اثرات مصرف قهوه در دوران بارداری

اثرات مصرف قهوه در دوران بارداری

نی نی تایم : بعد از یک روز سخت کاری شدیدا هوس یک فنجان قهوه داغ کردید؟ اگر بله، پس تنها نیستید. قهوه یک محرک شناخته شده است و بسیاری از مردم ترجیح می دهند به طور منظم قهوه بنوشند.تو خونه یا محل کار، و بسیاری از تنش های دیگر هم هستند که اغلب عوامل تحریک شدن میل ما به نوشیدن قهوه می شوند.قهوه، اسپرسو، شکلات، کاکائو، نسکافه، کاپوچینو، قهوه لاته، کافی میکس، چای سبز و سیاه، انواع نوشابه, نوشیدنی های انرژی زا همگی حاوی مقادیر زیادی کافئین هستند. مصرف کافئین زیاد می تواند توانایی باردار شدن را کاهش دهد و در حین بارداری نیز می تواند خطر سقط جنین را دو برابر کند.در این مقاله به اثرات مصرف قهوه در دوران بارداری و پیش از آن به طور مفصل میپردازیم.

خانم های باردار قهوه نخورند

آخرین پژوهش‌ها و تحقیقاتی که در این مورد انجام شده است نشان می‌دهد نوشیدن قهوه باعث سخت تر شدن دوران بارداری و زایمان می شود. پس به خانم‌هایی که قصد بارداری دارند توصیه می‌شود که خوردن قهوه را برای مدتی فراموش کنند. به خصوص خانم‌هایی که چندین بار سقط جنین داشته‌اند. البته هنوز به طور قطع آسیب قهوه به جنین تایید نشده است اما توصیه می‌شود در مدت بارداری نوشیدن قهوه را کنار بگذارند یا اینکه بیشتر از روزی ۱ یا ۲ فنجان نخورند.

چرا نوشیدن قهوه در دوران بارداری مضر است ؟

قهوه حاوی دو ترکیب اصلی است که برای جنین در حال رشد, سمی است.

کافئین:

کافئین بخش عمده ای از ترکیبات قهوه است که می تواند باعث سمی شدن قلب  و عروق و همچنین در مقادیر بالا باعث سرطان زا شدن است.

پلی فنول:

 پلی فنول باعث اختلال درجذب آهن از مواد غذایی می شود .که نهایتا منجر به کم خونی می شود.

در دوران بارداری، این دو ترکیب منجر به ایجاد مشکلات می شوند.

 

سقط جنین

مصرف مقدار زیاد قهوه می تواند در مراحل اولیه حاملگی منجر به سقط جنین شود.

عقب ماندگی رشد

مصرف بالا قهوه می تواند به وزن کم نوزاد هنگام تولد منجر شود.

کم خونی 

مصرف کافئین در دوران بارداری میتواند منجر به کم خونی شود ، که خود یک عامل برای بسیاری از خطرات سلامت و عوارض مرتبط با بارداری است.

آیا باید به طور کامل قهوه را کنار بگذاریم؟

در واقع نمی شود. لازم نیست به طور کامل قهوه را تا زمانی مقدار متوسطی مصرف میکنید ,کنار بگذارید . کارشناسان توصیه مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم کافئین را ایمن می دانند، که تقریبا دو فنجان قهوه می شود ، ( هر فنجان حدود ۲۰۰ میلی لیتری)

نکاتی درباره ی نوع قهوه و روش دم کردن آن در دوران بارداری

*قهوه فوری بهتر از قهوه فیلترشده (قهوه ای که با دستگاه درست میشود) است.

*قهوه ای که در خانه دم میکنید بهتر از قهوه های کافه هاست .

*از نوشیدن قهوه ای که برای یک مدت طولانی دم شده اجتناب کنید ، چون مقدار کافئین آن افزایش یافته.

جایگزین هایی برای قهوه

چای سبز : چای سبز و یا چای های گیاهی که مقدار کمی کافئین دارند. گزینه ی امن تری هستند.

قهوه فوری : به جای قهوه فیلتر شده، از قهوه فوری استفاده کنید. نصف قاشق چای خوری قهوه با شیر گزینه ی بهتر ی از قهوه فیلتر شده است.

قهوه ی بدون کافئین: قهوه بدون کافئین که در آن محتوای کافئین به طور قابل توجهی کاهش یافته هم گزینه مناسبی است. شما با خیال راحت می توانید این نوع قهوه را انتخاب در زمان حاملگی انتخاب کنید.

قهوه بر رشد مغزی جنین تاثیر منفی دارد
ین مطالعه که توسط محققان موسسه علوم اعصاب بدن و دانشگاه اکس مارسی در فرانسه انجام شده است نشان می دهد که مصرف کافئین معادل با ۲ تا سه فنجان قهوه در طول بارداری و یا در زمان تغذیه نوزاد با شیر مادر بر رشد مغزی نوزاد تاثیر منفی می گذارد. 
 
با این حال سازمان جهانی بهداشت مصرف میزان اندک قهوه را به زنان توصیه می کند. 
این مطالعه که بر روی موش ها انجام شد ، نشان داد که مصرف کافئین در دوران بارداری میزان تشنج صرع در دوران جوانی و بروز نقص شناختی را در بزرگسالی افزایش می دهد. 
همچنین یک مطالعه که پیش از این در اوایل سال ۲۰۱۳ بر روی مادران نروژی انجام شده بود ، نشان داد که مصرف قهوه در دوران بارداری حتی به میزانی کمتر از آنچه سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده ، به تولد نوزادانی با وزن بسیار پایین منجر می شود. 
روزانه بین چهار تا هفت میلیارد فنجان قهوه و چای در سراسر جهان مصرف می شود که به این رقم باید نوشابه های حاوی کافئین را نیز افزود. 
مادران بارداری که نوشیدن الکل یا کشیدن سیگار را به سختی ترک می کنند اغلب به مصرف کافئین ادامه می دهند.
افزایش فشار خون
باید بدانید که نوشیدن قهوه باعث افزایش فشار خون می شود. بنابراین مراقب تاثیر این نوشیدنی باشید؛ به خصوص اگر دچار پرفشاری خون هستید. چون حتی اگر این افزایش جزئی هم باشد، کسانی که دچار پرفشاری خون هستند در برابر این تاثیر قهوه آسیب پذیرترند.
 
رژیم غذایی پرچرب و خطر سقط جنین در بارداری

این مطالعه تنها به نقش قهوه اشاره ندارد، بلکه میزان کافئین مصرفی روزانه را مورد بررسی قرار داده است.
کافئین می تواند در نوشیدنی های مختلف وجود داشته باشد، از جمله در چای، نوشابه های کولادار ، نوشابه های موسوم به ” نوشابه های انرژی زا” و همچنین شکلات.

بنابراین نتایج این بررسی، باید در مورد همه این نوشیدنی ها و خوراکی ها، تعمیم داده شود.
هم اکنون مراکز ارائه استانداردهای غذایی، مانند اداره استاندارد تغذیه ای انگلستان، میزان کافئین مجاز مصرفی برای زنان باردار را، ۳۰۰ میلی گرم اعلام کرده اند و تصریح شده که مقادیر کمتر از این برای زنان باردار هیچگونه خطری ندارد. این میزان کافئین تقریباً معادل ۴ فنجان متوسط قهوه معمولی است.

کاهش جذب آهن

گفته می شود نوشیدن قهوه به همراه غذا به دلیل وجود تانین، باعث کاهش جذب آهن می شود. در نتیجه افرادی که کم خونی دارند به این نکته توجه کنند که قهوه را مانند چای یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا بنوشند.

چه تفاوت هایی بارداری اول و دوم دارد؟

از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند.

در مطالعه جدید مقادیر کمتر هم خطرناک توصیف شده، چنانکه مجریان آن می گویند مطالعاتشان نشان داده احتمال سقط جنین در بین زنانی که تا هفته بیستم بارداری، ۲۰۰ میلی گرم کافئین دریافت می کردند، ۱۵ درصد بود، در حالی که این رقم در بین سایرین، ۱۲ درصد بود و با افزایش میزان کافئین دریافتی، احتمال سقط جنین نیز تا ۲۵ درصد بیشتر می شد.

توصیه هایی برای بارداری سالم و راحت

بر اساس مطالعات گوناگونی که پیش از این انجام شده بود، مشخص شده که کافئین از جفت عبور می کند و به جنین می رسد. با این حال اثر آن در کاهش رشد جنین هنوز اثبات نشده و حتی در برخی مطالعات رد شده بود، به عنوان مثال، مطالعه ای که سال ۲۰۰۳ در مؤسسه تحقیقاتی کارولینسکای سوئد و با همکاری دانشگاه “اوپسالا” انجام شده بود، تأثیر کافئین و قهوه را بر کاهش رشد جنین رد کرده بود.

با وجود دقت و جامعیت این مطالعه خاص، باز هم اداره استانداردهای تغذیه ای انگلستان اعلام کرده که قصد ندارد در محدوده مجاز مصرف کافئین برای زنان باردار تجدید نظر کند. به گفته کارشناسان این اداره، برای تعیین استانداردهای تغذیه ای، باید مطالعات متعدد صورت بگیرد تا فایده محدودیت های بیشتر، روشن تر شود.

به گفته محققان، از آنجا که احتمال سقط جنین، به خصوص در ماه های اول، بسیار زیاد است، به همه زنان باردار توصیه می شود در این دوره تا آنجا که ممکن است از مصرف نوشیدنی های کافئین دار اجتناب کنند.

لوسمی (سرطان خون)

تازه‌ترین نتایج مطالعات دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد نوشیدن قهوه در دوره بارداری خطر ابتلا به لوسمی (سرطان خون) را در کودک آینده افزایش می‌دهد.

کافئین قطعا برای زنان باردار مفید نیست؛ اما دانشمندان انگلیسی با استناد به نتایج مطالعات جدید خود در مورد مصرف قهوه در دوره بارداری به زنان هشدار جدی داده‌اند. به نوشته پایگاه اینترنتی فرانسوی زبان تاپ سانته ، تا کنون مطالعات زیادی در زمینه ارتباط بین نوشیدن قهوه توسط زنان باردار و خطراتی که ممکن است برای کودک آنها داشته باشد، صورت گرفته است ؛ که از جمله می توان به افزایش خطر احتمال تولد پیش از موعد یا کم بودن وزن نوزاد اشاره کرد.

براساس این مطالعه که نتایج آن در مجله علمی آمریکایی “زنان و زایمان” منتشر شده است ، نوشیدن دو فنجان قهوه در روز توسط زنان باردار خطر ابتلا به لوسمی، سرطان سلول های مغز استخوان ، را در کودکان آینده آنها تا ۶۰ درصد افزایش می‌دهد. 

به گفته این دانشمندان ، کافئین احتمالا با حساس کردن دی.ان.ای. سلول ها در برابر رشد تومورها ، به آنها آسیب می‌رسانند. این خطر برای نوشیدن یک فنجان قهوه در روز به ۲۰ درصد می‌رسد و برای بیش از چهار فنجان در روز، این خطر به ۷۲ درصد می‌رسد. محققان انگلیسی به زنان باردار توصیه کرده‌اند که در دوره بارداری از مصرف کافئین و همچنین الکل به شدت پرهیز کنند. 

لوسمی سرطانی است که بر اثر تکثیر غیرعادی گلبول های سفید خون به وجود می‌آید. عوامل متعددی می‌تواند موجب بروز این نوع سرطان شود. طی سال‌های اخیر شیوع این بیماری در کودکان افزایش یافته است و این امر دانشمندان را بر آن داشته تا بر فاکتورهای محیطی بسیاری همچون قهوه، آلودگی و الکل تأکید کنند. اما هنوز باید درباره تاثیر واقعی این عوامل بر بروز سرطان خون مطالعاتی صورت پذیرد.

قهوه و قهوه ی سبز

دکتر سمیه یگانه، جراح و متخصص زنان و زایمان:

مصرف بیش از حد چای سبز و قهوه سبز بسیار خطرناک است و نه تنها می تواند باعث نازایی شود بلکه مصرف زیاد آن در دوران بارداری نیز برای مادر و جنین عوارضی را به همراه دارد. شما باید در مصرف آن ها بسیار دقت کنید به طوری که حداکثر یک فنجان قهوه سبز و چای سبز را می توانید در کل هفته مصرف کنید و بیشتر از آن نباید مصرف شود، چون کافیئن آن باعث می شود که رشد جنین عقب بی افتد، از نظر تکلم نیز دچار آسیب شود، از نظر قلبی به مادر فشار زیادی وارد شود و حتی منجر به بالا رفتن فشارخون او شود و در نهایت منجر به سقط جنین شود.

نسکافه
دکتر میترا موسوی نسب، متخصص زنان و زایمان:
در مورد این که مصرف نسکافه می تواند برای جنین مضر باشد، موضوعی است که هنوز به اثبات نرسیده است. اما نکته ای که گفته می شود این است که ممکن روی رشد مطلوب جنین تاثیر بگذارد و به همین دلیل بهتر است به جای این که هر روز نسکافه بنوشید، یک روز در میان این کار را انجام دهید و در عین حال رقیق هم باشد. به هر حال چیزی نیست که مصرف آن برای شما حتما اجباری داشته باشد و می توانید چشم پوشی هم کنید. 
 
دکتر مرجان قاجار، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی:
کلا مصرف کافئین در بارداری اصلا توصیه نمی شود. در اوایل بارداری شانس سقط جنین را بالا می برد و در اواخر بارداری در خلق و خو و پیش فعال شدن جنین تاثیر می گذارد. بهتر است مصرف نکنید.

 تاثیر کافئین بر ناباروری زنان

اگر قصد باردار شدن دارید باید درباره عادت مصرف کافئین تجدید نظر کنید. با اینکه تحقیقات بسیاری درباره این موضوع انجام نگرفته، اما یک تحقیق نشان می دهد حتی یک فنجان قهوه در روز برای به تاخیر انداختن بارداری کافی است. تحقیقات دیگر نشان می دهند زمانی کافئین روی توان

ایی باروری و لانه گزینی تخمک در رحم تاثیر می گذارد که همراه با الکل و سیگار مصرف شود، در این صورت احتمال باروری بسیار کاهش می یابد.

گرچه تا حدی مطالعات جامع و کاملی درباره ناباروری انجام نگرفته ولی این مسئله ثابت شده که مصرف کافئین در دوران بارداری باعث بروز مشکل می شود. حتی دوز بسیار کم کافئین نیز روی جنین تاثیر می گذارد، زیرا کافئین نیز نوعی دارو به حساب می آید. مطالعات اخیر نشان می دهند کافئین در لیست عوامل سقط جنین قرار دارد.

کافئین در دوران بارداری

قهوه یکی از نمونه‌ها است که مقدار کافئین موجود در آن بسیار متنوع است و بستگی به نوع دانه‌ها، روش برشته کردن و جوشیدن آن و البته اندازه فنجان شما دارد. از آن‌ جا که قهوه اسپرسو کافیین بیشتری در هر گرم آن دارد، از فنجان‌های کوچک‌تری برای آن استفاده می‌کنند، بنابراین یک فنجان پر قهوه جوشیده، کافیین بیشتری دارد. مصرف روزانه کافئین موجود در قهوه، چای، نسکافه توسط مادر باردار می تواند خطرناک باشد، زیرا در تحقیقات بسیاری به اثبات رسیده که این ماده می تواند موجب سقط جنین شود و در ماه های ابتدایی بارداری می تواند رشد و سلامت جنین را به خطر بیاندازد. به همین دلیل هرگز نباید در ۵ ماه اول بارداری نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه کولادار، قهوه و چای استفاده کرد. 

مضرات کافئین در بارداری 

کافئین یک محرک است و بیشترین تاثیر آن بالا بردن سطح هوشیاری است. کافئین فشار خون، ضربان قلب و دفع ادرار را افزایش می دهد. کافئین ادرار آور است به این معنا که آب بدن را جذب و دفع می کند، بنابراین باعث کم آبی بدن می شود. برخی مادران نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارند. حساسیت نسبت به کافئین ممکن است با عصبی شدن، سوءهاضمه و یا اختلال در خواب خود را نشان دهد.  کافئین می توانددر دوران بارداری از طریق جفت به جنین برسد و به دلیل کاهش میزان جریان خون در جفت، جنین در معرض خطر قرار می گیرد.

 
ترک اعتیاد به قهوه و چای

یکی از راهکارهای جلوگیری از مصرف زیاد کافئین موجود در قهوه، چای و نوشابه، اندازه گیری میزان کافئین مصرفی بویژه قبل از بارداری است. اگر همیشه و به طور منظم مقدار زیادی چای، قهوه و نوشابه مصرف می کنید، می توان گفت شما معتاد به کافئین هستید. شاید این مسئله عجیب به نظر برسد اما حقیقت دارد. کافئین اعتیاد آور بوده و ترک آن می تواند بسیار مشکل ساز باشد. اگر کافئین را به صورت ناگهانی ترک کنید اغلب اوقات بلافاصله دچار سر درد و احساس خستگی می شوید. اگر قصد دارید صاحب فرزند شوید مقدار چای، قهوه، کافی میکس و نوشابه مصرفی روزانه خود را کم کنید. با انجام اینکار هم برای باردار شدن و هم برای سلامت دوران بارداری قدم بسیار مهمی برداشته اید، لازم به ذکر نیست که کم کردن مصرف کافئین  چه قدر برای سلامت و تندرستی جنین مفید است. قبل از اینکه آن را به طور کامل ترک کنید سعی کنید روزانه مقدار کمی مصرف کنید و بتدریج آن را کاهش دهید. اینکار به نفع شما و فرزندتان خواهد بود.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 2 =