مضرات استفاده از آنتی بیوتیک درون مرغ

استفاده از داروهای آنتی بیوتیکی برای پرورش مرغ سالم در مرغداری ها به وفور مشاهده می شود. در این مقاله به بررسی عوارض ناشی از آنتی بیوتیک ها در گوشت مرغ می پردازیم.

در بعضی از مرغداری‌ های صنعتی کشور به وفور از داروهای آنتی‌ بیوتیک نظیر تیل مایکوزین، تایلوزین، انروفلوکساسین، کلرآمفنیکل و… استفاده می‌ شود.

یکی از دلایل استفاده بی‌ رویه آنتی‌بیوتیک در برخی مرغداری‌ ها این است که به غلط تصور می‌ شود آن ها موجب پیشگیری از بروز بیماری‌ های طیور می‌ شوند البته آنتی‌ بیوتیک اساسا محرک رشد طیور بوده و موجب تسریع رشد مرغ و افزایش وزن‌ گیری آن ها می‌ شود که این امر ممکن است یکی از انگیزه‌ های احتمالی تجویز بی‌ رویه آنتی‌ بیوتیک توسط برخی پرورش‌ دهندگان طیور باشد.

استفاده از آنتی‌ بیوتیک در پرورش مرغ از منظر دامپزشکی به خودی خود اشکالی ندارد اما در برخی مواقع، دوره «منع مصرف» رعایت نمی‌ شود و گاهی تا روزهای آخر منتهی به کشتار مرغ، تجویز آنتی‌ بیوتیک ادامه پیدا می‌ کند.

دوره منع مصرف به مدت زمانی گفته می‌ شود که (به عنوان مثال یک هفته) قبل از کشتار مرغ نباید هیچ‌ گونه دارو یا آنتی‌ بیوتیکی تجویز شود تا طی این مدت، بدن مرغ از نظر بیولوژیکی فرصت و زمان کافی برای تجزیه و دفع داروها را در اختیار داشته باشد تا در نهایت گوشت مرغ عاری از باقیمانده آنتی‌ بیوتیک باشد.

مضرات استفاده از آنتی بیوتیک درون مرغتجویز بیش از حد آنتی‌ بیوتیک در بعضی از مرغداری‌ های صنعتی و بی‌ توجهی احتمالی به دوره منع مصرف، ممکن است در دراز مدت، سلامت مصرف‌ کنندگان را تهدید کند.

آنتی‌ بیوتیک اساسا سم بوده و دریافت بیش از حد و مستمر آن ها همراه با مواد غذایی ممکن است در بدن انسان، آسیب‌ه ای کبدی و کلیوی، آلرژی و‌… ایجاد کند. به علاوه دریافت بیش از حد آنتی‌ بیوتیک موجب بروز عارضه‌ ای به‌ نام مقاومت آنتی‌ بیوتیکی می‌ شود که در چنین شرایطی میکروب‌ های بیماری‌ زا در بدن انسان در برابر آنتی‌ بیوتیک مقاوم شده و لذا در مواقع بروز بیماری‌ های باکتریایی، آنتی‌ بیوتیک‌ های رایج قادر به درمان فرد بیمار نخواهد بود.

از طرفی، آنتی‌ بیوتیک برخی باکتری‌ های مفید روده را از بین برده و موجب اختلالات گوارشی در انسان می‌ شود.

اکثر آنتی‌ بیوتیک‌ های مورد استفاده در مرغداری‌ ها از انواع خوراکی هستند و لذا توزیع آن ها در بخش‌ های مختلف گوشت طیور نظیر ران، سینه، بال و… تا حدی مشابه است. با این‌ حال، تجمع آنتی‌ بیوتیک در جگر مرغ به مراتب بیشتر از گوشت مرغ است و لذا جگر مرغ از جمله مواد غذایی پر خطر از نظر باقیمانده آنتی‌ بیوتیک به شمار می‌ رود.

آنتی‌ بیوتیک در برابر حرارت طبخ نسبتا مقاوم است. با این حال آب پز و سرخ کردن کامل با حرارت کافی تا حدودی باعث کاهش نسبی برخی آنتی‌ بیوتیک‌ ها می‌ شود، اما طبخ در مایکروویو تاثیر چندانی در نابودی آنتی‌ بیوتیک ندارد.

مضرات استفاده از آنتی بیوتیک درون مرغدر حین آب‌ پز کردن مرغ، مقداری از آنتی‌ بیوتیک به داخل آب مرغ منتقل می‌ شود. لذا با توجه به این که بیش ترین خطر باقیمانده آنتی‌ بیوتیک مربوط به جگر مرغ است، پیشنهاد می‌ شود جگر مرغ بیشتر به شکل آب پز، طبخ و مصرف شود و البته ترجیحا از مصرف آب همراه آن اجتناب شده و صرفا جگر پخته شده، مصرف شود. افرادی که به مصرف ساندویچ‌ های جگر مرغ تمایل دارند، بهتر است حداکثر دو بار در ماه از آن استفاده کنند و مصرف بی‌ رویه ساندویچ جگر مرغ ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد.

از آن جا که باقیمانده آنتی‌ بیوتیک تغییری در طعم و مزه گوشت یا جگر مرغ ایجاد نمی‌ کند، بنابراین توسط مصرف کنندگان قابل تشخیص نیست و لذا بهتر است در این زمینه احتیاط شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

35 + = 36