مشکل زوج های نابارور ایرانی

فرزندآوری از جمله تمایلات طبیعی انسان است, که عدم ارضای آن به دلایلی همچون ناباروری یک یا هر دو زوج معمولا میتواند منجر به بروز ناراحتی های فکری و مشکلات روانی برای زوجین شود. با ما در ادامه همراه باشید.
این تاثیر با توجه به صفات شخصیتی ، نگرش و اهداف فردی و مشترک زوجین در زندگی و همچنین تاثیرات محیط اجتماعی می تواند متفاوت باشد. افرادی که هدف غایی زندگی زناشویی را تنها در بچه دار شدن می بینند طبیعی است که در صورت ناکامی در راه رسیدن به این هدف ، مشکلات بیشتری را در روابط عاطفی و زناشویی خود تجربه خواهند کرد.
 
در دنیا ۱۵ درصد زوج ها نابارور هستند. از هر دو زوج نابارور ، یکی دچار مشکلات ارتباطی میان خود و همسر یا خود و اطرافیان می‎شود؛ همچنین از هر ۴ زوج نابارور ، یکی به افسردگی و از هر ۶ زوج نابارور ، یک زوج مبتلا به اضطراب است. در کشور ما هم اکنون ۲ میلیون زوج که تجربه ناباروری را گذرانده‎اند، زندگی می‎کنند و از مجموع ۷۵۰ هزار ازدواجی که هر سال در کشور ثبت می‎شود، ۱۰۰ هزار زوج نابارور هستند.
 
زوج نابارور – پول و فرهنگ
 براساس برآوردهای انجام شده، تعداد زوج های نابارور کشور حدود ۲ تا ۳ میلیون نفر است؛ اما سالانه تنها حدود ۳۰ تا ۴۰ دوره درمانی در کشور انجام می‎شود که این معادل ۱۵ درصد از این افراد است.باید توجه داشت که به طور کلی۹۰ درصد از زوج های نابارور از طریق روش های معمول درمان می‎شوند، ۱۰ درصد زوج های نابارور نیز نیازمند استفاده از روش های نوین پیشرفته مثل سلول های بنیادی هستند و در هر دوره درمان، حدود ۳۰ درصد زوج های نابارور می‎توانند صاحب فرزند شوند.
عمده دلایل محرومیت زوج های نابارور به علت هزینه های سنگین این نوع درمان ها و ضعف فرهنگی جامعه در این زمینه است. به طور کلی، هزینه یک دوره درمانی پیشرفته حدود ۵/۱ میلیون تومان برآورد می‎شود. همچنین برخی از روش های درمانی نیاز به کارگیری انواع پیشرفته و برخی جراحی ها دارد که این هزینه ها را تا چندین برابر افزایش می‎دهد.
 
زوج نابارور – پرخطرها
با توجه به نوع شیوه زندگی ماشینی امروز، به نظر می‎رسد مشکل ناباروری روز به روز در حال گسترش است.کار با رنگ، مشاغل استرس زا، برخی بیماری های عفونی، استفاده از برخی امواج مانند تلفن همراه موجب ناباروری در افراد می‎شود.براساس مطالعات صورت گرفته در ایران مشکلات ژنتیکی و هورمونی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی حشره کش ها و رنگ ها در محیط های کاری، مصرف برخی داروها، افزایش سن ازدواج و به تاخیر انداختن فرزنددار شدن، تغذیه نامناسب و آلودگی هوا از دلایل عمده افزایش ناباروری است.
از سوی دیگر، سن ازدواج در ۷۰۰ هزار ازدواجی که سالانه در کشور صورت می‎گیرد، رفته رفته از ۲۴ سالگی به عنوان بهترین سن باروری فاصله گرفته و به سمت ۲۷ تا ۲۸ سالگی تغییر یافته است.
 
سلامت روان زوج نابارور
ارزیابی سلامت جسمی ‎و روانی زوجین اهداکننده جنین و زوجین متقاضی دریافت آن، نیازمند مشاوره های پیش از درمان است که باید به وسیله متخصصان شاخه های مختلف طب ازجمله زنان، اورولوژی، داخلی، عفونی، جنین شناسی، ژنتیک و روانپزشکی صورت بگیرد تا والدین هر چه بیشتر امیدوار باشند که با استفاده از فناوری اهدای جنین، صاحب کودکانی سالم از لحاظ جسمی‎و روانی خواهند شد.
the-problem-of-infertile-couples-in-iran
این مساله درخصوص سلامت جسمی ‎انجام می‎شود، اما بحث های سلامت روان معمولا مورد توجه قرار نمی‎گیرد. به نظر می‎رسد حلقه مفقوده بسیاری از مراکز درمان ناباروری در سطح کشور، عدم بهره مندی از مشاوران روان شناسان است و بسیاری از این مراکز تنها به جنبه‎های جسمانی فرآیند درمان توجه و از جنبه های روانی اهدای جنین غفلت می‎کنند.در سال های اخیر، تعداد کودکانی که با فناوری های جدید کمک باروری به دنیا آمده اند رو به افزایش است که یکی از این علوم اهدای جنین است که استفاده از این فناوری نگرانی های بسیاری در مورد کودکان حاصل از آن به وجود آورده است و نتایج تحقیقات روان شناختی در ارتباط با این کودکان تا حدودی متناقض است.
 لوکس نیست
ناباروری یک بیماری رنج آور است که درمان آن به حمایت های دولت نیاز دارد، اما درمان و تامین داروهای گرانقیمت درمان ناباروری، تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارد. در ایران، نازایی یک بیماری لوکس مثل جراحی زیبایی به شمار رفته و همین مساله موجب شده زوج های نابارور از پس هزینه های سنگین درمان برنیایند.
دکتر صدر، رئیس سازمان نظام پزشکی با اعتقاد به این که درمان ناباروری کاری لوکس نیست و حتی گاهی حیاتی و ضروری محسوب می‎شود، می‎گوید: آمارها حاکی از آن است که ناباروری بشدت مسیر زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‎دهد. در حالی که حتی افزایش قد که کار لوکسی محسوب می‎شود گاهی افراد را با مشکلات روحی منجر به خودکشی روبه رو می‎کند.
 
امید به بیمه ها
براساس مصوبه هیات وزیران، خدمات درمان ناباروی خارج از فهرست تعهدات بیمه قرار دارد و ایجاد هر خدمت جدید به فهرست تعهدات، متضمن تامین اعتبار است. این جمله ای است که دکتر صفاری، مدیرکل برنامه ریزی بیمه های درمانی وزارت رفاه در این خصوص می‎گوید.اما با وجود امکانات مناسب، به دلیل عدم پوشش بیمه ای هزینه های درمانی ناباروری در کشور و نبود تعرفه ای مشخص، بسیاری از زوج ها برای درمان یا اصلا مراجعه نمی‎کنند یا درمان را نیمه کاره رها می‎کنند.
دکتر لنکرانی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در این خصوص می‎گوید: هزینه درمان ناباروری بسیار گران است و متاسفانه این درمان گرانقیمت هنوز تحت پوشش بیمه نیست؛ البته بیمه ها توان پرداخت هزینه چندین سیکل درمان ناباروری را ندارند، چون ممکن است یک خانواده برای این که جواب گیرد، چندین سیکل درمان ناباروری بگیرد، اما امکان پوشش بیمه ای یک سیکل درمان آن وجود دارد که این پیشنهاد از سوی وزارت بهداشت اکنون در شورای عالی بیمه مطرح است که امیداریم تصویب شود.
the-problem-of-infertile-couples-in-iran
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور نیز با اشاره به نیاز به تجدیدنظر بیمه ها در خصوص درمان ناباروری می‎گوید: سازمان های بیمه گر، دولت و مجلس باید مسوولیت های حمایتی خود را نسبت به بیماران نابارور بیشتر و برای این مساله سرمایه گذاری کنند.دکتر صدر با بیان این که درمان ناباروری یک کار گروهی و شامل رشته های مختلف بالینی، علوم پایه و آزمایشگاهی است، ادامه می‎دهد: ما آماده ایم تا وظایف خود را در قبال اعضای این گروه به انجام برسانیم.وی با اشاره به حساسیت این کار و رعایت ملاحظات حرفه ای و اخلاق پزشکی می‎گوید: در این خصوص باید از مسائل اقتصادی پرهیز شود و مانع ورود تجارت و تبلیغات گمراه کننده شد.
 
کمبود نظارت
کشور آلمان با حدود ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دارای ۱۲۰ مرکز درمان ناباروری فعال است در حالی که در ایران با ۷۰ میلیون جمعیت، حدود ۲۰ مرکز درمانی ناباروری فعال است؛ با وجود این، کشور ما در زمینه درمان ناباروری با روش های پیشرفته، از کشورهای سرآمد دنیا به حساب می‎آید؛ اما این به معنای نبود مشکل در این زمینه نیست.علاوه بر تعرفه های بالا، نبود پوشش بیمه ای و نظارت جدی نداشتن مسوولان بر مراکز درمان ناباروری باعث می‎شود در بیشتر موارد، اطلاعات درستی به بیمار داده نشود و بیشتر بیماران دقیقا مورد بررسی قرار نگیرند.
لذا میزان موفقیت کاهش و تعداد دفعات مراجعه افزایش می‎یابد و در نهایت بیمار ضرر می‎کند. امید است با تجدید نظر در نگرش ها به ناباروری شاهد ساماندهی این مساله در کشور باشیم.
 
داروهای گرانقیمت
گرانی داروهای ناباروری یکی از عمده ترین مشکلات زوج های نابارور است. هزینه های سنگین داروی ناباروری، جدای از هزینه های عمل های جراحی و انواع روش های درمان این بیماری است. هر روزه زوج های نابارور به داروخانه های تک نسخه ای و هلال احمر مراجعه می‎کنند و مجبورند داروهای مربوط به ناباروری را به قیمت های گزاف تهیه کنند که بیمه یک ریال آن را هم نمی‎پردازد.
زوج های نابارور برای تهیه داروی مورد نیازشان، گاهی اوقات هزینه ای افزون بر ۵ تا ۶ میلیون ریال پرداخت می‎کنند. انتظار این افراد از نظام بیمه ای کشور این است که به آنان نیز به چشم بیمار نگریسته شود.
 
بیماری نه ضد ارزش
ناباروری یک تجربه دردناک عاطفی احساسی است که پیامدهای روانی آن با واکنش های غم و غصه و اندوه همسان می‎شود.ناباروری برای بسیاری از زوج ها، مشکل بزرگی است که می‎تواند به طرد آنها منجر شود. فشارهای روحی ای که بر بیماران نابارور وارد می‎شود، مسیر درمانی آنها را بشدت تحت تاثیر قرار می‎دهد.
هر روز بیمارانی به کلینیک های درمان ناباروری مراجعه می‎کنند که برای ۱۰ تا ۱۳ بار و حتی در مواردی بیشتر متقاضی درمان در سیکل های ناباروری بوده اند.درمان های پیشرفته ناباروری و استفاده از داروهای این دوره های درمانی تاثیرات سویی بر بیمار دارد، ولی بیمار تحت تاثیر فشارهای بستگان، خانواده و اطرافیان همچنان اصرار بر ادامه درمان دارد.با بهره گیری از فناوری های نوین می‎توان تا حد زیادی مشکل افراد نابارور را حل کرد.
فنون جدید در حوزه علوم وابسته به زیست شناسی از جمله ژنتیک، شبیه سازی و روش های جدید باروری مانند دیگر ابزار های فناوری، در بدو ورود با ساختارهای فرهنگی و اجتماعی تعارض پیدا می‎کنند و پذیرش آنها نیازمند فعالیت های در حیطه فرهنگی و اجتماعی است.
عوامل استرس زایی از قبیل پرهزینه بودن شیوه های درمانی ناباروری، ویزیت های مکرر پزشکان، مراجعات مکرر به مطب های پزشکی، انجام آزمایش های پرهزینه و معاینات مکرر، اتلاف وقت، مطرح کردن گزارش جزء به جزء زندگی شخصی بیمار برای پزشک معالج، تعیین برنامه زمان بندی شده مقاربت طبق تقویم، غیبت از کارهای روزمره جهت درمان، تصور داشتن بچه بیگانه و نگرانی والدین از آینده مبهم ارتباطات دو طرفه خودشان با کودکی که فرد دیگری به وجود آمده است: همه و همه در زوجین نابارور ایجاد مشکل می‎کند.
 
تعرفه نامشخص
تاکنون به طور رسمی ‎هیچ یک از بخش های دولتی و خصوصی، تعرفه مشخصی برای درمان ناباروری ارائه نکرده اند و هزینه ها به صورت متغیر و نامتناسب است، به گونه ای که در برخی مراکز تعرفه ها ۳ تا ۴ برابر مراکز دیگر از بیمار گرفته می‎شود.در آبان گذشته انجمن علمی‎تخصصی باروری و ناباروری ایران برای نخستین بار در کشور با دعوت از سازمان های بیمه گر، روسای مراکز درمان ناباروری، جمعی از صاحب نظران و متخصصان زنان، جنین شناسان ارولوژیست و آزمایشگاه ها با برگزاری سمینار یکروزه ای به تعیین سقف تعرفه های مزبور پرداخت.
بر اساس تصمیم گیری صورت گرفته در آن تاریخ، حداکثر هزینه های درمان در یک دوره برای انجام لقاح مصنوعی خارج از رحم(ICSI) پانزده میلیون ریال، تزریق اسپرم به داخل رحم (IUI) یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، انجماد جنین ۳ میلیون ریال و لقاح خارج از رحم بدون تزریق با روش IVF نیز ۱۲ میلیون ریال تعیین شد. اما این ارقام هیچ گاه به طور رسمی‎تایید و اعلام نشد.
the-problem-of-infertile-couples-in-iran
 
در صورت مواجه شدن با مشکل ناباروری ، توجه به راهکارهای ذیل برای شما مفید خواهد بود:
 
۱ فرصتی برای یکدیگر فراهم کنید تا درباره نگرانی ها و احساسات ناراحت کننده ناشی از ناباروری صحبت کنید. آنچه که مهم است صرفا بیان نگرانی ها و فشار های روانی شماست پس قضاوت نکرده و با همدلی و همدردی سنگ صبور همسر خود باشید.
۲ ضمن رعایت بند قبلی فراموش نکنید اگر محور تمام مکالمات شما مساله بچه دار شدن باشد این مساله می تواند برای شما و همسرتان از نظر روانی بسیار خسته کننده باشد پس تمام صحبت های خود را بر موضوع بچه دار شدن متمرکز نکرده و به جنبه های دیگر زندگی مشترک خود نیز توجه کنید.موضوعات جذاب را جستجو کرده و با یکدیگر در باره آن صحبت کنید.
۳- به تفریحات و سرگرمی هایی که می تواند روابط عاطفی شما را تقویت کند بپردازید به عنوان مثال استفاده از تورهای تفریحی یک روزه ، پیاده روی با یکدیگر ، ورزش مشترک همچون بدمینتون و . . . می تواند روابط شما را تقویت کرده و به آرامش فکری شما کمک کند.
 
۴- ناباروری و تلاش های مکرر ناموفق برای بچه دار شدن می تواند روابط جنسی شما را نیز مختل ساخته و عدم رضایت از زندگی مشترک را به دنبال داشته باشد. برای برقراری روابط جنسی بدون تمرکز بر مساله تلاش برای بچه دار شدن تلاش کرده و سعی کنید تا از خود رابطه لذت ببرید.
 
۵- با یکدیگر امکان استفاده از روش های دیگر همچون درمان های پزشکی و یا فرزند خواندگی را بررسی کنید.
 اجازه ندهید تا ترس شما از پرسش های دیگران منجر به کاهش روابط اجتماعی شما با دیگران شود. با همسرتان در رابطه با پرسش های احتمالی و پاسخ های مناسب به دیگران توافق کرده و با یکدیگر هماهنگ باشید. می توانید خیلی قاطع به دیگران بگویید که این یک مساله شخصی است و شما مایل به صحبت درباره آن نیستید. کناره گیری از دیگران می تواند تاثیر مخربی بر شما و زندگی مشترکتان داشته باشد.
 
۶- گاهی ناباروری می تواند بر احساس و نگاهی که افراد به خود دارند تاثیرگذار بوده و این مساله به نوبه خود بر روابط آنان با دیگران اثرگذار خواهد بود. با تقویت باورهای مثبتی که به خود دارید و تکیه بر توانمندی های خود ، چنین تاثیرات مخربی را کاهش داده و مانع از کناره گیری خود از جمع شوید. فراموش نکنید همچون گذشته به ظاهر و پوشش خود اهمیت دهید.
 
۷- درباره بیان این مساله به اطرافیان که ناباروری از سوی کدام یک از زوجین است با همسر خود مشورت کنید. گاهی شرایط اجتماعی و خانوادگی به شکلی است که می تواند برای زوج نابارور ، فشارهای فکری و اجتماعی مضاعفی را فراهم آورد. در چنین حالتی می توانید با توافق کامل و رضایت یکدیگر ، مشکل ناباروری را نامشخص ذکر کنید. فراموش نکنید اگر چنین تصمیمی دارید باید با توافق و پایبندی کامل هر دو طرف باشد.
 
۸- لزومی ندارد دیگران را به طور کامل در جریان اقدامات خود یا درمانهای صورت گرفته بگذارید. به دیگران با احترام توضیح دهید که گزارش لحظه به لحظه می تواند برای شما آزار دهنده باشد. پس ذکر جزئیات برای دیگران را متوقف کنید. این زندگی شخصی شماست و باید از این پس هم شخصی بماند.در این رابطه با همسر خود توافق کنید.
 
۹- اگر می توانید در گروه های تشکیل شده توسط افراد دیگری که شرایط مشابه شما را دارند حضور پیدا کنید. اینکار با بیان مشکلات و ناراحتی های مشترک می تواند در کاهش فشارهای روانی بر شما موثر باشد.
 
۱۰- یکبار دیگر هدف خود را از زندگی مشترک بررسی کنید. به یکدیگر یادآوری کنید که اگر ازدواج کرده اید فقط به قصد فرزندآوری نبوده است. به یکدیگر احترام گذاشته و هرگز دیگری را تحقیر یا سرزنش نکنید.
فراموش نکنید احتمال ناباروری در هر یک از زوجین تقریبا یکسان می باشد. بنابراین این اتفاق برای هرکدام از شما می توانسته رخ دهد. بر جنبه های مثبت شخصیتی همسرتان تمرکز کنید.
 
۱۱- روان درمانی می تواند در کاهش فشارهای روانی و کمک به بهبود روابط شما با همسرتان بسیار موثر باشد. اگر احساس می کنید رضایت از زندگی مشترک کاهش یافته است می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here