علت افزایش ترشحات در بارداری

علت افزایش ترشحات در بارداری

ترشحات واژن در اوایل بارداری و درسایر ماه های بارداری کاملا طبیعی است اما رنگ ترشحات به شما می گوید که آیا مشورت با پزشک الزامی است یا نه. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

 
علت ترشحات بارداری چیست؟

گاهی افزایش و تغییر حالت ترشحات بارداری به دلیل ابتلا به عفونت است، بطور کلی عفونت های زیر در دوران بارداری می توانند موجب ایجاد ترشحات واژن شوند:

عفونت قارچی

عفونت قارچی می تواند ترشحاتی همراه با خارش، سرخی و التهاب در ناحیه واژن، همراه با ترشحی بدون بو، سفید و مانند پنیر تازه باشد. برخی از بانوان نیز هنگام آمیزش جنسی درد و زمان ادرار سوزش احساس می‌کنند. باید برای درمان عفونت قارچی واژن در بارداری به پزشک مراجعه کنید و هرگز از پمادها یا شیاف‌های واژن بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

مصرف مواد غذایی پروبیوتیک‌ می تواند در بهبود این بیماری کمک کند.

عفونت باکتریایی واژن

عفونت واژینوز باکتریال (BV) با برهم خوردن توازن باکتری‌ های طبیعی واژن ایجاد می‌شود، گاهی بدون نشانه بوده، اما می‌تواند ترشحی با بویی ماهی مانند تولید کند که بیشتر پس از آمیزش جنسی مشاهده می شود.

 
احتمالا با آن خارش یا سوزش نیز همراه است. عفونت باکتریایی در دوران بارداری خطرناک است زیرا با عفونت واژن آغاز می‌گردد، اما گاهی می‌تواند به سمت بالا و به داخل رحم رود و باعث پارگی کیسه آب و زایمان زودرس شود.
با مشاهده چنین علائمی سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید. داروهای تجویزی می‌تواند بدون آسیب رساندن به جنین و کاهش احتمال زایمان زودرس، علائم و ترشحات را از بین ببرد.
 

the-cause-of-increased-secretions-in-pregnancy

بیماری‌ های مقاربتی STDs

بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا (Chlamydia) موجب ترشحات واژن با بوی کم می شود و گاهی نیز هیچ ترشحی تولید نمی شود. ترشحی که گاهی نشانه سوزاک (gonorrhea) است، می‌تواند زرد رنگ باشد. افزون بر این، ترشحی که از بیماری مقاربتی تریکومونا (trichomoniasis) ایجاد می‌شود، می‌تواند کف مانند به رنگ زرد-سبز مانند باشد و اغلب با خارش همراه است.

این سه عفونت می‌توانند ادرار و آمیزش جنسی دردناکی را موجب شوند.
ابتلاء به بیماری های مقاربتی طی بارداری می‌تواند به زایمان زودرس و عفونت رحمی پس از زایمان  منجر گردد. برخی از باکتری ها و عواملی که باعث بیماری‌های مقاربتی می‌شوند، می‌توانند از جفت عبور کند و بر جنین تاثیر گذارند؛ عفونت های مقاربتی مادر باردار می تواند طی زایمان به نوزاد سرایت کند.
شما باید تحت نظر پزشک درمان این بیماری را شروع کنید، بسیاری از بیماری‌ های مقاربتی را می توان با آنتی‌بیوتیک‌ ها طی بارداری درمان کرد.

عفونت برفک

شایع ترین عفونت دوران بارداری برفک است، که پزشک براحتی می تواند آن را درمان کند. البته نباید از برخی داروهای درمان برفک در دوران بارداری استفاده کنید. اگر احساس می کنید دچار عفونت برفک شده اید با پزشک، داروساز یا ماما خود مشورت کنید.

شما می توانید با پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی از ابتلاء به برفک جلوگیری کنید. برخی از خانم ها معتقدند نباید از برخی محصولات بهداشتی مانند صابون های معطر یا شوینده های معطر استفاده کنند.

انواع مختلف ترشحات واژن وقتی شما باردارید

زمانی که باردار هستید، ترشحات در واژن افزایش می یابد قبل از نگران شدن بدانید که ترشحات جزیی از بارداری شما است و کاملا طبیعی است. در اینجا  به انواع ترشحات در اویل بارداری و سایر دوره های بارداری اشاره می کنیم:

-ترشحات سفید رنگ واژن

 

the-cause-of-increased-secretions-in-pregnancy

– ترشحات سفید رنگ واژن اولین نوع از ترشحات است که شما در اوایل بارداری می بینید.
– این ترشحات بو ندارد و یا بوی خیلی ملایم شبیه بوی شیر دارد. حتی ممکن است شما این ترشحات را قبل از باردار شدن هم تجربه کرده باشید. اگر تجربه کرده اید این ترشحات چرکی بوده اند. تا زمانی که خارش و یا بوی بد را همراه با این ترشحات احساس نکرده اید، نگران نباشید.
– تنها تفاوت این ترشحات در اوایل بارداری و قبل از باردار شدن در مقدار آن است. مقدار آن در اوایل بارداری بیشتر خواهد بود.
– زمانی که شما باردار هستید بدن هورمون استروژن را بیشتر ترشح میکند که نتیجه آن افزایش جریان خون به ناحیه واژن است.
– ترشحات سفید رنگ مخلوطی از مایعات است که از دهانه رحم، واژن و باکتری های ساکن در واژن ترشح میشود.
– در اواخر بارداری این ترشحات سفید رنگ تغییر کرده و غلیظ تر میشود.
– در اوایل بارداری، ترشحات  دهانه رحم شما را پر میکند که باعث ایجاد سد دفاعی شده با گذشت بارداری کم کم دهانه رحم از این ماده خالی میشود و ممکن است این ماده را بصورت ترشحات سفید رنگ خارج کند. این ماده بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ است و گاهی هم ممکن است حاوی چند نقطه خونی باشد.
– در مراحل بعدی بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان، ترشحات شفاف تر و آبکی تر شده که ممکن است نشت مابع آمنیوتیک باشد و سیگنالی برای زایمان بشمار رود.

-ترشحات سبز رنگ واژن 

– رنگ سبز ترشحات در دوران بارداری معمولا نشانه عفونت است. زمانی که شما عفونت واژن دارید نوتروفیل ها، نوعی گلوبول سفید خون، بسیار فعال شده و برخی از آن ها شروع به مردن می کنند و به تکه های کوچک تر تبدیل میشوند که دارای پیگمتن های سبز رنگ هستند و دفع میشوند.

– دلیل دیگر ترشحات سبز رنگ واژن داشتن زگیل تناسلی است. زگیل حاصل نوعی عفونت ویرسی مانند بیماری های مقاربتی است. اگر شما بوی بد و تند را همراه با ترشحات سبز رنگ دیدید می تواند نشانه تریکومونیازیس باشد که نوعی عفونت انگلی است.
– دلیل دیگر این ترشحات سبز رنگ می تواند، سوزاک باشد.
the-cause-of-increased-secretions-in-pregnancy
-ترشحات صورتی رنگ واژن

رنگ صورتی ترشحات ممکن است کاملا صورتی، صورتی تیره و یا صورتی روشن باشد. در دوران بارداری اغلب رنگ صورتی به خاطر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ است. در اوایل بارداری مخصوصا روزها بعد از انجام لقاح معمولا اولین بار است که شما ترشحات صورتی رنگ را می بینید.

این ترشحات بیشتر شبیه خونریزی لانه گزینی است.
– در روزهای آخر بارداری نیز شما ممکن است که این ترشحات صورتی رنگ را ببینید. که این نشانه زمان زایمان است.
– گاهی ترشحات صورتی رنگ نشان دهنده عفونت واژن است که اگر با خارش همراه بود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
– گاهی نیز ترشحات صورتی رنگ ممکن است نشان دهنده سقط جنین باشد.
– دلیل دیگر ترشحات صورتی رنگ در بارداری، بارداری اکتوپیک است.

-ترشحات زرد رنگ در بارداری

ترشحات زرد رنگ دوران بارداری نشان دهنده عفونت است. وقتی عفونت شدید تر میشود ترشحات ترکیب زرد و سبز میشود. این ترشحات زرد رنگ باکتری واژینوسیس است که همراه با خارش و تورم است.

در ترشحات واژن در اویل بارداری چه زمان دکتر برویم؟

-شما ترشحات سفید رنگ دارید اما بو ندارد. اما این ترشحات باز حساس شدن واژن و درد در آن ناحیه شده است که در این مورد بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نوعی قارچ باشد.

-ترشحات خاکستری با بوی ماهی، که نشانه عفونت واژن است.
-ترشحات سبز-زرد رنگ با بوی تند و شدید
-ترشحات سبز-خاکستری و یا زرد روشن که بوی بدی دارد و همراه با خارش و احساس سوختگی است.

مراقبت های لازم در ترشحات واژن در بارداری

the-cause-of-increased-secretions-in-pregnancy

  • در صورت زیاد بودن ترشحات می توانید از پد بهداشتی استفاده کنید که ترشحات را جذب کند.
  • در هنگام بارداری از تامپون استفاده نکنید.
  • از شورت جنس نخی استفاده کنید.

 

آنچه باید بدانید !

لکوره مشابه همان ترشحات واژینال قبل از بارداری شماست که عمدتا بین پریود هایتان تجربه می کردید، با این تفاوت که مقدار آن بیشتر است. با اینکه وجود این ترشحات ممکن است برای شما آزار دهنده باشد اما بهتر است بدانید همین ترشحات از کانال زایمان در برابر ابتلا به عفونت ها محافظت می کند.

ممکن است در زمان خاصی ترشحاتی متمایل به صورتی یا قهوه ای مشاهده کنید. تا زمانی که خونریزی شدید ندارید زیاد نگران نباشید. لکه بینی در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد. البته فراموش نکنید که همین هم نیاز به پیگیری دارد.
با تمام این اوصاف ، اگر ترشحات شما متمایل به رنگ زرد یا سبز باشد و یا اگر حالت پنیری یا چسبناک داشته باشد ، اگر ترشحات شما بد بو هستند به احتمال زیاد به عفونت واژن مبتلا شده اید.
 

 the-cause-of-increased-secretions-in-pregnancy

چه اقدماتی می توان انجام داد؟
  1. بعد از هر بار شستشو ناحیه تناسلی خود را کاملا خشک کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از ابتلا به عفونت از ایجاد بوی بد نیز جلوگیری می کند.
  2. به هیچ عنوان در دوران بارداری از دوش واژینال استفاده نکنید. این کار علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به عفونت واژینال می تواند باعث دمیده شدن هوا به داخل واژن شود که این موضوع به خصوص در دوران بارداری بسیار خطرناک است.
  3. از لباس زیر نخی استفاده کنید.
  4. بهتر است به جای استفاده از شلوار های تنگ دامن بپوشید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here