خانه بارداری و زایمان درمان جایگزین تستوسترون

درمان جایگزین تستوسترون

کاهش تستوسترون در بدن مردان، چه عوارضی دارد؟ شما ممکن است احساس کنید مثل همیشه نیستید، بی حال هستید، سطح انرژی شما چیزی نیست که باید باشد، بدن شما شل و ول شده و در تمرکز و دقت، مشکلاتی دارید، میل جنسی تان کم شده و شاید دستیابی به یک ارتباط جنسی موفق هم ، با مشکل همراه باشد؛ در اینصورت شاید درمان جایگزینی هورمون برای شما مناسب باشد. 

جدیدترین درمان جایگزینی هورمون (تستوسترون)

برطبق آمار مرکز مدیریت دارو و غذای امریکا، ۵-۴ میلیون مرد امریکایی ، ممکن است مبتلا به کاهش سطح تستوسترون باشند. درحال حاضر فقط ۵ درصد آنها درمان شده هستند؛ پس ۹۵ درصد باقیمانده چه شد؟ آیا شما هم جزو این ۹۵ درصد هستید؟ چنانچه جواب شما مثبت باشد، سطح تستوسترون شما پایین است و ممکن است دارای کمبود و عدم سود هورمون تراپی باشید؛ درنتیجه به سمت دوران یائسگی مردانه پیش می روید، دورانی که “ آندروپوز” نامیده میشود. 

آندروپوز، تغییرات تدریجی جسمی و فیزیولوژی در مردان بطور عموم است. همه مردان این کاهش طبیعی تستوسترون را تجربه میکنند ؛ اما در برخی از مردان، این شیب کمتر از دیگران می باشد. 

 علت کاهش تستوسترون 

در مردان، از سن ۲۵ سالگی به بعد، تستوسترون شروع به کاهش می کند، اما به آرامی و بتدریج. بیشتر مردان، خودشان را با این کاهش، تطبیق داده و درنتیجه زیاد متوجه کاهش آن نمی شوند. بعد از ۳۵ سالگی و یا بیشتر، بسیاری از مردان با افزایش این مشکل روبرو شده و دچار استرس روزانه می شوند. مسئله آندروپوز ، یا یائسگی در مردان ، در دهه های اخیر به رسمیت شناخته شده است. پزشکان و دانشمندان، از انشعاب شاخه شاخه ناشی از عدم استروژن و پروژسترون در زنان، به خوبی آگاهند؛ اما مردان بطور متوسط، از تمرکز بر خودشان و القاء کردن به خود برای نقاط ضعف و ناتوانی خود در مورد کمبود تستوسترون، دوری می کنند. 

حقیقتی که در اینجا موجود است، روند تدریجی این مشکل است، و این روند تدریجی، دلیل این است که چرا بسیاری از مردان، خود را با این تغییرات، منطبق می کنند. زمانی که تغییرات رخ می دهند، مردان به آن توجهی نکرده و فقط زمان را می گذرانند، بعد بحران میانسالی می رسد و بعد فقط خودشان را به نادانی می زنند. مردان، راجع به کارهای مردانه و مخصوص مردان، نه صحبت میکنند و نه شکایت؛ چون میترسند مردانگی شان زیر سوال برود. افزایش بیشمار این رنج ها، بخصوص میل جنسی کم و گاهی از دست دادن ارتباط جنسی. بدتر آنکه نمی خواهند کوچکترین نشانه ای از ضعف و ناتوانی ، به دست کسی بدهند. 

غرور مردانه ؛ اغلب بزرگترین توانایی و گاه بزرگترین ضعف آنهاست. این غرور لعنتی ، با یک آزمایش واقعی در اواسط ۴۰ سالگی، به آرامی فرو می ریزد؛ اما برخی مردان ترجیح می دهند به جای حل مشکل و صحبت درباره آن، به آرامی فقط آن را قبول کرده و با غرور خود سرگرم شوند. 

 


در مرکز پزشکی هسته ای نیویورک، بیماران بطور باز درباره مشکلاتشان با پزشک صحبت می کنند؛ اما هر کدام از بیماران ، از طرف دیگر، اقرار می کنند که برایشان بسیار سخت بوده تا برای اولین بار با پزشک درباره مشکلشان صحبت کنند، بدتر اینکه هنوز برایشان سخت است که در این باره با دوستان بسیار نزدیکشان هم صحبت کرده و بطور مثال بگویند: دچار کاهش سطح تستوسترون هستند. 

 فواید درمان جایگزینی تستوسترون 

افرادی که این نوع درمان جایگزین را انجام می دهند، گزارش می دهند که دارای احساس قوت، سلامت بیشتر و هیجان بیشتر برای ارتباط جنسی هستند. درمان با تستوسترون، ممکن است توقف کرده و یا حتی وارونه نیز، عمل کند؛ یعنی باعث کاهش و یا محرومیت انرژی، قدرت و یا میل جنسی در مردان شود. تستوسترون ، میتواند فرم و حالت عضلات را برگرداند و استقامت را بالا ببرد. میتواند میل و هیجان ارتباط جنسی را دوباره جایگزین کند. در نتیجه میتوان گفت، باعث بهبود خلق و خو و یک حال عمومی خوب می شود. بازگرداندن سطح تستوسترون به زمان جوانی، با استفاده از هورمون درمانی میتواند موقعیت را وارونه کند. 

درمان تستوسترون تراپی شامل: 

  • افزایش توده و قدرت عضلانی

  • افزایش قدرت و تکرار در میل جنسی

  • کاهش سطح کلسترول

  • افزایش انرژی و استقامت و تحمل

  • افزایش توانایی و عملکرد ذهن

  • بالابردن خلق و خو و احساس کلی خوب بودن

  • محافظت دربرابر اختلالات قلبی

  • بالا بردن تمرکز و توجه

testosterone-replacement-therapy

دکتر مایکل ایسبرگ، ارولوژیست بیمارستان دانشگاه کالیفرنیا گفت:” درمان جایگزین تستوسترون (TRT) تاثیر عمیقی بر توانایی تولید مثل انسان می گذارد. “

او افزود:” این درمان به عنوان روش موثر پیشگیری از بارداری استفاده می شود، چون به راحتی می تواند تعداد اسپرم های مردان را تا ۹۰ درصد کاهش دهد. “

شیوه درمان جایگزین تستوسترون (TRT) و ناباروری

تستوسترون نقش اساسی در تولید اسپرم ایفاء می کند. دکتر ایسبرگ ارتباط میان تستوسترون و تولید اسپرم را شرح داد:

مغزتان هورمون های ویژه ای که هورمون های آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) نام دارند تولید می کند. این هورمون ها سیگنال های ویژه ای برای تولید و ترشح هورمون تستوسترون ارسال می کنند.

وقتی درمان جایگزین تستوسترون را دریافت می کنید، تستوسترون به اشکال مختلف وارد جریان خون تان می شود.

مغزتان افزایش میزان تستوسترون را نشانه طبیعی بودن میزان این هورمون قلمداد کرده و سیگنال های افزایش تولید این هورمون را ارسال می کند. اما وقتی بیضه ها تستوسترون بیشتر تولید نمی کنند، تعداد اسپرم ها کم شده و احتمال بچه دار شدن تان کم می شود.

ارولوژیست بیمارستان دانشگاه کالیفرنیا گفت:” اگر قصد دارید بچه دار شوید نباید درمان جایگزین تستوسترون را دریافت کنید.”

پروفسور اسپنسر متز، متخصص غدد بیمارستان دانشگاه کالیفرنیا نیز با تایید سخنان دکتر ایسبرگ گفت:” شما می خواهید میزان تستوسترون بدن تان را با هدف تولید اسپرم مناسب برای بارداری افزایش دهید. اما تزریق کردن این هورمون تولید اسپرم را متوقف می کند. “

افزایش قدرت باروری با تزریق هورمون های گنادوتروپین

اگر میزان هورمون تستوسترون بدن تان کاهش یافته، یکی از راه های افزایش تعداد اسپرم ها تزریق هورمون های گنادوتروپین است. این محرک ها تولید اسپرم ها را افزایش می دهند.

پروفسور متز ادامه داد:” شمارش تعداد اسپرم ها یکی از روش های استاندارد تشخیص علت ناباروری است. در صورت کم بودن تعداد اسپرم ها، قدم بعدی افزایش هورمون تستوسترون است. “

او ادامه داد:” اگر میزان این هورمون پایین تر از حد طبیعی بود، تزریق هورمون های آزاد کننده گنادوتروپین الزامی است. “

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 6