خوابیدن با دهان باز مشکل زاست

در این مقاله با علت خوابیدن با دهان باز و عوارض خوابیدن با دهان باز آشنا خواهید شد.

sleeping-with-open-mouth-is-a-problem

تنفس عادی و طبیعی، تنفسی است که از راه بینی انجام شود. بنابراین تنفس از طریق دهان را می‌ توان به عنوان یک اختلال قلمداد کرد.

بسیاری از افراد وجود دارند که به دلایل مختلف تنفس خود را به صورت دهانی انجام می‌ دهند و این کار برای آن ها تبدیل به نوعی عادت شده است.
متاسفانه بیشتر این افراد از عوارض این نوع تنفس مطلع نیستند و آن را پیگیری نمی‌ کنند. در واقع تنفس دهانی، معضلی است که اگر زود به درمان آن نپردازیم، می‌ تواند طی زمان مشکلات زیاد دیگری را برای ما ایجاد کند.
عادت به باز گذاشتن دهان هنگام خواب نیز می‌ تواند یکی از نشانه‌ های اختلال تنفسی افراد باشد که باید به پیگیری عوامل آن پرداخت. وقتی فردی هنگام خواب دهان خود را باز می‌ گذارد و از راه دهان تنفس می‌ کند، احتمال وجود بیماری‌ های مختلف ناشی از اختلال در کار دستگاه تنفسی فوقانی در وی وجود دارد.
بنابراین توصیه متخصصان در این مورد این است که اگر فردی از راه دهان تنفس می‌ کند یا هنگام خواب دهان او باز می‌ ماند، باید هر چه سریع‌ تر برای بررسی دقیق به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا بتواند مشکل خود را پیش از بروز عوارض دیگر مرتفع کند.

مردان بیشتر از زنان

احتمال خوابیدن با دهان باز در افراد مبتلا به آسم و آپنه خواب بیشتر است. از سوی دیگر، مردان نسبت به زنان بیشتر احتمال دارد که با دهان باز بخوابند، به طوری که بر اساس نتایج یک مطالعه، تقریبا یک سوم از مردان در هنگام خواب از طریق دهان نفس می کشند، اما این میزان در زنان تنها پنج درصد است.

پولیپ بینی، متهم ردیف اول

یک متخصص گوش، حلق و بینی نیز اظهار می کند:
«خوابیدن با دهان باز می‌ تواند در اثر بسته بودن بینی به علت حساسیت، پولیپ بینی، انحراف بینی و در بچه‌ ها لوزه سوم باشد.
پولیپ بینی معمولاً به علت ایجاد شدن نسج اضافه‌ ای در داخل بینی تشکیل می‌ شود که معمولاً به علت حساسیت، ثانویه‌ است و افرادی که دچار حساسیت شدید بینی هستند و آن را درمان نمی‌ کنند به این عارضه مبتلا می‌ شوند.
مهم ترین علامت پولیپ بینی گرفتگی بینی است که معمولاً یک طرفه یا دو طرفه است، اما بیشتر اوقات دو طرفه است و گاهی کوچک و گاهی بزرگ می‌ شود. لذا هر چه اندازه آن بزرگ تر باشد گرفتگی بینی بیشتر خواهد شد.
مهم ترین عارضه‌ ای که پولیپ بینی ایجاد می‌ کند سینوزیت است، چرا که این عارضه موجب می‌ شود راه‌ های خروجی سینوس‌ ها بسته شود و عفونت در سینوس‌ ها ایجاد شود.
اولین راه درمان پولیپ بینی جلوگیری از برخورد با مواد‌ حساسیت‌ زا است مثلاً فردی که حساسیت بهاره دارد باید به نوعی از ورود در محیطی که گرده گیاهان وجود دارد خودداری کنند.
درمان پولیپ‌ های بینی به دو دسته طبی و جراحی تقسیم می‌ شوند که ابتدا درمان طبی خواهد بود و به کمک داروهای آنتی‌ هیستامین و اسپری‌های درمانی حساسیت بیمار کنترل می‌ شود. اما اگر فرد به درمان جواب ندهد درمان جراحی که امروزه به کمک آندوسکوپی انجام می‌ شود صورت می‌ گیرد که به کمک آن پولیپ را بر می‌ دارد.
عمل جراحی بینی برای درمان این عارضه آخر راه نیست و نباید مبتلایان فکر کنند که پولیپ آن ها درمان شده است زیرا اگر مراقبت‌ های پس از عمل را رعایت نکنند در بیش از ۵۰ تا ۷۰ درصد موارد پولیپ عود می‌ کند.
لذا برای جلوگیری از عود آن باید درمان‌ های ضد حساسیت را پس از عمل ادامه داد و مرتبا شست‌ و شوی بینی داشت. همچنین اسپری‌ های لازم را مصرف کنند تا رشد پولیپ را متوقف کند.
با وجود همه این درمان‌ ها ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران دچار عود پولیپ می‌ شوند. بسیاری از بیماران انحراف تیغه بینی را با پولیپ بینی اشتباه می‌ گیرند، در حالی که در انحراف بینی تیغه بینی کج شده و یک طرف راه بینی را می‌ بندد که به جزء درمان جراحی هم راه دیگری ندارد.
افرادی که انحراف بینی دارند و بینی آن ها به سمت مثلاً چپ کج شده است همیشه سمت چپ بینی آن ها گرفته است اما کسانی که پولیپ بینی دارند گاهی سمت چپ، گاهی سمت راست و گاهی هر دو طرف بینی‌ شان بسته می‌ شود.»

«اگر در طول روز از طریق بینی نفس می کشید و فقط موقع خواب دهانتان باز می شود و نمی توانید از بینی نفس بکشید، از قطره بینی استفاده کنید. قطره بینی التهاب بینی را از بین می برد، ولی نمی توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.
اگر پولیپ بینی داشته باشید مشکلتان بر طرف می شود، ولی اگر ادامه داشت، باید حتما معاینه پزشکی شوید.
به اطرافیان بسپارید اگر باز هم با دهان باز خوابیدید، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا بینی تان را بررسی کنند. احتمالا انحراف شدید بینی دارید.
در مشکل تنفسی موقعی که طاق باز می خوابید ، مشکل بدتر می شود.»

پوسیدگی دندان ها نتیجه ی خوابیدن با دهان باز

آسیبی که خوابیدن با دهان باز به دندان‌ ها وارد می‌ کند، ممکن است به اندازه لطمه ناشی از خوردن یک نوشیدنی گازدار قبل از خواب شدید باشد.

به گزارش خبرنگار، باز ماندن دهان در هنگام خواب با خشک شدن دهان، سطح اسیدیته را به شدت بالا می‌ برد و سبب فرسایش دندان‌ ها می‌ شود.

خشک شدن دهان در اثر تنفس با دهان باز، هنگام خواب اثر محافظتی بزاق را که توانایی طبیعی برای کشتن باکتری‌ های موجود در دهان را دارد، از بین می برد. اثر ناشی از باز بودن دهان در هنگام خواب به این ترتیب در حد نوشیدن پرتقال و یا نوشیدنی های گازدار قبل از خواب و مسواک نزدن است.

پژوهشگران با ابداع وسیله‌ ای برای اندازه‌ گیری اسیدیته دهان در طول شب و ارسال داده‌ های مربوط به آن به رایانه موفق به برآورد خسارات وارد آمده به دندان در حالات مختلف شده‌ اند.

آن ها دریافتند که خواب با دهان باز می تواند به اندازه نوشیدن نوشابه گازدار قبل از خواب برای دندان‌ ها مضر باشد. علت این امر این است که تنفس از طریق دهان، آن را خشک می کند و اثر حفاظتی بزاق را که دارای توانایی طبیعی کشتن باکتری‌ های موجود در دهان و تولید کننده اسید است، در طول شب از بین می‌ برد و با افزایش میزان اسید در طول شب، فرسایش و پوسیدگی دندان ها افزایش می‌ یابد.

پژوهشگران بر این باورند که با کمک این یافته‌ ها می‌ توان مشاهدات دندانپزشکان را تأیید کرد که افرادی که با دهان باز می‌ خوابند، بیشتر دچار پوسیدگی دندان می‌ شوند.

پوسیدگی دندان در خواب اغلب در بخش‌های انتهایی دهان اثر بدتری برجا می‌ گذارد و علتش این است که نواحی درونی دهان بیشتر از بخش‌ های جلویی تمایل به خشک شدن دارند.

بیماران مبتلا به آسم و آپنه انسدادی بیشتر تمایل دارند به این که هنگام خواب شبانه از طریق دهان تنفس کنند.

در شرایط عادی، سطح PH–شاخص میزان اسیدی یا بازی بودن که هر چه از ۷ بالاتر باشد و تا ۱۴ نشان دهنده بازی بودن بیشتر و هر چه از ۷ پایین‌ تر و به صفر نزدیک‌ تر باشد، بیانگر اسیدی بودن بیشتر است- در دهان نزدیک به سطح خنثی ۷٫۷ است.

بر اساس نتایج پژوهش انجام شده، خواب با دهان باز سبب کاهش PH تا حد یک اسید ملایم در حد ۶٫۶ می‌شود. اما در برخی از افراد در همین شرایط سطح اسیدیته به شدت افزایش می‌ یابد و به حد ۳٫۶ می‌ رسد که در حد یک اسید قوی است. این میزان تا آن اندازه بالا است که به ساییده شدن مینای دندان منجر می‌ شود و شبیه به آن است که شخص یک لیوان آب پرتقال یا نوشابه گازدار قبل از خواب نوشیده باشد.

مردان بیشتر احتمال دارد که تحت تأثیر این عارضه دندان‌ هایشان خراب شود، چون تحقیقات نشان داده است که نزدیک به یک سوم مردان در خواب از طریق دهان تنفس می‌ کنند، در مقایسه تنها پنج درصد از زنان به این شیوه می‌ خوابند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here