چند عارضه مهم استفاده از «پستانک»

چند عارضه مهم استفاده از «پستانک»

نی نی تایم:در گذشته آکادمی متخصصان کودک امریکا و سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه کرده بودند که میزان استفاده از پستانک در کودکان کنترل شود. زیرا در تحقیقات آنها مشخص شده بود که قطع مصرف پستانک موجب  بهبود فرآیند غذا خوردن در کودکان می شود. همچنین استفاده از این وسیله موجب بروز اختلالات دندانی در کودکان می گردد. در مطالعه دیگری که در سال ۲۰۰۸ انجام گرفت نیز مشخص شد بین استفاده از پستانک و عفونت های گوش ارتباط وجود دارد.با این مطلب همراه باشید تا با عوارض بیشتر استفاده از پستانک آشنا شوید.

متخصصان معتقدند که افراد در هر سنی، اعمال دیگران از جمله نحوه بیان احساسات از طریق صورت و بدن را تقلید می کنند و این عمل یک ابزار مهم برای یادگیری بیان احساسات در کودکان است. ما با کودکان صحبت می کنیم، اما در ابتدای کودکی و دوران نوزادی آنها معنی لغات را در ک نمی کنند، بنابراین ارتباط ما با نوزاد تنها از طریق لحن صدا و حرکات صورت است.

وقتی پستانک در دهان کودک است او قادر نیست که اعمال و حرکات اطرافیان را تقلید کند، بنابراین نحوه بیان احساسات را یاد نمی گیرد. بررسی ها نشان داد که پسران ۶ و ۷ ساله که در دوران نوزادی به طور منظم از پستانک استفاده کرده بودند، در تقلید از بیان احساسات دیگران مشکل داشتند.

در یک مطالعه دیگر گروهی از دانشجویان مورد آزمون هوش عاطفی قرار گرفتند. در زمینه توانایی ارزیابی خلق و خوی دیگران، پایین ترین امتیاز مربوط به مردانی بود که در کودکی از پستانک استفاده کرده بودند. این نتایج درمورد دختران مشاهده نشد زیرا بر اساس نظر متخصصان در دختران، روند تکاملی به ویژه در مورد عواطف زودتر صورت می گیرد و دیگر اینکه پسران در این زمینه آسیب پذیرترند. از آنجایی که در اغلب فرهنگ ها این طور انتظار می رود که دختران باید احساسات خود را بروز دهند، والدین از طرق مختلف رشد و تکامل عاطفی دختران را تحریک می کنند اما پسران به دلیل اینکه اجباری برای بیان احساسات ندارند، این عمل را یاد نمی گیرند.

نتایج تحقیقات حاکی از این است که استفاده از پستانک در شب برای نوزادان پسر بلامانع است زیرا شب، زمان مشاهده و یادگیری حرکات صورت دیگران نیست.
 
مشابه این تحقیق در افراد بزرگسالی انجام شد که از تزریق بوتاکس استفاده کرده بودند. این ماده عضلات صورت را بی حرکت می کند و این افراد در بیان احساسات خود از طریق حرکات صورت با مشکل مواجه می شوند. 

دیدگاه متخصصان در خصوص عوارض استفاده از پستانک

 دکتر علی اصغر عالی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه از نظر علمی استفاده از پستانک در کودکان و نوزادان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، گفت:

استفاده از پستانک می‌تواند زمینه‌ بروز عفونت را در کودکان و نوزادان بوجود آورد و از این جهت توصیه می‌شود خانواده‌ها به هیچ عنوان پستانک در دهان فرزندان‌شان نگذارند.

عالی‌پور افزود: هر چقدر هم پستانک تمیز نگه داشته شود باز هم مکانی برای تجمع انواع میکروب‌ها و انگل‌ها است که می‌تواند نوزاد را بیمار کند. کودکانی که از پستانک استفاده می‌کنند بیشتر دچار عفونت‌ها، زخم‌های دهانی و آلرژی می‌شوند.

به گفته این فوق تخصص نوزادان مکیدن پستانک همچنین باعث تاخیر در حرف زدن کودک شده، ضمن اینکه در بروز اختلال رشد در شیرخواران هم اثرگذار است.

این فوق تخصص نوزادان با بیان اینکه استفاده از پستانک باعث بروز مشکلات در رویش دندان کودکان ‌شود، افزود: استفاده از پستانک می‌تواند در بی‌نظم شدن دندان‌ها نقش داشته باشد، چرا که باعث می‌شود به مرور زمان دندان‌های جلو و بالا به سمت بیرون کج شده و فک بالا و پایین ناهمتراز شود.

عالی‌پور با بیان اینکه حتی انواع ارتودنسی پستانک‌ها نیز نمی‌تواند مانع بی‌نظم شدن دندان‌های کودک شود، گفت: استفاده از این نوع از پستانک‌ها هم توصیه نمی‌شود.

عالی پور گفت: دلایل گریه‌ کودک را باید با مراجعه به پزشک و پیدا کردن علت گریه کردن او جست و استفاده از پستانک مشکلات را بیشتر می‌کند.

دکتر برهمن سبزواری: متخصص ارتودنسی و ناهنجاری‌های فک و صورت در مشهد

پستانک از قدیم‌الایام یکی از ابزارهای مورد علاقه نوزادان بوده است اما بسیاری از والدین درباره بکارگیری پستانک در کودک خود نگران هستند. سوال همیشگی آنها از دندان‌پزشکان کودک این است که کودکان تا چه سنی مجاز به استفاده از پستانک هستند و در صورت تدارم استفاده از ان، چه عوارضی ممکن است برای وضعیت فک و دندان‌ها پیش بیاید.

واقعیت این است که کاربرد طولانی مدت و چند ساله پستانک با تغییر در موقعیت فک پایین و باز نگه داشتن مداوم دهان می‌تواند الگوی رویشی دندان‌ها را دگرگون کند. این امر با ممانعت از رویش دندانهای جلویی باعث ایجاد فضا بین دندانهای بالا و پایین (Anterior Open Bite) و نیز تنگی قوس دندانی فک بالا می‌شود.

معمولا تا ۳ سالگی هنوز دندان‌های شیری به‌طور کامل رویش نیافته‌اند و چنین نمایی کمتر مشهود است؛ پس از آن و در طی دوره دندانی شیری (۳ تا ۶ سالگی) در کودکی که به‌طور ممتد از پستانک استفاده می‌کند به احتمال زیاد مشکلات فوق بروز خواهد کرد که عامل ایجاد کننده (اتیولوژیک) آن،‌‌ همان عادت مکیدن مداوم پستانک یا در برخی موارد مکیدن انگشت است.
خوشبختانه اکثر متخصصین بر این باورند که با قطع عادات فوق قبل از آغاز دوره دندانی مختلط یعنی حدود ۶ سالگی*، دندان‌های دایمی جلویی رویش خواهند کرد و فضای مورد نظر را خودبخود بسته خواهد شد.
شرط اساسی در این روند، قطع عادت نامطلوب مکیدن پستانک یا انگشت در کودک است. برای این منظور راهکارهای متفاوتی پیشنهاد شده است که مهم‌ترین آن‌ها مشاوره روانپزشکی و نیز تعبیه دستگا‌ه‌های ممانعت کننده از مکیدن انگشت بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی است.

* دوره دندانی مختلط زمانی است که در دهان کودک دندان‌های شیری و دائمی همزمان حضور دارند و معمولا از شش سالگی با رویش اولین دندان دائمی آغاز و در ۱۲ سالگی با افتادن آخرین دندان شیری پایان می‌یابد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 1