راهکارهای پیشگیری از مسمومیت غذایی در تابستان

نی نی تایم: معمولا بیشتر افراد تابستان را برای گذراندن اوقات فراغت خود در بیرون از خانه انتخاب می‌کنند. حال ممکن است این فراغت درست کردن کباب در حیاط خانه‌شان باشد یا یک پیک‌نیک خانوادگی و حتی توقفی در کنار یک جاده، برای رفتن به یک مقصد مشخص. بااین‌حال باید در نظر داشت که در این فصل، هوای گرم و رشد سریع‌تر باکتری‌ها احتمال بروز مسمومیت غذایی را بیشتر از فصول دیگر می‌کند. پس بهتراست برای جلوگیری از مسمومیت در تابستان و لذت‌بردن هرچه بیشتر از تفریحات، توصیه‌های ذکرشده در این مطلب را به یاد داشته باشید.

علت مسمومیت های تابستانی چیست؟

گرفتگی و دردهای روده ای، اسهال، استفراغ و… علائمی هستند که باید شما را دربارۀ تازگی یا مناسب بودن شرایط نگهدای بستنی ای که در ساحل دریا از فروشندۀ محلی خریده اید، نگران کنند.

عفونت ها در فصل تابستان به دلایل مختلفی پدید می‌آیند :

کاهش توجه و دقت ما
گرمای مناسب برای تکثیر باکتری ها
شرایط بهداشتی نامناسب، خصوصاٌ در روستاها، در سفرها یا در کشورهای خارجی

آیا مسمومیت غذایی نگران کننده است؟

به عواملی بستگی دارد. در ابتدا، به باکتری هایی که بدن را تصرف خواهند کرد، بستگی دارد. برخی از آنها باعث بروز علائم رایج و همیشگی (دردهای روده ای، اسهال، استفراغ و…) می‌شوند و خیلی سریع از بین می‌روند. برخی دیگر بسیار شدیدتر و حتی مرگ آور هستند.  

عامل بعدی، فرد بیمار است. در واقع، برخی افراد حساس تر هستند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند میزان بیشتری از باکتری های موجود در تغذیه را تحمل کنند. نوزادان و افراد سالخورده، حساس تر اند و در معرض خطر بسیار جدی از دست دادن آب بدن شان قرار دارند. 

افراد مبتلا به سرطان، که عمل کولون یا روده داشته اند و هنوز داروهایی مصرف می‌کنند که اسیدی بودن معده شان را کم می‌کند، نیز باید خیلی مراقب و هوشیار باشند. شیوه های دفاعی آنها ضعیف شده است و بدن شان در مقابل عفونت ها کمتر مقاومت خواهد کرد. 

چه طور در مقابل مسمومیت غذایی واکنش نشان دهیم؟

در موارد مسمومیت غذایی یا اسهال، رعایت یک قانون طلایی ضروری است: آب کافی برای بدن تان را تأمین کنید! یک کند کنندۀ گوارش یا یک ضد تهوع می‌توانند وضعیت تان را بهتر کنند. به طور کلی، مشکلات خودبه‌خود طی سه روز برطرف می‌شوند. بدن با گذشت زمان سم را از بین می‌برد. 

اگر علائم مدت زیادی در بدن باقی بمانند و همراه تب، دردهای شکمی، لرز و حتی افت فشار خون باشند، چه باید کرد؟

در این صورت حتماً به پزشک مراجعه کنید. احتمالاً یک آنتی بیوتیک برای غلبه بر عفونتضروری خواهد بود.

ترفندهایی برای جلوگیری از مسمومیت غذایی 

رعایت بهداشت مانع از بروز اتفاقات ناخوشایند و ناخواسته می‌شود:

قبل از غذا خوردن و پس از توالت دست های تان را بشویید.
در سفر، ژل ضدعفونی کننده در هر شرایطی به شما کمک می‌کند.
قبل از آماده کردن غذا، دست های تان را بشویید.
میوه ها و سبزیجات را به خوبی بشویید.
خوراکی های خام را به طور جداگانه بسته بندی و نگه داری کنید.

اگر از باربکیو استفاده می‌کنید؟

مواد خوراکی را درست قبل از پختن از یخچال بیرون بیاورید و نگذارید مدتی طولانی در آفتاب بماند.
گوشت ها را خوب بپزید، خوب شستن مواد خام نیز مفید خواهد بود.
تاریخ مصرف مواد خوراکی را رعایت کنید.

آیا سفر به یک کشور خارجی را انتخاب کرده اید؟

از غذا خوردن در خیابان خودداری کنید.
از بستنی ها، تخم مرغ های خام و محصولات دریایی که از تازگی شان مطمئن نیستید، فرار کنید.
هیچ چیز را خام نخورید، همه چیز باید مغز پخته شده باشند.
حتماً از آب بطری هایی که جلوی خودتان باز شده، بنوشید! 

در زمان باربکیو:

گوشت خام و سبزیجات را از یکدگیر تفکیک کنید. برای جلوگیری از آلودگی متقابل، جداسازی را در تمامی ابرازهای مورداستفاده نظیر چاقو، ظرف سرو، انبرها و تخته به کار ببرید.
مراقب سس و مزه‌دار کردن خوراک خود باشید. اگر مایل به چرب‌کردن و مزه‌دار کردن غذای خود بر روی گریل هستید، از مواد تازه استفاده کنید نه موادی که گوشت را در آن مزه‌دار کرده بودید.
هرگز گوشت‌هایی که به‌طور کامل پخته نشده‌اند را سرو نکنید. گوشت گاو و گوسفند را تا حداقل دمای ۷۱ درجه سانتیگراد و مرغ را تا ۷۳ درجه سانتیگراد حرارت داده و خوب بپزید.
گوشت را پیش از گریل کردن، گرم و یخ‌زدایی کنید. این کار باعث می‌شود تا همه جای گوشت به‌طور یکسان پخته شود. قسمت‌های یخ‌زده باعث می‌شود تا نقاطی ناپخته در گوشت باقی بماند و به باکتری‌ها اجازه زنده ماندن در روند پخت را می‌دهد.
یخ‌زدایی و مزه‌دار کردن غذا را در یخچال انجام دهید نه بر روی پیشخوان آشپزخانه و در دمای اتاق. از مانده مواد مزه‌دار که در تماس با گوشت خام بوده‌اند، دوباره استفاده نکنید.
–  اجازه دهید تا گوشت به‌طور کامل کبابی شود. اگر می‌خواهید زمان گریل کردن را کاهش دهید می‌توانید گوشت را پیش از آن به‌آرامی در اجاق‌گاز یا ماکروویو کمی بپزید.
از یک‌تخته یکسان برای بریدن گوشت پخته و خام استفاده نکنید. مگر آنکه آن را به‌خوبی بشویید.
اگر تصمیم به استفاده از گوشت گریل شده درهمان لحظه را ندارید، آن را گرم نگه‌داشته و بیش از دو ساعت آن را در دمای محیط نگه‌داری نکنید.
موادی نظیر مایونز، خردل و کچاپ را زمانی که منتظر آماده شدن غذا هستید، بیرون از یخچال و به‌ویژه در مقابل آفتاب قرار ندهید.

در سفر جاده‌ای:

در مغازه خواربارفروشی، خرید گوشت را آخرین الویت خود قرار دهید. پس از خرید نیز مستقیم به خانه رفته و گوشت را در یخچال قرار دهید. اگر فکر می‌کنید کارهای دیگری بعد از خرید گوشت دارید، فضای خنکی را در ماشین برای گوشت ایجاد کرده یا از یک محفظه خنک‌کننده استفاده کنید.
اگر غذا را زمانی پیش از خارج شدن از منزل آماده می‌کنید اجازه دهید تا در یخچال کاملا خنک و سرد شود. غذا را در ظرف‌های کوچک در داخل یخچال قرار دهید و تا آخرین لحظه خارج از شدن از منزل آن را در یخچال نگه‌دارید.
غذا را برای نگه‌داری راحت‌تر در کلمن یخ، در ظرف‌های کوچک‌تر بسته‌بندی کنید.
کلمن را با یخ زیادی پرکنید طوریکه دمایی زیر ۴ درجه سانتیگراد را ایجاد کند.
نوشیدنی را در کلمنی جداگانه از غذای فاسدشدنی بگذارید. به خاطر استفاده متعدد از نوشیدنی‌ها در حین سفر، یخ کلمن سریع‌تر آب می‌شود.
 کلمن را در صندوق‌عقب نگذارید. بهتر است در قسمتی از ماشین که باد کولر به آن می‌رسد، گذاشته شود.
باقیمانده غذا را در داخل کلمن بگذارید. به یاد داشته باشید هر آنچه بیش از دو ساعت بیرون مانده است را دور بریزید.
در بازگشت اگر سفر شما کمتر از ۵ ساعت طول کشید و غذا در یخ نگه‌داری شده بود شما می‌توانید باقیمانده آن را مصرف کنید. در زمان مصرف دقت کنید که غذا همچنان سرد  باقی‌مانده است در غیر این صورت آن را دور بریزید

در زمان پیک‌نیک:

تمامی مواد را از قبل آماده کنید. برش زدن میوه‌ها، تکه کردن مرغ و گوشت را در خانه انجام دهید. سپس آن‌ها را بسته‌بندی کرده و در کلمن یخ بگذارید.
کلمن را خنک نگه‌دارید. پیش از بسته‌بندی مواد، هر یک را به مدت ۳۰ دقیقه در فریزر قرار دهید.
اجازه ندهید غذا فاسد شود. غذایی که بیش از دو ساعت در محیط بیرونی نگه‌داری می‌شود، قابلیت استفاده ندارد. به‌ویژه اگر مایونز در آن باشد.
جهت جلوگیری از رشد باکتری‌ها می‌توانید برای مصرف بعضی خوراکی‌ها نظیر مربا از ظرف‌های مدل فشاری و تیوپی استفاده کنید.
برای خودتان یک ایستگاه شست‌و‌شوی دست ایجاد کنید. اگر در اطراف شما آب وجود ندارد یک بطری آب‌جوش و صابون و بطری آب‌خنک با خود همراه داشته باشید. چیزی شبیه شیر آب سرد و گرم!

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − = 16