علائم بارداری در روزهای اول، خونریزی دارم!

برخی از اولین علائم بارداری ممکن است در مدت زمانی که قاعدگی اتفاق نیوفتاده است، (یک یا دو هفته پس از موعد قاعدگی) خود را نشان دهند.
تقریبا ۶۰ درصد زنان اولین علائم بارداری را در زمانی که ۶ هفته از بارداری شان گذشته باشد مشاهده می کنند و تقریبا ۹۰ درصد آنها در زمان ۸ هفتگی خود اغلب این علائم بارداری را حس می کنند.
اگر شما چرخه ی قاعدگی خود را بطور دقیق دنبال نکنید و یا اینکه اگر از ماهی به ماه دیگر عوض می شود، شما انتظار ندارید که کی قرار است پریود شوید اما زمانی که برخی از علائم بارداری زیر را احساس کردید (نه لزوما همه ی آنها) ممکن است که شما باردار باشید.گرفتن یک تست حاملگی گام بعدی است!
ناسازگاری غذایی
اگر شما به تازگی باردار هستید، ممکن است حس بیزاری نسبت به بوی غذا یا یک فنجان قهوه یا عطرهای خاص داشته باشید و رفلاکس معده ی شما را به کار بیاندازد.
اگرچه هیچکس مطمئنا دلیل آن را نمی داند، این ممکن است یک عارضه ی جانبی از افزایش سریع میزان استروژن در بدن شما باشد. همچنین ممکن است بوی غذایی که قبلا دوست داشتید و از آن لذت می بردید نیز برایتان زننده باشد.
نوسانات خلقی
یکی از علائم بارداری تغییر در برخی از رفتار های خلقی است. تغییرات خلقی در دوران بارداری بسیار شایع است و بخشی از تغییرات هورمونی است که بر انتقال دهنده های عصبی اثر می گذارد. (پیام دهنده های شیمیایی در مغز) هرکسی نسبت به این تغییرات، بطور متفاوت پاسخ می دهد.
برخی از مادران احساساتی تر می شوند و برخی دیگر ممکن است دچار افسردگی و اضطراب شوند.
توجه: اگر احساس گناه یا نا امیدی کرده اید یا نمی توانید از پس مسئولیت های روزانه ی خود بر آیید، یا در فکر آسیب به خودتان هستید به یک متخصص بهداشت روانی یا پزشک مراقب خود مراجعه کنید.
نفخ شکم
تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است باعث نفخ شکمتان شود. درست مانند قبل از قاعدگی این حالت برای برخی خانم ها اتفاق می افتد. به همین دلیل ممکن است حتی در اوایل بارداری که رحم هنوز کوچک است، لباس هایتان در ناحیه ی کمر برایتان تنگ شود.
مثانه بیش فعال
بلافاصله بعد از بارداری، تغییرات هورمونی میزان گردش خون را در کلیه ها افزایش می دهد و این باعث می شود که مثانه ی شما سریعتر پر شود و شما بیشتر نیاز به دستشویی پیدا کنید.
تکرر ادرار با پیشرفت بارداری ادامه می یابد و یا تشدید می شود. حجم خون شما در دوران بارداری به طور چشمگیری افزایش می یابد که منجر به تولید اضافی مایع و انتقال آن به مثانه می شود. از طرفی با افزایش اندازه ی جنین، فشار وارده بر مثانه بیشتر نیز می شود.
خستگی
آیا به طور ناگهانی احساس خستگی می کنید؟ هیچ کس نمی داند که چه چیزی باعث خستگی در اوایل بارداری می شود اما احتمال دارد که افزایش ناگهانی سطح هورمون پروژسترون باعث خواب آلودگی شما شود.
البته بیماری صبحگاهی و نیاز به ادرار کردن در طول شب نیز می تواند در ایجاد خستگی موثر باشد. هنگامی که به سه ماهه دوم برسید، انرژی بیشتری احساس خواهید کرد.
گرچه این خستگی در اواخر بارداری و زمانی که شما وزن بیشتری را حمل کنید دوباره باز خواهد گشت و به همراه برخی دیگر از ناراحتی های معمول بارداری ممکن است باعث شود خواب راحتی نداشته باشید.
سینه های دردناک
یکی از معمولی ترین علائم بارداری ، حساسیت و تورم سینه ها، به خاطر افزایش سطح هورمون ها می باشد. درد و تورم ممکن است مانند حالتی که قبل از قاعدگی احساس می کنید باشد. بعد از سه ماهه اول، این ناراحتی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. زیرا بدن شما تغییرات هورمونی تان را تنظیم می کند.
خونریزی خفیف یا لکه بینی
این علامت ممکن است بر خلاف انتظار باشد. اگر شما سعی در باردار شدن دارید، آخرین علائم بارداری که مشاهده می کنید لکه بینی یا خونریزی خفیف می باشد. اما اگر متوجه شوید که خونریزی خفیف در زمانی که موعد قاعدگی تان فرا رسیده رخ داده است ممکن است خونریزی مربوط به لانه گزینی باشد.
هیچ کس به طور مطمئن دلیل آن را نمی داند اما می توان آن را به دلیل تخمک گذاری به داخل رحم دانست. توجه: از هر ۴ خانم، ۱ نفر لکه بینی را در سه ماهه اول بارداری خود تجربه می کند. اغلب نگران کننده نیست اما گاهی می تواند نشانه ای از سقط جنین یا حاملگی خارج رحمی باشد.
اگر خونریزی شدید شود و یا به همراه درد یا سرگیجه باشد و یا اگر به طور کلی نگران هستید با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.
حالت تهوع
برای برخی از زنان، بیماری صبحگاهی تا حدود یک یا دو ماه پس از شروع بارداری آغاز می شود. اگر چه برای برخی دیگر در دو هفته ی اول نیز ممکن است وجود داشته باشد.
همچنین تهوع مرتبط با بارداری نه فقط در صبح بلکه می تواند ظهر و شب نیز اتفاق بیفتد. اکثر زنان باردار مبتلا به حالت تهوع، در آغاز سه ماهه دوم خود، می توانند به طور کامل احساس آسودگی کنند. برای اکثر موارد دیگر ماه ها طول می کشد تا این حالت بر طرف شود. بستگی به شانس دارد!
پریود نشدن
اگر شما به طور منظم پریود می شوید، ممکن است شما قبل از مشاهده ی علائم بارداری بالا تصمیم به انجام تست بارداری بگیرید. اما اگر منظم نیستید و یا از دوره ی خود به طور دقیق اطلاع ندارید، حالت تهوع و درد سینه و نیاز بیش از حد به ادرار کردن ممکن است قبل از آنکه متوجه شوید پریود می شوید یا نه، علائم بارداری تان باشد.
دمای بدن بالا
اگر دمای بدن خود را اندازه بگیرید و ببینید که برای بیش از دو هفته بالا است، احتمالا باردار هستید.
تست حاملگی در خانه
برخلاف آنچه که بر روی جعبه می خوانید، بسیاری از تست های حاملگی که در خانه انجام می شوند به اندازه ی کافی حساس نیستند و حاملگی را تا حدود یک هفته پس از موعد قاعدگی تشخیص نمی دهند. بنابراین اگر شما این تست را انجام دادید و نتیجه منفی بود، روزهای بعد نیز آن را تکرار کنید.
در نظر داشته باشید که جنین قبل از آنکه علائم بارداری به سراغتان بیایند شروع به رشد می کند بنابراین از سلامتی خود مراقبت کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here