درد معده در دوران بارداری

برخی اوقات ناراحتی معده،شبیه زخم معده است. اما آزمایش ها نشان داده اند که چنین نیست. ممکن است آن را سوء هاضمه بنامید، ولی پزشکان این حالت را ” سوء هاضمه بدون زخم” نام نهاده اند و این بدان معنی است که فرد به نوعی ناراحتی معده دچار می شود که گهگاه با دل درد و تهوع همراه می باشد و غالباً به دنبال خوردن غذا اتفاق می افتد که نوعی حساسیت فوق العاده معده میباشد.
بررسی های پژوهندگان هندی بر روی تعدادی بیمار نشان داد که موز می تواند درمان این حساسیت باشد.این مداوای سنتی، سبب رفع آشفتگی معده ،به خصوص تسکین سوء هاضمه شد.

پس به این ترتیب معلوم می شود که موز چهار برابر مؤثرتر از دارونماها بوده است.

دکتر رونالد هافمَن، نویسنده مقاله می گوید:” چنانچه از دل درد و سوء هاضمه رنج می برید،مصرف روزییک عدد موز شما را از پزشک بی نیاز می کند.”
از سوی دیگر،در مصرف قهوه اعم از کافئین دار یا بدون کافئین، نهایت احتیاط را به کار برید، زیرا طبق بررسی های صورت گرفته به وسیله پژوهندگان دانشگاه میشیگان،قهوه ممکن است سوء هاضمه ایجاد کند.
درد معده در دوران بارداری
چه نوع مواد غذایی بیشتر باعث ناراحتی های معده می شود؟

پژوهندگان آلمانی در بیمارستان مونیخ این پرسش را مطرح ساختند و پاسخی را که دریافتند برای شما در زیر آورده ایم :
گاهی معده افراد سالم با خوردن مواد غذایی مانند مایونز، کلم، خوراک های سرخ شده و شور دچار درد شده و از خود واکنش نشان می دهد.

کسانی که دچار سوء هاضمه ( بدون زخم ) شده اند،با صرف قهوه،گوشت قرمز،غذاهای سرخ شده،نوشابه های گازدار و آب میوه به درد معده گرفتار می شوند.
افرادی هم که زخم معده دارند، پس از خوردن قهوه، نوشابه های گازدار و آب میوه با شدیدترین واکنش های دردناک معده روبرو می شوند.
بررسی های پژوهندگان هندی بر روی تعدادی بیمار نشان داد که موز می تواند درمان این حساسیت باشد. این مداوای سنتی،سبب رفع آشفتگی معده،به خصوص تسکین سوء هاضمه شد.
دکتر رونالد هافمَن، نویسنده مقاله می گوید:” چنانچه از دل درد و سوء هاضمه رنج می برید، مصرف روزییک عدد موز شما را از پزشک بی نیاز می کند.”

روش‌هایی برای کاهش درد معده در دوران بارداری
گاهی معده درد امان زنان را در طول بارداری می برید. شاید بتوان کمر درد، تورم، خارش، خستگی، تعریق و بی‌خوابی را تحمل کرد اما درد مدام معده را نه.
یک مادر باردار در این مواقع چه باید بکند؟
این ۵ نکته را دنبال کنید تا درد شکمتان کاهش یابد.
غذای کم، وعده‌‌ زیاد
زیاده روی در خوردن مواد غذایی موجب معده درد می‌شود. زمانی که شما باردار هستید، معده شما فضای کمتری برای گسترده شدن دارد. رژیم غذایی متعادل نه تنها معده درد شما را در کوتاه مدت، بلکه در طول بادرداری درمان می‌کند.
زیرا اگر وزنتان بیش از وزن توصیه شده در زمان بارداری شود، باعث می‌شود که این وزن اضافی به شکم شما فشار آورد. سه وعده غذایی روزانه خود را به ۶ وعده تقسیم کنید و در هر وعده کمتر از ۱ ½ فنجان نخورید. هضم غذای کم برای بدن ساده‌تر است.
حذف غذاهای محرک 
غذاهایی که موجب معده درد شما می‌شوند را شناسایی و آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
معمولا این غذاها شامل غذاهای اسیدی مانند:
مرکبات و گوجه فرنگی
غذاهای چرب و سرخ شده
غذاهای تند
شکلات
قهوه و نوشابه‌های گازدار است.

مصرف مایعات  
احتمال این که غذاهای مایع مشکلی برای معده به وجود آوردند، کم است زیرا آنها به سرعت از معده عبور می‌کنند.  سوپ، اسموتی، ماست، میلک شیک، شیک‌های پروتئین و پودینگ‌ها  انتخاب‌های خوبی هستند.

به دنبال مایعاتی باشید که سرشار از پروتئین‌ هستند مانند شیر. غذاهای جامد را نیز زیاد بجویید تا تقریبا تبدیل به مایع شوند.

خواب کامل 
برای این که از معده درد در شب خودداری کنید، حداقل تا ۳ ساعت قبل از خواب، چیزی نخورید. هنگام خواب نیز اگر تا به حال روی پهلوی چپ خود نمی‌‌خوابیدید، حال امتحان کنید. در این حالت اسیدهای معده به سختی خود را به مری می‌رسانند.

ما در اینجا نمونه‌هایی از مواد مغذی و سبک را برایتان آوردیم: 
۱ فنجان جو دو سر با شیر بدون چربی و ۱ عدد سیب

۱ فنجان ماست به همراه  میوه
½  فنجان کره بادام زمینی و ۱ فنجان سوپ سبزیجات
۱ عدد کلوچه گندمی و ۲۸ گرم پنیر مورد علاقه
۵۶ گرم مرغ
½ فنجان سیب زمینی شیرین له شده و ½ فنجان پنیر و میوه

 روش برای درمان رفلکس معده در بارداری

رفلکس اسید(سوزش سر دل) میان زنان باردار رایج است. اگر چه معمولا بی‌خطر، اما بسیار آزاد دهنده است.

این سوزش که از پایین سینه تا پایین گلو است به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در دوران بارداری، که به شل شدن ماهیچه‌های رحم کمک می‌کند، است. این شل شدن باعث ترشح اسید معده و احساس سوزش می‌شود.

حال برای رهایی از این سوزش چه باید کرد؟

ما در اینجا چند روش را برای درمان به شما معرفی می‌کنیم.

به رژیم غذایی خود دقت کنید

غذاهای تند یا حتی غذاهای اسیدی (گوجه فرنگی و مرکبات) می‌توانند این ناراحتی را تشدید کنند. اگر نشانه‌های رفلکس اسید را مشاهده کردید، از خوردن این غذاها خودداری کنید.
 
 جاذبه زمین
گاهی عمودی ایستادن، به شما کمک می‌کند. زمانی که شما دراز می‌کشید، اسید می‌تواند آزادانه به سمت مری شما حرکت کند. بنابراین اگر می‌خواهید بخوابید، زیر سر خود چند بالش قرار دهید یا سعی کنید روی صندلی دراز بکشید.stomach-pain-during-pregnancy
 

 قرص‌های عصاره عنبه
بسیاری از زنان برای درمان رفلکس اسید، از این قرص‌ها مصرف می‌کنند.

 
زنجبیل
در زمان بیماری، هیچ چیز بهتر از سوپ مرغ با زنجبیل نیست. اما چرا؟
زنجبیل اسید را جذب می‌کند، ضد التهاب و ضد درد نیز است. این ماده سال‌ها است برای درمان حالت تهوع، استفراغ و اسهال به کار می‌رود.

عصاره آلوورا

نه تنها این ماده می‌تواند درد ناشی از آفتاب سوختگی را آرام کند بلکه درد رفلکس اسید را نیز درمان می‌کند.

داروهای ضد اسید معده

شما می‌توانید از داروهای ضد اسید معده نیز استفاده کنید، البته بهتر است قبل از مصرف، با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های برای پیشگیری از سوزش سر دل در بارداری
بسیاری از زنان در دوران بارداری از سوزش سردل رنج می برند. ممکن است این پرسش ها در این مورد پیش آید:
برای از بین بردن این ناراحتی چه می توان کرد؟
آیا درمان این ناراحتی به جنین آسیبی نمی رساند؟

و آیا سوزش سردل در دوران بارداری مشکلی جدی است؟stomach-pain-during-pregnancy

stomach-pain-during-pregnancyدوران بارداری

جنین در حال رشد و نمو آن قدر در بدن مادرش تغییر ایجاد می کند تا بتواند صحیح و سالم به دنیا بیاید، یکی از عمده ترین تحولاتی که بارداری برای مادر به وجود می آورد ناراحتی های گوارشی است.

 
اصل قضیه چیست؟

بیش از ۵۰ درصد خانم های باردار از سوزش شدید معده شان در دوران بارداری شکایت دارند به خصوص در ۳ ماهه دوم و سوم. سوزش سر دل حالتی است که انتهای مری به دنبال ورود اسید معده به آن تحریک می شود؛ به این مشکل رفلاکس اسید معده هم می گویند.

در این حالت ممکن است احساس سوزشی در محدوده انتهای قفسه سینه تا ابتدای گلوی تان داشته باشید. برخی خانم ها هم می گویند ته حلق مان تلخ یا ترش است.

دلایل ایجاد سوزش سرمعده در دوران بارداری چیست؟

در طی فرآیند معمولی هضم، غذا از مری به سمت معده می رود، در این بین غذا از بخش ماهیچه ای در انتهای مری به نام اسنفکتر نیز می گذرد و سپس وارد معده می شود. در واقع اسفنکتر دریچه ی ورود غذا به معده است.

هنگام غذا خوردن این دریچه باز می شود و غذا می تواند وارد معده شود، پس از آن، اسفنکتر بسته می شود تا اسید معده به سمت مری برگشت نکند. وقتی به سوزش سرمعده یا «ریفلاکس معده» مبتلا می شوید، در واقع اسفنکتر کاملاً بسته نمی شود و مقداری اسید به سمت مری برمی گردد.
برگشت اسید ممکن است سبب درد و سوزش در ناحیه قفسه سینه شود. در دوران باردای، هورمون هایی در بدن ترشح می شوند که ممکن است سبب شل شدن ماهیچه ی اسفنکتر شوند. در نتیجه مقداری اسید به مری بازمی گردد، به ویژه وقتی غذا زیاد می خورید یا در حالت خوابیده قرارمی گیرید.
علاوه بر این، با بزرگ شدن جنین در ماه های هفتم به بعد، رحم فشار بیشتری به معده وارد می کند. همین فشار نیز ممکن است سبب برگشت اسید معده به مری شود.

برای مقابله با سوزش سر دل چه کنم؟

* به جای ۳ وعده غذایی حجیم، وعده های غذایی کوچک و متناوب بخورید.
* آرام و با طمانینه غذا بخورید.
* از خوردن هر گونه غذای سرخ شده، پر ادویه و هرگونه غذایی که به شل شدن دریچه انتهای مری کمک کند و احتمال سوزش سر دل را بالا ببرد، پرهیز کنید.
* غذاهای چرب را کلا کنار بگذارید.
* کافئین نخورید.
* نوشابه های گاز دار نخورید.
* سرکه و انواع سس های حاوی سرکه را کنار بگذارید.
* شکلات و کافئین هم موادی محرکند و از خوردن آن ها هم بپرهیزید.
* خوراکی های اسیدی از قبیل انواع آب میوه ها، مرکبات، گوجه فرنگی، پاستیل و لواشک را فعلا فراموش کنید.
* فرآورده های گوشتی (سوسیس، کالباس، ناگت، همبرگر و…) و خوراکی های نعنایی هم سبب تحریک سوزش می شوند.
*حین خوردن غذا از نوشیدن حجم زیاد مایعات خودداری کنید اما یادتان باشد در طول بارداری تان باید روزانه ۱۰- ۸ لیوان آب را بین و عد های غذایی بنوشید. 
* بعد از غذا آدامس بجوید تا ترشح بزاق تان بیشتر شود؛ بزاق اسید معده را خنثی می کند.
* مشکل تان را با متخصص معالج تان در میان بگذارید و از او بخواهید دارویی مناسب را برای تان تجویز کند.

* سیگار نکشید؛ دود سیگار نه تنها سبب جهش ژنتیک می شود بلکه اسید معده را هم افزایش می دهد.

* می توانید بعد از مشورت با متخصص زنان معالج تان بدون نیاز به نسخه داروهای آنتی اسید تهیه کنید این داروها حاوی منیزیم یا کلسیم هستند و بهتر است در مورد دارو با متخصص زنان مشورت کنید، زیرا برخی از آنتی اسیدها حاوی مقادیر بالای سدیم، آسپرین یا آلومینیوم هستند.

اگر هیچ یک از این روش ها موثر نبود پزشک معالج برای تان داروهای قوی تری را که برای دوران بارداری بی خطرند تجویز خواهد کرد.
درمان طبیعی برای سوزش سردل:
در زیر برخی از داروهای خانگی موثر برای سوزش سر دل ذکر شده. این داروها طبیعی هستند و هیچ مشکلی برای خانم باردار بوجود نمی آورد ولی در صورت نیاز طبق نظر پزشک مصرف کنید.

بادام
بادام سرشار از روغن است و میزان اسید را کنترل میکنید. از این رو، سعی کنید ۴ تا ۵ بادام هرروزبخورید. بادام همچنین می تواند به تغذیه نوزاد کمک کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا شامل برخی از عوامل ضد التهاب است که می تواند سوزش سر دل را کاهش دهد. با این حال، در مورد زنان حامله،طبق نظر پرشک مصرف شود.

آب نارگیل

آب نارگیل به خنثی کردن اسید معده کمک میکند. هر روز مصرف کنید.

دانه رازیانه

دانه رازیانه در بهبود گوارش موثر است. شما می توانید ۲ قاشق چای خوری دانه رازیانه را در آب جوش حل کرده و آب آنرا بنوشید.

سرکه

سرکه سیب بیکربنات و اسید معده را کنترل میکند. اسید تولید شده در دیواره معده را کاهش میدهد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را رقیق کرده بنوشید.

پاپایا

پاپایا سرشار از آنزیم های خاصی است که باعث بهبود روند هضم غذا در معده می شود. مصرف پاپایا رسیده برای کاهش سوزش سر دل خوب است.

پاپایای خام باعث انقباضات رحمی میشود. در این مورد نیز بهتر است با پزشک مشورت کنید استفاده از مکمل های پاپایا نیز مفید است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

72 − = 70