فواید مصرف صحیح فولیک اسید در بارداری

فواید مصرف صحیح فولیک اسید در بارداری

نی نی تایم:داشتن یک نوزاد سالم به معنای حصول اطمینان از سلامت خودتان است! یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید برای کمک به پیشگیری از نقایص جدی مادرزادی در کودکتان انجام دهید، این است که روزانه به میزان کافی فولیک اسید دریافت نمایید؛ به خصوص قبل از لقاح و در اوایل حاملگی.با این مطلب همراه باشید تا با فواید مصرف صحیح فولیک اسید در بارداری و نحوه مصرف ان بیشتر آشنا شوید.

درباره فولیک اسید
فولیک اسید که گاهی اوقات فولات نیز نامیده می‌شود، نوعی ویتامین B است که در سبزیجات برگ سبز مثل کلم و اسفناج، و همچنین در آب پرتقال و غلات غنی شده یافت می‌شود.
مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که زنانی که روزانه قبل از لقاح و در اوایل بارداری به میزان ۴۰۰ میکروگرم (۰. ۴ میلی گرم) فولیک اسید مصرف کرده‌اند، تا ۷۰٪ کمتر احتمال دارد که نوزادشان را با نقوص جدی لوله عصبی (نقص هنگام تولد مربوط به توسعه ناقص مغز و نخاع) به دنیا بیاورند.
 
شایع‌ترین نقوص لوله عصبی عبارتند از:
  • اسپینا بیفیدا، بسته شدن ناقص نخاع و ستون فقرات؛
  • آنانسفالی، عقب ماندگی شدید مغز؛
  • آنسفالوسل، زمانی رُخ می‌دهد که بافت مغز به دلیل وجود سوراخ غیر طبیعی در جمجمه بیرون آمده و به زیر پوست برسد.

همه این نقص‌ها در طول ۲۸ روز اول بارداری رخ می‌دهند، یعنی معمولاً قبل از اینکه یک زن حتی بداند که باردار است. به همین دلیل بسیار مهم است که همه زنان در سن باروری به اندازه کافی فولیک اسید دریافت کنند و نه فقط کسانی که در حال برنامه‌ریزی برای بارداری هستند. (تنها ۵۰٪ از حاملگی‌ها برنامه‌ریزی شده است!) بلکه هر زنی در دوره باروری‌اش احتمال دارد باردار شود (ولو ناخواسته) و باید اطمینان حاصل کند که به میزان کافی فولیک اسید دریافت می‌کند.
پزشکان و دانشمندان هنوز به طور کامل نمی‌دانند که چگونه فولیک اسید چنین تأثیر عمیقی بر پیشگیری از نقوص لوله عصبی دارد، اما آنها می‌دانند که این ویتامین در توسعه DNA بسیار مهم است. در نتیجه می‌توانیم بگوییم، فولیک اسید نقش مهمی در رشد و توسعه سلول و همچنین تشکیل بافت ایفا می‌کند.

دریافت فولیک اسید به میزان کافی

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کند که تمام زنان در سنین باروری – به خصوص کسانی که در حال برنامه‌ریزی بارداری هستند – در هر روز حدود ۴۰۰ میکروگرم (۰. ۴ میلی گرم) فولیک اسید مصرف کنند. مصرف فولیک اسید قبل از لقاح و حداقل ۳ ماه پس از آن به میزان کافی بسیار حائز اهمیت بوده و به طور بالقوه خطر داشتن جنین با نقص لوله عصبی را کاهش می‌دهد.
حال چگونه می‌توانید مطمئن شوید که به اندازه کافی فولیک اسید دریافت می‌کنید؟ بسیاری از محصولات غله‌ای غنی شده حاوی فولیک اسید هستند و می‌توانند تا حدودی نیازتان را تأمین کنند.
اما برای بسیاری از زنان، خوردن غذاهای غنی شده کافی نیست. برای رسیدن به سطح مناسب روزانه، توصیه می‌شود که از مکمل‌های ویتامین نیز استفاده کنید. در طول دوران بارداری، شما بیشتر از همیشه به دریافت مواد مغذی نیاز دارید.
اگرچه ویتامین‌های دوران بارداری جایگزین یک رژیم غذایی متعادل نیست، اما مصرف آنها می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری را در اختیار بدن شما و البته جنین‌تان قرار دهد. برخی از ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنند که مکمل فولیک اسید را نیز علاوه بر ویتامین‌های دوران بارداریتان به طور منظم مصرف کنید. با پزشک خود در مورد مصرف روزانه فولیک اسید صحبت کنید و بپرسید که آیا او یک مکمل دارویی خاص یا مکملی که بدون نسخه در داروخانه به فروش می‌رسد (یا هر دو) را توصیه می‌کند یا خیر.
همچنین اگر در حال حاضر کودکی دارید که دچار نقص لوله عصبی بوده و متولد شده، در بارداری بعدیتان با پزشک مشورت کنید. او ممکن است به شما توصیه کند که مصرف روزانه فولیک اسیدتان را (حتی قبل از حامله شدن) افزایش دهید تا از خطر وقوع دوباره این نقص درجنینتان در بارداری بعدی بکاهید.

نتایج یک تحقیق علمی
 

به گزارش از هلث، به نوزادانی که وزنشان هنگام تولد ۱۰ درصد کمتر از وزن استاندارد باشد، SGA گفته می شود. شرایط استاندارد وزنی با توجه به قد، سن مادر، محل زندگی و نژاد تعریف می شود. حالت SGA معمولا به دلیل اختلالات رشد جنین در دوران بارداری به وجود می آید. در این حالت مواد غذایی و اکسیژن لازم برای رشد جنین مهیا نمی شود

نتایج تحقیقات نشان می دهد که مصرف فولیک اسید قبل از بارداری و در دوران بارداری، از این حالت جلوگیری می کند و باعث می شود وزن نوزاد نرمال باشد.

بروز دیابت، چاقی، بیماری های قلبی عروقی و اختلالات مربوط به مسایل روانی در بزرگسالی نوزادان SGA بسیار شایع است.

فولیک اسید نوعی ویتامین B است. کمبود این ویتامین یکی از مهمترین علل بروز کم خونی به شمار می آید. این مکمل نقش مهمی در ساخت سلول های بدن، به ویژه سلول های قرمز خونی دارد. اسفناج، لوبیا سبز، نخود فرنگی، جگر، قلوه و سیب زمینی سرشار از فولیک اسید هستند.

انجمن بارداری آمریکا مصرف ۴۰۰ میلی گرم اسید فولیک در روز را در دوران بارداری و پیش از بارداری توصیه کرده است.

نتایج این تحقیقات در نشریه An International Journal of Obstetrics & Gynaecology منتشر شده است.

عوارض مصرف بیش از حد اسید فولیک

در مطالعه ای که توسط محققین ایرانی بر روی جانوران مدل به انجام رسیده، تاثیرات نامطلوب مصرف زیاد ویتامین «اسید فولیک» بر بافت لوزالمعده جنین نشان داده شده است. در دوره جنینی، مواد برداشت شده توسط مادر اهمیت زیادی برای نوزاد در حال شکل گیری داشته و از این لحاظ حساس ترین مرحله از زندگی انسان است. 
یکی از مهم ترین موادی که مادران باردار برای کمک به حفظ قوای جسمانی خود و کمک به رشد جنین مصرف می نمایند، «اسید فولیک» است. ولی این ماده مفید در صورت مصرف زیاد و بیش از حد ممکن است مضراتی داشته باشد. 
به منظور بررسی دقیق تر این موضوع، محققینی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) مطالعه ای را با استفاده از جانوران مدل به انجام رسانده اند که در آن تاثیر مقادیر بالای فولیک اسید در روزهای هشتم، نهم و دهم بارداری بر روی تکامل بافت لوزالمعده یا «پانکراس» جنین مورد ارزیابی قرار گرفته است. 
در دوره جنینی، مواد برداشت شده توسط مادر اهمیت زیادی برای نوزاد در حال شکل گیری داشته و از این لحاظ حساس ترین مرحله از زندگی انسان است. در این مطالعه از ۲۰ راس موش کوچک آزمایشگاهی باردار از نژاد NMRI استفاده شد که به منظور بررسی های آزمایشی، تحت مقادیر مختلف اسید فولیک قرار گرفته و سپس وضعیت بافت پانکراس جنین آن ها بررسی گردید.

the-benefits-of-proper-folic-acid-in-pregnancyاسید فولیک

اسید فولیک

مصرف بیش از حد اسید فولیک برای جنین مضر است

یافته های این آزمایش نشان داد علیرغم آن که در جنین های مورد مطالعه، هیچ گونه ناهنجاری ظاهری به دنبال استفاده از مقادیر بالای اسید فولیک مشاهده نگردید، میانگین طول سری- دمی و نیز وزن جنین ها، در گروهی از موش ها که مادران آن ها مقدار ۰٫۴۵ میکروگرم اسید فولیک دریافت کرده بودند، بیشتر از بقیه بوده است. 
همچنین در بررسی بافت پانکراس جنین موش های فوق، میانگین وسعت پانکراس نسبت به گروهی که هیچ مقداری از اسید فولیک را دریافت نکرده بودند، افزایش نشان داد. 
بر اساس این نتایج، میانگین درصد بافت همبند و میانگین درصد جزایر لانگرهانس در جنین گروهی از موش ها که مقدار بیش تری اسید فولیک به آن ها تزریق شده بود (۰٫۶ میکروگرم) افزایش یافته و میانگین درصد بافت پارانشیم کاهش یافت. 
طبق اظهار محققین، با توجه به نتایج به دست آمده از این پژوهش، به نظر می رسد که مصرف اسید فولیک با دوز بالا در موش باردار، می تواند باعث بروز تغییرات بافتی در تکامل لوزالمعده جنین گردد و از این لحاظ تاثیرات نامطلوبی بر جای گذارد. 
لذا طبق توصیه محققین فوق، لازم است این ماده مهم که جزو ویتامین های ضروری دوره بارداری به حساب می آید، با احتیاط کامل و با تجویز پزشک مصرف شود. نتایج این پژوهش به صورت مقاله ای علمی پژوهشی در فصل نامه «کومش» وابسته به دانشگاه علوم پزشکی سمنان به چاپ رسیده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here