علائم عقیم بودن در زنان و مردان

علائم عقیم بودن در زنان و مردان
علائم و نشانه های نازایی اغلب به شرایط فرد بستگی دارد.ع وامل متعددی می توانند باعث ناباروری در مردان و زنان شوند و علائم و نشانه های نازایی هر یک می توانند تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت باشند. با ما تا پایان همراه باشید.
 

علائم عقیم بودن در زنان و مردان متفاوت است. اختلال باروری شامل شرایطی است که  باعث تاخیر یا عدم باروری زن یا مرد می شود. ناباروری همیشه در مورد زنان شایع نبوده و مردان هم می توانند دچار ناباروی یا اصطلاحا عقیم بودن شوند.

علائم ناباروری زنان شامل :
قاعدگی غیر طبیعی
(خونریزی غیر طبیعی ٬ یا خونریزی بسیار شدید تر و یا بسیار کمتر از حالت نرمال )
قاعدگی نامنظم
(تعداد روز های بین هر دوره قائدگی هر ماه متغییر باشد )
چرخه قاعدگی زنان معمولا  ۲۸ روز است. هر گونه تاخیر در این چرخه می تواند علل مختلفی داشته باشد و تاخیر در این دوره ها لزوما دلیل بر عقیم بودن زنان نیست. اما در صورتی که تاخیر زیاد و یا اختلالات زیادی در دوره قاعدگی زن ایجاد شود، به طوری که تاریخ آن را هم به طور دقیق به خاطر نیاورد، می توان به تنبلی تخمدان و اشکال در بارداری شک کرد.
symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women
پریود نشدن
(هرگز پریود نشدن و یا به یکباره متوقف شدن آن )
تاخیر در قاعدگی معمولا برای زن امری طبیعی محسوب می شود اما در صورتی که چندین ماه قاعدگی ایجاد نشود؛ این مشکل باید تحت نظر متخصص بررسی شود.
قاعدگی دردناک
درد در این دوره یک مشکل تقریبا طبیعی است. اما درد های شدید و طولانی شدن دوره قاعدگی ممکن است نشانه ای از ناباروری زن باشد. (کمر درد ٬ درد لگنی و گرفتگی عضلات ممکنه اتفاق بیوفتد )
برخی مواقع ناباروری زنان با مشکلات هورمونی در ارتباط است

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women

 

نشانه های مشکلات هورمونی در ارتباط با ناباروری :
هر گونه اختلال در کارکرد هورمونی می تواند رابطه مستقیمی با ناباروری زن داشته باشد.
تغییرات پوستی ٬ شامل آکنه بیش از حد
تغییرات در ارتباط با میل و غریزه جنسی
رشد موهای هورمونی و ضخیم در لب ها ٬ قفسه سینه و چانه
ریزش مو و نازک شدن مو
افزایش وزن
symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women
علائم دیگر شامل :
ترشحات سفید شیری از نوک سینه ها
دردناک بودن رابطه جنسی:
اکثر زنان ممکن است در طی نزدیکی و مقاربت کمی درد را تجربه کرده باشند اما لازم به ذکر است که درد زیاد و دائم در طی رابطه جنسی ممکن است با مشکلات دیگری مانند آندومتریوز و مشکلات ناباروری در ارتباط باشد.
 
عوامل دیگری نیز میتونه منجر به ناباروری زنان شود و علائم ناباروری در زنان متفاوت است.
 

زنانی که دوره های منظم قاعدگی نداشته و یا بیش از ۳۵ سال دارند و در طول یک دوره ۶ ماهه تلاش کرده و باردار نشده اند، باید یک قرار ملاقات با متخصص غدد و ناباروری داشته باشند.

پزشک متخصص غدد و ناباروی می تواند راهکار های موثری برای زنانی ارائه دهد که به طور مکرر در اقدام به بارداری شکست خورده اند یا بیشتر از ۲  بار سقط جنین خود به خودی داشته اند.

مراحل لقاح اسپرم و تخمک

بارداری در طی مراحل مهمی ایجاد می شود. برای باردار شدن، بدن زن باید در زمان مشخصی توانایی آزاد سازی تخمک ها از تخمدان (تخمک گذاری) را داشته باشد. اسپرم باید در طول مسیر با تخمک ترکیب شود. تخمک بارورشده باید از طریق  لوله فالوپی به سمت رحم برود. تخمک آماده باید به رحم متصل شود. (لانه گزینی).

ممکن است دریک یا چند مورد از این مراحل اختلال ایجاد شده و به ناباروی منجر شود. بسیاری از زوج ها با ناباروری مقابله کرده و برای کمک به بارداری تلاش می کنند؛ با این حال، مشکل ناباروری بیشتر در زنان مورد توجه قرار می گیرد.

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women

مطالعات CDC داده های مربوط به بررسی ملی رشد جمعیت و تجزیه و تحلیل  آن نشان داده است،  ۷٫۵ درصد از مردان، در سن ۴۵ سالگی، هنوز هم بارور بوده اند. ۱۸% از مردان مبتلا به کمردرد، مبتلا به مشکل ناباروری بوده و ۱۴% هم  مشکلات مربوط به اسپرم  و واریکوسل  و در نتیجه مشکل ناباروری داشتند.

علائم ناباروری در مردان :
 
علائم ناباروری در مردان میتونه مبهم باشد . و ممکن است تا زمانی که مرد برای بارداری اقدام کند علائمی نداشته باشد . علائم ناباروری مردان به چیزی که باعث ناباروری میشود بستگی دارد.
 
علائم ناباروری مردان شامل :
تغییرات در رشد مو
تغییرات در میل و غریزه جنسی
درد ٬ غده و یا ورم در تستوسترون ( هورمون جنسی مردانه )
مشکل در نعوظ و انزال
داشتن بیضه های کوچک
 

عقیم بودن یا ناباروری در مردان می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شده و معمولا با تجزیه و تحلیل اسپرم ارزیابی می شود. متخصص این حوزه، تعداد اسپرم (غلظت)، تحرک (حرکت) و مورفولوژی (شکل) اسپرم را ارزیابی خواهد کرد.

تجزیه و تحلیل مایع منی و تعداد پایین غی رطبیعی اسپرم به این معنا نیست که یک مرد لزوما نابارور است. در عوض، تجزیه و تحلیل اسپرم کمک می کند تا تعیین کند که چگونه عوامل مختلف، به ناباروری کمک می کند.

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women

شرایطی که می توانند در عملکرد و یا تعداد اسپرم موثر باشد عبارتند از:
– واریکوسل:

بیماری است که بر اثر آن رگ های  بیضه های مرد متورم و بزرگ شده  و باعث می شوند که بیش از حد گرم شوند. گرم شدن بیش از حد بیضه ها، می تواند سبب کاهش تعداد اسپرم ها شود.

– بیماری هایی مانند دیابت، فیبروز کیستی، تروما، عفونت بیضه و یا شیمی درمانی و اشعه ایکس.

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women

– عادات ناسالم مانند مصرف الکل سنگین مکمل تستوسترون، سیگار کشیدن، مصرف استروئید آنابولیک و مصرف مواد مخدر غیر مجاز.

– سموم زیست محیطی از جمله قرار گرفتن در معرض آفت کش ها و سرب.

علایم ظاهری و جسمی عقیم بودن مردان

برخی علائم عقیم بودن به صورت ظاهری و جسمی در مردان مشاهده می شود.

این علائم عبارتند از:

رشد موهای زائد در صورت و بدن

اختلالات پوستی

افزایش وزن و گاهی اوقات هم ریزش مو.

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women
 به طور کلی علائم کلی عقیم بودن و ناباروری مردان به صورت زیر قابل تعریف است:
مشکلات مربوط به نعوظ

سطح مناسب هورمون های مرد با نعوظ و توانایی او در نعوظ ، مرتبط است. به همین دلیل سطح متعادل هورمون ها باید بررسی و کنترل شود.

تغییر در میل جنسی

باروری مرد، رابطه مستقیمی با سلامت هورمون های جنسی او دارد. تغییرات در روحیه که اغلب از طریق  هورمون ها کنترل می شود، یکی از علائم تشخیصی عقیم بودن مردان به شمار می رود.

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women

درد مزمن یا تورم بیضه:

در بسیاری موارد ممکن است بر اثر عوامل مختلفی درد یا التهاب در بیضه ها ایجاد شود. برخی از این عوامل می توانند بر باروری مرد تاثیر گذار باشند.

مشکلات مربوط به خروج منی:

مشکل در انزال زودرس و کم بودن مایع منی می تواند علامتی از مشکلات باروری بوده و بهتر است توسط پزشک متخصص ارزیابی شود.

شکل ظاهری بیضه ها:

شکل ظاهری بیضه ها هم می تواند در باروری مرد موثر باشند. گاهی اوقات بیضه های کوچک می توانند یکی از علائم عقیم بودن باشد.

علائم عقیم بودن در نوجوانی

توصیه می شود که علائم عقیم بودن و ناباروری مردان از همان ابتدای نوجوانی بررسی شده و ارزیابی های لازم صورت گیرد. در این دوران به طور موثرتری می توان در درمان و جلوگیری از مضرات احتمالی آن در آینده قدم برداشت. برخی از نوجوانان حتی متوجه نمی شوند که دارای برخی از نشانه های ناباروری هستند اما این علائم ممکن است در برخی دیگر کاملا مشخص باشد.

نوجوانان بین ۱۶ تا ۲۴ ساله، ممکن است در بازگو کردن مشکلات جنسی خجالت کشیده و یا این موضوع را مخفی کنند؛ به همین دلیل ممکن است شرایط آن ها بدتر شود. در صورت بروز هر نشانه نگران کننده ای توصیه می شود در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه شود.

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women

بر اساس تحقیقات انجام شده می توان گفت که یکی از دلایل مهم تاثیر گذار در ناباروری نوجوانان، داشتن رابطه های جنسی محافظت نشده، در اختیار داشتن شرکای جنسی متعدد و یا بروز بیماری های جنسی مانند کلامیدیا است که باعث عقیم شدن می شود.

از میان نشانه های عقیم بودن در نوجوانان می توان به مواردی مانند:

رشد غیر طبیعی بیضه ها

اختلالات هورمونی

سرفه های زیاد

و بروز عفونت، اشاره کرد.

به دلیل حساسیت موضوع ، در صورت بروز هر کدام از این علائم در دوران نوجوانی لازم است بلافاصله به پزشک مراجعه شود تا بررسی های لازم صورت گرفته و نسبت به مشکل ناباوری پیشگیری و اقدام شود

symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women
 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟
در صورتی که سن تان زیر ۳۵ سال است و حدود یک سال است که با وجود اقدام برای باردار شدن هنوز باردار نشده اید ٬ به پزشک مراجعه کنید . زنان ۳۵ سال به بالا باید بعد از ۶ ماه از اقدام ناموفق به پزشک مراجعه کنند. آزمایش خون ٬ ادرار و آزمایش های دیگر میتونه برای پی بردن به علت مشکل در باروری موثر باشد.
آزمایش آنالیز اسپرم میتونه برای چک کردن تعداد اسپرم مرد و همچنین سلامت کلی اسپرم انجام شود. پزشک شما ممکن است مراجعه به متخصص غدد تناسلی( متخصص اورولوژی ) رو به شما پیشنهاد کند.
 
پزشک سوالاتی درباره ی علائم ناباروری و سابقه پزشکی شما خواهد پرسید. قبل از مراجعه به پزشک اطلاعات زیر را در برگه ای یادداشت کنید و در هنگام مراجعه به پزشک این اطلاعات را در اختیار وی بگذارید.
 
symptoms-of-being-infertile-in-men-and-women
تمام دارو هایی که مصرف میکنید ٬ شامل داروهای تجویزی توسط پزشک ٬ ویتامین ها ٬ مینرال ها ٬ مکمل ها و دارو های دیگری که بدون تجویز پزشک مصرف میکنید. هر چند وقت یکبار رابطه جنسی محافظت نشده دارید ٬چه مدت است که برای باردار شدن اقدام میکنید و همچنین تاریخ آخرین اقدام شما برای بارداری تغییرات بدن و علائم دیگری که متوجه آن شده اید.
تاریخ هر گونه عمل جراحی و یا درمان بیماری خاصی در گذشته ٬ خصوصأ عمل جراحی و یا درمانی که مخصوص دستگاه تناسلی شما باشد. آیا سیگار میکشید ٬ مواد مخدر مصرف میکنید و یا مشروبات الکلی استفاده میکنید. سابقه هر گونه بیماری جنسی ، ناهنجاری های ژنتیکی و یا بیماری های مزمن مانند : دیابت و یا بیماری تیروئید در شما و یا اقوام درجه یک شما .
مشکلات تیروئیدی ،کم کاری تیروئید می توانند در سیکل قاعدگی اختلال ایجاد کرده و منجر به ناباروری شوند. هر زمانی که علائمی از وجود هر گونه بیماری در خودتان مشاهده کردید حتمأ پزشک را در جریان بگذارید. تشخیص زود هنگام مشکل ناباروری ممکن است احتمال باروری شما رو افزایش دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + = 10