شیر دادن به نوزاد در سفر

شیردهی و تغذیه با شیرمادر، فواید زیادی دارد که راحتی و سلامت در سفر هم یکی از آنهاست. در این صورت، دیگر لازم نیست نگران تهیه آب جوش و شستشوی وسایل با آب تمیز و انتقال میکروب از این طریق باشید.

تغذیه انحصاری با شیرمادر، از کودک در برابر آلودگی ها و عوامل بیماری زا که از طریق غذا منتقل می شوند و از گوش درد در سفرهای هوایی محافظت می کند.

مادران باید از فواید و ارزش شیردهی در سفر آگاه باشند و برای سلامت، ایمنی و راحتی خود و شیرخوارشان، هنگام شیردهی طی سفر به این موارد توجه کنند : 

۱ آب فراوان بنوشید. مادران شیرده باید آب کافی بنوشند تا در سفر بهتر بتوانند شیردهی را انجام دهند و شیرشان کافی باشد تا کودک دچار کم آبی نشود.

۲- لباس راحت بپوشید. لباس مناسب شیردهی با دکمه کم بپوشید تا طی مسیر در خودرو یا هواپیما راحت بتوانید به کودک شیر بدهید.

۳- برای اینکه هنگام شیردهی در مکان های عمومی پوشش مناسب داشته باشید، یک پارچه در اندازه مناسب همراه ببرید. می توانید پارچه را با دو سنجاق قفلی از شانه روی لباس ثابت کنید. کودک هم با این کار احساس امنیت و راحتی بیشتری می کند.

۴- مراقب میکروب ها باشید. دست هایتان را با آب و صابون بشویید و در صورت در دسترس نبودن آب و صابون، با ژل شستشو، دست هایتان را ضدعفونی کنید. میز و دستگیره صندلی تان را با ژل تمیز کنید.

۵ – پیش از حرکت، پوشک کودک را عوض کنید. با این کار احساس راحتی بیشتری می کند و احتمال گریه و بی قراری او کمتر می شود.

۶- در طول مسیر بخوابید. مادران شیرده بیشتر اوقات نمی توانند خواب راحتی داشته باشند و باید از هر فرصتی برای خواب و تجدیدقوا استفاده کنند.

۷- برای حمل راحت تر و ایمن تر کودک و شیردهی آسان تر، از آغوشی استفاده کنید.

۸- پیش از حرکت درباره مقدار شیر مورد نیاز کودک و نحوه شیر دادن به او برنامه ریزی کنید.

۹- اگر درباره پیدا کردن جای مناسب برای شیردهی اضطراب دارید و نگران هستید در طول سفر در هواپیما، قطار یا خودرو نتوانید راحت به کودک شیر بدهید، مقداری از شیرتان را بدوشید و همراه داشته باشید.

۱۰- بهترین راه برای نگهداری از شیردوشیده شده، ریختن آن در یک ظرف در بسته و گذاشتن در یک خنک کننده با کیسه یخ است. در این صورت شیر تا ۲۴ ساعت خنک می ماند. اگر شیر را از قبل منجمد کرده اید، آن را تا ۲۴ ساعت مصرف و پیش از مصرف تکان دهید. شیر را پس از اینکه از حالت انجماد درآمد، دوباره منجمد نکنید.

۱۱ اگر شیرتان را می دوشید، در سفر از شیردوش دستی که هم جای کمتری می گیرد و هم نیاز به پریز برق ندارد، استفاده کنید.

۱۲- تغذیه انحصاری با شیر مادر، کودک را در برابر اسهال محافظت می کند. شیردهی یک راه مناسب برای تامین آب بدن کودکانی است که در سفر دچار اسهال شده اند.

۱۳- بچه های مبتلا به اسهال باید در دفعات بیشتر شیر بخورند. اگر در سفر دچار اسهال شدید، باید شیردهی را ادامه دهید و مایعات فراوان بنوشید.

۱۴- در مورد مصرف دارو با پزشک مشورت و او را از شیردهی مطلع کنید چون برخی داروها از طریق شیر به کودک منتقل می شوند. مصرف سرم های خوراکی قندی نمکی با شیردهی سازگار و برای تامین آب و املاح بدن مناسب است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 + = 25