خانه زنان پریود و یائسگی مکمل های مفید برای زنان در دوران یائسگی

مکمل های مفید برای زنان در دوران یائسگی

مکمل های مفید برای زنان در دوران یائسگی

نی نی تایم: یائسگی یکی از دوره‌های طبیعی زندگی اغلب زنان است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌گردد و آنان دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهند بود. یائسگی معمولاً در حدود سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود.همان طور که هورمون استروژن در بدن زنان با بالا رفتن سن کمتر و کمتر می شود، ترکیبی از علائم نیز ظهور پیدا می کند. در این دروان تجربه علائمی و مشکلات جنسی و غیر جنسی مانند گرگرفتگی، بی خوابی، تعریق شبانه، خشکی واژن و تغییرات خلقی کاملا طبیعی است. با ورود زنان به سن یائسگی دوره های قاعدگی ممکن است سبک تر یا سنگین تر شده و نظم آن نیز به هم بخورد. زمانی می توان گفت که دقیقا یائسگی رخ داده است که به طور پیوسته ۱۲ ماه خونریزی قاعدگی رخ ندهد. پس از آن کم کم علائم یائسگی شروع شده و ممکن است تا سال ها در بدن باقی بمانند. روش های زیادی وجود دارد که به کمک آن می توان علائم این دوران را کاهش داد. اما ما در ادامه این مطلب سعی کرده ایم که شما را با مکمل های  مفید برای یائسگی که موجب کاهش علائم این دوران می شود آشنا کنیم.

کوهوش سیاه، کمک به گرگرفتگی

 یکی از مکمل‌هایی خوبی که بیشترین مطالعه و بررسی بر روی اثرات آن بر روی یائسگی انجام شده کوهوش سیاه یا توت ماراست. این مکمل از ریشه گیاه کوهوش سیاه در امریکای شمالی ساخته شده است. مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف این مکمل در خانم‌هایی که از گرگرفتگی در رنج بودند در مقایسه با خانم‌هایی که دارونما مصرف می‌کردند کمک قابل توجهی به آنها کرده است. اما تمام مطالعات این موضوع را تائید نکرده است. باید توجه داشت که اگر دچار مشکل کبدی هستید مصرف این مکمل ممنوع است. 

 بذر کتان: کاهش عرق کردن شبانه

کتان و روغن دانه کتان به برخی از خانم‌ها با علائم متوسط یائسگی ممکن است کمک کند. این دانه‌ها منبع خوب لیگنان هستند که این ماده منجر به تعادل هورمون‌های زنانه می‌شود. هر چند تمام مطالعات مزایای استفاده از این دانه روغنی را در بهبود علائم گرگرفتگی نشان نداده‌اند.

 کلسیم: پیشگیری از کاهش توده استخوانی

از دست دادن توده استخوانی یک مشکل جدی کاهش سطح هورمون بعد از یائسگی است. بنابراین دریافت کلسیم به‌اندازه کافی مهم است. زنان زیر ۵۱ سال باید ۱۰۰۰ میلی گرم و زنان بالاتر از ۵۱ سال ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند. باید توجه داشت که بهتر است منبع کلسیم از مواد غذایی دریافت شود. اگر شما نیازمند دریافت مکمل کلسیم برای تأمین میزان نیاز روزانه خود هستید از مکمل‌هایی با دوز کمتر کلسیم (بیش از ۵۰۰ میلی‌گرم نباشد) همراه با موادغذایی در طول روز مصرف کنید زیرا که جذب آن بهتر انجام می‌شود.

 شبدر قرمز: محبوب، اما اثبات نشده

بسیاری از زنان که شبدر قرمز مصرف می‌کنند امیدوار هستند که استروژن طبیعی این گیاه می‌توانند علائم یائسگی را کاهش دهد. هر چند تاکنون نتایج تحقیقات در این زمینه باهم متفاوت بوده است.

علی‌رغم نگرانی‌های اولیه مطالعات اخیر افزایش احتمال سرطان رحم را در زنانی که ۳ ماه شبدر قرمز مصرف می‌کردند نشان نداده است. اما بهتر است که همیشه با پزشک خودتان به خاطر نگرانی‌تان صحبت کنید.

 ویتامین D

وجود ویتامین D برای کلسیم به منظور سلامت استخوان‌ها مهم است. بدون ویتامین D بدن شما نمی‌تواند کلسیم جذب کند. بیشتر افراد بالغ روزانه به ۶۰۰ واحد ویتامین D نیازمند هستند ولی افراد ۷۱ سال به بالا روزانه ۸۰۰ واحد ویتامین D نیاز دارند. ویتامین D در خیلی از غذاها و مکمل‌ها وجود دارد اما منبع دیگر ویتامین D نور خورشید است. ممکن است شنیده باشید که بدن شما وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید ویتامین D می‌سازد. این درست است اما حتی مقدار کم نورخورشید می‌تواند به پوست آسیب بزند. بنابراین بهتر است روی مصرف مواد غذایی حاوی این ویتامین تمرکز کنید و اگر از طریق رژیم غذایی خود به‌اندازه کافی ویتامین D دریافت نمی‌کنید از مکمل‌ها استفاده کنید

سیب زمینی وحشی: جایگزینی برای هورمون

قرص و کرم ساخته شده از گونه‌های خاصی از سیب زمینی وحشی جایگزینی محبوب به جای هورمون درمانی برای یائسگی است. برخی از ترکیبات طبیعی در این سیب زمینی شیرین به نظر می‌رسد شبیه به استروژن و پروژسترون، اما این امکان وجود دارد که آنها در افراد فعال نیست. تاکنون، در مطالعات بالینی مشخص نشده است که این ماده چطورعلائم یائسگی را کاهش می‌دهد.

 جینسینگ: حالت تقویت کننده

تعداد کمی از مطالعات شواهدی وجود دارد که انواع مختلف جینسنگ ممکن است به بهبود کیفیت زندگی در دوران یائسگی کمک کند. نشان داده شده است که جینسینگ باعث افزایش خلق و خو و بهبود خواب می‌شود. اما تا کنون، مطالعات نشان نداده است که جینسنگ آمریکا یا کره‌ای به بهبود علائم فیزیکی یائسگی همچون گرگرفتگی کمک می‌کند.

مخمر سنت جان: کنترل کننده نوسانات خلقی

مخمر سنت جان یک درمان شناخته شده برای افسردگی خفیف است. اما ممکن است یک سود ویژه برای زنان در دوران یائسگی داشته باشد. شواهدی وجو دارد به ویژه هنگامی که مخمر جان سنت با کوهوش سیاه ترکیب شود می‌تواند باعث بهبود خلق و خو کاهش نوسانات خلقی وابسته به یائسگی شود.

دی هیدرواپی آندروسترون DHEA: هورمون جوانان

سطح نرمال هورمون DHEA در بدن ماه بعد از ۳۰ سالگی کاهش میابد. برخی از مطالعات کوچک نشان داده است که مکملهای DHEA علائم یائسگی همچون کاهش میل جنسی و گرگرفتگی را کاهش می‌دهد. برخی از مطالعات این اثر را ثابت کرده نکرده‌اند. نگرانی‌هایی در مورد مصرف طولانی مدت یا مصرف دوز بالای این هورمون که ممکن است ریسک سرطان سینه را افزایش دهد وجود دارد.

 دونگ کوئی: ملکه گیاهان دارویی

دونگ کوئی از هزاران سال پیش در طب چینی به عنوان درمان برای سلامت زنان استفاده می‌شود. اما تحقیقات اخیر هیچ شواهدی مبنی بر تأثیر این گیاه بر سلامت زنان پیدا نکرده است. مطالعه‌ای برای تعیین اثر این گیاه روی گرگرفتگی در دوران یائسگی انجام شده است که هیچ اثر مفیدی در این خصوص را نشان نداده است. مصرف طولانی مدت دونگ کوئی ممکن است ریسک سرطان را ایجاد کند بنابراین قبل از مصرف با دکتر خود مشورت کنید.

 سویا، غذای عجیب یا شگفت؟

زنان یائسه در ایالات متحده، بیش از هشت برابر از زنان آسیایی دچار گرگرفتگی می‌شوند. آیا سویا در رژیم غذایی آسیایاها مصارف متفاوتی دارد؟

احتمالاً چرا که مطالعاتی وجود دارد که سویا به میزان متوسط در کاهش گرگرفتگی مؤثر است. غذاهای حاوی سویا همچون آجیل سویا و توفو و مکمل‌های حاوی فیتو استروژن گاهی اوقات برای از بین بردن گرگرفتگی‌های ملایم استفاده می‌شود، اما نتایج تحقیقات قطعی نیست.

آگاهانه مکمل مصرف کنید

با یک پزشک یا داروساز قبل از مصرف هر مکملی صحبت کنید

به خاطر داشته باشید:

  •     همه مکمل ها دارای اثرات جانبی هستند.
  •     مکمل‌ها و گیاهان ممکن است با برخی داروهای شما تداخل ایجاد کنند. در واقع آن‌ها می‌توانند باعث افزایش یا کاهش اثر داروها شوند که این تداخل می‌تواند مشکل ساز شود.
  •     برخی از گیاهان دارویی می‌تواند باعث آلرژی شوند.

جایگزین هایی برای هورمون درمانی برای پیشگیری از پوکی استخوان

در میان تغییرات در شیوه زندگی، نشان داده شده است که وجود کلسیم در رژیم غذایی، اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل برای بهبود تراکم استخوان در زنان جوان و پیشگیری از شکستگی در زنان مسن تر مفید می باشد. داروهایی که برای درمان و یا جلوگیری از پوکی استخوان تجویز می شوند عبارتند از:
• آلندرونات (فوزاماکس): توسط FDA تایید شده و برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان مصرف می شود. فوزاماکس (از کلاس داروهای بیس فسفونات) نشان داده شده است که برای افزایش توده استخوان و کاهش خطر ابتلا به شکستگی ستون فقرات، لگن، مچ دست و شکستگی های دیگر در زنان مبتلا به پوکی استخوان، مفید می باشد .
• ریزدرونات (آکتونل): توسط FDA تایید شده و برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان مصرف می شود. آکتونل (نوع دیگری از داروی بیس فسفونات) نشان داده شده است که برای افزایش توده استخوانی و کاهش خطر ابتلا به ستون فقرات، لگن و شکستگی های دیگر مفید است.
• کلسی تونین (میاکالسین): توسط FDA تایید شده و برای درمان زنانی که پنج سال از یائسگی آن ها می گذرد و می توانند درمان با استروژن را تحمل کنند، استفاده می شود. کلسی تونین کمک می کند تا تراکم استخوان ها حفظ شود.
• تعدیل کننده گیرنده انتخابی استروژن (SERMS) . این گروه از داروها، از جمله رالوکسیفن (Evista) به نظر می رسد برای جلوگیری از از دست دادن استخوان در ستون فقرات، لگن و کل بدن استفاده می شود. نشان داده شده است که رالوکسیفن به منظور کاهش احتمال شکستگی ستون فقرات در نیمی از زنان مبتلا به پوکی استخوان مفید است.
• تری پاراتاید. این داروی جدید، توسط FDA در نوامبر ۲۰۰۲ به تصویب رسید، اولین دارویی است که تشکیل استخوان را به جای فقط کاهش تجزیه استخوان، تحریک می کند. شما باید آن را یک بار در روز استفاده کنید.
مصرف این داروها و هر دارویی که دارای عوارض جانبی است، برای همه زنان توصیه نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از مرکز مراقبت های بهداشتی سوال کنید.

داروهای گیاهی

برخی از زنان گزارش داده اند که مصرف مکمل های گیاهی و ویتامین برای کنترل علائم یائسگی مفید بوده است. به عنوان مثال، فیتواستروژن که به طور طبیعی جز ترکیبات گیاهان خاص، گیاهان و دانه ها است، ساختار شیمیایی شبیه به استروژن دارد و دارای اثراتی مشابه استروژن می باشد.
محصولات سویا مانند توفو، تمپه، شیر سویا، همبرگر سویا و آجیل سویا بو داده شده حاوی فیتواستروژن هستند. این غذاهای سالم ، منابع بسیار خوبی از پروتئین و کلسیم دارند که می توانند به رژیم غذایی اضافه شوند. تحقیقات علمی خوب در مورد اثرات سویا بر علائم یائسگی محدود می باشد و دوز ایده آل برای علائم خاص به اثبات نرسیده است. تحقیقات در خصوص اثربخشی محصولات سویا بر گرگرفتگی نیز متناقض است. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که مصرف یک وعده پروتئین سویا به طور روزانه می تواند به تسکین گرگرفتگی کمک کند.
بر اساس برخی تحقیقات، مکمل کوهاش سیاه نیز ممکن است در از بین بردن گر گرفتگی، موثر باشد، اما ممکن است چند هفته طول بکشد که اثرات مصرف آن احساس شود. عصاره ریشه این گیاه که از خانواده آلاله است، در فرهنگ های بومی آمریکا یک گیاه دارویی مهم برای انواع شرایط در نظر گرفته می شده است. نشان داده شده است که استفاده از کوهاش سیاه برای علائم یائسگی در حال حاضر تحت نظر مرکز طب مکمل و مرکز تحقیقات دارویی درباره پیری و سلامت زنان در بخش پزشکان و جراحان دانشگاه کلمبیا در جریان است.
برخی از زنان بیان کرده اند که مصرف ویتامین E در کاهش گرگرفتگی مفید می باشد. با این حال، شواهد علمی محدودی برای تأیید استفاده از آن وجود دارد. همچنین هیچ شواهد علمی برای حمایت از اثر روغن گل مغربی، روغن بذر کتان و ریشه دونگ کویی وجود ندارد. هر چند برخی از زنان پیشرفت در کاهش علائم یائسگی را گزارش کرده اند.
در مورد هر مکمل های گیاهی یا ویتامین، که شما در مورد مصرف آن نگران هستید باید با مرکز مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. به یاد داشته باشید که مطالعات مربوط به اثرات آن ها پراکنده هستند و در حال حاضر FDA بر تولید مکمل ها نظارت نمی کند، و نه درخواست از تولید کنندگان برای اثبات ایمنی محصولاتشان انجام می شود. همچنین آگاه باشید که مصرف دوزهای بالا از ویتامین ها و مکمل های گیاهی می تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال افدرا که از جمله محصولات کاهش وزن است دارای عوارض جانبی جدی و بالقوه است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + 6 =