بسیار ضروری محروم می‌کنید، و هم ممکن است باعث تشدید بیماری‌های پوستی که در حال حاضر در بدنتان وجود دارند، شوید. بیماری‌هایی مانند آکنه یا اگزما.

خشکی

اثرات منفی استرس می‌تواند خود را در پوست بصورت کم آبی شدید نشان دهد، که به التهاب، هیپرپیگمانتاسیون، رنگ پریدگی، و آکنه منجر می‌شود. هنگامیکه استرس دارید، لایه‌ی سلول مرده روی سطح پوست، نازک می‌شود و در آن حفره‌های میکروسکوپی ایجاد می‌گردد، که در این حالت، نمی‌تواند از پوست در برابر اشعه‌های UV محافظت کند.

همچنین استرس باعث ایجاد جوش روی اکثر پوست‌ها می‌شود و در غشای سلولی، منافذ کوچکی ایجاد می‌کند که منجر به نشت آب از سلول‌های شما و کم آبی پوست می‌شود و در نهایت باعث ایجاد خطوط، چین و چروک، و کدر شدن پوست می‌گردد.

پوستی غمگین و پر از چین و چروک

ممکن است متوجه تاثیرات استرس روی پوست، مو، و حتی ناخن‌هایتان نباشید، اما استرس باعث ترشح هورمون‌های استرس می‌شود که فشار خون را افزایش می‌دهند، ضربان قلب را بالا می‌برند، و عروق خونی را منقبض می‌کنند، و مسیر خون را از پوست به سمت سایر ارگان‌ها تغییر می‌دهند.

در نتیجه عضلات ما کشیده می‌شوند، پوستمان درخشش خود را از دست می‌دهد، و خطوط ریز، و چین و چروک ایجاد می‌گردد.

بیماریهایی که در اثر تداخل ذهن و پوست ایجاد می شوند چه بیماریهایی هستند؟
گروه اول

بیماریهایی که در واقع پوستی هستند و تظاهرات جلدی دارند اما به وضعیت های روحی فرد پاسخ می­دهند. بیماریهای پوستی که در اثر استرس بدتر می­شوند مثل اگزما(حساسیت های پوستی) و بیماری پسوریازیس (بیماری صدف که لکه های قرمز برجسته پوستی همراه با پوسته ریزی های شدید به خصوص در سر و زانو و آرنج مشخص می شود) از این گروه اند. استرس در ۵۰% موارد باعث عود بیماری پسوریازیس و اگزماست جوش صورت، طاسی سکه ای، پسوریازیس، حساسیت پوستی سرشتی، کهیر، روزاسه و درماتیت سبوره (شوره سر) همگی با استرس بدتر می شوند.

گروه دوم

بیماری های اولیه روان پزشکی مرتبط با پوست هستند؛ مثلا فردی که مبتلا به وسواس است با شستشوی مکرر دچار ضایعات پوستی خواهدشد یا کسانی که مرتب عادت به خارش دادن و خراشیدن قسمت هایی از پوست خود دارند یا فردی که به طور تکانشی موهای ابرو، مژه یا ریش و… را می کند به پوست آسیب می رساند و ضایعاتی را در آن به وجود می آورد.

گروه سوم

بیماریهای اولیه پوستی که با ایجاد بد شکلی و عدم تناسب در ظاهر افراد باعث وقوع اختلال روحی مثل کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و ترس از حضور در مکانهای اجتماعی در فرد می شود. مثل افراد با جوشهای غرور جوانی کیستی و شدید، افراد دارای خالهای رنگی مادر زادی بزرگ، افراد دچار ویتیلیگو (لک وپیس) و طاسی های پیشرونده.

توجه کنید که این تقسیم بندی به درمان بیماران بسیار کمک می کند. در واقع اگر پزشک عوارض اجتماعی و شغلی و مشکلات اجتماعی، خانوادگی ناشی از ظاهر یک بیماری پوستی را نداند پاسخ درمانی مناسبی از داروها در بیمار خود مشاهده نخواهد کرد.

بیماران عمدتا از توضیح راجع به جنبه های روان شناحتی بیماری خود اجتناب می کنند بیماریهای پوستی اغلب تهدید کننده حیات نیستند اما زندگی طبیعی فرد را مختل می کنند. بیماران دچار بد شکلی های پوستی اغلب از اجتماع فرار می کنند و در اشتغال در مشاغلی که چهره ظاهری فرد، درآنها مهم است دچار مشکل می شوند. از طرفی، در این افراد اضطراب، خود عاملی است برای تشدید جوش های صورت.

گروه چهارم

افرادی هستند که هیچ ضایعه ای از بیماری های پوستی در بدنشان وجود ندارد و تصور می کنند که مثلا دچار مورمور، گزگز اندام و خارش پوست یا همان خارش روانزاد هستند. حتی ممکن است در مشاوره هم نشانه ای از اختلال روان پزشک مشاهده نشود ولی با داروهای روان شناختی و مداخله های مشاوره ای خارش یا گزگز و مورمور هم کمتر خواهدشد.

 در یک فرد با سطح بالای استرس چه بیماریهای پوستی ممکن است پدیدار شود؟
 جوش صورت

relationship-between-stress-and-skin-conditions

استرس‌های عصبی با تحریک غدد فوق کلیوی از طریق هیپوفیز، باعث افزایش هورمون‌های فوق‌کلیوی می‌شوند. در این میان هورمون کورتیکواسترویید هم افزایش می‌یابد. این هورمون در متابولیسمش تبدیل به آندروژن می‌شود. پس در کسانی که مرتب استرس زیادی دارند، میزان هورمون کورتیکواسترویید یا آندروژن در بدنشان بالا می‌رود و این هورمون باعث افزایش جوش‌ها خواهد شد.

همچنین اگر مستعد ابتلا به آکنه هستند، استرس این شرایط را وخیم‌تر می سازد. جوش های خود را نباید بترکانید، زیرا این کار می تواند به شکل گیری عفونت یا زخم منجر شود.

ورزش منظم، خواب خوب شبانه به میزان هفت تا هشت ساعت، و روتین پاکسازی صورت پیش از خواب برای مقابله با این شرایط توصیه شده است. همچنین، از طریق مدیتیشن و یوگا می توانید سطوح استرس خود را کاهش دهید.

 اگزما

relationship-between-stress-and-skin-conditions

اگزما موجب شکل گیری راش های قرمز و خارش پوست می شود. استرس یکی از عواملی است که می تواند شرایط اگزما را وخیم‌تر سازد. زمانی که استرس دارید، غدد آدرنال کورتیزول ترشح می کنند. این هومرون اگر به طور مستمر افزایش یابد بر همه اندام های بدن تاثیرگذار خواهد بود. در این شرایط پوست تحریک شده و ملتهب خواهد شد و حتی ممکن است با ظهور تاول مواجه شوید.

پسوریازیس یا بیماری صدف

relationship-between-stress-and-skin-conditions

یک فرد با سطح بالای استرس امکان زیادی دارد که درگیربیماری های پوستی مختلفی بشود. فردی که استرس زیادی درطول روز ودر موقعیت های مختلف تجربه می کند این امکان برایش وجود دارد که بیماری هایی پوستی مانندافزایش ترشح چربی در سطح پوست، روزاسه، اگزما ، پسوریازیس یا بیماری صدف ، تبخال و… را تجربه کند.

پسوریازیس یا بیماری صدف که با ایجاد نواحی قرمز و برجسته با پوسته های بسیار ضخیم و خشک و سفیدرنگ در سطح پوست پدیدار می شود و به طور عمده پوست سر،آرنج و زانوها را درگیر می کند و خارش مکرر و ضربه های موضعی باعث بدتر شدن آن می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن باعث افزایش سرعت چرخه ی رشد سلول های پوست می شود.

پسوریازیس می تواند در هر نقطه ای از بدن مانند روی پلک، گوش، دهان،لب،چین های پوست،دست وپا و ناخن خودرا نشان دهد. پسوریازیس اغلب در جوانی شروع می شود اما می تواند در هر سنی شروع شود و زنان و مردان به نسبتی مساوی امکان ابتلا به آن را دارند.

استرس می تواند باعث شروع پسوریازیس برای اولین بار و یا تشدید پسوریازیس موجود شود. آرامش و کاهش استرس ممکن است به پیشگیری از استرس حاصل از تاثیر پسوریازیس کمک کند. مطالعات علمی نشان می دهند که بین استرس و تشدیدبیماری پوستی پسوریازیس ارتباط زیادی وجود دارد.

شخصی که مبتلا به این بیماری است در مواجهه با اطرافیان خود حتی نزدیکان دچار استرس خواهد بود هم چنین زمانی که این بیماری دست و پا را هم مبتلا می کند باعث آزار بیشتری می شود و فرد را بیشتر درگیر می کند به طوری که در انجام کارهای روزانه نیازمند کمک خواهد شد و این اتفاق باعث افزایش سطح استرس و تشدید بیماری خواهد شد.

مد نظر قرار دادن راهبردهای مقابله با استرس به واقع در مدیریت سوریازیس ضروری است. مدیتیشن یکی از ابزارهایی است که می توانید برای کسب آرامش و مدیریت سطوح استرس استفاده کنید. مطالعات مختلف پیوند بین مدیتیشن با کاهش استرس و بهبود سریع‌تر علائم پوستی در افراد مبتلا به سوریازیس را نشان داده اند.

روزاسه

 نوعی ضایعه پوستی که زنان و مردان میانسال را درگیر می کند و با وقوع قرمزی و برافروختگی در سطح گونه ها و پیشانی مشخص می شود گاهی در زمینه این قرمزی دانه هایی شبیه جوش ظاهر می شود. استرس یکی از علل اصلی شروع و تشدید آن است.

زگیل

نوعی برجستگی و رشد موضعی خوش خیم در سطح پوست و غشاهای مخاطی که ایجاد درد و ناراحتی می کند. نوجوانان به خصوص به ابتلا به این بیماری حساس اند و استرس از علل زمینه ساز آن می تواند باشد.

 تاول

استرس می تواند با ایجاد خارش در سطح پوست و اصطکاک مکرر پوست برای بر طرف شدن خارش مواد تاول و زخم شود.

تب خال

relationship-between-stress-and-skin-conditions

برخی بیماری های عفونی با استرس ارتباط خاصی ندارند. اما در تبخال، طوری است که سیستم دفاعی بدن ویروس را تحت کنترل دارد باوجود استرس، سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود و این ویروس از کنترل سیستم دفاعی بدن خارج و به طور موقت باعث بروز تبخال می شود، اما زمانی که سیستم ایمنی بدن دوباره شرایط را تحت کنترل بگیرد، ضایعات فروکش می کنند. همچنین بدن قادر نیست ویروس تبخال را کاملا ازبین ببرد، برای همین در بروز استرس و اضطراب ها تبخال عود می کند.

 کدورت و بی روحی پوست

استرس باعث کاهش خونرسانی به پوست در نتیجه محروم شدن آن از خون و اکسیژن است و لذا رنگ چهره تغییر می کند و درخشندگی پوست را کاهش می دهد.

چروک و پیری پوست

جلوگیری از پیری پوست امکان پذیر نیست، اما می توانید روند آن را کند کنید. در این میان، استرس یکی از عوامل اصلی پیری پوست و پدیدار شدن چین و چروک ها محسوب می شود. در شرایطی که مکانیسم دقیق چگونگی تاثیر استرس بر پیری پوست مشخص نشده است، پژوهش های اخیر عوامل احتمالی که ممکن است در این زمینه نقش داشته باشند را ارائه کرده اند. اپی‌نفرین، نوراپی‌نفرین و کورتیزول که طی دوره استرس ترشح می شوند، آسیب DNA را افزایش می دهند و در ترمیم DNA نیز اختلال ایجاد می کنند.

لک و پیس

ممکن است شروع بیماری با استرس باشد یعنی فرد تا به حال چنین مشکلی را تجربه نکرده باشد اما به دلیل بروز استرس این بیماری در فرد ریشه پیدا کند. به بیماری های نام برده شده باید یک مورد دیگر ازجمله لک و پیس را هم اضافه کرد، چراکه باوجود استرس لک و پیس های جدیدتری ممکن است به وجود بیایند یا لک و پیس های قدیمی بزرگ تر و شدیدتر شوند.

شوره صورت

relationship-between-stress-and-skin-conditions

استرس یکی از عوامل تشدید درماتیت سبورئیک محسوب می شود و در شرایطی که دلیل درماتیت سبورئیک همچنان مشخص نیست، این ممکن است یک واکنش التهابی به پیتیروسپروم، که به نام مالاسزیا نیز شناخته می شود، را شامل شود. مالاسزیا یک نوع قارچ است که به طور طبیعی روی سطح پوست انسان زندگی می کند.

در شرایطی که روی پوست تقریبا همه انسان ها پیتیروسپروم وجود دارد، برخی افراد در ابتلا به شوره مستعدتر از دیگران هستند.

استرس و پرخوری

اگرچه پرخوری یک مشکل پوستی نیست، اما زمانی که استرس دارید احتمال انتخاب مواد غذایی ناسالم و مضر نیز افزایش می یابد و مصرف غذاهای کم ارزش در طول روز می تواند به بدتر شدن شرایط پوست منجر شود. مطالعات نشان داده اند که استرس موجب می شود تا افراد غذاهای بی کیفیت و سرشار از قند را مصرف کنند، که این غذاها با ظهور جوش ها و دیگر مشکلات پوستی پیوند مستقیم دارند.

سرطان پوست

توجه کنید که استرس می تواند باعث تسریع شروع سطانهای پوستی شود در یک مطالعه بر روی موشها مشخص شده است که زمانی که موش در معرض استرس و اشعه ماوراء بنفش بوده است. سرعت وقوع سرطان نسبت به زمانی که در معرض اشعه ماوراء بنفش تنها بوده است ۲ برابر شده است.

آیا بچه ها هم در اثر استرس دچار بیماریهای پوستی می شوند؟

استرس در جامعه امروز یک پدید همه گیر است و اثرات منفی آن بر کودکان می تواند بسیار بارز باشد. استرس زیاد می تواند باعث افت عملکرد تحصیلی در بچه ها، اختلال در تمرکز و یادگیری، اختلال در برقراری ارتباط، ترس از حضور در اجتماع، اختلال خوردن، افزایش رفتارهای پر خطر، اضطراب، خشونت، افسردگی و هزاران علامت دیگر شود.

در بسیاری مواقع بچه ها از میان احساسات خود ناتوانند و والدین متوجه تعارضات درونی کودکان نمی شوند و لذا هر گاه نتوانند مشکل خود را خوب بیان کنند استرس برای آنها علائم جسمانی ایجاد می کند.

به علاوه آنچه به نظر شما روزاسه می رسد می تواند یک عرق سوز ساده باشد و یا آنچه به نظر شما کهیر است می تواند یک پشه گزیدگی یا حساسیت به گل و گیاه باشد پس هرگز سعی نکنید برای تظاهرات پوستی فرزندتان خودتان تشخیص مطرح کنید بلکه به متخصص پوست مراجعه نمایید. مطمئن باشید که متخصص پوست در صورتی که علت فیزیکی برای بیماری فرزندتان نیابد او را به روانپزشک ارجاع خواهد داد.

بیماریهای ناشی از استرس در بچه ها

تب خال خارش که می تواند به حدی شدید باشد که ایجادزخم های عفونی کند شوره سر اگزما یا حساسیت جلدی پسوریازیس ( بیماری صدف)
افزایش تعریق کف دست و پ ا که با دست های سرد و عرق کرده مشخص می شود. طاسی سکه ای: به فرم نواحی سکه ای عاری از مو در سر یا سایر نواحی مودار بدن کهیر زونا: تاولهای ریز در امتداد یک مسیر عصبی در سطح پوست که می واند بسیار دردناک شود روزاسه

چگونه با بیماریهای پوستی ناشی از استرس برخورد کنیم؟

از استرس باید به هر طریق جلوگیری کرد اضطراب و استرس زاییده زندگی مدرن امروزی است. اما اولین نکته آن است که باید آسوده بود و زندگی را آسان گرفت.

برای دارا بودن پوستی سالم باید از وقایع و موقعیت های استرس زا احتراز کرد و رژیم غذایی را خوب کنترل کرد. بیماران عمدتا از توضیح راجعه به جنبه های روانی بیماری خود شرمگین می شوند و پس زمینه های اضطرابی خود را مخفی می کنند پس پزشک باید خیلی محتاطانه وارد مقوله های روان شناختی بیماری شود. بیماران ممکن است از ورزش، موسیقی ملایم، تکنیک هایآرامش بخش(Relaxation) و کلاسهای آموزش نحوه کنترل استرس همزمان با درمان بیماری پوستی خود سود ببرند.

پزشکان متخصص پوست باید متوجه باشند که در صورتی که علی رغم درمان بیماریهای پوستی مرتبط با استرس باز هم بیمار مقاوم به درمان بود همیشه به احتمال دخالت استرس در مقاومت بیمار به درمان توجه نمایند.

در صورتی که پزشک متخصص پوست نیاز به ارجاع بیمار خود به روانپزشک دارد باید این کار را خیلی ماهرانه انجام دهد تا با مقاومت بیمار روبرو نشود.گاهی لازم می شود درمانهای خوراکی ضد اضطراب و استرس مثل فلوکستین یا داروهای بنزودیازپین با درمان بیماری پوستی توام شود.

اگر ظاهر یک بیماری پوستی باعث ناراحتی بیمار باشد می تواند باعث بروز افسردگی شود در این شرایط به خصوص در مورد بیماریهای مزمن پوستی، تکنیک های بهتر کردن اعتماد به نفس بیمار می تواند کمک کننده باشد رفتار درمانی شناختی می تواند باعث تغییر واکنش افراد به بیماریها شود.

در مطالعه ای که در دانشگاه میامی انجام شد ثابت شده است که در کودکان مبتلا به اگزما و حساسیت سرشتی (درماتیت آتوپی) پوست ماساژ درمانی کودکان، علاوه بر آنکه اخلاق و عملکرد رفتاری کودک را بهتر می کند بر کلیه جنبه های بیماری پوستی او مثل قرمزی و خارش هم اثرات بهبودی بخش دارد.

از روشهای تغییر رفتار هم می توان در درمان بیماران مبتلا به بیماریهای پوستی مرتبط با استرس کمک گرفت از این روش مثلا در افرادی که عادت به دستکاری مکرر جوشهای صورت خود و ایجاد زخم بر روی جوشها دارند می توان استفاده کرد.

مثلا به آنها آموخت که توجه کنند در هر لحظه دستهای آنها کجاست و چه می کند! و به محض آنکه دستهای آنها به سمت ناحیه بالای گردن رفت عادت کند که مدادی بردارند و روی کاغذ چیزی بنویسند.

نشان داده شده که درمانهایی مانند یوگا و مدیتیشن که باعث آرامش بخشی به بیمار می شود در بیمارانی در معرض خطر بالای وقوع سرطان پوستی هستند موفق شده است که دوره زمانی فاقد سرطان بودن را طولانی تر کند.

آنچه مسلم است برنامه مشخص درمانی برای کاهش استرس برای بسیاری بیماران پوستی می تواند مفید باشد به خصوص در بیمارانی که در ریسک بالای ابتلا به سرطانهای پوست هستند.

اگر عامل مولد استرس کوتاه مدت باشد ممکن است بتوان بدون انجام درمان خاصی آن را رها کرد مثلا در دانش آموزی که در اثر امتحانات خود دچار عود جوش صورت می شود در صورتی که استرس ندیده گرفته شود ممکن است مشکل عمده ای ایجاد نشود اما اگر عامل مولد استرس مزمن و مداوم باشد مثل بیماری پوستی که باعث اشکال در ازدواج کردن بیمار یا استخدام شدن او بشود در این صورت باید قطعا با مشاوره روانپزشک در درمان استرس بیمار علاوه بر بیماری پوستی وی تمرکز کرد.

چه زمانی باید برای بثورات پوستی ناشی از استرس به پزشک مراجعه کنیم؟

بثورات پوستی ناشی از استرس که کمتر از ۶ هفته بر روی بدن وجود دارد، بثورات حاد در نظر گرفته می شوند. اما اگر زمان میزبانی بدن از این ضایعات پوستی بیش از این مدت باشد، بثورات جلدی مزمن تلقی می شوند. این نوع بثورات، معمولا در عرض چند هفته از بین می روند و نیاز به درمان خاصی ندارند. اما اگر ضایعات ادامه دارند و در کوتاه مدت درمان نمی شوند باید با متخصص پوست و مومشورت کنید.

تجربه شیوع کهیر بدون در نظر گرفتن زمانی که از بین می روند، می تواند ناراحت کننده باشد. در چنین مواردی، توصیه می شود حتما درمان هایی لازم انجام شده و از مواردی که موجب تحریک کهیر می شوند خودداری کنید.

به طور مشابه، بسیاری از بثورات پوستی ناشی از استرس نسبتا خفیف هستند. اما اقدامات لازم برای مدیریت شیوع آن ها، باعث کاهش تاثیر این بثورات روی پوست می شوند.

کهیر گاهی اوقات کل بدن را پوشش داده و با علائم زیر همراه هستند:

برداشته شدن لایه از پوست یا ایجاد تاول، تب، درد

اگر چنین علائمی را دارید، ممکن است بیماری شما یک بیماری جدی یا آلرژی باشد. در این شرایط حتما باید با پزشک مشورت کنید.

درمان بثورات پوستی ناشی از استرس

روش های معمولی که برای درمان بثورات استرس وجود دارد، معمولا در خانه قابل اجرا است. به عنوان مثال استفاده از آنتی هیستامین یکی از این درمان ها محسوب می شود. این داروها موجب کاهش خارش پوست می شوند.

روش دیگر، خنک کردن پوست است. خنک کردن پوست باعث می شود که احساس خارش کمتر شود. برای این کار می توانید بدنتان را با آب سرد حمام کنید یا اگر بثوراتتان در مناطقی خاصی از پوست است، با استفاده از کمپرس یخ، خارش را تسکین دهید.

در موارد شدیدتر، دکتر ممکن است مصرف کوتاه مدت داروهای زیر را تجویز کند:

  • آنتی هیستامین قوی تر

  • استروئیدها

  • درمان با آنتی بیوتیک

اگر بثورات ادامه داشته باشد، پزشک شما را به متخصص پوست ارجاع می دهد تا با کمک او علاوه بر انتخاب دارو مناسب، عامل تحریک کننده کهیر و بثورات شناسایی شود. برخی از افراد نیز ممکن است دریابند که بثورات آنها مربوط به ایجاد شرایط دیگری مانند آنژیوادم یا آنافیلاکسی است. ماهیت عوارض ایجاد شده و چگونگی خارش می تواند نوع درمان این بثورات را تعیین کند.

جلوگیری از بثورات پوستی ناشی از استرس

همان طور که از نام این عارضه نیز مشخص است، این بثورات معمولا به دلیل تجربه استرس ایجاد می شوند. بهترین راه برای جلوگیری از بثورات استرس، کاهش قرار گرفتن در معرض استرس است. متاسفانه، این کار همیشه ممکن نیست.

عوامل استرس زا خاصی وجود دارند که اجتناب ناپذیر می باشند. شرایط کاری دشوار و داشتن روابط پیچیده می تواند غیر قابل کنترل باشند. با این وجود روش های وجود دارد که به فرد کمک می کند تا توانایی مقابله با استرس را پیدا کند.

استفاده از همه یا یکی از روش زیر موجب تغییر در شیوه زندگی شده و تاثیر استرس بر روی بدن را به حداقل می رساند:

  • ورزش منظم

  • داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل

استرس همچنین می تواند از طریق درمان با روش های تمدد اعصاب، کاهش پیدا کند. یکی از فنون این تکنیک، مدیتیشن با تمرکز حواس است.

از طرفی حذف یا کاهش اثرات استرس متاسفانه کار دشواری است. استراتژی های موثر با توجه به ماهیت عوامل استرس زا و شرایط شخصی بیمار متفاوت خواهند بود. بنابراین همیشه ممکن نیست که بتوانیم از تاثیرات استرس بر روی بدن جلوگیری کنیم. در چنین شرایطی، بثورات پوستی ناشی از استرس ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. این یعنی، کسی که بر اثر استرس دچار ضایعات پوستی می شود، باید سعی کند تا به جای درمان صد در صد، ناراحتی ناشی از آن را به حداقل رسانده و از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

اگر بیماری اولیه افسردگی و اضطراب درمان شود، در روش های شناختی رفتاری با مدیریت استرس که شامل کنترل خشم و آرام سازی است، می توان مشکل های اولیه روان پزشکی را برطرف کرد و با کاهش اضطراب و افسردگی از شدت بیماری پوستی به میزان زیادی کاسته خواهدشد.

به پوست‌تان کمک کنید

استرس می‌تواند به افزایش رنگدانه‌های پوست و در نتیجه تیره و کدر شدن آن منجر بشود. همین‌طور شادابی و طراوت پوست را با توجه به ضعیف‌کردن سیستم‌های حفاظتی بدن به مخاطره بیندازد، اما دکتر داوودی با توجه به این‌که حذف عوامل تنش‌زا به طور قطعی در زندگی ممکن نیست به ارائه راهکارهایی برای کاهش اثرات استرس و اضطراب بر پوست اشاره می‌کند و می‌گوید: ژنتیک، خواب خوب و تغذیه سالم در کنار هم می‌تواند به داشتن پوست و مویی شاداب و سالم کمک کند و روند پیری پوست را به تعویق اندازد.

یعنی به دنبال خستگی، استرس و بی‌خوابی چروک و تیرگی در پوست تظاهرات بیشتری پیدا می‌کند. پس اولین قدم برای مقابله با آثار منفی ناشی از خستگی و استرس بر پوست داشتن خواب مناسب و تغذیه مبتنی بر مصرف بالای میوه و سبزی‌ها است.

استفاده از داروهای موضعی ضدچروک و پیری پوست در دوران پراسترس می‌تواند، کمک‌کننده باشد و بخصوص در شرایط استرس جسمی ناشی از کار زیاد، مصرف داروهای آنتی‌اکسیدانی و مولتی ویتامین‌ها بخصوص ویتامین C و E بسیار موثر است. البته استفاده از آرام بخش‌ها تحت نظر پزشک متخصص نیز گاهی ضروری می‌شود.

در نهایت داشتن آرامش و اختصاص زمانی از روز به ورزش و فعالیت بدنی برای رسیدن به آرامش روحی و جسمی می‌تواند در کاهش اثر استرس بر پوست در کنار دیگر ارگان‌های بدن مفید باشد.

 

 

 

بنابراین باتوجه به اینکه استرس می تواند در این بحث و تشدید بیماری های پوستی اثرگذار باشد بهتر است برای کم کردن و یا کنترل استرس اهمیت زیادی قائل شد چرا که می توانیم با یادگیری روش های رویارویی با استرس، اثر آن را به حداق برسانیم.

بنابراین لازم است که برای تغییردرنحوه ی دیدگاهمان تلاش کنیم چرا که استرس،یکی از علت های سختگیری نسبت به هر مسئله ای است به ویژه در زمینه ی مشکلات پوستی و اثراتی که خواهد گذاشت مانند افسردگی ، که می توان با آموزش و تمرین تکنیک های بهتر کردن اعتماد به نفس به سمت بهبودی و حال بهتر پیش رفت.

همچنین با استفاده از روش های تغییر رفتار میتوان به افراد مبتلا به بیماری های پوستی کمک کرد و به جای پنهان کردن زمینه های اضطرابی از کلاس های آموزش نحوه ی کنترل استرس ویادگیری و آموزش مهارت های زندگی برای عملکرد موثرتر استفاده کنند.

همچنین با توجه به  مهم بودن تغذیه و اثری که می تواند بر متابولیسم بدن در زمینه ی استرس و ناراحتی های پوستی داشته باشد بهتر است با تغییر رژیم غذایی و راه هایی مانند ورزش، یوگا و تکنیک های آرام بخش به سمت بهبود و درمان پیش برویم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here