علائم تشخیص آب مروارید

چشم یکی از نعمت‌های خداوندی است که شگفتی‌های زیادی را می‌توان در آن دید. همان‌طور که می‌دانید عدسی چشم که داخل چشم و پشت مردمک و با فاصله کمی از آن قرار گرفته، می‌تواند با تغییری که در تحدبش ایجاد می‌کند، تصاویر را روی شبکیه ثابت نگه دارد. با گذشت زمان و بالا رفتن سن، پروتئین‌های داخل عدسی مانند همه جای بدن پیر و فرسوده می‌شوند و فرسودگی آنها به صورت کدرشدن خواهد بود که کدرشدن عدسی را آب مروارید یا کاتاراکت) (Cataract می‌نامیم.

در این مقاله چندین علائم هشدار دهنده بینایی را معرفی میکنیم که از این طریق می‌توانید، عارضه چشمی آب مروارید را تشخیص دهید.

اکثر افراد فکر می‌کنند آب مروارید به خاطر روند افزایش سن و در واقع پیری به وجود می‌آید اما علل به وجود آمدن آب مروارید بسیار مختلف است. برخی مسایل وجود دارد که منجر به بروز آب مروارید می‌شوند مانند بیماری‌های غددی همچون پاراتیرویید که باعث اختلال کلسیم و فسفر در بدن می‌شود.

همچنین بسیاری از عفونت‌ها، بیماری قند، ضربه ‌به چشم و در آخر که شاید برایتان جالب باشد سیگار کشیدن است. ثابت شده سیگار سم مهلکی است که باعث به وجود آمدن آب مروارید زودرس می‌شود.

علاوه بر آنچه گفته شد، لازم است اضافه کنیم که در برخی از انواع آب مرواریدها عامل ارث دخیل است. یعنی در بچه‌های کوچکی که در بدو تولد به جای شفاف بودن سلول‌های عدسی، چشم‌هایشان کدر هستند و مبتلا به آب مروارید مادرزادی‌اند، این کدورت مانع تشکیل تصویرهای خوب روی شبکیه می‌شود و در نتیجه چشم تنبل می‌شود.

موارد دیگری از آب مروارید هم داریم که به دلایل شغلی ایجاد می‌شود. این نوع آب مروارید را در کسانی می‌بینیم که با منابع انرژی حرارتی شدید مانند کوره‌ها سر و کار دارند یا در شیشه‌گرها که مدام با نور مادون قرمز کار می‌کنند.

علائم ونشانه ها

دو بینی یا همان دید دو تایی نشانه آب مروارید است.‌احساس حساسیت بالا نسبت به نور درخشان، مشاهده سایه‌ای در اطراف نور یا چراغ و مشاهده تصاویر در حالت کدر و تیره و یا به گونه‌ای که فرد احساس می‌کند، چشم‌هایش با یک نوار تار پوشیده شده‌اند. علاوه بر این‌ها، اگر فردی در دید شبانه و در تاریکی و بدون وجود نور کافی مشکل داشته باشد، رنگ‌ها را نتواند با شفافیت و آشکارا ببیند و یا در تشخیص دادن اشکال و رنگ‌ها در پیش زمینه مشکل داشته باشد، این‌ها همه نشانه‌های آب مروارید هستند که قطعا در صورت احساس هر یک از این مشکلات به ویژه‌ برای مدت طولانی حتما باید به متخصص چشم مراجعه کرد.

پیشگیری

به همین دلیل جهت پیشگیری، توصیه و تاکید ما بر این است که تا می‌توانید سبزیجات و میوه‌های تازه بخورید. مصرف آب روزانه را بیشتر کنید و حتما ۷ تا ۸ لیوان آب بنوشید. مصرف غذاهای چرب را به حداقل برسانید، در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و اگر مجبورید در مقابل آفتاب باشید از عینک دودی مناسب و استاندارد و کلاه لبه‌دار که از چشمان شما در مقابل آفتاب محافظت کند استفاده کنید.

با این توصیه‌ها و رعایت آن می‌توانید روند تخریبی و کدر شدن سلول‌های شفاف عدسی را به تعویق بیندازید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

33 − = 27