کنترل کوتاه مدت برای جلوگیری از بارداری

در این مقاله قصد داریم راجع به کنترل کوتاه مدت برای جلوگیری از بارداری صحبت کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

 

موثرترین راه جلوگیری از بارداری استفاده از انواع روش ها و ابزار کنترل تولد است. روش های کنترل تولد از کوتاه مدت تا بلند مدت و حتی راه حل های دائمی متغیر هستند. اینها با انواع مختلف زنانی که دارای نیازهای مختلف در مراحل مختلف زندگی دارند، متناسب هستند. اگر دین شما استفاده از کنترل زایمان را ممنوع کرده است، می توانید از چرخه بدن خود برای کنترل زایمان طبیعی استفاده کنید.

کنترل کوتاه مدت برای جلوگیری از بارداری

کنترل تولد کوتاه مدت یک استراتژی محبوب است که در میان بسیاری از افراد استفاده می شود. این روش شامل چندین نوع از برنامه های کاربردی است، به این ترتیب زن و شوهر می توانند بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند:

short-term-control-for-contraception

کاندوم

هنگامی که به درستی استفاده می شود بسیار موثر است. با این حال، این بستگی به این دارد که چگونه فرد برای استفاده از کاندوم مایل است. همسر شما ممکن است برقراری رابطه بدون استفاده از کاندوم را ترجیح دهد. همچنین کاندوم زنانه یک غلاف پلاستیکی نازک است که باید قبل از مقاربت جنسی داخل واژن قرار داده شود.

راه کار آن مشابه کاندوم مردانه است، اما به جای یک آلت تناسلی مردانه در داخل واژن قرار می گیرد. این نیز یک راه موثر برای جلوگیری از STD ها در هر دو طرف است.

قرص

مزیت قرص پیشگیری از بارداری این است که کنترل بارداری را در دست یک زن قرار می دهد. با این حال، قرص باید روزانه مصرف شود تا موثر باشد و عوارض جانبی زیادی نیز ممکن است داشته باشد.

short-term-control-for-contraception

دیافراگم

به شکل یک چاقوی لاستیکی است، دیافراگم در داخل دهانه رحم قرار می گیرد و مانع ورود اسپرم می شود. با این وجود برای افرادی که وزن کم یا زیادی دارند یا افرادی که مستعد ابتلا به عفونت مثانه هستند، مناسب نیست.

پچ هورمونی

به جای مصرف یک قرص، یک روش جدید تر به شما امکان می دهد پچ هورمونی را روی بازو، معده و یا سایر قسمت های بدن خود قرار دهید. پچ هورمون ها را برای یک هفته آزاد می کند، بنابراین شما فقط باید آن را یک بار جایگزین کنید. با این وجود این روش خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می دهد و شما باید مطمئن شوید که پچ را تمام هفته حفظ کنید.

 short-term-control-for-contraception

تزریق هورمون ضد بارداری

این کار تزریق هورمون های مصنوعی به بدن است. پروژسترون تزریقی (به مدت ۳ ماه موثر) و مواد دارویی ترکیبی تزریقی (به مدت ۱ ماه موثر) است. اگر اولین تزریق در ۷ روز اول رابطه انجام شود، آن حفاظت فوری را ارائه خواهد داد. تزریق باید به طور منظم و با فواصل ثابت و بدون وقفه انجام شود.

دیده شده است که هورمون های ضد بارداری تزریقی می توانند حتی تا یک سال پس از آخرین دوز، باروری را تحت تاثیر قرار دهند. مصرف کنندگان پروژسترون تزریقی می توانند عوارض جانبی مانند توده استخوان پایین را تجربه کنند. این روش از STD ها جلوگیری نمی کند.

short-term-control-for-contraception

کنترل تولد طبیعی برای جلوگیری از حاملگی

اگر می خواهید کنترل تولد طبیعی را بدون استفاده از یک دستگاه یا هر نوع هورمونی تمرین کنید، باید بدانید که کنترل طبیعی زایمان دارای میزان شکست بیشتری است. با این حال، این بدان معنا نیست که این روش ها موثر نیستند.

تغذیه با شیر مادر

درصورت تغذیه با شیر مادر تمام وقت و عدم بازگشت دوره تان، این یک فرم طبیعی کنترل تولد است. توجه کنید با این حال، اثر بخشی پس از ۶ ماه کاهش می یابد.

نمودار باروری

شمارش روزهای چرخه خود را فراموش کنید، زیرا هر زن دارای تخمک گذاری و چرخه قاعدگی بسیار متفاوت است. نمودار درجه حرارت و بررسی مخاط تنها راهی است که شما می توانید درک کنید چرخه باروری شما چگونه کار می کند. با این حال توجه داشته باشید که این روش نیاز به اندازه گیری دمای روزانه دارد و کار با دستگاه کنترل زایمان آسان نیست.

راه حل های بلند مدت برای جلوگیری از حاملگی

همانطور که بسیاری از راه حل های کوتاه مدت و طبیعی برای استفاده از کنترل تولد وجود دارد، چندین راه حل بلند مدت نیز وجود دارد.

این روش ها خطر بیشتری دارند و می توانند دائمی باشند:
IUD

IUD یک دستگاه کوچک طرحی شده به شکل T است که در امتداد داخل مهبل به سوی رحم شما قرار می گیرد ( که تا چند سال آینده در آنجا قرار می گیرد و حکم عملکرد همان قرص کنترل تولد را دارد). آنها بیش از ۹۹% برای جلوگیری از بارداری مؤثر هستند.

short-term-control-for-contraception

این یک دستگاه طولانی مدت است که با جراحی وارد رحم می شود که هورمون ها را آزاد می کند و مانع از باروری می شود. این دستگاه تقریبا ۱۰۰٪ موثر است و تا ۱۰ سال عمل می کند، اما فقط برای زنان قبل از زایمان مناسب است. همچنین، اگر شما قصد دارید فرزند دیگری در چند سال آینده داشته باشید، با توجه به هزینه ای که دارد، این روش مقرون به صرفه نیست.

  • IUD های موجود شامل: آی یو دی های Mirena، Skyla، و Lilletta ، و آی یو دی مسی (Copper IUD).
  • آی یو دی میرنا مبتنی بر هورمون است. این نوع گران تر است و تا ۵ سال می تواند دوام بیاورد. هر چند منافع آن در کاهش گرفتگی های قاعدگی و خونریزی است. آی یو دی های Skyla و Lilletta نیز مبتنی بر هورمون هستند و تا ۳ سال دوام دارند.
  • آی یو دی مسی مبتنی بر هورمون نیست. حسن آن در این است که قیمتش ارزانتر و تا ۱۰ سال باقی می ماند. گرچه بدی آن این است که ممکن است باعث افزایش گرفتگی های قاعدگی و خونریزی ماهانه شود.
  • داشتن IUD در درون ممکن است برای لحظات اول دردناک باشد از آنجایی که آن از دهانه باریک رحم می گذرد گرچه زمانی که جای گرفت شما دیگر احساس درد نخواهید کرد.
Sterlization

دائمی ترین شکل کنترل تولد، بستن لوله ها است که لوله های فالوپ را مسدود می کند. با این حال، این جراحی تهاجمی و غیر قابل برگشت است. در صورتی که در یک رابطه تک همسری باشید، انجام عمل وازکتومی توسط شریک زندگیتان به جای انجام این کار را در نظر بگیرید، زیرا این یک روش خطرناک است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here