خانه بارداری و زایمان بارداری تاثیر بیماری قلبی مادر بر جنین

تاثیر بیماری قلبی مادر بر جنین

parent's and baby's hands

متاسفانه از هر ۱۰۰۰ نوزاد حدود ۸ نوزاد با بیماری مادرزادی قلبی متولد می شوند. حدود ۸۵ درصد از نوزادان مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی تا بزرگسالی به زندگی خود ادامه می دهند و براحتی نیز صاحب فرزند می شوند.

اگر شما با بیماری مادرزادی قلبی عروقی متولد شده اید و با موفقیت جراحی و درمان شده اید، بدین معنا نیست که بطور کامل بهبود یافته اید. زیرا ممکن است به دلیل بافت آسیب دیده قلب، بیشتر در معرض عفونت یا ضربان نامنظم قرار گیرید. از طرفی بارداری نیز قلب شما را تحت فشار قرار می دهد و می تواند موجب بروز اختلالاتی در قلب شما شود.

آیا بارداری در بیماران قلبی امکان پذیر است؟

برخی افراد تصور می‌کنند زنانی که دچار بیماری یا مشکل قلبی هستند هرگز نباید باردار شوند. اما بسیاری از موارد بیماری قلبی را در دوران بارداری می‌توان به خوبی مدیریت کرد. با این حال پیش از تصمیم‌ گیری باید بررسی شود آیا بارداری برای بیمار مناسب است یا خیر.

در موارد بسیار نادر ممکن است بیماری قلبی مانع بارداری شده و توصیه پزشک به پیشگیری از بارداری باشد.

در برخی موارد تغییرات هورمونی در بارداری عملاً به بهبود وضعیت قلب کمک می‌کند. زنانی که در خطر بیشتر مشکلات قلبی قرار دارند، حتماً پیش از بارداری باید با پزشک مشورت کنند و به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند تا مراقبت‌های پیش از بارداری را انجام دهند. با این اقدامات احتمال سلامت بارداری بسیار بیشتر می‌شود.

 تأثیر بارداری در قلب

در دوران بارداری قلب باید ۴۰% خون بیشتری به تمام اندام‌ها برساند. بنابراین در دوران بارداری قلب باید سخت‌تر و شدیدتر از حالت معمول کار کند. رگهای خونی برای سازگاری با افزایش جریان خون، اتساع پیدا می‌کنند. این وضعیت به نوبه خود باعث کاهش فشار خون می‌شود. کم شدن فشار خون باعث افزایش احتمال انعقاد و تشکیل لخته می‌شود چرا که این مکانیسم طبیعی بدن برای جلوگیری از خونریزی شدید در هنگام زایمان است. یک قلب سالم و طبیعی می‌تواند به خوبی با این تغییرات کنار بیاید. اما برای بیمارانی که مشکل قلبی دارند، بارداری همانند تست ورزش نه ماهه است

بیماران قلبی پیش از باردار شدن چه باید بکنند؟

در صورتی که قصد بارداری دارید، با پزشک خود صحبت کنید و مشکل قلبی خود را به اطلاع او برسانید تا آزمایش‌های مورد نیاز را برایتان تجویز کند. همچنین با پزشک زنان و زایمان و پزشک قلب باید در ارتباط باشید. مهم‌ترین کاری که باید هنگام ارزیابی بیمار پیش از بارداری یا در دوران بارداری انجام شود، بررسی این موضوع است که آیا بیمار قادر است فعالیت‌های معمولی و روزمره خود را انجام دهد یا خیر. اگر بیمار می‌تواند تمام کارهای خود از جمله ورزش را به صورت نرمال انجام دهد و عملکرد خوبی دارد، احتمال بارداری موفق و سالم بسیار زیاد است. اگر فعالیت‌های روزمره محدود شده است، پزشک از سیستم‌های مختلف درجه بندی برای تعیین توانایی بارداری بی ‌خطر و مطمئن استفاده می‌کند. 

در کدام مشکلات قلبی، می‌توان باردار شد

بسیاری از زنانی که دچار مشکلات قلبی زیر هستند می‌توانند بارداری سالم و بی ‌خطر داشته باشند حتی اگر پزشکان توصیه به عدم بارداری داشته باشند.

 • ♦ سوفل یا صدای اضافی قلب – سوفل قلب (heart murmur) به صورت شنیده شدن صدای اضافی از قلب در هنگام ضربان تجربه می‌شود و امری بسیار شایع می‌باشد. در حقیقت برخی از زنان در دوران بارداری به علت افزایش حجم خون، دچار این وضعیت می‌شوند. در صورتی که دچار سوفل قلب هستید درباره نیاز به ارزیابی‌های بیشتر با پزشک صحبت کنید.

 • ♦ آریتمی قلب – آریتمی به معنی نامنظم شدن ضربان قلب است. گاهی ممکن است در دوران بارداری آریتمی بدتر شود چرا که قلب باید شدیدتر کار کند و حتی ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری چنین وضعیتی را تجربه کنید. اغلب این وضعیت نیازی به درمان ندارد اما برای درمان آن در دوران بارداری در صورت لزوم برخی داروها را میتوان استفاده کرد.

 • ♦ افتادگی دریچه میترال – این وضعیت متداول بود و زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه قلبی که محفظه بالا و پایین قلب را از هم جدا می‌کند، به درستی بسته نمی‌شود. این وضعیت ممکن است باعث تپش قلب شود اما گاهی کاملاً بدون علامت است. در موارد نادر افتادگی دریچه قلب میتواند باعث عفونت لایه پوشاننده (آستر) قلب، ناهنجاری ضربان قلب یا در موارد شدیدتر نارسایی احتقانی قلبی در دوران بارداری شود. اما این عوارض را می‌توان با مصرف دارو در دوران بارداری درمان نمود.

 • ♦ فشار خون بالا – از آنجایی که در زندگی امروزی بیشتر زنان، بارداری را به تأخیر می‌اندازند فشار خون بالا یکی از متداول‌ترین مشکلات پزشکی است که باید در دوران بارداری مدیریت شود. برای زنان مبتلا به فشارخون بالا بیشترین خطر بارداری، پره اکلامپسی (preeclampsia) است. اما بسیاری از این زنان، پره اکلامپسی یا بارداری تحت کنترل دارند تا زمانی که جنین به سنی می‌رسد که تولد برایش خطری ندارد. زمانی که افراد مبتلا به فشار خون بالا قصد بارداری دارند، باید داروهایی را که در حال حاضر مصرف می‌کنند با پزشک بررسی کنند تا مطمئن شوند عامل ضد فشار خون که مصرف می‌کنند برای استفاده در دوران بارداری بی ‌خطر است.

 در کدام مشکلات قلبی بارداری با احتیاط زیاد باید صورت بگیرد

اگر چه بیماری‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود مانعی برای بارداری نیستند، اما فردی که قصد بارداری دارد باید ابتدا با متخصص قلب و متخصص زنان و زایمان مشورت کند تا مطمئن شود مشکلی ایجاد نمی‌شود.

 • ♦ دریچه قلب مصنوعی – این وضعیت بسته به نوع دریچه و محل آن ممکن است نگرانی مهمی بوده و یا چیز خاص نباشد. زنانی که دریچه مصنوعی دارند داروهای رقیق ‌کننده خون مصرف می‌کنند. اما برخی از این داروها در دوران بارداری نباید مصرف شوند. پزشک می‌تواند داروها را تغییر دهد تا مشکلی برای بارداری ایجاد نشود.

 • ♦ تنگی دریچه میترال – این وضعیت نادر بوده و زمانی اتفاق می‌افتد که دریچه میترال قلب باریک شده و به درستی باز نمی‌شود. بنابراین جریان خون که باید وارد بطن چپ قلب شود مسدود می‌شود. بطن چپ قلب محفظه اصلی پمپاژ قلب است. خطر بارداری در این افراد به میزان تنگی دریچه، سابقه این بیماری و نوع درمانی که فرد در گذشته داشته است، بستگی دارد. این امکان وجود دارد که بیمار با مراقبت درست یا اصلاح انسداد شدید دریچه پیش از بارداری، بتواند بارداری سالم و بی‌ خطر داشته باشد.

 • ♦ کاردیومیوپاتی – چند نوع کاردیومیوپاتی وجود دارد ( این وضعیت در زنان از بدو تولد وجود ندارد) که ممکن است هنگام تضعیف شدن عضله قلب به دلایل متعدد، اتفاق بیفتد. همچنین برخی انواع این بیماری ژنتیکی هستند اما از نظر بالینی تا نوجوانی یا اوایل بزرگسالی اهمیت چندانی ندارند.

 • ♦ کاردیومیوپاتی اتساعی – یک نوع بسیار نادر نارسایی قلبی که معمولاً حاصل عفونت است و باعث می‌شود قلب همانند یک بادکنک پر شده با آب، بزرگ شود.

 • ♦ کاردیومیوپاتی متعاقب زایمان – نارسایی قلبی که در شش ماهه اول بارداری در یک نفر از هر ۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰ زن باردار اتفاق می‌افتد. این وضعیت را می‌توان در دوران بارداری با مصرف دارو مدیریت کرد اما به بیشتر زنان توصیه می‌شود دیگر باردار نشوند.

 • ♦ کاردیومیوپاتی محدود کننده – وضعیتی است که در افرادی ایجاد می‌شود که فشار خون بالا یا چاقی مزمن دارند. عضله قلب سال‌های زیادی مجبور به فعالیت شدید بوده و بزرگ‌تر و قطورتر از حد طبیعی شده است. این وضعیت فرد را در خطر نارسایی قلبی به خصوص در هنگام زایمان قرار می‌دهد.

 در کدام مشکلات قلبی بارداری نباید اتفاق بیفتد

در برخی شرایط نادر ممکن است فرد نتواند باردار شود. این موارد به صورت زیر هستند:

 • ♦ سندرم مارفان – یک بیماری ارثی است که باعث می‌شود افراد بسیار بلند قد شده و بازوهایشان بسیار کشیده شود. این افراد اغلب دچار اوربایت هستند. افرادی که دچار سندرم مارفان هستند ( برخی از آنها ممکن است خود از آن اطلاع نداشته باشند) در بافت همبند نقص دارند. این امر باعث میشود هایپرموبایل (انعطاف پذیری بیش از حد) داشته باشند. نگرانی که از بابت بارداری در برخی از این بیماران وجود دارد، ضعف آئورت است که ممکن است باعث پارگی آن شود. این وضعیت مرگ‌بار می‌باشد. زنانی که به سندرم ماررفان شک دارند، باید تحت معاینه قرار بگیرند.

 • ♦ پرفشاری ریه در اثر سندرم آیزن منگر – این وضعیت نادر بوده و در زنانی اتفاق می‌افتد که از بدو تولد سوراخی در قلبشان وجود دارد. این سوراخ قلب باعث می‌شود خون به ریه ها برگشته و به مرور زمان فشار خون ریه بالا برود. هنگامی که فشار خون ریه خیلی بالا بماند، قلب دیگر قادر نیست خون را به ریه ‌ها پمپاژ کند و در نتیجه فرد نمی‌تواند اکسیژن کافی دریافت کند. نتیجه این وضعیت مرگ است. از آنجایی‌ که بارداری فشار خون را پایین می‌آورد، اغلب این وضعیت خطرناک را زودتر ایجاد میکند.

 • ♦ تنگی شدید آئورت – در این وضعیت دریچه آئورت که مسئول خون‌ رسانی به بدن است، باریک میشود. در نتیجه این وضعیت خون به سختی از رگ عبور میکند. نتیجه این است که خون خیلی سریع به قلب و ریه بازگشته و نارسایی قلبی اتفاق می‌افتد. خوشبختانه با جراحی می‌توان مشکل را برطرف نمود اما زنانی که دچار تنگی آئورت هستند، پیش از بارداری باید معاینه شوند تا مشخص شود با جراحی می‌توان این مشکل را برطرف نمود و امکان بارداری وجود دارد یا خیر.

 • ♦ سابقه حمله قلبی – در بیشتر موارد به افرادی که سابقه حمله قلبی داشته اند توصیه می‌شود باردار نشوند چرا که نرخ از دست رفتن بارداری و نرخ عوارض بارداری برای مادر در افرادی که حمله قلبی داشته اند بسیار بسیار زیاد است

the-effect-of-maternal-heart-disease-on-the-fetus

اگر بیماری قلبی دارید قبل از بارداری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید

بسیاری از افرادی که در کودکی تحت درمان مشکلات قلبی قرار گرفته اند، از اهمیت معاینه مکرر بی خبرند و ممکن است حتی چندین سال از آخرین چکاپ آنها گذشته باشد.

در حقیقت بارداری فشار دوچندانی به قلب شما وارد می کند، پس اگر دچار مشکلات قلبی هستید، از پزشک تان بخواهید تا شما را به یک متخصص قلب و عروق با تجربه در بیماری های قلبی دوران بارداری معرفی کند. البته بهتر است این کار را پیش از اقدام به باردار شدن و یا به محض اطلاع از بارداری انجام دهید.

ممکن است به بیمارستان منتقل شوید تا تیم پزشکی اقدامات لازم را انجام دهند و یا به کلینیک قلب و عروق ارجاع داده شوید. بهتر است جزییات این روند را از پزشک زنان خود بپرسید.

میزان خطر بیماری مادرزادی قلبی در بارداری

متخصص قلب و عروق بیماری شما را ارزیابی می کند و برنامه لازم جهت درمان و مراقبت از شما را تنظیم می کند. نمی توان براحتی اثرات مشکلات مادرزادی قلبی را بروی بارداری پیش بینی کرد چرا که هر مورد در افراد گوناگون متفاوت است. اما بطور کلی خطر مشکلات جدی برای فرد بارداری که بیماری مادرزادی قلبی دارد، به سه دسته تقسیم می شود:

 • کم خطر– خطر کمتر از یک در صد( این مورد شایع ترین میزان خطر است)

 • خطر متوسط – خطر یک در صد تا یک در ۱۰

 • پر خطر – خطر بیش از یک در ۱۰

تنها راه تخمین خطر و تشخیص بیماری مادرزادی قلبی، معاینه و چکاپ دقیق توسط متخصص قلب و عروق است. آگاهی شما از مشکلات احتمالی اهمیت بسیاری دارد، بیماری مادرزادی قلب و عروق می توانند منجر به تجمع مایع در ریه، نارسایی قلبی و یا ضربان نامنظم و تند قلب شوند.

تاثیر بیماری مادرزادی قلبی مادر بر جنین

بیماری مادرزادی قلب و عروق می تواند فرزندتان را نیز تحت تاثیر قرار دهد، اگر قلب مادر باردار به اندازه کافی خون را پمپاژ نکند، مواد مغذی و اکسیژن کمتری به جفت می رساند و در نتیجه جنین نمی تواند رشد مطلوبی داشته باشد و حتی گاهی منجر به تولد نوزاد نارس می شود. برای اطمینان از سلامت و رشد طبیعی جنین باید از هفته ۲۶-۲۸ بارداری به بعد بطور مرتب سونوگرافی انجام دهید.

ممکن است جنین شما بیماری قلبی را به ارث ببرد، اما این مورد به نوع مشکل مادرزادی قلب شما بستگی دارد. بطور مثال نیمی از کودکانی که مادرانشان مبتلا به سندروم مارفان بوده اند، این بیماری را به ارث برده اند.

شما نه تنها از بیماری خود بلکه از نحوه مراقبت ها و درمان نوزاد خود پس از تولد نیز باید اطلاعات کافی داشته باشید. زیرا تنها برخی از تاثیرات بیماری قلبی مادر بروی جنین را می توان در طی بارداری تشخیص داد. متخصص قلب و عروق، اطفال و زنان و زایمان شما را در روند برنامه ریزی و کنترل بیماری خود و فرزندتان قرار می دهند.

درمان بیماری قلبی مادرزادی در بارداری

نحوه درمان بطور کامل به نوع بیماری مادرزادی قلبی شما بستگی دارد، متخصص قلب و عروق برنامه مناسبی برای مراقبت های بارداری شما تنظیم خواهد کرد، ممکن است داروهای شما را تغییر دهد، بطور مثال در دوران بارداری بهتر است داروهای مهارکننده ACE مصرف شوند.

باید توجه داشته باشید که در طول بارداری بطور دقیق به توصیه های متخصص قلب و عروق عمل کنید، ورزش های سبک مانند شنا و پیاده روی می توانند شما را خوش اندام نگه دارند، اما بهتر است پیش از شروع هرگونه برنامه ورزشی با متخصص قلب و عروق خود مشورت کنید.

زایمان مادر مبتلا به بیماری مادرزادی قلبی 

موسسه ملی سلامت و تعالی بالینی توصیه می کند که بانوانی که مشکلات قلبی دارند، حتماً باید در یک بیمارستان مجهز و تحت نظر یک تیم پزشکی زایمان کنند.

با توجه به نوع و شدت بیماری قلبی، از عمل القاء زایمان پرهیز می شود، چراکه داروی های پروستاگلاندین که موجب تسریع زایمان می شوند، می توانند رحم را بیش از حد تحریک کنند و دارویی که در این شرایط می تواند رحم را کنترل کند، برای مشکلات مادرزادی قلبی مضرند. بهترین روش زایمان، زایمان طبیعی و خودبخودی است، مگر در مواقعی که باید جنین را بدلیل خطر سلامت یا توقف رشد به سرعت از رحم خارج کرد.  

مادران بارداری که مشکلات مادرزادی قلبی دارند، نباید لزوماً سزارین شوند، به این مادران توصیه می شود از زایمان طبیعی بدون درد و از بی حسی اپیدورال استفاده کنند تا بدون فشار وارد کردن به خود و با کمک ابزار آلات پزشکی توسط پزشک زایمان طبیعی خود را به راحتی به سرانجام برسانند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

24 + = 30