علائم بارداری بعد از آی یو آی

تلقیح داخل رحمی یا آی یو آی (IUI), نوعی درمان ناباروری است که شمال قرار دادن اسپرم, داخل رحم برای تسهیل باروری است.روش آی یو آی چیست و علائم بارداری بعد از آن چگونه است؟

برای دریافت پاسخ خود با ما همراه باشید که در این مطلب به طور جامع و کامل توضیح داده شده است.

آی یو آی یکی از روش های درمان ناباروری است. این روش در مطب انجام می شود و چند دقیقه طول می کشد. بعد از آی یو آی می توان در انتظار علائم و نشانه های بارداری بود. این روش، نسبت به لقاح آزمایشگاهی به صرفه تر و ارزان تر است.

هدف از آی یو آی IUI افزایش تعداد اسپرم هایی است که به لوله های فالوپی رسیده و پس از آن احتمال حاملگی را افزایش می دهد.

رایج ترین دلایل استفاده از روش آی یو آی تعداد اسپرم کم یا کاهش تحرک اسپرم است. مزیت آی یو آی این است که اسپرم تقریبا مانند حالت طبیعی به رحم وارد می شود اما برای این کار، هنوز هم لازم است به اسپرم افزوده شود و پس از آن تخمک بارور می شود.

موفقیت پس از آی یو آی، بستگی به عوامل متعددی دارد. اگر یک زن و شوهر در هر ماه از روش آی وی آی استفاده کنند، میزان موفقیت ممکن است تا ۲۰٪ در هر چرخه بیشتر شود.

چه زمانی از آی یو آی استفاده می شود؟
 ممکن است آی یو آی به عنوان  نوعی درمان باروری در هر یک از شرایط زیر انتخاب شود:

– ناباروری غیرقابل توصیف

– شرایط دشوار سرویکس، از جمله مشکلات مخاطی گردن

– ممکن است وجود زخم در دهانه رحم مانع توانایی اسپرم برای ورود به رحم باشد

– اختلال انزال

signs-of-pregnancy-after-iui

آی یو آی برای بیماران زیر توصیه نمی شود:

– زنان مبتلا به بیماری شدید لوله های رحمی

– زنان با سابقه عفونت لگن

– زنان با اندومتریوز متوسط ​​تا شدید

روش آی یو آی

ممکن است پیش از تلقیح داخل رحمی، داروهای تحریک کننده تخمک گذاری مورد استفاده قرار گیرد، در این صورت مراقبت دقیق برای تعیین زمان تخمک گذاری لازم است. روش آی یو آی، در دوران تخمک گذاری انجام می شود. معمولا حدود ۲۴-۳۶ ساعت پس از افزایش هورمون LH که نشان می دهد تخمک گذاری به زودی رخ می دهد.

signs-of-pregnancy-after-iui

نمونه ای از اسپرم، توسط آزمایشگاه برای جدا کردن مایع منی در دسترس قرار می گیرد. سپس  از ابزاری به نام کاتتر برای قرار دادن اسپرم به طور مستقیم در رحم استفاده می شود. این فرایند، تعداد سلول های اسپرم را که در رحم قرار دارند، به حداکثر می رساند، بنابراین احتمال تخمک گذاری را افزایش می دهد.

روش آی یو آی تنها چند دقیقه طول می کشد و حداقل ناراحتی را به همراه دارد. گام بعدی این است که در انتظار علائم و نشانه های بارداری باشید.

خطرات آی یو آی

اگر در کنار درمان آی یو آی داروهای باروری مصرف کنید، شانس بارداری چند قلویی افزایش می یابد. همچنین خطر ابتلا به عفونت بعد از آی یو آی وجود دارد.

موفقیت روش آی یو آی

موفقیت پس از آی یو آی، بستگی به عوامل متعددی دارد. اگر یک زن و شوهر در هر ماه از روش آی وی آی استفاده کنند، میزان موفقیت ممکن است تا ۲۰٪ در هر چرخه بیشتر شود که البته  بر اساس متغیرهایی مانند سن زن، علت ناباروری و اینکه آیا داروهای باروری از دیگر متغیرها استفاده شده است، سنجیده می شود.

 روش آی یو آی، یک گزینه کمتر تهاجمی و تقریبا ارزان است، بارداری حاصله از روش IUI کمتر از IVF است. اگر به دنبال روش آی وی آی برای برطرف شدن مشکل خود هستید، میتوانید  با پزشک خود مشورت کنید تا گزینه های لازم عنوان شود.

بعضی از زوج ها قبل از بررسی روش های ناباروری سعی می کنند از روش های سنتی استفاده کرده و در این زمینه تلاش زیادی می کنند.

در صورتی که شما در تلاش برای بارداری هستید، بهتر است به دنبال بهترین گزینه با کارایی بالا و خطرات کمتر باشید. با این حال، در صورتی که به دنبال آزمایش یا گزینه هایی برای افزایش شانس باروری خود هستید، می توانید از یک متخصص باروری کمک بگیرید.

تفاوت آی یو آی و آی وی اف

تلقیح داخل وریدی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF) دو روش رایج برای درمان باروری است که احتمال شانس حاملگی را افزایش می دهد. IUI  ( آی یو آی ) روشی است که طی آن اسپرم های متحرک پردازش شده و متمرکز به طور مستقیم به رحم  وارد می شود. این روش با توجه به تخمک گذاری تنظیم می شود و ممکن است در روزهای بلافاصله بعد از تشخیص تخمک گذاری یک تا دو بار انجام شود.

signs-of-pregnancy-after-iui

پس از تخمک گذاری، تخمک توسط لوله فالوپی برداشته می شود و در انتظار اسپرم می ماند. از آنجا که روش IUI (آی یو آی) دارای غلظت بالای اسپرم و با کیفیت بوده و در محلی نزدیک به تخمک قرار می گیرد، بنابراین احتمال جفت شدن اسپرم و تخمک در این روش افزایش می یابد.

آی وی اف هم یکی از بهترین روش های درمان باروری است که امروزه مورد  استفاده  قرار می گیرد. در این روش، از تحریک تخمدان ها برای تولید تخمک های متعدد در یک زمان استفاده شده و بازیابی تخمک ها، پرورش آن در آزمایشگاه و قرار دادن جنین های  ایجاد شده در رحم (انتقال جنین) انجام می پذیرد.

شانس حاملگی از طریق روش آی وی اف عمدتا بستگی به سن زن، علت ناباروری و عوامل مرتبط با کیفیت آزمایشگاه  آی وی اف دارد.

روش های شایع پزشکی برای درمان ناباروری عبارتند از:
از نظر عملی هر دو روش آی یو آی و آی وی اف اثبات شده اند. از جمله تفاوت عمده میان این دو روش به صورت زیر عنوان می شود:
تشخیص ناباروری

آی وی اف برای زنانی که پس از انجام روش های پیچیده پزشکی مانند IUI موفق به انجام بارداری نشده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در موارد:

– سن بالای مادر

– به طور معمول بیش از ۳۰ سال سن

– لوله های فالوپ بلوک شده و آسیب دیده

– آندومتریوزیس

– اختلالات تخمک گذاری

– شکستگی زودرس نارس یا فیبروئید های رحم

– فقدان لوله های فالوپی به علت حذف جراحی

– اختلال ژنتیکی

– ناباروری مردانه، از جمله انسداد، کاهش تعداد اسپرم و یا حرکتی

معمولا  آی یو آی در اولویت قرار می گیرد. این روش برای زنانی مورد استفاده قرار می گیرد که غالبا  پس از یک سال مقاربت جنسی محافظت نشده، قادر به باردار شدن نیستند.

آی یو آی معمولا در شرایط زیر توصیه می شود:

– برای زنانی که لوله های فالوپ را آزاد کرده اند

– برای زنانی با حفره رحم طبیعی

– برای زنانی که شوهرشان آن ها دارای تعداد اسپرم  کم و یا کمبود اسپرم است.

آی وی اف، یک عمل جراحی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود.  آی یو آی در مطب انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. در روش آی وی اف، یک سری  تزریق هورمونی برای تحریک رشد فولیکول های متعدد در مرحله بلوغ تخمک و یک تزریق اضافی برای ایجاد تخمک گذاری تجویز می شود.

در روش آی یو آی، بیمار داروهای خوراکی مصرف می کند. به طور معمول، کلوماید در ترکیبی با دوز کم تزریق های گنادوتروپین (FSH / LH) در طول دوره خود برای تحریک رشد تخمک و تزریق داروی هورمونی در تخمدان (HCG) به منظور ایجاد تخمک گذاری، صورت می گیرد.

در روش آی وی اف، تخمک های بیمار توسط پزشک با استفاده از ابزار آسپیراسیون و سونوگرافی ترانس واژینال بازیابی می شوند. تخمک های بیمار پس از آن با اسپرم در آزمایشگاه جنینی آزمایش می شوند. تمام جنین های حاصل شده به طور مداوم تا زمانی که به مرحله بهینه پیشرفت برسند نظارت می شود. یک یا چند جنین با درجه بالا به وسیله کاتتر تلقیح به رحم زن منتقل می شود.

آی یو آی و تلقیح مصنوعی

افزایش فولیکول های تخمک بیمار در طول مرحله رشد تخمک، با اندازه گیری هورمون های سطح خون و التراسوند های لگنی روزانه به منظور تعیین زمان اولیه  تخمک گذاری از طریق تزریق HCG نظارت می شود.

نمونه برداری از اسپرم مرد بیمار در مطب پزشک صورت گرفته  (یا اسپرم اهدا کننده یخ زده بازیابی شده) و در محیط آزمایشگاهی با استفاده از راه حل های افزایش دهنده و زنده ماندن آماده می شود. نمونه اسپرم  آماده سازی شده ، با استفاده از یک کاتتر تلقیح ، در رحم زن قرار داده می شود.

signs-of-pregnancy-after-iui

مزایا ی روش آی یو آی

– روش آی یو آی ، روش درمانی ارزان قیمتی است.

– آماده سازی و قرار دادن اسپرم  به طور مستقیم در رحم

-معمولا بین ۱۲تا ۳۶ ساعت پس از تجویز، ۲ تلقیح IUI پس از تخمک گذاری صورت می گیرد. این کار به منظور افزایش احتمال تخمک گذاری انجام می شود.

نشانه های بارداری بعد از آی یو آی (iui)
بعد از  آی یو آی ، علائم بارداری می توانند به صورت زیر باشند:
گرفتگی دردناک

بعضی از مادران در طول لانه گزینی جنین، احساس خارش یا گرفتگی دارند. این پدیده از لحاظ علمی تایید نشده است، اما به اصطلاح “گرفتگی لانه گزینی” خوانده شده و به نظر می رسد نسبتا شایع است. با این وجود بعد از آی یو آی ، در بعضی از موارد باعث ایجاد گرفتگی های رحم می شود، بنابراین ممکن است  تفاوت آن کمی دشوار باشد.

signs-of-pregnancy-after-iui

در صورتی که دمای پایه بدن شما (BBT) را در نمودار نشان دهد، ممکن است کاهش فازلوتئال (زمان تخمک گذاری در طول چرخه قاعدگی یک زن را “فاز لوتئال” می گویند.) مشاهده شود. اما باید گفت که تمام زنان این مورد را تجربه نمی کنند، اما فرو پاشی لانه گزینی تقریبا نشانه هایی از وجود بارداری محسوب می شود.

با این حال باید گفت که این علامت بازهم نشانه قابل اعتمادی از بارداری نیست، اما در صورتی که یکی از آنها را در نمودار خود مشاهده کنید، می تواند نشانه خوبی برای بارداری باشد.

آی یو آی نسبت به لقاح آزمایشگاهی  ارزان تر است. هدف از آی یو آی IUI افزایش تعداد اسپرم هایی است که به لوله های فالوپی رسیده و پس از آن احتمال حاملگی را افزایش می دهد.

ادامه دار شدن دمای بالا

حاملگی بدین معنی است که سطح پروژسترون شما بیشتر از ۱۲ تا ۱۶ روز افزایش داشته باشد. در یک نمودار BBT، شما این  مورد را به عنوان یک دوره طولانی تر از حد معمول و با درجه حرارت بالا متوجه خواهید داشت. اگر این حالت بیشتر از ۲۰ روز بعد از آی یو آی طول بکشد، می توان نشانه ای از بارداری باشد.

از دیگر علائم بارداری بعد از آی یو آی می توان موارد زیر را ذکر کرد:
– تاخیر قاعدگی:

تاخیر در قاعدگی بعد از آی یو آی ، مانند حاملگی طبیعی، می تواند یکی از نشانه های بارداری باشد.

– درد و حساس شدن سینه ها
– ضعف و خستگی بعد از آی یو آی :

شما در روش آی یو آی یک تلقیح مصنوعی داشته اید و بدن شما ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به این مسئله نشان دهد.

– تهوع:

شما احتمالا مانند بارداری طبیعی، همان حالت تهوع را تجربه خواهید کرد و این امر بعد از آی یو آی می تواند نشانه ای از بارداری باشد.

signs-of-pregnancy-after-iui

– گرگرفتگی و یا احساس ناخوشایند نسبت به غذاها:

درست همانند بارداری طبیعی، شما  ممکن است بعد از آی یو آی نسبت به بوی برخی از غذاها، احساس خوشایندی داشته باشید.

تعیین جنسیت

شرایط ژنتیکی و موارد دیگری باعث شکل گیری جنسیت جنین می شود. دربرخی از خانواده ها، پدر یا مادر خواهان تعیین جنسیت فرزند خود هستند. امروزه از دو روش می توان برای تعیین جنسیت استفاده کرد که بسیار موثر هستند. پیش از بحث در مورد انتخاب روش مناسب تر درک کلی فرآیند و شرایط آ ن ها، مفید است.

تعیین جنسیت با آی وی اف

به طور کلی، اسپرم شامل ۵۰/۵۰ نسبت اسپرم است. اسپرم X کمی بزرگتر از اسپرم Y است، زیرا این مقدار تقریبا ۲٫۸ درصد کل DNA است. در یک تصور معمول، اسپرم مرد با یک تخمک بارور شده با لقاح داخلى آی وی اف و  تخمک زن با اسپرم به دست آمده از انسان تزریق می شود.

signs-of-pregnancy-after-iui

در روش معمول ای وی اف، اسپرم برای انتخاب کروموزوم های مرد یا زن آزمایش نشده است، بنابراین احتمال جفت شدن یک یا هر دو تقریبا ۵۰/۵۰ است. اما در صورت نیاز می توان این آزمایش را انجام داد.

تعیین جنسیت با آی یو آی 

در روش آی یو آی با تلقیح داخل رحمی اسپرم به طور مستقیم به رحم تزریق می شود. در روش معمول IUI، اسپرم به X و Y تقسیم نشده است. در صورتی که تخمک توسط یک اسپرم X بارور شود، جنین دختر خواهد بود و در صورتی که تخمک با اسپرمY ترکیب شود، جنین پسر می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 83 = 90